shop.musicserver.cz
Léto nejlépe přivítáte s opavským festivalem Slunovrat

Léto nejlépe přivítáte s opavským festivalem Slunovrat

Vydáno: 03.04.2024 10:52 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Festival Slunovrat
Čtvrtkem 20. června začne nejen letní slunovrat, ale také 11. ročník festivalu Slunovrat s řadou inspirativních hostů. Tři dny přátelského bezprahového setkání vystupujících osobností, návštěvníků a pořadatelů je totiž za dveřmi, vstupenky pořídíte tady.

Britští The Dhol Foundation, Markéta Irglová, Michal Prokop, Aneta Langerová, izraelští Ice Hokku, youtuber Kovy, izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbon, Kateřina Tučková, Karin Lednická či Petr Pithart. To je namátkou jen několik jmen z nepřeberného množství vystupujících, se kterými se budete na Slunovratu moci potkat od čtvrtku 20. do soboty 22. června.

Historické prostory Opavy, která letos slaví výročí 800 let od udělení městského dekretu, budou po celé tři dny tvořit kulisu výjimečným koncertům, inspirativním debatám se známými osobnostmi či divadlu. Chybět opět nebude Welcome stage, která ve volné přístupné části festivalu představí deset nadějných hudebních talentů, Zóna charitní inspirace, bohatý program pro děti a tradičně vytříbené gastro.

Časem prověření umělci i jména, která se teprve proslaví

Slunovratí publikum si za více než deset let existence této akce již mnohokrát ověřilo, že organizátoři pracují velmi odpovědně na dramaturgii hudební i debatní scény, a proto si festival vedle hvězdných jmen může dovolit v programu představit i umělce méně známé nebo začínající. A to napříč všemi možnými žánry, neboť určujícím kritériem zde nejsou hudební škatulky, ale originalita a neotřelost. Nejinak tomu bude i letos, kdy v hudební nabídce najdete vedle meditativního folku Oldřicha Janoty třeba elektronickou balkánskou taneční patry slovenských Malalata.

The Dhol Foundation
© Festival Slunovrat
Na co se tedy mohu návštěvníci Slunovratu z hudebního programu těšit? Určitě na nespoutanou rytmickou show britské kapely The Dhol Foundation (doplněnou o DJe), kterou do Opavy přiveze legenda hry na pandžábský buben dhol a spoluhráč řady světových hvězd Johny Kalsi. Ujít si určitě nenechají ani výjimečný koncert Markéty Irglové, která přicestuje ze svého bydliště na Islandu a vystoupí se smyčcovým kvintetem Jihočeské filharmonie a dalšími skvělými muzikanty. Na den přesně oslaví dvacet let od svého triumfu v prvním ročníku soutěže SuperStar svým vystoupením Aneta Langerová.

Vedle stálice české hudební scény Michala Prokopa nabídnou svěží pop mladé kapely Bert & Friends či něco něco. Z dlouhého výčtu dalších jmen uveďme například izraelské popové duo Ice Hokku, polský folklorní soubor Kuczeriki, formaci Aboubakar Traoré & Balima z Burkiny Faso nebo polského a italského Jazzmana Krzysztofa Kobylińskeho a Daniele di Bonaventuru. Chybět nebudou ani skupiny Zrní či Letní kapela spojená s umělcem, jenž patří ke Slunovratu od samého počátku, tedy Jaromírem 99.

Žánrovou pestrost akce dokazuje třeba vystoupení kytarového virtuoza Štěpána Raka, vedle něhož se na festivalu objeví například WWW Neurobeat, Vladimír Javorský s kapelou, Ahmed má hlad, Štěpán Markovič Gypsy Groove, Moře dní, Matěj Metoděj Štrunc a řada dalších, jejichž vyčerpávající seznam najdete na stránkách festivalu.

Debatní scéna: hvězdní autoři, youtuber, právníci, pastor undergroundu...

Debatní scéna festivalu Slunovrat není jen jeho doplňkem, ale plnohodnotnou součástí. I letos o tom svědčí skutečně reprezentativní výčet domácích i zahraničních hostů.

Pozvání přijali disident, právník, spisovatel a politik Petr Pithart či předseda Ústavního soudu Josef Baxa, s nímž si bude vyprávět novinář a právník Tomáš Němeček. Lahůdkou budou nepochybně setkání se světové uznávaným spisovatelem Tuviou Tenenbonem, s nímž bude debatovat novinář Jakub Szanto, se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou v rozhovoru s její kolegyní spisovatelkou Kamilou Hladkou či s Karin Lednickou, která zde představí třetí díl své ságy "Šikmý kostel".

K oslavám výročí 800 let Opavy přispějí Michal Stehlík a Martin Groman během svého živě natáčeného podcastu "Přepište dějiny" na opavské téma. Velmi zajímavá bude nepochybně přednáška velitele Skupiny kybernetických sil a informačních operací v Olomouci plukovníka Ivo Zelinky. Řada návštěvníků jistě nepropásne možnost setkat se s pastorem undergroundu, jak bývá titulován kněz a spisovatel Ladislav Heryán, nebo s velmi populárním youtuberem Kovym.

Festival se společenským přesahem

Slunovrat, jehož hlavním mediálním partnerem je Česká televize, ovšem opět nabídne řadu společenských událostí, které překračují rámec tradičního festivalu. Některé z nich letos proběhnou v rámci oslav 800 let města Opavy v neplacené zóně v Sadech svobody, a budou tak přístupné všem zájemcům.

Letošní ročník se organizátoři rozhodli věnovat generálu Heliodoru Píkovi, od jehož zavraždění komunisty uplyne 21. června 2024 přesně 75 let. Štítinského rodáka připomene výstava v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea (SZM) a také přednáška ředitelky SZM Jany Horákové, která je správkyni pozůstalosti Heliodora Píky.

Slunovrat na svém 11. ročníku opět předá dvě ceny. Laureáta festivalové Ceny Slunovratu pro lidi, kteří vracejí světlo do tmy, organizátoři prozradí až přímo při předávacím ceremoniálu na hlavní stage v závěrečný den festivalu. Jisté je ovšem to, že cenu předá youtuber Karel "Kovy" Kovář. A udělena bude také Cena za krásu slova, kterou představí zástupce partnerského radia Proglas.

Opavským školám i veřejnosti pak nabídne Organizace Gulag.cz nový dokumentární film "Step a mráz" přinášející mrazivé svědectví o sovětském komunistickém teroru rámované dobrodružnou cestou nelítostnou zimní krajinou. Součástí setkání bude beseda se spoluautorem filmu, ředitelem společnosti Gulag.cz Štěpánem Černouškem a psaní dopisů politických vězňům.

Volně přístupná Zóna charitní inspirace: prezentace, programy pro děti i přednášky

Zajímavý i poučný program pro dospělé i děti přinese Zóna charitní inspirace, ve které návštěvníkům nabídnou své služby, zboží nebo pohoštění klienti celé řady sociálních a charitativních organizací. Hosty této zóny v neplacené části festivalu v okolí Ptačího vrchu v Sadech Svobody budou lékař a účastník misí Lékařů bez Hranic Tomáš Šebek, ředitel Charity Opava Jan Hanuš a autoři velmi úspěšného instagramového účtu "Thea a táta". Volně přístupná bude i takzvaná Hop(e) zóna pro malé i větší děti a jejich rodiče, z jejíhož bohatého programu připomeňme alespoň interaktivní písničky z lesní říše Mechulalaci.

Ovšem Slunovrat by nemohl proběhnout bez originální cirkusové a divadelní show. Tentokrát se o ni postará Kuchařská roadshow Indický běžec. Čekají vás létající lahve, hořící pánvičky, smažení slimáci, kachní zpěv i ptačí tance. Neumíte si něco takového představit? Přijďte se ve čtvrtek 20. černa podíval na Horním náměstí! Pravidelní návštěvníci Slunovratu již vědí, že je k tomu všemu čeká také vybrané gastro, dvě lahodné cuveé, které speciálně pro Slunovrat připravilo špičkové vinařství Krásná Hora, a výborné oficiální pivo Slunovratu Nachmelená opice.

Historické město otevře jindy nepřístupné budovy

Vojtěch stage
© Festival Slunovrat
Pořadatelé Slunovratu si jsou od samého začátku pořádání festivalu vědomi toho, že spolutvůrcem neopakovatelné atmosféry společného setkávání jsou také důstojné historické kulisy jednotlivých hudebních i debatních vystoupení. A tak pozvou návštěvníky do magického kostela sv. Václava, Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, Městského domu kultury Petra Bezruče, kostela sv. Janů či na hlavní stage na náměstí Osvoboditelů.

Premiérová bude možnost zúčastnit se komentované procházky historickým areálem areálu Psychiatrické nemocnice v Opavě s hudebním vystoupením Oldřicha Janoty. Díky spolupráci se Slezským zemskými muzeem bude připravena řada atraktivních komentovaných prohlídek míst, která jsou pro veřejnost za jiných okolností uzavřena, například do Blücherova paláce. Zde se můžete těšit například na autorská čtení či na popularizační přednášku Hanky Komárkové, která pod názvem "Dej proto, Bože, požehnání, všem, kteří pijí do svítání!" přiblíží, čemu se lidé smáli před stovkami let.

A v duchu tohoto názvu pak proběhne v neděli 24. června závěrečná mše svatá na závěr Slunovratu v kostele svatých Janů raději až od 11 hodin.

Tři dny neopakovatelného společenství festivalu Slunovrat se rychle blíží. "Udělali jsme vše pro to, abyste se u nás opět cítili co nejlépe. Těšíme se na vás," vzkazují pořadatelé.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět (19.04.2024 08:00)
- Video: Elektrïck Mann mají s Markétou Irglovou "Problém". Po spolupráci mají "cucflek na péru" (09.04.2024 19:56)
- Nové desky 11/2024 - od Justina Timberlakea přes The Black Crowes po Kacey Musgraves (20.03.2024 21:00)
- Video: Aneta Langerová nás v novém klipu provádí "Zázračnou písně krajinou" (13.03.2024 10:51)
- Aneta Langerová rekapituluje prvních dvacet let své kariéry dvoudiskovým výběrem "Zázračná písně krajina" (27.02.2024 13:39)
- Rozhovory: Aneta Langerová a Korben Dallas - Cílem bylo, aby to nepůsobilo jako bonboniéra, ale jako jedna tabulka čokolády (04.11.2023 19:00)
- Winter Edition opavského Slunovratu už není jen polovičním festivalem (28.10.2023 12:41)
- Opavský festival Slunovrat přijímá přihlášky kapel na Welcome Stage 2024 (12.10.2023 16:18)
- něco něco pokřtí nové album v Praze (10.10.2023 09:43)
- Aneta Langerová a Korben Dallas vydávají vinyl "Nekonečně" a vyrážejí na společné turné (14.09.2023 15:39)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen Sia U2 Taylor Swift Themroc Bono Rush Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu