Debut mladé písničkářky Amelie Siby, ale také devátá řadová deska kapely Květy a aktuální nahrávky projektu Black Tar Jesus a kvarteta Tábor letos v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Amelie Siba a Tábor dále aspirují také na ocenění Objev roku, společně s rapovým triem 58G a Člověkem krve. Na Počin roku byly nominovány aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1.
Slavnostní vyhlášení cen včetně udělení nového ocenění pro mladé publicisty do 27 let proběhne 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru.
Nominace jsou následující:
DESKA ROKU
Amelie Siba - Dye My Hair
Black Tar Jesus - Year Insane
Květy - Květy Květy
Tábor - Liebe
OBJEV ROKU
58G
Amelie Siba
Člověk krve
Tábor
POČIN ROKU
Aktivity labelu Divnosti
Jednota Kalvárie
Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1
Na Desku roku byla pro shodný počet bodů nominována čtyři alba. Na ocenění se svým debutovým albem "Dye My Hair" aspiruje písničkářka Amelie Siba, která svůj průlom do první ligy domácí alternativní scény zažila ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. Svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu.
Dobře načasovat svou novou desku "Květy Květy" se po dvaceti letech na hudební scéně povedlo ale také kapele Květy kolem Martina E. Kyšperského, jejímž tématem jsou vztahy, touhy a izolace člověka v moderním světě. A vztahů se týká i třetí album "Year Insane" Tomáše Kopáčka, jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus, do nějž jsou vepsány divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Odlišné pozadí pak mají písně zrozené z čundrů po Sudetech na debutovém albu "Liebe" od kvarteta Tábor, které propojuje odkaz spirituálního folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultní větev britského rocku.
"Uplynulý rok přál albům, která se věnují mezilidským vztahům. Dlouhé období pandemie důležitost zdravých vztahů ještě prohloubilo, jsou potřebné pro začínající i zkušené hudebníky, pro každého z nás," říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr.
"V Počinu se suverénně prosadila také publikace 'Všechny kočky jsou šedé' od Karla Veselého a Miloše Hrocha, její autoři se ale vzhledem ke členství v radě Vinyly nominace vzdali," říká za koordinátory cen Tomáš Grombíř a doplňuje:
"Vinyla letos slaví deset let existence. K výročí připravujeme několik novinek a akcí. Jednou z nich je třeba Cena Jany Apačky Grygarové, tedy ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty, čímž chceme přispět k větší prestiži tohoto oboru. Uzávěrka přihlášek je stále otevřená až do 31. prosince 2020."