shop.musicserver.cz
Psychedelická žravá hydra Grateful Dead na cestě k opravdové hudbě pro opravdové lidi

Psychedelická žravá hydra Grateful Dead na cestě k opravdové hudbě pro opravdové lidi

Vydáno: 23.10.2021 15:52 v sekci Slavná alba - Jiří V. Matýsek | foto: Wikimedia Commons

Až dosud se náš pravidelný seriál pod hlavičkou Slavná alba vždycky soustředil na jednu desku. Tentokrát učiníme výjimku a pokusíme se, opřeni o cyklus BBC, ve stručnosti zrekapitulovat vývoj kapely Grateful Dead od "Anthem of the Sun" po "American Beauty". Změna stylu, která se v tomto období odehrála, nemohla být větší.

Fenomén kapely Grateful Dead je výraznější ve Spojených státech, její vliv v Evropě až tak silný nebyl. Do historie rockové hudby se tahle parta zapsala jako živelná koncertní formace - však také podstatnou část její diskografie tvoří živě pořízené záznamy, v současnosti už jich je více než sto a zatím poslední vyšel začátkem října. Grateful Dead dobře dokázali trefit dobu. Druhá polovina šedesátých let patřila hippies a San Francisco, to byl jejich příslovečný ráj. A i v obrovském boomu tehdejší hudební scény si tyto muzikanty dokázalo mladé posluchačstvo najít, ačkoliv oni sami se k označení hipíci stavěli poměrně rezervovaně.

Specifický zvuk vznikl spojením osobností s odlišným hudebním backgroudem. Měli dva bubeníky odkojené jazzem a world music, Mickeyho Harta a Billa Kreutzmanna. Jerry Garcia měl kořeny v bluegrassu a folku. Ron McKernen byl ztělesněním blues. Phil Lesh vyrůstal převážně na jazzu, klasice a elektronické muzice a tehdy sedmnáctiletý Bob Weir byl spíše rockový typ. Nesourodé persony si ale skvěle rozuměly a kromě obliby marihuany a psychedelik (ale taková už byla doba) je pojila i láska k hudebnímu experimentování.

A protože v San Franciscu ve své době doslova probíhal hon na nové skupiny, dostali se i Grateful Dead, kteří prosluli svými mnohahodinovými koncerty, do studia.

"Lidé z hudebního byznysu objevovali jednoho muzikanta za druhým," vzpomíná Jerry Garcia. "S každým hned chtěli podepisovat smlouvu. Ocitli jsme se v jedinečné situaci. Už v té době jsme si hraním docela slušně vydělávali na živobytí, takže nám bylo vcelku jedno, jestli vydáme desku, nebo ne. Byli jsme trochu pány situace. Lidi od labelů nás nezajímali. Pokud by s námi někdo chtěl podepsat smlouvu, muselo by být po našem," dodává.

A bylo. Kapela podepsala smlouvu s vydavatelstvím Warner Bros. a vydupala si možnost strávit ve studiu neomezenou dobu. Jenže místo nahrávání pohltily její členy technické možnosti a vrozené, ničím neomezované hračičkářství. Natáčecí tempo bylo pomalé, band měl ve studiích pověst šílenců, kterým se raději všichni vyhnuli, a snaha pokusit zachytit jeho živou atmosféru - a taky zvuk "hutného vzduchu", o což se pokoušel Bob Weir - k ničemu nevedla.

Nakonec vznikla jen třetina alba a zbytek stopáže doplnily dobové živé záznamy. Energie Grateful Dead se propojila s jejich experimentální náturou, která si pohrávala i s náročnou hudební klasikou, například s inspiracemi dílem skladatele Karlheinze Stockhausena. Výsledkem nakonec byla jejich druhá řadovka "Anthem To The Sun."

Ne že by výsledek zástupce vydavatelství nějak těšil (což ostatně platilo i pro další desky). Doba přála singlům na čtyři minuty a Grateful Dead nebyli továrna na hity. Vlastně nevydávali žádné. Měli ale pověst skvělé koncertní skupiny a na turné trávili šest sedm měsíců v roce. Leč bez nějakých větších úspěchů v prodejích, což byl v očích lidí z labelu problém. "Zeptal jsem se členů kapely, jestli by nechtěli nahrát něco kratšího než pětačtyřicet minut, co by se dalo rozdělit po čtyřech minutách a zároveň to mělo melodii, kterou by si lidé mohli pobrukovat," popisuje Joe Smith z tehdejšího vedení Warner Bros.

Další kolekce "Aoxomoxoa" poněkud obrousila experimentální hrany, pořád to ale bylo pro běžná rádia příliš velké sousto. A navíc bylo riziko, že pokud by v nastoupené cestě muzikanti pokračovali, bylo by to pro ně nakonec zničující.

Ale jako by se změny přirozeně děly i v sestavě, věčně obklopené chaosem, která se cítila bezpečně a ve svém prostředí pouze ve studiu. "Zkoušeli to s akustickými nástroji. Nikoliv proto, že to mělo komerční potenciál, ale proto, že si to žádala hudba samotná," popisuje proměnu Grateful Dead autor biografie skupiny Dennis McNally a dodává: "Diamanty vznikají pod obřím tlakem a přesně to se stalo tady."

Tím klenotem se staly desky "Workingman’s Dead" a "American Beauty". Pánové jako by se z vesmírných výšin vrátili zpět na zem. Ubrali na hlasitosti, do rukou vzali akustické nástroje a přihlásili se k americkému hudebnímu dědictví. A najednou se dopředu dostaly texty. A rázem se změnil i přístup úředníků z Warneru. Ti, kteří dříve prchali a zamykali se ve svých kancelářích, kdykoliv se hudebníci objevili, se najednou hrnuli k Joeu Smithovi, aby si, obzvláště album "American Beauty" poslechli.

Tehdy se dostavil i kýžený úspěch v žebříčcích. Nahrávka se dostala na 30. příčku albového pořadí a asi nejznámější píseň skupiny "Truckin’" na 64. místo v singlové hitparádě. Jak muzikanti zpětně ohodnotili, podařilo se jim vytvořit opravdovou hudbu pro opravdové lidi. Bylo to ale jen završení úspěchu, který Grateful Dead u fanoušků měli. Prodeje nejsou očividně všechno, kultem se mohou umělci stát i úplně jinak.

Detailní pohled na divoké a chaotické začátky Grateful Dead přináší další díl z cyklu Slavná alba, který v pátek 22. října odvysílala ČT art. Za týden bude náš seriál pokračovat vyprávěním o úhelném kameni heavy metalu, desce "British Steel" od Judas Priest.

Série článků vzniká ve spolupráci s Českou televizí.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - Znova sa ma dotkni 9/10
Audio: Elán vítá lásky čas zbrusu novým hitem "Znova sa ma dotkni" Po ukončení turné k padesáti letům existence skupiny Elán se zdálo, že nyní už opravdu nadešel ten správný čas pro konec kapely. Alespoň Jožo Ráž dával najevo, že se formace vrátí jen ve výjimečných případech typu narozenin... čtěte zde
Vydáno: 04.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Audio
Mirai -  Chceme být trendsetteři a reflektovat dobu
Rozhovory: Mirai - Chceme být trendsetteři a reflektovat dobu Na své čtvrté studiovce "Tomodachi" se Mirai spolu s producentem Fiedlerskim pokusili vyjet ze zajetých kolejí. Zároveň nahrávkou oslavují svoji společnou desetiletou hudební pouť. Na léto navíc premiérově chystají svoje SummerFesty.... čtěte zde
Vydáno: 03.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Deep Purple - Portable Door 8/10
Video: "Portable Door" zastihuje veterány Deep Purple ve skvělé formě. Nové album "=1" vyjde v červenci Hardrockoví veteráni Deep Purple zažívají na stará kolena další zlatou éru. Jejich poslední tři studiová alba "What Now?!" (2013), "inFinite" (2017) a "Whoosh!" (2020) se vyšplhala na první místa žebříčků, plní obří haly - jak... čtěte zde
Vydáno: 02.05.2024 13:00 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád 17. týden 2024
Taylor Swift převálcovala všechny české rappery a stanula na vrcholu albového žebříčku Ani Viktor Sheen, ani Calin, dokonce ani minule vítězný Yzomandias. Českou albovou hitparádu, kterou obvykle ovládá někdo z rapujících idolů Generace Z, si tentokrát podrobila Taylor Swift se svou jedenáctou studiovkou "The Tortured... čtěte zde
Vydáno: 02.05.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 17/2024 - od Pet Shop Boys přes Justice po St. Vincent
Nové desky 17/2024 - od Pet Shop Boys přes Justice po St. Vincent Ačkoli novinkám tohoto týdne vévodí hlavně Pet Shop Boys, St. Vincent, Jess Glynne či Justice, poměrně silné zastoupení nabízí i domácí scéna s oceňovanými Manon Meurt, Hlaskontrabas Oktet, Livin Free, Karlem Markytánem či... čtěte zde
Vydáno: 01.05.2024 12:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 43/2020 - od Ariany Grande přes Keitha Jarretta po B-Side Band (04.11.2020 07:32)
- Nové desky 24/2019 - od Santany přes Jelen po Avishaie Cohena (12.06.2019 06:01)
- Nové desky pro 47. týden (22.11.2015 14:28)
- Na okraj: Pekelnické memento (09.12.2009 10:02)
- Na okraj: Bída českých hudebních podcastů (16.03.2009 05:00)
- Grammy za celoživotní dílo dostanou The Doors či Joan Baez (23.12.2006 09:13)
- Recenze: Dlouhej kouř, pohoda a country (06.12.2003 05:00)

ALBUM TÝDNE 18/2024

Manon Meurt
Unravel

Debut "MMXVIII" představoval neskromně silné vykročení, v němž Manon Meurt poodhalili svou nezaměnitelnou tvář. Šestileté čekání na "Unravel" přineslo nečekaný progres a tvůrčí posun, přičemž hybatelem těchto změn se stal producent Eddie Stevens. V podobě "Unravel" přichází vyzrálé a komplexně pojaté album.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Queen Kabát Adele Taylor Swift Sia Bono Rush Beyoncé Mirai Dua Lipa Lady Gaga Liam Gallagher AC/DC Linkin Park U2 Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu