shop.musicserver.cz
Roman "Koráb" Korbut - V turnaji Festonda jde hlavně o prestiž a celoroční uznání od ostatních kapel.

Roman "Koráb" Korbut - V turnaji Festonda jde hlavně o prestiž a celoroční uznání od ostatních kapel.

Vydáno: 24.07.2022 09:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Festonda

Pro milovníky hudby, sportu a humoru přichází událost ro(c)ku Festonda. Tradiční nohejbalové klání známých českých kapel se uskuteční ve středu 27. července od 11 hodin na tenisových kurtech TJ Sokol v pražských Vršovicích. Je určené i pro veřejnost a vstup je zdarma. Více nám o akci prozradil Roman "Koráb" Korbut.

Letos pořádáte už 18. ročník legendárního utkání kapel v nohejbalu Festonda. Na co se můžeme těšit?

Asi jako každoročně na velmi příjemné setkání s hudebníky, kteří obléknou často nejen sportovní kostýmy a utkají se o pohár v nohejbalovém turnaji hudebních uskupení. Za ty roky, co se tato akce koná, to však už přerostlo v takovou pravidelnou celodenní pařbu, která dotváří tuto jedinečnou akci, kde můžete potkat spousty známých tváří v rolích, ve kterých je ještě neznáte.

Festonda
© Festonda
Turnaj pořádáš s Jirkou Zemánkem z kapely Wohnout. Můžeš nám přiblížit, co kdo z vás má na starosti? A v jakém stadiu jsou přípravy těsně před startem?

Jirka je prezident tohoto turnaje a má na starosti hlavně komunikaci s jednotlivými účastníky. Během turnaje se věnuje jak hraní, tak vtipnému moderování. Myslím, že vedle něj vyrostla taková moderátorská hvězda, jako je Jakub Kohák, který u nás s tímto před lety začínal...

No, a já mám na starosti technickou stránku a spolu se starým Korábem i organizaci celého turnaje. Letos to možná okořením i svou účastí v turnaji za kapelu Cocotte Minute, čímž se stáváme černým koněm klání.

Můžeš nás zasvětit do procesu výběru účastníků? Skupiny se hlásí do turnaje samy, nebo je oslovujete?

Vycházíme ze stále stejné základny kapel, které se účastní pravidelně. Občas se přihlásí nějaká nová, nebo ji sami vybereme, většinou z okruhu těch, které známe osobně, popřípadě je potkáme a poznáme blíže během roku a nabídneme jim možnost účastnit se. Jde nám hlavně o propojení lidské, respektive kamarádské, takže skupiny, které neznáme, většinou nebereme. Je to i tím, že kapacita je omezená a my každoročně nabízíme možnost zúčastnit se všem kapelám, které se kdy zúčastnily, a ty posléze doplňujeme potenciálními nováčky.

Festonda
© Festonda
Jak vlastně vznikl název Festonda?

Myšlenka pořádat takovou akci vznikla na dnes již legendárním festivalu na břehu moře, v Chorvatském Tisnu. Tam byl jeden z prvních ročníků pojmenován Fest on da Beach. Z toho malou úpravou vznikl název Fest on da Cup, neboli dnes už zažitý název Festonda Cup.

Jak vzpomínáš na poslední ročník?

Podobně jako na ty ostatní - jako na pravidelné setkání známých tváří, v uvolněné atmosféře sportovního zápolení. Je to den, kdy mají muzikanti možnost se potkat, probrat vážné i veselé věci z hudebního světa, pobavit se a přitom udělat i něco pozitivního pro své tělo - zasportovat si. Zároveň je to den plný smíchu a kamarádského pošťuchování....

Festonda Cup 2022
© Festonda
Váhal někdo letos s účastí? Případně museli jste řešit opačnou situaci a někoho odmítnout?

Ne vždy se účast jednotlivých kapel povede, občas se i přes termín uprostřed týdne trefíte do koncertu, někdy vyjde Festonda do kapelního volna, kdy jsou muzikanti rozjetí po celém světě, jindy zas točí desku nebo rodí. Většinou ale pak příští rok zase najdou motivaci zúčastnit se znovu.

Je pravda, co se říká, že vyhrají jen ti nejméně opilí? Nebo je to pouze fáma, kterou šíří ti, co prohráli?

Tohle je spíš fáma, i když v minulých ročních se stalo, že přišli o vítězství favoriti, kteří se nechali unést nadměrnou konzumací.

Koho tipuješ na vítěze letos? A v kolik hodin, když to dobře půjde, vypukne boj o medaile?

Minulý rok vyhrály zaslouženě, ale myslím že i poprvé O5 a Radeček, kteří se letos právě kvůli svému koncertu nemůžou zúčastnit, takže ti by určitě patřili mezi velké naděje. Myslím, že překvapit může kdokoliv. Za mě patří mezi žhavá želízka kapely, které se pravidelně dostávají do vyřazovacích bojů - třeba několikanásobní vítězové Post-It či Apple Juice. Poslední roky se vysoko umísťoval tým DJ Vegyho. Překvapit by mohli například Status Praesents či vlastně nováčci Cocotte Minute. A nesmíme zapomínat i na UDG, kteří pravidelně patří mezi favority. Ale nechme se překvapit, ve sportu je možné vše...

Co vítězové získají?

V tomto turnaji nejde o hodnotné ceny, které výherci získají, jako spíše o prestiž a celoroční uznání od ostatních kapel. Ona si vlastně každá skupina o sobě myslí, že je nejlepší, takže vítězství v tomto turnaji jim jen zvedne sebevědomí.

Bude i nějaký doprovodný program?

Určitě bude. Již pravidelnou součástí je tombola věcí, které donesou jednotliví muzikanti, což jsou povětšinou kousky z merche, popřípadě hudební nosiče, ale poslední dobou se uchytil zvyk nosit nestandardní věci spojené se skupinou jako třeba kalhotky od fanynek, vibrátor, podepsané záchodové prkénko a podobně.

Celý den pak dolaďuje hudební mix DJ Korába respektive jeho hostů.

A na závěr je netradiční vyhlášení, které plynule přechází v afterparty, která často nabízí i hraní na živé nástroje, tanec a společný zpěv.

Která historka se ti vybaví na první dobrou, když se řekne Festonda?

To je asi klasika už. Nejvíc je asi příjezd Horkýže Slíže o měsíc dřív. Z Nitry do Prahy. Neboli záměna měsíc jún a júl. Rád také vzpomínám na účast skupiny Hentai Corporation, která hrála v oblecích jeptišek. Ale pamětných příhod je určitě více.

Festonda
© Festonda
Je něco, co tě v historii pořádání turnaje překvapilo?

Překvapuje mě vlastně neustále, že tuto káru stále táhneme a že se letos uskuteční už 18. ročník. Kdo by to řekl na začátku?

Máš přehled, zda díky turnaji vznikla další spolupráce? Například že by nějaké kapely pak jely na turné, natočily společný song nebo se tu daly dohromady nové muzikantské páry?

Určitě zde vznikla přátelství, která pak pokračovala i na profesní bázi. V minulosti hrály skupiny píseň vítězů v rámci svého vystoupení. A jelikož se blíží 20. ročník, uvažujeme o fúzi jednotlivých kapel a vytvoření společných songů na případnou desku, ale přiznám se, že toto je teprve v počátcích a my bychom tuto ideu rádi probrali na právě aktuálním ročníku. Co z toho vznikne, se uvidí.

Co bys popřál turnaji do příštích let?

Ať zůstane takový, jaký je, to znamená milý, osobitý, kamarádský. A tedy byl bych rád, kdyby vydržel do výše zmiňovaného dvacátého ročníku.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (10-1)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (10-1) Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 285 zahraničních... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 20:30 v sekci Publicistika
0
Vltava, Jazz Dock, Praha, 26.1.2023
Naživo: Vltava křtila v Jazz Docku nové album a měnila svět k lepšímu Hudební skupina Vltava je na domácí hudební scéně nenahraditelný úkaz, originál a stálice. Vloni na podzim vydala velmi podařené album "Spass Muss Immer Sein". To se nyní v sychravém lednu a ve zjitřené společenské atmosféře... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 16:51 v sekci Naživo
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 94 domácích... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 12:05 v sekci Publicistika
0
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (20-11)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (20-11) Lockdowny v roce 2022 skončily, byť často doznívaly v mnoha nahrávkách. Vyšla ale i jiná než takzvaná covidová alba. A my jsme vybrali ta nejlepší. Šestadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 285 zahraničních... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2023 20:30 v sekci Publicistika
0
Pohled do českých hitparád - 3. týden 2023
Lewis Capaldi drží vedení v českých rádiích, Mirai mají v top desítce dva hity Bezvětří v českém rádiovém a albovém žebříčku pokračuje i na konci ledna. V éteru zvítězil potřetí v řadě a celkově popáté Lewis Capaldi s písní "Forget Me", pořadí desek opět opanuje Viktor Sheen s nahrávkou "Příběhy... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2023 16:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Cocotte Minute v Paláci Akropolis zase řádili (19.12.2022 08:29)
- Cocotte Minute na vánočním turné představí poprvé naživo nový singl "Řeka" (26.11.2022 11:17)
- Post-It chystají na prosinec vánoční mejdan i s dětským koutkem (24.11.2022 14:24)
- O5 a Radeček vyrazí v únoru na valentýnské turné s filharmoniky (23.11.2022 14:56)
- Video: POST-IT vypustili ze studia dravou "Valkýru" (13.10.2022 16:31)
- Video: PREMIÉRA: Cocotte Minute začínají singlem "Řeka" psát novou éru (12.10.2022 19:00)
- Fotogalerie: Jak se natáčel klip "Řeka" od Cocotte Minute (07.10.2022 17:50)
- Video: Wohnout oživili ze záhrobí Tomáše Hanáka coby svého "Mozarta" (29.09.2022 09:28)
- Fotogalerie: Z POST-IT je nově pětičlenná kapela, s přidanou kytarou zní ještě syrověji (08.09.2022 13:26)
- Rozhovory: POST-IT - Konečně můžeme sólovat jako Slash (30.08.2022 17:30)

ALBUM TÝDNE 04/2023

The Hunna
The Hunna

Třináctipoložkové dílo je pro toto rockové trio z britského Hertfordshiru už čtvrtou studiovkou, přesto o The Hunna ještě jako o hvězdách mluvit nemůžeme. Na to je pořád zná příliš málo lidí. Eponymní deska je ale dalším krokem k tomu, aby se to brzy změnilo. Naskočte na tento vlak včas!

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 30.04.
Calum Scott (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Madonna Adele Viktor Sheen Slash BTS Lady Gaga Michal Prokop Kryštof Manowar The Weeknd Vojtaano Mirai Beyoncé Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu