shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 1, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

První den Brutal Assaultu aneb Jak se podařilo roztočit zarezlá kola

Vydáno: 16.08.2022 12:54 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Covid napáchal spoustu škod. Velkou ránu zasadil kultuře, letní festivaly dostaly na dva roky tvrdou stopku. Nevyhnulo se to ani metalovému svátku Brutal Assault, u něhož to mrzelo o to více, že měl v roce 2020 oslavit čtvrtstoletí. Letos už se ale slavilo naplno. Tohle je report z prvního dne.

Live: Brutal Assault 2022 - den 1

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Bloodywood, Rivers of Nihil, Clutch, Vola, Vio-lence, Avatar, At The Gates a další Fotogalerie z prvního dne

Organizátoři z Obscure Promotion ona dvě covidová léta nezaháleli. Navzdory omezením a opatřením se jim podařilo uspořádat dvě hudební jednohubky v podobě akcí s názvem JosefOff a Josefstadt, které udržely kontinuitu a zároveň držely produkční tým v chodu. Když tak v úterý vypuknul plnohodnotný Brutal Assault, bylo na čem stavět.

Prvky vyzkoušené na obou meziročnících se podařilo přenést i na velký Brutal a opět tak rozšířit divácký zážitek. Nejvýraznější změnou bylo zrušení stanové stage a její nahrazení klasickým pódiem, což na této zadní scéně jasně navýšilo kapacitu. Coby místo koncertů též zmizel vnitřní dvorek, pro který se vžil název Octagon, a tamní pódium se rovněž přesunulo do většího (a bohužel i vzdálenějšího) Bastionu X. Jinak zůstalo vše při starém, stálý návštěvník mezi zdmi pevnosti rozhodně nebloudil.

Vio-lence- Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Nejviditelnější změnou tak zůstává rozšíření akce na pět dnů. Úterý bylo v posledních letech warm-upem pro nedočkavé, letos to byl festivalový den jako každý jiný. To znamená s chutným line-upem, headlinery (ačkoliv už je Brutal Assault na plakátech roky nezdůrazňuje), ale i vysokou návštěvností.

A tady bylo trochu znát, že kola celé přehlídky se poslední dvě léta točila jen na nižší obrátky. Zpočátku trochu haproval zvuk a v očekávaném vysokém standardu se pořádně usadil až ve středu, merche bylo nějak málo, v nově otevřené hospodě v Octagonu nějak scházely stoly. Menší warm-up večer je pro vychytání těchto drobností ideální, tady to bylo trochu znát, byť to lze přičíst na vrub i sehrávajícímu se produkčnímu týmu, v němž, podle zpráv z kuloárů, bylo i dost nových tváří. Dost však kritiky. Odteď už se bude v podstatě chválit.

Vola - Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Hned na začátek se festival vytasil s dost možná nejbrutálnější formací letošního ročníku. Američané Devournement platí za jedny z tvůrců subžánru, který si říká slamming brutal death metal, a bylo to přesně to, co název napovídá: drtivý set bez kompromisů v podobě melodií. Prostě tlak, bohužel negativně podpořený ne ještě plně usazeným zvukem.

Následovala jedna z letošních exotických akvizic, stoupající indické hvězdy Bloodywood. Partička z Nového Dillí přivezla šlapající směs houpavého nu metalu s folklórními prvky (flétna, bubínky). Byl tu naštvaný rap, klenuté melodie a také trocha toho otravného patosu. Ačkoliv bylo stále relativně brzké odpoledne, Indové přilákali pod Sea Shepherd Stage docela slušný dav. Takový, až je to samotné hned na začátku jejich evropské tour překvapilo.

Hned po nich nastoupil na sousední pódium Thy Catafalque. Avantgardně metalový projekt, za kterým stojí Tamás Kátai, je převážně studiovou záležitostí, jež mimo domovské Maďarsko zatím nekoncentrovala. První vlaštovkou se stala právě jaroměřská přehlídka. Kátai si s sebou přivezl baterii zpěváků a byl z toho výživný set, který zpočátku trochu pěvecky drhl, nicméně byl velmi podařeným průletem po tvorbě tohoto hudebně neposedného muzikanta.

Na následující Rivers of Nihil si dávám přestávku na první větší procházku staronovým areálem a vracím se do jiného světa, který zdánlivě na metalový festival nepatří a i proto je důkazem toho, že Brutal Assault s oblibou sahá i mimo očekávaná území.

Avatar - Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Svůj set tady totiž pomalu finišovali veteráni Clutch, v jejichž hudbě se potkává stoner a southern rock v dynamické směsi, kterou táhne kupředu nezdolný frontman Neil Fallon. Prošedivělý chlápek s nadhledem - publikum poslal do kolen hláškou o tom, že děkuje za účast na cosplayi Black Sabbath - a obrovskou energií pevnost doslova opanoval. A byl z toho jeden z nejlepších koncertů prvního dne. Škoda že jsem nepřišel dříve, ale je třeba šetřit síly.

Neméně jinací byli i Dánové Vola. Ti zase lovili ve výrazně prog-rockových vodách, byť do strun umějí hrábnout rovněž solidně. Byla v tom melancholie i emoční procítěnost i uvěřitelnost. Další velký zážitek.

Při thrashových legendách Vio-Lence mizím na večeři a na hlavní festivalové náměstí se vracím, když už jej plně opanují Avatar. Groteskní death metal, říznutý až popovými háčky v refrénech ("Paint Me Red", k níž se sborově přidal dav pod pódiem) a dobarvený lehce ujetou teatrálností, bavil. Nevím proč, při předběžném procházení line-upu jsem měl pocit, že do něj Avatar stoprocentně nezapadnou. Leč stal se pravý opak. Jejich těkavá hravost letošní Brutal Assault osvěžila a ti z diváků, kteří na ně dorazili (spousta lákadel byla i jinde), se rádi nechali strhnout. Alespoň tak to při pohledu na ně vypadalo.

At The Gates- Brutal Assault (den první) – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A teď už ty Ghost, ne? S Avatar mají vážně ledacos společného, přemítám, když se přesouvám ještě na část setu švédských melo-deathových jistot At The Gates. Na Jägermeister Stagei odehráli kompletně celé zásadní album "Slaughter of the Soul", které na poli švédského death metalu platí za jeden z úhelných kamenů. Po jeho vydání se formace rozpadla a znovu se dala dohromady až po jedenácti letech. A svou typickou energii se jí podařilo přenést i do pevnosti. Legendy nepotřebují velká gesta a divadlo (nebo ano, jak si povíme u Mercyful Fate?), stačí jim hudební materiál a soustředěný civilní projev.

Příjemná tečka. Nohy bolí už teď. Tohle bude ještě náročné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna
Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika
0
Arakain, O2 universum, Praha, 28.1.2023
Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada Arakain je bezesporu českou metalovou legendou, a že i po čtyřiceti letech přitahuje fanoušky, dokázalo dopředu vyprodané O2 universum. Tento speciální koncert měl být dovršením oslav výročí, a proto sliboval mnohé. Jak celá akce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 20:20 v sekci Naživo
0
Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout
Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout Stejně jako každý rok i loni na nás z televizních, mobilních či počítačových obrazovek blikala mimo jiné spousta hudebních videoklipů. Určitě by se jich skvělých našlo mnoho, ale třeba vás některé z našeho článku minuly.... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 15:15 v sekci Publicistika
0
Sam Smith - Gloria 8/10
Recenze: Sam Smith na albu "Gloria" prožívá osobní manifestaci Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Dream Theater, Winning Group Arena, Brno, 28.1.2023
Naživo: Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství Dream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce,... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 22:56 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Naživo: In Flames se v Praze vrátili ke kořenům (18.11.2022 15:46)
- Švédská metalová čtveřice v čele s In Flames a At The Gates zahraje v Praze už tuto středu (13.11.2022 18:19)
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Gaahl’s Wyrd, Gaerea a Saor přivezli do Futura tři podoby black metalu. Všechny skvělé (09.10.2022 16:45)
- Gaahl's Wyrd, Saor a Gaerea nabídnou lahodnou chuť temnoty (29.09.2022 08:09)
- Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes (22.09.2022 17:00)
- Naživo: Progresivisté Vola převedli v Praze své dvě tváře (17.09.2022 17:16)
- Fotogalerie: Vola v Rock Café ukázala nové směry moderního prog metalu (17.09.2022 12:09)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Manowar Lucie Vondráčková Adele Beyoncé Viktor Sheen Madonna Slash The Weeknd Lady Gaga Michal Prokop Vojtaano BTS Mirai Kryštof Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu