shop.musicserver.cz
Václav Müller (Festival Slunovrat Opava) - Hledat a objevovat je přece nádherné dobrodružství

Václav Müller (Festival Slunovrat Opava) - Hledat a objevovat je přece nádherné dobrodružství

Vydáno: 17.06.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Honza Balušek | foto: Alexander Satinský

Od čtvrtka 23. do soboty 25. června se v Opavě uskuteční festival Slunovrat, který se ve svém devátém ročníku musel přemístit z Hradce nad Moravicí. O tom, zda je risk mít za headlinera Erika Truffaze či jak je důležitá i doprovodná gastro a coffee scéna, jsme si popovídali se šéfem akce Vaškem Müllerem.

Hradecký slunovrat se ve svém devátém ročníku musel kvůli rekonstrukci přesunout do Opavy. Jak těžké, či naopak lehké bylo rozhodování o jeho přemístění do jiného města?

Václav Müller
© Alexander Satinský
Nejdříve vlastně až nemyslitelné. Slunovrat někde jinde než na hradeckém zámku? Nikdy by mě nenapadlo, že se ta akce bude stěhovat. Jenže bohužel na místě, kde vznikl, již jej konat možné nebylo. A tak jsme koketovali třeba se zámkem v Raduni, kde je nadšená a spřízněná kastelánka Markéta Kouřilová, která by tam Slunovrat moc ráda přivítala. Jenže v Raduni by to prostě vzhledem k velikosti a infrastruktuře místa nešlo. Pak jsme ale byli na naší spřízněné Letní filmové škole v Uherském Hradišti a koukali jsme, jak tam lidé korzují, užívají si letní město a najednou to bylo jasné: Opava! A my v týmu máme z nového působiště velkou radost.

Festival Slunovrat

Devátý ročník Hradeckého slunovratu, který letos proběhne od čtvrtka 23. do soboty 25. června, musel kvůli opravám zámků v Hradci nad Moravicí, kde se osmkrát konal, letos změnit své působiště. Devátý ročník se tak bude konat v centru nedaleké Opavy na několika místech. Kromě hvězd typu Erika Truffaze, Radůzy či Davida Kollera nabízí jako vždy volně přístupnou Welcome scénu, na níž hrají talentované formace nejen z České republiky. Stejně tak je pro všechny volně přístupná i gastro scéna a coffee festival. Václav Müller je ředitelem festivalu Slunovrat, který stále pořádají bez nároku na honorář dobrovolníci, svou profesionalitou však výrazně převyšuje mnohé běžné akce této velikosti.

Jak se vám dařilo v Opavě hledat místa, kde se bude hrát, případně pro postavení stanů přespolních fanoušků? Vycházeli vám Opavané vstříc, nebo jste hledali místa těžce? Jak se vám třeba povedlo získat využití prostor zahrady Minoritského kláštera, kam se běžně veřejnost nemá moc šancí dostat?

Opava nás opravdu přivítala s otevřenou náručí. A to není fráze. Takže jsme si mohli vlastně nakonec vybírat z více prostorů a zvažovali jsme několik variant. Prioritou bylo, aby festival zůstal v historických kulisách, které jsou nakonec vlastně většinově ještě mnohem starší než třeba hradecký Červený zámek. A ano, třeba stanování v klidné velké zahradě v centru města přímo u festivalového areálu je majstrštyk, stejně jako si festivaloví návštěvníci velmi užijí i velkou scénu v Minoritské zahradě. Klíčovou zásluhu na možnosti využití těchto krásných prostor má náš šéf produkce Kamil Vícha, který je vojenský kaplan a kněz, a otvírají se mu tedy mnohé, jinak zamčené dveře.

Je vůbec varianta, že by se po ukončení rekonstrukcí zámků festival opět vrátil do Hradce nad Moravicí?

Festival Slunovrat
© Festival Slunovrat
Tak jak jsem si předtím nedovedl představit, že by se festival z Hradce nad Moravicí stěhoval, teď si neumím představit, že by se tam vrátil. Ale cesty festivalů jsou zjevně nevyzpytatelné. Nicméně v Opavě máme úžasnou podporu z magistrátu, krásně se k festivalu postavila Slezská univerzita, využíváme hned dva její areály a obecně mám pocit, že festival se v Opavě nadechl k rozletu. Konečně můžeme zajistit adekvátní zázemí pro účinkující, mohli jsme pozvat La Putyku nebo Erika Truffaze, ale i světové osobnosti typu romanopisce Simona Mawera nebo americkou novinářku Melissu Chan. Ale nejvíce výhod přesunu zaznamenají návštěvníci. Nejen výbornou dopravní dostupnost, ale třeba i velké možnosti ubytování.

Slunovrat bývá označovaný i jako gastrofestival s doprovodným hudebním programem. Můžeme se letos těšit na nějaké novinky i v této oblasti?

To je další ohromný posun umožněný přestěhováním akce do Opavy, protože jsme ten skvělý gastrofestival mohli rozšířit, umístit do krásného prostředí parku kolem půvabného Ptačího vrchu. A nebudou to jen kuchyně jednotlivých zemí a hosté ze světa gastronomie, ale i dvě velké novinky: Zóna charitativní inspirace, kde se představí různé dobročinné organizace, a hlavně Opava cofee festival, tedy velký festival výběrové kávy, který má pod palcem baristka a restauratérka Šárka Bolatzká z Krnova. Slezská metropole poslední červnový víkend velmi gastronomicky ožije.

Jedním z černých koňů programu festivalu bude koncert Františka Skály a Provodovjanů, o němž je známo, že by s tímto projektem mohl koncertovat mnohem více, ale on nechce. Jak se vám podařilo dostat je zrovna na Slunovrat?

Slunovrat 2022 plakát
© Slunovrat
Když jsme jej zveřejnili, hned se (přátelsky) ozývali pořadatelé významných festivalů, že ho chtěli také a závidí. Pro mě to bylo zjevení a deska roku. V našem týmu už jsou hlášky z písně "Husserlova přednáška" stejnou klasikou jako ty z Cimrmanů. A když si vezmeš hravost a nadžánrovost Slunovratu, tak si myslím, že přesně k nám ten koncert krásně zapadne a sedne.

Hlavní hvězdou letošního ročníku je jazzman Erik Truffaz. I když je Slunovrat vnímán jako spíše alternativní festival, není to přece jen velký risk?

Určitě se nabízí spoustu pohledů, dle kterých to velký risk je. Ale my máme jen jeden pohled a kritérium pro skládání programu - a to je kvalita. A jsme velmi rádi, že jsme tohoto špičkového jazzmana s jeho skvělou kapelou do Opavy dostali. Já si jinak obecně myslím, a reakce na náš program za všechny ty toky to dlouhodobě potvrzují, že se lidé spíše podceňují, a když jim nabídnete výbornou hudbu, kterou neznali, jsou pak naopak ještě vděčnější. Hledat a objevovat je přece nádherné dobrodružství. Nejen v hudbě.

Jednou z důležitých součástí festivalu je Welcome scéna, která je všem přístupná zdarma. Snažíte se na ni vybírat kapely a interprety, kteří tvoří co nejzajímavější hudbu, nebo berete i ohled na to, aby jejich produkce neodrazovala rodiny s dětmi a kočárky, které okolo pódia budou korzovat?

Vybíráme prostě to nejzajímavější, bez ohledu na žánry. Už se vlastně opakuju, ale je to důležité, tak to zdůrazním i zde: Kvalita je jediné kritérium výběru. A ten výběr je fakt těžký, hlásí se třeba i tři stovky kapel a písničkářů. Když se dostanete mezi těch pár, co si zahrají na festivalu, je to neoddiskutovatelná známka kvality. A každoročně pravdivě tvrdím, že kvalita Welcome scény nijak nezaostává za těmi hvězdnými v placené zóně. Takže když mi někdo říká, že je málo dobrých nadějných kapel, opravdu nesouhlasím. A budu moc rád, když si jich na Slunovratu všimnou nejen posluchači, ale i média. Určitě občas zajdi na trochu svěží hudební krve!

Každý rok máte i nápaditý merchandising. Kdo jej pro vás vymýšlí a můžeme se letos těšit na něco netradičního?

Václav Müller
© Alexander Satinský
Celý festival, který je mimochodem docela velký, minimálně počtem programových bodů a i tím, že se neustále něco děje i přes rok, pořádají pouze nadšenci a dobrovolníci. Nikdo za to není placen. Ale jsou to všechno zajímaví a kreativní lidé, a tak se nám slogany na trička až přemnožují. Například Magdaléna Hájková se nad sebou hluboce zamyslela, a tak právě díky ní si letos můžete zakoupit ženské tričko "Složitá jak žebř", o které je velký zájem již v předprodeji. Prajzák Ivo Mludek přinesl dva hlubokomyslné slogany vztahující se přímo k festivalu: "Slunovrat? Čemu ni!" a "Le ho, Slunovrat!" Já jsem přispěl zvoláním "V Opavě nic neznamenám"! Ale každoročně je nejvyšší zájem o naše krásné merchové skleničky na víno a samozřejmě i o bílé a červené cuvée Slunovrat 2022, které pro nás tradičně připravilo špičkové vinařství Krásná hora.

Jedním z míst konání festivalu je i Kostel svatých Janů blízko opavského centra, který se snaží komunita okolo festivalu opravovat a zvelebovat. Jaké jsou plány do budoucna a jak se je daří naplňovat?

Ano, vzít si na svá bedra opuštěný středověký kostel může asi jen šílenec. A chce to samozřejmě nekonečné množství peněz a práce. S nadsázkou říkám, že na světě jsou jen dvě jistoty. Smrt, a to, že je dnes u svatých Janů brigáda. Postupujeme samozřejmě pomalu, ale vzhledem k tomu, že tato památka už to opravdu měla za pět minut dvanáct, si myslím, že zároveň i docela podstatně. Jak správně říkáš, kostel je v centru města a my se ho snažíme tak trochu do něj vrátit. Do centra dění. Máme ve Slunovratu takový cyklus nazvaný "Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy". To jméno jsme mu již vrátili, Opavané už vědí, jak se chrám u nádraží jmenuje. A teď mu vracíme i ty příběhy.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ghost - Rite Here Rite Now 8/10
Hudba v TV: Snímek "Rite Here Rite Now" dává magii Ghost hravou filmovou podobu a důkladně zachycuje její esenci Ghost dokázali za téměř dvě dekády z malých klubů a stanů na festivalech vyrůst do pozice globálního fenoménu, který vyprodává haly. Nyní završují albový cyklus dalším krokem kupředu - filmem. Snímek "Rite Here Rite Now" měl... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2024 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 20.6.2024
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Léto nejlépe přivítáte s opavským festivalem Slunovrat (03.04.2024 10:52)
- Na okraj: Ceny Anděl se chtějí přiblížit mladým, u akademiků ale vítězí hlavně stálice (31.03.2024 20:46)
- David Koller má před sebou poslední část turné k albu "LP XXIII", které má dvě nominace na Anděla. Láká na něj novým živým videem (17.03.2024 08:17)
- David Koller odchází z Lucie, kapela chce pokračovat i bez něj (05.02.2024 09:14)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (5-1) (01.02.2024 19:00)
- Winter Edition opavského Slunovratu už není jen polovičním festivalem (28.10.2023 12:41)
- Opavský festival Slunovrat přijímá přihlášky kapel na Welcome Stage 2024 (12.10.2023 16:18)
- Fotogalerie: Jazzman Erik Truffaz přivezl do Olomouce osobitě uchopené filmové melodie (08.10.2023 19:17)
- Video: David Koller je "Za hranou"... a ve vlaku (08.10.2023 09:30)
- Špička evropského jazzu Erik Truffaz přiveze do Olomouce filmové melodie (30.09.2023 13:21)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Dario G Beyoncé Bring Me The Horizon Avril Lavigne Parkway Drive Queen Taylor Swift Billie Eilish Sia Mirai Adam Lambert The Offspring Kabát mp3.com Nita Strauss Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe