Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021, den první

Josefstadt poprvé: Když legendy zvalchují festival a šlehají ohně

Vydáno: 17.08.2021 10:12 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz

Už dva roky musí festival Brutal Assault čekat na odpovídající oslavu svého pětadvacátého výročí. Anticovidová opatření ani letos neumožnila uspořádat plnohodnotný ročník, organizátoři ale i tak udělali maximum možného. Metalový svátek letos dostal název Josefstadt. Jaký byl první den?

Live: Josefstadt, den první

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 12. srpna 2021
Vystoupili: Harakiri For The Sky, Bohemyst, Debustrol, Decapitated, Stíny Plamenů, Gride, Sick Sinus Syndrome, Vader, Destruction
Fotogalerie

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Oproti loňské verzi s názvem JosefOff narostla letošní podoba malého Brutalu na tři dny. Přibyla rovněž druhá, menší Octagon stage v útrobách pevnosti a dále stánky s merchem i pochutinami. Opět se tak v omezených a pro pořádání větších kulturních akcí stále dosti nepříznivých podmínkách podařilo vykřesat festival, který v žádném případě svému většímu bratříčkovi ostudu nedělal. Někomu chyběly větší možnosti, jiní si zase libovali v přehlednosti celé akce i v návratu ke kořenům. No, jeden se nezavděčí všem, ale to už za ty roky organizátoři vědí více než dobře.

K pódiu umístěnému podél zdi pevnosti na místě, kde za běžných okolností bývá stanová stage, jsem se dostal v momentě, kdy už svou show rozjeli Harakiri For The Sky. Velká scéna jim vcelku sedla a i na relativně brzkou odpolední hodinu dokázali nalákat mnohohlavé publikum. Bohužel jim nepomohl poněkud nepodařený zvuk, který ony jemné detaily, tak důležité pro jejich hudbu, zastřel.

Rychlý přesun do Octagonu - ve znamení přesunů tam a zpět to ostatně letos bylo neustále, sety se nepřekrývaly -, kde si (pokud se nepletu) odbyli svou premiéru domácí Bohemyst, pokračovatelé Avanger a hlavně duchovní nástupci slovutných Master's Hammer. Alespoň takový jsem měl z jejich vystoupení, které hladce míchalo death i black metal se svižnými melodiemi, dojem. A pětice, které bylo maličké pódium vcelku těsné, vypadala velmi nadšeně, že může hrát zrovna na tomhle podniku.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Návrat k hlavní stagei už z dálky připomínal sněm dlaždičů pořádaný v podniku čtvrté cenové kategorie. To už to totiž roztáčeli domácí veteráni Debustrol. Dojem z jejich až na sílu dryáčnického projevu napravovaly nasazení, nijak neobroušená ostrost téhle české verze slayerovského thrashe, nekompromisnost a koneckonců také motorová pila povýšená na hudební nástroj.

Pauzu před Decapitated vyplnili v Octagonu Gride, já dal nicméně přednost kolečku po areálu, kde zaznívala i němčina, polština, francouzština, prohodil jsem pár slov s Dány, opět se mihla dvojice stálých návštěvníků až z Peru. Povědomých tváří požehnaně a díky komornímu rozložení festivalu i možnost každého potkat alespoň třikrát. Nepřehlédnutelná byla i mladší generace, metal očividně stále táhne, a jestli se Josefstadt dá brát jako přípravka na klasický ročník, má Brutal Assault postaráno o publikum na další čtvrt století.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Ale zpět k jevišti, na kterém startovalo jedno z velkých jmen soupisky, polské death metalové jistoty Decapitated. Podle některých je zradil zvuk, já měl asi štěstí na dobré místo. U zdi pevnosti to drtilo kosti jaksepatří a zvuk neztrácel na čitelnosti. Nasazení obrovské, radost z toho, že je kapela zase na pódiu, bylo očividné - ale to by se dalo napsat snad o všech muzikantech, kteří letos hráli. Na skok do Octagonu na šlapající, byť nijak vyloženě strhující koncert domácích blackošů Stíny Plamenů a pak rychle zpět do podobných vod, na Vader.

Polské legendy a jeden z největších přínosů středo-východní Evropy žánru death metalu postavily svůj set na své nejlepší desce "De Profundis" a tady prostě nelze šlápnout vedle. Šestadvacet let staré album kope jako zamlada. O nadčasovosti nahrávky vypovídalo i to, že v setu zaznělo pospolu i s novějšími skladbami a ty starší se prostě tak nějak vyjímaly. Zážitek - a taky potěšení, neboť frontman Peter měl na sobě tričko žánrově spřízněných domácích Krabathor.

Josefstadt, Pevnost Josefov, Jaroměř, 12.-14.8.2021 Den první
© Tomáš "Jajo" Rozkovec / @musicserver.cz
Večerní dění poněkud narušila nešťastná událost, kdy vzplál jeden ze stánků z občerstvením. Jen díky rychlému zásahu hasičů z toho nebyl opravdu velký malér - ve stánku totiž byly tlakové lahve a v okolí zaparkovaná auta. Dění v areálu to nicméně nijak zásadně nenarušilo, metalisti jsou z tuhého těsta a festivalový život šel bez zádrhelů kupředu.

Čtvrtek uzavřeli (alespoň pro mě, definitivní tečkou nakonec byli až Sick Sinus Syndrome na malé stagei) teutonští thrasheři Destruction. Na stejném místě jsem je viděl před dvěma lety, letošní noční hodina jim sedla podstatně lépe. Tohle byla ukázková škola toho, jak nasekat thrash metal - a publikum pod pódiem - bez prodlev a velkých řeší. Němci od první chvíle šlápli na plynový pedál a nezpomalili, dokud neproťali cílovou rovinku. Noha mi ve zběsilém rytmu cuká ještě teď.

Začátek Josefstadtu patřil staré gardě a byl jak víno. Všichni hráli špičkově, ale Vader a Destruction si první den jasně podmanili.

NÁZORY
  • Já si to užil maximálně, je super že to prob?... (Fimi, 17.08.2021 14:48) Reagovat

    Já si to užil maximálně, je super že to proběhlo a organizátoři se neposrali. Destruction, Hypocrisy byli výborní...na octagon jsem téměř nechodil ale Sněť jsem prostě viset musel. Igorrr je šílený bizar. Vader, Decapitated a Azarath výborní

  • Kromě Debustrol (Doktor Slovo, 18.08.2021 04:39) Reagovat

    , které jsem vynechal,abych si nekazil chuť,to nemělo chybu.Bestial Invasion se mi nikdy neomrzí.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
Sting - The Bridge 8/10
Recenze: Stingův "The Bridge" je solidní stavbou nad rozbouřenými vodami V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory (27.11.2021 17:03)
- Temné rituály kapel Belphegor a Batushka zazní v Praze, Jaroměři a Ostravě (24.11.2021 17:16)
- Naživo: Večírek kultivovaného black metalu. Polský trojboj Mgła, Martwa Aura a Medico Peste si podmanil MeetFactory (18.11.2021 20:17)
- Fotogalerie: Metalové legendy Root, Debustrol a Törr rozpálily Pardubice (07.11.2021 17:29)
- Brutal Assault pro příští rok oprašuje velkou část již ohlášených jmen a přidává sedm nových (22.10.2021 09:45)
- Recenze: Kniha "Black Metal: Evoluce kultu" Dayala Pattersona je podrobnou cestou do nitra temnoty (09.10.2021 08:30)
- Tvrdá hudba nové generace: svůdně promyšlený nářez v podání Jinjer se představí v Praze (10.09.2021 18:34)
- Pardubice rozduní festival Czech Metal Legends. Vystoupí Root, Debustrol, Törr a Dysangelium (02.09.2021 16:47)
- Naživo: Josefstadt potřetí: oslava divnosti i progrockové pohlazení (20.08.2021 19:19)
- Naživo: Josefstadt podruhé: vedro a chladný švédský dvojboj na závěr (18.08.2021 19:11)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Ewa Farna Metallica Dua Lipa Ed Sheeran On Air Kryštof Olivia Rodrigo Beata Hlavenková AC/DC Kateřina Marie Tichá Billie Eilish Marie Rottrová Abba Lady Gaga Aerosmith Karel Gott Rihanna Lucie Bílá
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu