Slávek Janoušek, Marien, Zámecké nádvoří Telč, 7.8. 2022

"Imaginární hospoda" Slávka Janouška a Marien se v Telči stala reálnou

Vydáno: 08.08.2022 14:09 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: archiv kapely Marien

Prázdniny v Telči se přelomily do své druhé poloviny a jedou stále zběsilejším tempem. V poněkud chladnějším počasí přišli na zámecké nádvoří rozehřát publikum nejprve Slávek Janoušek s kapelou a na něj navázali pardubičtí Marien. Jestli bylo tohle spojení funkční, se dozvíte v reportáži.

Live: Slávek Janoušek a kapela, Marien

místo: Zámecké nádvoří, Telč
datum: 7. srpna 2022

A nebudeme to zbytečně napínat, funkční to rozhodně bylo. Jako první začal hrát Slávek Janoušek. Folkový bard z Ústí nad Orlicí se aktivně věnuje muzice už víc než padesát let. Ani on ještě nechytl tu nemoc, kdy muzikanty ke stáru už nebaví skládat nové písně a žijí z toho, co už vydali. U Janouška je to naopak. V poslední době ho zásobuje texty básník Jiří Žáček a spolu vydávají alba "Učitel Žáčkovi / Žáček učiteli". A nehodlají přestávat - Slávek prozradil, že už chystá další CD s jeho texty, i když by rád po čase zase napsal i nějaké své vlastní.

Hodně se vzpomínalo na dobu před sametovou revolucí, vážně i nevážně, na neustálé hrozby studených válek, na legendární auto Škoda 1000 MB, na dobu, která prostě v sobě nesla své hrozby, nepříjemnosti, ale měla i své kouzlo. Janoušek mohl vybírat z více než dvou desítek vydaných alb, sólových i těch, jež byla součástí nejrůznějších projektů. Z nich je nejslavnější asi ten se Samsonem a Vlastou Redlem. "Kdo to zavinil", "Revize jízdenek" a na závěr "Halleyova kometa", která se později stala i terčem fórku frontmana následující kapely Víti Troníčka. Více než hodina svébytných písniček utekla velice rychle.

Marien hráli vždycky jako první, a jejich sety proto většinou trvaly jen něco málo přes hodinu. Letos to bylo jinak, a jak přiznal Troníček, díky tomu, že se jednotlivá vystoupení ukládají na YouTube, si lámal hlavu nad tím, jak to nedělní opepřit, aby se nepodobalo předešlým jako vejce vejci.

Má výhodu v tom, že navzdory covidové době i faktu, že valná většina skupiny není opravdovými profesionály, ale živí se jinou prací, je aktivní v nahrávacím studiu, a vznikají nová alba. Marien vydali zatím poslední desku "2020" předloni, následovala však frontmanova sólovka "Mnohotváří větru", ze které taky zazněly songy "Tábornická" a "Světlo člověčiny".

Jinak z pravidelného setlistu zmizela třeba "Olešnická" nebo "Ze skla" a přibylo například několik krásných coverů, například "Tak jen pojď" z dílny Spirituál kvintetu anebo pecka "Sometimes When We Touch" od Dana Hilla (u nás známá jako "Stokrát chválím čas" od Karla Gotta), kterou jen tak ve dvojici s Víťou zapěla Karolína Böhmová. Mezi zdmi rekonstruovaného telčského zámku se ty tóny nesly nádherně.

Legrační westernový duet "Butch Cassidy a Sundance Kid" vystřídal další duet manželů Troníčkových "Ó, synku můj", tentokrát na daleko vážnější notu války na Ukrajině. Přemýšlivější je i skladba" Alchymista", ale celkově je nutno říct, že si Víťa Troníček dal s playlistem práci a výsledkem byl pestrý koncert, kterému nechyběly romantika, energie i obyčejné lidství.

Souznění tří akustických kytar, skvělá práce s tamburínou a vůbec s perkusemi Zdeny Troníčkové, nejen tyhle faktory stály za celým krásným večerem, který zakončila symbolicky "Imaginární hospoda" od Slávka Janouška. Tu si zapěly obě kapely na pódiu společně. Pak se někteří z účinkujících přesunuli na náměstí a tam pokračovali v muzicírování se svými fanoušky až do časných ranních hodin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Die Alten Maschinen - Hello Goodbye! (The Very Best Of) 8/10
Recenze: Křepčí Die Alten Maschinen s "Hello Goodbye!" v křemíkovém nebi? Možná to kdysi byla idea spojená s jednorázovým projektem. Jedna z dalších tváří Moimira Papalescu. O sedmnáct let později můžete v rukách držet povedený komplet "Hello Goodbye!" téměř napěchovaný na maximální kapacitu... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 14:30 v sekci Recenze
Psí vojáci - Hořící holubi (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Jako v horečnatém snu. Psí vojáci na albu "Hořící holubi" zkoumali hranice vlastní hudby Pro jednoho kultovní dílo, pro jiného obtížně poslouchatelná experimentální věc. Pro desku kapely Psí vojáci "Hořící holubi" platí obojí. Navzdory kultovnímu statusu je tenhle počin v diskografii formace poněkud marginalizovaný.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Hurá! I Marien jsou jenom lidi. S Epydemyí přesto předvedli skvělý dvojkoncert (02.01.2025 12:00)
- Naživo: Marien a Epydemye přenesli fanoušky na Prázdninách v Telči do jiného světa (07.08.2024 08:00)
- Recenze: Marien na novém, s láskou tvořeném albu vzkazují, že "Světla je víc..." (08.07.2024 00:00)
- Video: Marien oslaví dvacetiny novým albem "Světla je víc...". Lákají na něj klipem "Jeřábi" (15.05.2024 10:01)
- Naživo: Žalman a Marien přinesli do vánoční Telče radost z hudby i muzikantské umění (31.12.2023 09:26)
- Naživo: Marien se na dešťových Prázdninách v Telči překonávali a Fukanec zdatně sekundoval (02.08.2023 18:56)
- Video: Marien uzavírají kapitolu alba "2020" klipem k titulní písni (26.07.2023 17:17)
- Naživo: Jak v centru Ostravy vyrostla úrodná Zahrada písničkářů (21.09.2022 16:45)
- Naživo: Marien a Nezmaři provedli posluchače deštivou telčskou nocí s humorem a melodikou (05.08.2021 18:26)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (20-16) (22.01.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Hraczki The Cure Ewa Farna Madonna
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe