shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 1, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

První den Brutal Assaultu aneb Jak se podařilo roztočit zarezlá kola

Vydáno: 16.08.2022 12:54 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Covid napáchal spoustu škod. Velkou ránu zasadil kultuře, letní festivaly dostaly na dva roky tvrdou stopku. Nevyhnulo se to ani metalovému svátku Brutal Assault, u něhož to mrzelo o to více, že měl v roce 2020 oslavit čtvrtstoletí. Letos už se ale slavilo naplno. Tohle je report z prvního dne.

Live: Brutal Assault 2022 - den 1

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Bloodywood, Rivers of Nihil, Clutch, Vola, Vio-lence, Avatar, At The Gates a další Fotogalerie z prvního dne

Organizátoři z Obscure Promotion ona dvě covidová léta nezaháleli. Navzdory omezením a opatřením se jim podařilo uspořádat dvě hudební jednohubky v podobě akcí s názvem JosefOff a Josefstadt, které udržely kontinuitu a zároveň držely produkční tým v chodu. Když tak v úterý vypuknul plnohodnotný Brutal Assault, bylo na čem stavět.

Prvky vyzkoušené na obou meziročnících se podařilo přenést i na velký Brutal a opět tak rozšířit divácký zážitek. Nejvýraznější změnou bylo zrušení stanové stage a její nahrazení klasickým pódiem, což na této zadní scéně jasně navýšilo kapacitu. Coby místo koncertů též zmizel vnitřní dvorek, pro který se vžil název Octagon, a tamní pódium se rovněž přesunulo do většího (a bohužel i vzdálenějšího) Bastionu X. Jinak zůstalo vše při starém, stálý návštěvník mezi zdmi pevnosti rozhodně nebloudil.

Vio-lence- Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Nejviditelnější změnou tak zůstává rozšíření akce na pět dnů. Úterý bylo v posledních letech warm-upem pro nedočkavé, letos to byl festivalový den jako každý jiný. To znamená s chutným line-upem, headlinery (ačkoliv už je Brutal Assault na plakátech roky nezdůrazňuje), ale i vysokou návštěvností.

A tady bylo trochu znát, že kola celé přehlídky se poslední dvě léta točila jen na nižší obrátky. Zpočátku trochu haproval zvuk a v očekávaném vysokém standardu se pořádně usadil až ve středu, merche bylo nějak málo, v nově otevřené hospodě v Octagonu nějak scházely stoly. Menší warm-up večer je pro vychytání těchto drobností ideální, tady to bylo trochu znát, byť to lze přičíst na vrub i sehrávajícímu se produkčnímu týmu, v němž, podle zpráv z kuloárů, bylo i dost nových tváří. Dost však kritiky. Odteď už se bude v podstatě chválit.

Vola - Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Hned na začátek se festival vytasil s dost možná nejbrutálnější formací letošního ročníku. Američané Devournement platí za jedny z tvůrců subžánru, který si říká slamming brutal death metal, a bylo to přesně to, co název napovídá: drtivý set bez kompromisů v podobě melodií. Prostě tlak, bohužel negativně podpořený ne ještě plně usazeným zvukem.

Následovala jedna z letošních exotických akvizic, stoupající indické hvězdy Bloodywood. Partička z Nového Dillí přivezla šlapající směs houpavého nu metalu s folklórními prvky (flétna, bubínky). Byl tu naštvaný rap, klenuté melodie a také trocha toho otravného patosu. Ačkoliv bylo stále relativně brzké odpoledne, Indové přilákali pod Sea Shepherd Stage docela slušný dav. Takový, až je to samotné hned na začátku jejich evropské tour překvapilo.

Hned po nich nastoupil na sousední pódium Thy Catafalque. Avantgardně metalový projekt, za kterým stojí Tamás Kátai, je převážně studiovou záležitostí, jež mimo domovské Maďarsko zatím nekoncentrovala. První vlaštovkou se stala právě jaroměřská přehlídka. Kátai si s sebou přivezl baterii zpěváků a byl z toho výživný set, který zpočátku trochu pěvecky drhl, nicméně byl velmi podařeným průletem po tvorbě tohoto hudebně neposedného muzikanta.

Na následující Rivers of Nihil si dávám přestávku na první větší procházku staronovým areálem a vracím se do jiného světa, který zdánlivě na metalový festival nepatří a i proto je důkazem toho, že Brutal Assault s oblibou sahá i mimo očekávaná území.

Avatar - Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Svůj set tady totiž pomalu finišovali veteráni Clutch, v jejichž hudbě se potkává stoner a southern rock v dynamické směsi, kterou táhne kupředu nezdolný frontman Neil Fallon. Prošedivělý chlápek s nadhledem - publikum poslal do kolen hláškou o tom, že děkuje za účast na cosplayi Black Sabbath - a obrovskou energií pevnost doslova opanoval. A byl z toho jeden z nejlepších koncertů prvního dne. Škoda že jsem nepřišel dříve, ale je třeba šetřit síly.

Neméně jinací byli i Dánové Vola. Ti zase lovili ve výrazně prog-rockových vodách, byť do strun umějí hrábnout rovněž solidně. Byla v tom melancholie i emoční procítěnost i uvěřitelnost. Další velký zážitek.

Při thrashových legendách Vio-Lence mizím na večeři a na hlavní festivalové náměstí se vracím, když už jej plně opanují Avatar. Groteskní death metal, říznutý až popovými háčky v refrénech ("Paint Me Red", k níž se sborově přidal dav pod pódiem) a dobarvený lehce ujetou teatrálností, bavil. Nevím proč, při předběžném procházení line-upu jsem měl pocit, že do něj Avatar stoprocentně nezapadnou. Leč stal se pravý opak. Jejich těkavá hravost letošní Brutal Assault osvěžila a ti z diváků, kteří na ně dorazili (spousta lákadel byla i jinde), se rádi nechali strhnout. Alespoň tak to při pohledu na ně vypadalo.

At The Gates- Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A teď už ty Ghost, ne? S Avatar mají vážně ledacos společného, přemítám, když se přesouvám ještě na část setu švédských melo-deathových jistot At The Gates. Na Jägermeister Stagei odehráli kompletně celé zásadní album "Slaughter of the Soul", které na poli švédského death metalu platí za jeden z úhelných kamenů. Po jeho vydání se formace rozpadla a znovu se dala dohromady až po jedenácti letech. A svou typickou energii se jí podařilo přenést i do pevnosti. Legendy nepotřebují velká gesta a divadlo (nebo ano, jak si povíme u Mercyful Fate?), stačí jim hudební materiál a soustředěný civilní projev.

Příjemná tečka. Nohy bolí už teď. Tohle bude ještě náročné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022
Naživo: Excelentní Jack Savoretti si v Praze pochutnával na pivě Na svém kontě má už sedm řadovek, teprve ty dvě poslední ale vystoupaly až na vrchol britského albového žebříčku. Můžeme jej tedy považovat za nový objev? Spíše ne. Bohužel ani nedávné úspěchy nestačily na to, aby bylo v... čtěte zde
Vydáno: 30.09.2022 17:10 v sekci Naživo
0
Five Finger Death Punch - Afterlife 5/10
Recenze: Five Finger Death Punch na "Afterlife" za masivní rytmiku ukrývají autorskou prázdnotu Dva roky jsou ty tam a Five Finger Death Punch o sobě znovu dávají vědět novou deskou, první bez kytaristy Jasona Hooka, kterého v roce 2020 zastoupil Andy James. Naopak na producentské stoličce znovu usedl Kevin Churko, takže žádné... čtěte zde
Vydáno: 30.09.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena V hudebních novinkách si na své přijdou příznivci popu, a to díky 5 Seconds Of Summer, Alphaville a Marku Owenovi, pro rockery tu jsou The Rasmus, Editors, Venom Inc., Weezer anebo Billy Idol. Žánrově vše zpestří countryová Kelsea... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 18:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Lucie v Opeře, Ostravar Aréna, Ostrava, 28.9.2022
Naživo: Krize dopadla i na Lucii. V Ostravě ji uvítala poloprázdná hala, které skupina převedla skvělý koncert Když v roce 2002 Lucie odehrála ve Státní opeře Praha speciální koncert k představení desky "Dobrá kočzka, která nemlsá", dal jí mimo jiné i nový hit v podobě původně Kollerovy sólové písně "Chci zas v tobě spát". O dvacet... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 10:30 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 38. týden 2022
Mirai poosmé vítězí v českých rádiích, Jelen prosí už rok a půl o "Ještě jednu noc" Tuzemské hitparády nehlásí žádné dramatické změny. Éteru i nadále vévodí Mirai s hitem "Vedle tebe usínám" a do čela albového pořadí se vrátil Viktor Sheen s nahrávkou "Příběhy a sny". Zásluhou očekávaného koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2022 18:04 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Gaahl's Wyrd, Saor a Gaerea nabídnou lahodnou chuť temnoty (29.09.2022 08:09)
- Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes (22.09.2022 17:00)
- Naživo: Progresivisté Vola převedli v Praze své dvě tváře (17.09.2022 17:16)
- Fotogalerie: Vola v Rock Café ukázala nové směry moderního prog metalu (17.09.2022 12:09)
- Trio kapel v čele s dánskými Vola přiveze v pátek do Rock Café nové cesty progresivního metalu (14.09.2022 13:26)
- Naživo: Sabaton v Praze dostali Krtečka a zazpívali si "Ententýky" (26.08.2022 21:43)
- Fotogalerie: Sabaton rozburáceli O2 arenu (26.08.2022 08:55)
- Naživo: Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm (21.08.2022 13:42)
- Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Naděje a legendy, které jim dávají na frak (20.08.2022 17:56)
- Naživo: Šestý den si na Szigetu zahrál "Andrej Babiš", na hlavním pódiu skotačili Arctic Monkeys, Holly Humberstone dojala publikum (18.08.2022 15:32)

ALBUM TÝDNE 39/2022

Suede
Autofiction

Kdysi dávno, v roce 1993, vyšlo jejich debutové album s prostým názvem "Suede". Začínalo písní "So Young", elektricky nabitou ódou na opojení mládím, kterou Brett Anderson zpíval ve stylu okouzlujícího romantického básníka. S "Autofiction" kapela znovu dokazuje, že je stále stejně bujará jako před třiceti lety.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 03.10.
Dean Lewis (AUS) (Roxy, Praha)
Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 10.10.
Amy Shark (AUS) (Rock Café, Praha)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.10.
Men I Trust (CA) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Lucie Vondráčková BTS Michal Prokop Madonna Viktor Sheen Vojtaano Slash Adele Queen Dua Lipa Ed Sheeran The Weeknd Mirai Pink Floyd The Beatles Olivia Rodrigo
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu