shop.musicserver.cz
Marien - Světla je víc...

Marien na novém, s láskou tvořeném albu vzkazují, že "Světla je víc..."

Vydáno: 08.07.2024 00:00 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: Rostislav Bartoň

Marien se sami stále řadí do kategorie nová krev českého folku, i když hrají už dvacet let. Svoji současnou pozici a oblibu si vybudovali nevykalkulovaným a ryzím přístupem k muzice i posluchačům. Novinka "Světla je víc..." znovu nabízí oázu naděje a víry v dobro.

8/10

Marien - Světla je víc...

Vydáno: 21.6.2024
Celkový čas: 51:17

Skladby: Jeřábi, Na stejné lodi, Tváře větru, Pod zámkem, Strážci plamenů, Procitám, Butch a Sundance, Ó synku můj, Vlčí máky, Třetí přání, Vzpomínka, Jubilejní, Zrcadla

Vydavatel: SuperGram

Nikdy mi nepřišlo, že by pardubická kapela Marien nějak sveřepě lpěla na tom, že musí jít v muzice s dobou. Ano, občas si na koncertech udělá radost a po svém uchopí nějakou hitovku třeba od Eda Sheerana, ale jinak se nesnaží dělat hudbu pomocí mašinek a zástupu producentů ve studiu. Na téhle židli sedí pevně vydavatel Ivan Kurtev a vítězná sestava se nemění ani na novém albu.

Proč by taky, když tady je všechno, jak má být. Nyní dokonce zašla formace kolem frontmana Víti Troníčka v tomhle přístupu ještě dál: pokusila se většinu materiálu nahrát naživo a co nejvíc pospolu. Mohla si to dovolit, když spoustu skladeb z novinky už dostatečně ohrála naživo.

Opačný způsob práce, kdy kapela vůbec nevěděla, co bude nahrávat, a učila se písně přímo při natáčení, zafungoval u trojice písní "Jeřábi", "Vlčí máky" a "Strážci plamenů". Jedná se totiž o ty nejlepší kousky z nahrávky. Leitmotiv jeřábů se táhne tak nějak celou deskou. Tito ptáci jsou totiž považováni za posly dobrých zpráv a ornitologové sami nevědí, proč se k nám pořád vracejí.

Hudba Marien má úplně stejné poslání. Snaží se vidět něco pozitivního i na hodně temných věcech, a to i když se jedná o něco tak smutného, jako je válka na Ukrajině ("Ó synku můj"). Jde o jedinou zařazenou skladbu, která není čistě autorská, tomuto rusínskému lidovému nápěvu dodal Víťa Troníček text. Právě on stojí za drtivou většinou hudby i slov, pouze pod písní "Pod zámkem" se podepsal kolega Michal Paták.

Během celé kariéry nedošlo ve skupině k žádným rozkolům, potkala ji však tragédie, kdy se jeden ze členů, Zbyněk Rosendorf zvaný Zubřík, nevrátil z výletu do hor. Právě jemu ostatní věnovali skladbu "Strážci plamenů", na sto honů načichlou trampskou muzikou a hoboesárnami bratří Ryvolů.

Pestrost materiálu zaručuje i fakt, že každý ze sedmičlenné party dokáže zpívat sólově, takže albu nepadá řemen. Stejně však nad všemi ční jak maják hlas zatím poslední příchozí Karolíny Böhmové. Když zpívá v "Procitám" verše "mrazí jak ticho Černobylu/když křičíš a děláš ramena/lásko, už nikdy neříkej nikdy/a světlo schovejme na věčnost/zdá se, že vše je otázkou křivdy/a křivda postrádá smyslnost", skutečně z toho běhá mráz po zádech.

I když se z koncertů Marien vracíte vždycky hodně rozesmátí díky věčným vtípkům a pošťuchování mezi členy kapely (kterou pojí dohromady rodinné a přátelské vazby), čas na vážnější okamžiky se také pokaždé najde. Vedle už zmiňované "Ó synku můj" vyčnívá zase z úplně jiné stránky asi nejniternější věc "Vzpomínka", která se obrací na ty, co už nejsou mezi námi fyzicky, ale přitom pořád přebývají minimálně v našich myslích. Málokteré oko po jejím poslechu zůstává suché.

Překvapí tři skladby, mezi něž patří "Zrcadla" jako hit (byť tohle slovo podle kapelníka ve folkové muzice působí trochu legračně), kterým Marien končí všechny své koncerty a většinou ho doprovází sborový zpěv publika. Jeho původ sahá do roku 2002, kdy skladbu natočil předstupeň dnešních Marien - Poupata. Aktuální verze vznikla před čtyřmi roky na žádost Country rádia - a z toho důvodu by byla škoda ji nevyužít na novou desku s aktuálním obsazením hlavní zpěvačky Karolíny Böhmové.

"Třetí přání" a "Butch a Sundance" se objevily na koncertní nahrávce z pardubického Ideonu z roku 2017 a nyní nadešla správná chvíle natočit je i pořádně ve studiu. Přesto přece jen patří spíše k těm slabším položkám.

Slovo slabší však v podání téhle formace neznamená špatný. I když spolu oficiálně muzikanti hrají dvacet let, natočili pět řadových desek a podhoubí příznivců se jim utěšeně rozrůstá, zůstávají tam, kde jsou - pořád nohama na zemi, skromní, veselí. Neslevují z vysoké kvality skladeb a síla sdělení, ve folku tak důležitá, jejich tvorbě zůstává. Co se duchovních hodnot týče, člověk potřebuje k životu tři - již v perexu zmíněnou víru v dobro, naději a hlavně lásku. Všech těchto ingrediencí se mu v muzice Marien nabízí měrou vrchovatou i na albu "Světla je víc...".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema
Nové desky 28/2024 - od OneRepublic přes Arakain po Eminema Kdo si myslel, že přichází hudební okurková sezóna, toho pátek vyvedl z omylu. Vedle novinek Eminema, OneRepublic či živáku Arakainu se totiž představili ještě Cigarettes After Sex, písničkářka Clairo, vyměněná Cassadee Pope,... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 11:05 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Marien oslaví dvacetiny novým albem "Světla je víc...". Lákají na něj klipem "Jeřábi" (15.05.2024 10:01)
- Koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem (11.05.2024 18:12)
- Naživo: Žalman a Marien přinesli do vánoční Telče radost z hudby i muzikantské umění (31.12.2023 09:26)
- Video: Ed Sheeran se připojil k oslavám 20 let debutu The Darkness - dal si s nimi "Love Is Only A Feeling" (18.12.2023 08:15)
- Ed Sheeran v Hradci Králové vyprodal první koncert, a tak přidává druhý (30.11.2023 10:20)
- Video: Passenger připomíná svůj největší hit "Let Her Go" v duetu s Edem Sheeranem (16.11.2023 11:23)
- Ed Sheeran zahraje v červenci 2024 v Česku. Pořadatelé Rock for People ho dovezou do Hradce (20.10.2023 09:34)
- Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP (04.10.2023 20:00)
- Naživo: Marien se na dešťových Prázdninách v Telči překonávali a Fukanec zdatně sekundoval (02.08.2023 18:56)
- Video: Marien uzavírají kapitolu alba "2020" klipem k titulní písni (26.07.2023 17:17)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Taylor Swift mp3.com Dua Lipa Kesha Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Tom Morello Madonna Katy Perry The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe