shop.musicserver.cz
Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021, den první

Josefstadt poprvé: Když legendy zvalchují festival a šlehají ohně

Vydáno: 17.08.2021 10:12 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz

Už dva roky musí festival Brutal Assault čekat na odpovídající oslavu svého pětadvacátého výročí. Anticovidová opatření ani letos neumožnila uspořádat plnohodnotný ročník, organizátoři ale i tak udělali maximum možného. Metalový svátek letos dostal název Josefstadt. Jaký byl první den?

Live: Josefstadt, den první

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 12. srpna 2021
Vystoupili: Harakiri For The Sky, Bohemyst, Debustrol, Decapitated, Stíny Plamenů, Gride, Sick Sinus Syndrome, Vader, Destruction
Fotogalerie

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Oproti loňské verzi s názvem JosefOff narostla letošní podoba malého Brutalu na tři dny. Přibyla rovněž druhá, menší Octagon stage v útrobách pevnosti a dále stánky s merchem i pochutinami. Opět se tak v omezených a pro pořádání větších kulturních akcí stále dosti nepříznivých podmínkách podařilo vykřesat festival, který v žádném případě svému většímu bratříčkovi ostudu nedělal. Někomu chyběly větší možnosti, jiní si zase libovali v přehlednosti celé akce i v návratu ke kořenům. No, jeden se nezavděčí všem, ale to už za ty roky organizátoři vědí více než dobře.

K pódiu umístěnému podél zdi pevnosti na místě, kde za běžných okolností bývá stanová stage, jsem se dostal v momentě, kdy už svou show rozjeli Harakiri For The Sky. Velká scéna jim vcelku sedla a i na relativně brzkou odpolední hodinu dokázali nalákat mnohohlavé publikum. Bohužel jim nepomohl poněkud nepodařený zvuk, který ony jemné detaily, tak důležité pro jejich hudbu, zastřel.

Rychlý přesun do Octagonu - ve znamení přesunů tam a zpět to ostatně letos bylo neustále, sety se nepřekrývaly -, kde si (pokud se nepletu) odbyli svou premiéru domácí Bohemyst, pokračovatelé Avanger a hlavně duchovní nástupci slovutných Master's Hammer. Alespoň takový jsem měl z jejich vystoupení, které hladce míchalo death i black metal se svižnými melodiemi, dojem. A pětice, které bylo maličké pódium vcelku těsné, vypadala velmi nadšeně, že může hrát zrovna na tomhle podniku.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Návrat k hlavní stagei už z dálky připomínal sněm dlaždičů pořádaný v podniku čtvrté cenové kategorie. To už to totiž roztáčeli domácí veteráni Debustrol. Dojem z jejich až na sílu dryáčnického projevu napravovaly nasazení, nijak neobroušená ostrost téhle české verze slayerovského thrashe, nekompromisnost a koneckonců také motorová pila povýšená na hudební nástroj.

Pauzu před Decapitated vyplnili v Octagonu Gride, já dal nicméně přednost kolečku po areálu, kde zaznívala i němčina, polština, francouzština, prohodil jsem pár slov s Dány, opět se mihla dvojice stálých návštěvníků až z Peru. Povědomých tváří požehnaně a díky komornímu rozložení festivalu i možnost každého potkat alespoň třikrát. Nepřehlédnutelná byla i mladší generace, metal očividně stále táhne, a jestli se Josefstadt dá brát jako přípravka na klasický ročník, má Brutal Assault postaráno o publikum na další čtvrt století.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Ale zpět k jevišti, na kterém startovalo jedno z velkých jmen soupisky, polské death metalové jistoty Decapitated. Podle některých je zradil zvuk, já měl asi štěstí na dobré místo. U zdi pevnosti to drtilo kosti jaksepatří a zvuk neztrácel na čitelnosti. Nasazení obrovské, radost z toho, že je kapela zase na pódiu, bylo očividné - ale to by se dalo napsat snad o všech muzikantech, kteří letos hráli. Na skok do Octagonu na šlapající, byť nijak vyloženě strhující koncert domácích blackošů Stíny Plamenů a pak rychle zpět do podobných vod, na Vader.

Polské legendy a jeden z největších přínosů středo-východní Evropy žánru death metalu postavily svůj set na své nejlepší desce "De Profundis" a tady prostě nelze šlápnout vedle. Šestadvacet let staré album kope jako zamlada. O nadčasovosti nahrávky vypovídalo i to, že v setu zaznělo pospolu i s novějšími skladbami a ty starší se prostě tak nějak vyjímaly. Zážitek - a taky potěšení, neboť frontman Peter měl na sobě tričko žánrově spřízněných domácích Krabathor.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Večerní dění poněkud narušila nešťastná událost, kdy vzplál jeden ze stánků z občerstvením. Jen díky rychlému zásahu hasičů z toho nebyl opravdu velký malér - ve stánku totiž byly tlakové lahve a v okolí zaparkovaná auta. Dění v areálu to nicméně nijak zásadně nenarušilo, metalisti jsou z tuhého těsta a festivalový život šel bez zádrhelů kupředu.

Čtvrtek uzavřeli (alespoň pro mě, definitivní tečkou nakonec byli až Sick Sinus Syndrome na malé stagei) teutonští thrasheři Destruction. Na stejném místě jsem je viděl před dvěma lety, letošní noční hodina jim sedla podstatně lépe. Tohle byla ukázková škola toho, jak nasekat thrash metal - a publikum pod pódiem - bez prodlev a velkých řeší. Němci od první chvíle šlápli na plynový pedál a nezpomalili, dokud neproťali cílovou rovinku. Noha mi ve zběsilém rytmu cuká ještě teď.

Začátek Josefstadtu patřil staré gardě a byl jak víno. Všichni hráli špičkově, ale Vader a Destruction si první den jasně podmanili.

NÁZORY
  • Já si to užil maximálně, je super že to prob?... (Fimi, 17.08.2021 14:48) Reagovat

    Já si to užil maximálně, je super že to proběhlo a organizátoři se neposrali. Destruction, Hypocrisy byli výborní...na octagon jsem téměř nechodil ale Sněť jsem prostě viset musel. Igorrr je šílený bizar. Vader, Decapitated a Azarath výborní

  • Kromě Debustrol (Doktor Slovo, 18.08.2021 04:39) Reagovat

    , které jsem vynechal,abych si nekazil chuť,to nemělo chybu.Bestial Invasion se mi nikdy neomrzí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Liam Gallagher, John Squire - Liam Gallagher John Squire 8/10
Recenze: Liam Gallagher a John Squire úspěšně ignorují fakt, že je 21. století Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2024 00:00 v sekci Recenze
Dayal Patterson - Black Metal: Do propasti (kniha) 8/10
Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie Má se metal podrobovat serióznímu zkoumání? Rozvíjející obory jako Metal Studies na Masarykově univerzitě jasně ukazují, že ano. A obohacující pohled mohou nabídnout i práce ne přímo akademické, ale přesto fundované. Jako třeba... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2024 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
LP, O2 universum, Praha, 1.3.2024
Naživo: LP si zaplněné O2 universum naprosto podmanila V České republice LP koncertuje velmi často. Dalo by se až říct, že je u nás jako doma. A ono tomu tak skutečně je, jak během svého silného pražského vystoupení přiznala. Metropoli představila svoji loňskou desku "Love Lines" a na... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2024 12:15 v sekci Naživo
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie (03.03.2024 09:00)
- Video: Alcest se v singlu "L'Envol" nechávají unášet na křídlech bájných ptáků (27.02.2024 16:03)
- Mistři drtivé komplikovanosti Meshuggah zahrají ve Foru Karlín (23.02.2024 10:07)
- Audio: Death-doomoví klasici My Dying Bride lákají vodou nasáklým klipem "Thornwyck Hymn" na novou studiovku (15.02.2024 14:58)
- Na Brutal Assault míří na Grammy nominovaní Baroness i hvězdy osmdesátkového thrashe (09.02.2024 09:32)
- Blackmetalová encyklopedie Dayala Pattersona se uzavírá čtvrtou částí "Do propasti" (24.01.2024 11:13)
- Video: Domácí deathmetalisté Innesphere představují skladbu "The Trident Is Burning", video natočili na festivalu Brutal Assault (14.12.2023 12:37)
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)
- Čtyři roční období Sigh napovídají, kdy zemřít. Kultovní formace z Japonska míří do Underdogs' (05.11.2023 15:37)
- Naživo: Blackmetalový tandem Panzerfaust a Afsky zahalil klub Underdogs' neprostupnou mlhou (25.10.2023 09:11)

ALBUM TÝDNE 10/2024

Liam Gallagher, John Squire
Liam Gallagher John Squire

Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek od šedesátých let minulého století až po zlatou éru britpopu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Karel Gott Vérité Dua Lipa Taylor Swift Lucie Vondráčková Depeche Mode Madonna Viktor Sheen Blackosh Ed Sheeran Queen LP BTS Lady Gaga AC/DC Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu