shop.musicserver.cz
Výsledky třináctého ročníku hudebních cen Vinyla: Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš

Výsledky třináctého ročníku hudebních cen Vinyla: Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš

Vydáno: 06.03.2024 22:31 v sekci Tiskové zprávy - Tisková zpráva | foto: Toyota Vangelis
Vítězové třináctého ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera ve středu 6. března v pražském Lucerna Music Baru. Za Desku roku kritici zvolili album "Výklopný světlomety", na němž Toyota Vangelis (na snímku) osobitě zasazuje hyperpop do kontextu české alternativní hudby. Objevem roku je producentka a vokalistka Klara Wodehn. Počinem roku je iniciativa "Nadšením nájem nezaplatíš". Cenu Jany Apačky Grygarové za publicistiku si odnesli hned dva autoři, Julie Pátá a Timon Láska. V rámci letos potřetí vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro začínající producenty*ky porota vybrala skladbu "Drill" od Fæ Bestia.

"Tvorba hudebníků oceněných v kategorii Deska a Objev je odlišná ve svém projevu. Toyota Vangelis žhne fosforeskujícím světem plným zvukových experimentů, Klara Wodehn má blíž k intimnímu projevu a pokojíčkové psychedelii. Společným jmenovatelem obou je i v Česku aktuálně silně rezonující hyperpop, který osobitě překračují k jiným žánrům," říká jeden z koordinátorů cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

Různé přístupy k tvorbě porota hodnotila rovněž v rámci čtvrtého ročníku Ceny Jany Apačky Grygarové, na který se přihlásilo celkem šest autorů*rek. "Navzdory době, kdy kulturní rubriky i média bojují o přežití, na sebe výrazně svou zcela vlastní strategií fungování ve složitém a prekarizovaném terénu upozornili Julie Pátá a Timon Láska. Porota mimo jiné ocenila také jejich přesah do mnoha publicistických žánrů. Oba autoři jsou příkladem inspirativní mladé kulturní novinařiny, která je velkým příslibem do budoucna," vysvětluje za organizátory Tomáš Grombíř s tím, že příhodně k situaci dnes mizející kulturní publicistiky porota jako vítěze kategorie Počin vybrala iniciativu Nadšením nájem nezaplatíš, která téma aktivně komunikuje ve veřejném prostoru a apeluje i na politiky, aby nejen mediální, ale celý umělecký sektor zprofesionalizovali zavedením statusu umělce.

Ve výzvě Bastl Electronic Track porota z celkového počtu 42 přihlášených skladeb ocenila track "Drill" od Josefíny Trantinové alias Fæ Bestia, jež v open callu není žádným nováčkem. "Fæ Bestia zaujala porotu už od prvních ročníků a meziročně vždy dokázala svůj zvuk zvuk technicky i kompozičně posunout. Fæ Bestia je velkým příslibem tuzemské elektronické scény," doplňuje Tomáš Grombíř.

Během slavnostního večera vystoupili hned čtyři nominovaní: Klara Wodehn, Anna Vaverková, Petra Hermanova a Toyota Vangelis. Všichni obdrželi tradiční vizuál limitované stokusové série LP, která obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako základní ocenění pro vítěze všech kategorií. Letos jej připravila výtvarnice a hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift. Celým programem jako moderátorka provedla Linda Bartošová. Ocenění obdrželi věcné ceny od partnerů Bastl Instruments a GoOut.

"Tímto okamžikem Vinyla nekončí. Na domácí hudební scéně už několik let působíme celoročně, během roku opět chystáme sérii koncertů, přednášek či vzdělávacích workshopů na řadě míst po celé ČR," připomíná za organizátory Vinyly Pavel Uretšlégr.

Vojtěch Tkáč k ocenění Deska roku - Toyota Vangelis

Producent Václav Peloušek aka Toyota Vangelis jasně demonstruje, že Future Jiskří. Jeho fosforeskující svět plný zvukových experimentů překračuje žánrové nálepky a překvapuje každou další projížďkou. Porota Vinyly ocenila umělcovu debutovou desku Výklopný světlomety, která současnou elektroniku dekonstruuje do posledního komponentu a znovu skládá dohromady v nové nečekané formě. Album osobitě zasazuje hyperpop do kontextu české alternativní hudby a publikum strhne nejen zvukem, ale i svou celkovou neonovou estetikou.

Michaela Peštová k ocenění Objev roku - Klara Wodehn

Porota hudebních cen Vinyla se v letošním ročníku kategorie Objev roku rozhodla ocenit producentku a vokalistku Klaru Wodehn. Porotu zaujala zejména její schopnost nadlimitně nahlížet etablované žánry a vzájemně je propíjet. Hudebnice originálním způsobem kombinuje sounáležitost s hyperpopovou scénou, rapovou formu i punkovou špinavost. Vytváří pokojíčkovou psychedelii plně uchráněnou před okolním světem, od kterého se ale neodvrací. Její snová sonická krajina plná glitchů i chytlavých melodií vyrůstá stejnou mírou z hlíny jako z betonu. Svojí tvorbou hudebnice ukazuje, jak subtilní může být angažovanost současné experimentální hudby.

Aneta Martinková k ocenění Počin roku - Iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš

Iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš je unikát v tuzemském i mezinárodním měřítku a zvedá palčivé téma (nejen) hudebního světa. Kulturní publicistika mizí. Ve velkých médiích ubývá kulturního obsahu, hudební svět aktuálně sleduje pád Pitchforku, jednoho z nejvýznamnějších hudebních webů vůbec. Pokrývání kulturních témat se deprofesionalizuje a přesouvá do hobby sféry, čímž hudební scéna jako křehký a podfinancovaný ekosystém trpí. Iniciativa NNN tuhle situaci nenechává jen tak být a nepřijímá ji se sklopenou hlavou, ale aktivně ji nasvěcuje ve veřejném prostoru, nutí se zamýšlet nad hodnotou kultury ve společnosti a apeluje na politiky, aby nejen mediální ale celý umělecký sektor zprofesionalizovali zavedením statusu umělce.

Odborná porota k Ceně Jany Apačky Grygarové - Julie Pátá, Timon Láska

Kulturní rubriky i média bojují o přežití a možná nikdy nebyla méně příznivá doba k tomu začít psát o kultuře. Přesto se vítězné dvojici na sebe podařilo rychle upozornit - a navíc toho docílila se zcela vlastní strategií fungování ve složitém a prekarizovaném terénu. Tvorbu Julie Páté a Timona Lásky charakterizuje nejen snaha překračovat disciplíny - věnují se psaní o hudbě, filmu a vedle recenzí se zabývají provozem taneční klubové scény - ale také mají chuť vyzkoušet si při tom co nejvíc publicistických žánrů. Vědomá stylová a tematická otevřenost se u nich přitom pojí s lidskou a profesní soudržností. Publikují na společném blogu "Pátá Láska", ale své texty současně podrobují vzájemné oponentuře a konzultacím. V individualizovaném a konkurenčním mediálním prostředí, které stabilitu nenabízí, si vytvářejí vlastní podpůrné struktury a platformu pro vzájemnou inspiraci: právě ve dvojici nacházejí sílu i smysl fungovat zvlášť.

Odborná porota k vítězi výzvy Bastl Electronic Track – Fæ Bestia (Josefína Trantinová) - Drill

Fæ Bestia není v soutěži Bastl Electronic Track žádným nováčkem. Zpěvačka a producentka Josefína Tratinová se účastnila každého ročníku a hned od toho prvního patřila se svými žánrovými slepenci mezi ty nejzapamatovatelnější účastníky a účastnice. O to více letos celou porotu zaujalo, jak moc dokázala svůj barokní zvuk technicky i kompozičně posunout, aniž by slevila z překvapivosti. Klubový track "Drill" je precizní i špinavý zároveň. Zefektovaný hlas vás se stoickým klidem provede kontrolovaným přebasovaným chaosem a na konci ještě poprosíte, jestli byste si to minové pole nemohli projít ještě párkrát.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
Colours Of Ostrava - den první, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 17.-20.7.2024
Naživo: Úvod Colours Of Ostrava zachraňovali hlavně kytaroví mistři Festival Colours Of Ostrava máme na musicserveru rádi dlouhá léta, však na něj také pravidelně jezdí velká část redakce. A vždycky se na něj upřímně těší. Je ale naší prací upozorňovat nejen na úspěchy, ale také na... čtěte zde
Vydáno: 18.07.2024 17:37 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 28. týden 2024
Hit tohoto léta "Espresso" od Sabriny Carpenter už zní i z českých rádií Na nejvyšších místech tuzemských žebříčků se nestalo nic významného, a tak nezbývá než hledat příběh do titulku v nižších patrech pořadí. Do českých rádií konečně vstoupil singl "Espresso", s nímž Sabrina Carpenter... čtěte zde
Vydáno: 17.07.2024 19:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na slavnostním večeru cen Vinyla zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova, Anna Vaverková a Klara Wodehn (22.02.2024 14:37)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (15-11) (25.01.2024 21:00)
- Třináctý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace (06.01.2024 15:33)
- Vinyla hledá talentované elektronické producenty*ky a hudební publicisty*ky (24.11.2023 07:53)
- XIII. ročník cen Vinyla expanduje do dalších regionů, kurátoruje dvě desítky koncertů a vzdělávacích akcí (19.09.2023 19:53)
- "Výklopný světlomety" Toyoty Vangelise se na Colours of Ostrava rozzáří v exkluzivním módu (18.07.2023 11:55)
- Ceny Vinyla vydávají kompilaci složenou z tracků finalistů výzvy Bastl Electronic Tracks (22.04.2023 10:39)
- Výsledky XII. ročníku hudebních cen Vinyla: Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe (23.02.2023 11:35)
- Na vyhlášení XII. ročníku cen Vinyla zahraje čtveřice nominovaných, v open callu Bastl Electronic Track se přihlásil rekordní počet producentů*tek (08.02.2023 16:52)
- Toyota Vangelis již brzy představí desku "Výklopný světlomety" (01.02.2023 11:16)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Taylor Swift Dua Lipa mp3.com Doja Cat Mirai Queen Miley Cyrus Kabát Sam Smith Katy Perry Tom Morello Madonna The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe