shop.musicserver.cz
Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021, den první

Josefstadt poprvé: Když legendy zvalchují festival a šlehají ohně

Vydáno: 17.08.2021 10:12 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz

Už dva roky musí festival Brutal Assault čekat na odpovídající oslavu svého pětadvacátého výročí. Anticovidová opatření ani letos neumožnila uspořádat plnohodnotný ročník, organizátoři ale i tak udělali maximum možného. Metalový svátek letos dostal název Josefstadt. Jaký byl první den?

Live: Josefstadt, den první

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 12. srpna 2021
Vystoupili: Harakiri For The Sky, Bohemyst, Debustrol, Decapitated, Stíny Plamenů, Gride, Sick Sinus Syndrome, Vader, Destruction
Fotogalerie

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Oproti loňské verzi s názvem JosefOff narostla letošní podoba malého Brutalu na tři dny. Přibyla rovněž druhá, menší Octagon stage v útrobách pevnosti a dále stánky s merchem i pochutinami. Opět se tak v omezených a pro pořádání větších kulturních akcí stále dosti nepříznivých podmínkách podařilo vykřesat festival, který v žádném případě svému většímu bratříčkovi ostudu nedělal. Někomu chyběly větší možnosti, jiní si zase libovali v přehlednosti celé akce i v návratu ke kořenům. No, jeden se nezavděčí všem, ale to už za ty roky organizátoři vědí více než dobře.

K pódiu umístěnému podél zdi pevnosti na místě, kde za běžných okolností bývá stanová stage, jsem se dostal v momentě, kdy už svou show rozjeli Harakiri For The Sky. Velká scéna jim vcelku sedla a i na relativně brzkou odpolední hodinu dokázali nalákat mnohohlavé publikum. Bohužel jim nepomohl poněkud nepodařený zvuk, který ony jemné detaily, tak důležité pro jejich hudbu, zastřel.

Rychlý přesun do Octagonu - ve znamení přesunů tam a zpět to ostatně letos bylo neustále, sety se nepřekrývaly -, kde si (pokud se nepletu) odbyli svou premiéru domácí Bohemyst, pokračovatelé Avanger a hlavně duchovní nástupci slovutných Master's Hammer. Alespoň takový jsem měl z jejich vystoupení, které hladce míchalo death i black metal se svižnými melodiemi, dojem. A pětice, které bylo maličké pódium vcelku těsné, vypadala velmi nadšeně, že může hrát zrovna na tomhle podniku.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Návrat k hlavní stagei už z dálky připomínal sněm dlaždičů pořádaný v podniku čtvrté cenové kategorie. To už to totiž roztáčeli domácí veteráni Debustrol. Dojem z jejich až na sílu dryáčnického projevu napravovaly nasazení, nijak neobroušená ostrost téhle české verze slayerovského thrashe, nekompromisnost a koneckonců také motorová pila povýšená na hudební nástroj.

Pauzu před Decapitated vyplnili v Octagonu Gride, já dal nicméně přednost kolečku po areálu, kde zaznívala i němčina, polština, francouzština, prohodil jsem pár slov s Dány, opět se mihla dvojice stálých návštěvníků až z Peru. Povědomých tváří požehnaně a díky komornímu rozložení festivalu i možnost každého potkat alespoň třikrát. Nepřehlédnutelná byla i mladší generace, metal očividně stále táhne, a jestli se Josefstadt dá brát jako přípravka na klasický ročník, má Brutal Assault postaráno o publikum na další čtvrt století.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Ale zpět k jevišti, na kterém startovalo jedno z velkých jmen soupisky, polské death metalové jistoty Decapitated. Podle některých je zradil zvuk, já měl asi štěstí na dobré místo. U zdi pevnosti to drtilo kosti jaksepatří a zvuk neztrácel na čitelnosti. Nasazení obrovské, radost z toho, že je kapela zase na pódiu, bylo očividné - ale to by se dalo napsat snad o všech muzikantech, kteří letos hráli. Na skok do Octagonu na šlapající, byť nijak vyloženě strhující koncert domácích blackošů Stíny Plamenů a pak rychle zpět do podobných vod, na Vader.

Polské legendy a jeden z největších přínosů středo-východní Evropy žánru death metalu postavily svůj set na své nejlepší desce "De Profundis" a tady prostě nelze šlápnout vedle. Šestadvacet let staré album kope jako zamlada. O nadčasovosti nahrávky vypovídalo i to, že v setu zaznělo pospolu i s novějšími skladbami a ty starší se prostě tak nějak vyjímaly. Zážitek - a taky potěšení, neboť frontman Peter měl na sobě tričko žánrově spřízněných domácích Krabathor.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Večerní dění poněkud narušila nešťastná událost, kdy vzplál jeden ze stánků z občerstvením. Jen díky rychlému zásahu hasičů z toho nebyl opravdu velký malér - ve stánku totiž byly tlakové lahve a v okolí zaparkovaná auta. Dění v areálu to nicméně nijak zásadně nenarušilo, metalisti jsou z tuhého těsta a festivalový život šel bez zádrhelů kupředu.

Čtvrtek uzavřeli (alespoň pro mě, definitivní tečkou nakonec byli až Sick Sinus Syndrome na malé stagei) teutonští thrasheři Destruction. Na stejném místě jsem je viděl před dvěma lety, letošní noční hodina jim sedla podstatně lépe. Tohle byla ukázková škola toho, jak nasekat thrash metal - a publikum pod pódiem - bez prodlev a velkých řeší. Němci od první chvíle šlápli na plynový pedál a nezpomalili, dokud neproťali cílovou rovinku. Noha mi ve zběsilém rytmu cuká ještě teď.

Začátek Josefstadtu patřil staré gardě a byl jak víno. Všichni hráli špičkově, ale Vader a Destruction si první den jasně podmanili.

NÁZORY
  • Já si to užil maximálně, je super že to prob?... (Fimi, 17.08.2021 14:48) Reagovat

    Já si to užil maximálně, je super že to proběhlo a organizátoři se neposrali. Destruction, Hypocrisy byli výborní...na octagon jsem téměř nechodil ale Sněť jsem prostě viset musel. Igorrr je šílený bizar. Vader, Decapitated a Azarath výborní

  • Kromě Debustrol (Doktor Slovo, 18.08.2021 04:39) Reagovat

    , které jsem vynechal,abych si nekazil chuť,to nemělo chybu.Bestial Invasion se mi nikdy neomrzí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
John Frusciante - . I : a : II . 8/10
Recenze: John Frusciante na dvojalbume ". I :" a ": I I ." predkláda zvukový experiment (nielen) pre audiofilov John Frusciante vydal začiatkom februára dvojalbum elektronickej hudby s názvom ". I :" a ": I I .". Prvá verzia obsahuje sedem skladieb a je určená pre vinyl, druhá, digitálna, je rozšírená s iným poradím. Skladateľ sa na takmer... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Lankum - Go Dig My Grave 10/10
Video: Lankum v mrazivém videu "Go Dig My Grave" posouvají hranice folku Uplynuly téměř čtyři roky od vydání oceňovaného počinu "The Livelong Day" dublinské experimentálně folkové skupiny Lankum, ve kterém formace geniálně propojila tradiční irské písně s moderními aranžemi. Po dlouhém čekání... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 16:13 v sekci Audio / Video | Video
0
Floex - Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack) 9/10
Recenze: Floex je na soundtracku "Shoulders of Giants" hrdinným strážcem hudební galaxie Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
Naživo: Vypsaná fiXa oslavila 20 let desky "Bestiálně šťastní" ojedinělým koncertem První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v pražském klubu Café V lese a bylo věnováno albu "Bestiálně šťastní", od jehož natáčení uběhlo neskutečných dvacet let. Deska zazněla autenticky celá a byla to krásná... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2023 08:37 v sekci Naživo
0
Zemřela Naďa Urbánková
Zemřela Naďa Urbánková V pátek 3. února dotlouklo srdce oblíbené zpěvačky Nadi Urbánkové. Oznámila to její dcera, rovněž zpěvačka Jana Fabiánová na sociálních sítích. "S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu.... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 20:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bullet For My Valentine přivezou do Fora Karlín sílu ostrého metalcoru (07.02.2023 11:12)
- Rolo Tomassi ve středu zahrají Praze (05.02.2023 11:43)
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Gaahl’s Wyrd, Gaerea a Saor přivezli do Futura tři podoby black metalu. Všechny skvělé (09.10.2022 16:45)
- Gaahl's Wyrd, Saor a Gaerea nabídnou lahodnou chuť temnoty (29.09.2022 08:09)
- Naživo: Progresivisté Vola převedli v Praze své dvě tváře (17.09.2022 17:16)
- Trio kapel v čele s dánskými Vola přiveze v pátek do Rock Café nové cesty progresivního metalu (14.09.2022 13:26)
- Naživo: Pátý den Brutal Assaultu aneb Velké finále zkrápěné deštěm (21.08.2022 13:42)

ALBUM TÝDNE 06/2023

Floex
Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack)

Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u něj zvyklí, a navíc obstojí i zcela samostatně.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Adele Viktor Sheen The Weeknd BTS Slash Michal Prokop Kryštof Mirai Vojtaano Lady Gaga Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu