shop.musicserver.cz
Belphegor / Suffocation / Hate, Futurum Music Bar, Praha, 29.2.2020

Belphegor uspořádali se čtveřicí spřízněných band náročný metalový večírek

Vydáno: 01.03.2020 12:36 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz

Volba data nemohla být v tomto případě lepší. Kdy jindy uskutečnit metalový večírek, na kterém se sešla pětice skupin z toho nejtemnějšího žánrového ranku, než v den, který se opakuje jen jednou za čtyři roky? V pražském Futuru se zastavilo turné rovnoměrně vedené Belphegor a Suffocation. A to byla lákavá dvojka.

Live: Belphegor / Suffocation / Hate

místo: Futurum, Praha
datum: 29. února 2020
support: Betrayal, Carnosus
Fotografie jsou pouze ilustrační, na koncertě jsme neměli fotografa.

Ale na Belphegor i Suffocation došlo až na úplný závěr. Pohled na plakát i rozšiřování soupisky, která se nakonec zastavila na pěti položkách, vyvolával trochu nepříjemný pocit, jestli to není přece jen trochu moc. Časově jsme se tak dostali na podobné parametry, jaké před nedávnem nabídlo turné vedené Napalm Death v Roxy - takový minifestival. Příliš mnoho kapel nemusí být úplně dobrým krokem, sobotní večer byl ovšem onou příslovečnou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. To nejlepší se přitom dělo pěkně uprostřed programu.

Člověk si ani nestačil koupit pivo a na pódiu už svá kola roztáčeli švédští Carnosus. Jejich hodně zrychlený, thrashem kořeněný death měl ten správný drive a energii a zatím notně prořídlé publikum slušně natlakoval.

Druhými v pořadí byli Němci Betrayal. Přijela je podpořit skupinka nadšených domácích fanoušků, kteří vytvořili skvělou, byť místy trochu moc pivní atmosféru. Ani tahle banda nijak nezpomalila, jen se její sound posunul do technicky precizně vystavěného černého kovu s výrazným odpichem a tahem na branku. První velké překvapení večera.

Na polské Hate jsem se převelice těšil. Tamní škola blackened-death metalu dala světu mocné Behemoth, očividně ale budou u našich severních sousedů formace, které se s touhle globální metalovou superhvězdou mohou směle měřit. Hate zatím nemají onu okázalost gigantických show, není to taková pastva pro oko, na druhou stranu si jejich projev zachovává sympatickou skromnost. Ano, jsou tu corpse painty na tvářích, vztyčení paroháči do publika a ozdobené lebky na kůlech, ale tím veškeré divadýlko končí.

Ačkoliv jim poměrně nedávno vyšlo nové album "Auric Gates of Veles", živý set se mu v podstatě vyhýbal a stál na starších a hodně starých kusech. Výsledek byl příjemně přímočarý a enormně strhující.

Suffocation, legendy, které se na scéně pohybují už nějakých třicet let, na sebe natáhli největší díl publika. Pod pódiem i v typickém podloubí, které hlavní plochu Futura vroubí, nebylo k hnutí, od prvních minut se na parketu otevřel solidní mosh-pit, který v pravidelných intervalech vyplivoval jednoho vyčerpaného a potem splaveného metalistu za druhým.

Jejich technicky přesný, melodicky zpřelámaný a notně drtivý death metal amerického střihu pohlcoval a doslova omamoval. Svou precizností, schopností důkladně zválcovat, ale i tím, jak perfektní zvuk se podařilo v klubu nastavit. Nezaniklo prakticky nic, všechny nástroje i vokál byly dobře rozlišitelné, od zahrčení basy až po poslední cinknutí. A ten kopák, který obracel vnitřnosti! Lahoda!

Králové okultního čarodějnického black metalu Belphegor byli sice tečkou za celým večerem (a pro mnohé dozajista i jeho vyvrcholením), ve srovnání s energií a laťkou, kterou předchozí spolky nastavily řádně vysoko, ale měli vlastně jen málo co nabídnout.

Po hudební stránce jsou spíše zaměnitelní a všechno vyvažují divadelní podívanou, která navíc naplňuje ta nejhorší žánrová klišé: obrácené kříže, stojany z lebek a kostí, hořící svíce, kouř, barevná světla, silácké pózy a extatické, jako že satanem posedlé výrazy ve tváři. V podstatě to stačí, okouká se to ale celkem rychle. Nelze jim však upřít schopnost vyčarovat velice unikátní atmosféru.

Náročný večírek, jen co je pravda. Skvělá sestava skupin, výjimečně podařený zvuk i atmosféra - všechno si to s netradičním datem sedlo. Škoda jen těch svátečních, sobotních metalistů. Neurvalost některých jedinců, kteří se mermomocí prostě musejí protlačit do předních řad, i když je tam hlava na hlavě, a u toho vylít pár piv na lidi v okolí, to na metalovou komunitu vskutku nevrhá dobré světlo...

NÁZORY
  • Díky za report, (Doktor Slovo, 01.03.2020 21:45) Reagovat

    když už jsem absentoval z pracovních důvodů.Jinak ve Futuru se stejně fotit(smysluplně) nedá.

  • Parádní akce, ale... (Immortal, 02.03.2020 16:19) Reagovat

    Tak tedy popořadě. V nejmenované hospodě nás potkal dveřní mažer (nerad používám nesmyslné anglické door, když jsem v Čechách), a že prý ať dorazíme dřív, že se otvírá v 17:45 hod. Budiž, dopijem pivko a jdeme. U vchodu opravdu napsáno, že v 17:45 hrají Door (smích), tak v 17:45 jdeme vnu a prej ještě moment asi tak 10 minut ještě kapely zvučí (trochu se divíme, když aparát byl na místě již v poledne a tudíž kapely mohli zvučit celé odpoledne). Nevadí počkáme, nu po 10 minutách přej ještě tak čtvrt hodiny, tudíž door nebyly v avizovaných 17:45, ale téměř na čas první kapely. Korunu tomu nasadil akreditovaný fotograf, kterej si v klídku stoupne před Tebe (akreditaci má u vstupu jako kdyby si lupen kupoval keš) a tak tě zdrží jelikož ho také musí opáskovat a hlavně tu akre v seznamu najít. Nejsem akurátní, ale já také nikoho nepředbíhám a tak nemám rád, když to dělá někdo mé veličkosti. Jsme uvnitř. Na rozjezd dvě kapely mně neznámé to vcelku slušně rozparádili. U první mne zaujal zejména zpěvák změnami poloh svého hlasu a druhá smečka už byl vic jak slušnej náhul, kde marš udával zpívající kytarista a basák. Zvuk byl parádní po celou akci. Akorát nevím pokud byl zdejší reportér u pódia (když mu vadili ty přesuny fans), tak jakej tam asi ten zvuk mohl být, a nebo jestli byl někde u zvukaře, kde by měl být zvuk asi nejlepší (tak by mu zase ty přesuny lidí až tak moc vadit neměli). Nechápu narážky na Belphegor (jaké mají být tedy kříže na BM kapelu? Snad ne jako u flanďáků v kostele?). Neměli co nabídnout? Tak to si asi byl na jiné akci ne? A čo si Kefalín predstavujetě pod takou vetou: Nejhorší žánrová klišé. Tak na ten BM nechoď a je to, stejně jako učinili dva kousci před námi, kteří to zabalili po Suffo (asi to bylo pro ně vyvrcholení) a šli na pivo. Mně se v BM nic neokouká a ani neoposlouchá a to jsem sakra náročnej a neposlouchám kde co. Belphegor jsou nezaměnitelní a proto i snadno na scéně identifikovatelní. Pro mne prostě vrchol akce. Další v pořadí Hate. Viděl a slyšel jsem je naposledy v Sušici, ale v klubu jim to sedlo lépe. Třetí v pořadí Suffo. Jízda fakt dost dobrá, bicman to hrnul jak buldozer. Jen trochu nechápu potřásání polovztyčenou levou rukou zpěváka u své hlavy. Připadlo mi to jako trénik na šroubování žárovky na moravské svatbě, nebo jako příprava na hlasování na sjezdu sudetoněmeckého landsmančaftu ve stylu: Chaló, chaló, ja chtěla něso šíct. I když tam by to bylo asi pravicí, že? To se také celkem rychle okouká a smyl tohoto mi trochu uniká. Celkově super akce 5 kapel a 5 setů odehraných na víc než 100 procent, výborný zvuk, nepřecpaný klub, tak co si víc přát.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk
Rozhovory: James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk James Harries je britský muzikant, který zapustil kořeny v Česku. Na svém aktuálním albu "Hiraeth" se k tématu hledání domova vrací, podepsaly se do něj i události posledních několika notně temných let. O vzniku desky, ale i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 17:40 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Metallica - 72 Seasons 7/10
Video: Metallica v kubrickovském klipu k velkolepé skladbě "72 Seasons" prolétává světelnými tunely Už čtvrtou ochutnávku z chystané studiovky "72 Seasons" připravila americká formace Metallica. A tentokrát sáhla po notně velkolepém, více než osmiminutovém titulním songu, který bude celou kolekci otvírat. Píseň zastihuje kapelu... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 07:57 v sekci Audio / Video | Video
0
Be4eight - 11×13 8/10
Recenze: Be4eight na albu "11×13" spojuje protiklady do souladného celku Někdy je vám vaše směřování tak nějak osudem dané. Třeba u Jacoba Carla Růžičky. Česko-kanadský multiinstrumentalista trávil dětství mezi vzácnými hudebními nástroji i muzikanty, kteří na ně hráli. Od prvních... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2023 16:00 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 12. týden 2023
České žebříčky nadále stagnují: Miley Cyrus i Calin s Viktorem Sheenem vítězí posedmé za sebou Miley Cyrus s rádiovým hitem "Flowers" a Calin s Viktorem Sheenem zásluhou společného alba "ROADTRIP" se chopili vedení v tuzemských hitparádách v polovině února ve stejný týden a od té doby trůn nikomu nepřepustili. Jejich vítězná... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká
Rozhovory: David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká David Koller vydal koncem února bez většího avíza po osmi letech desku nazvanou prostě "LP XXIII". Jedním textem na ni přispěl i spisovatel a režisér Patrik Hartl. Album je výjimečné tím, že vznikalo po písních a vlastně... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Naděje a legendy, které jim dávají na frak (20.08.2022 17:56)
- Fotogalerie: Den čtvrtý na Brutal Assaultu aneb Když zazní black metal (nejen) od Venom (17.08.2022 12:29)
- Naživo: Basinfirefest 2022 přinesl vedro i déšť a hlavně skvělé koncerty (02.07.2022 16:55)
- Fotogalerie: Basinfirefest v obrazech, den první (28.06.2022 12:13)
- Naživo: Uhrančiví I Am Morbid ve Futuru ukázali, že hudba Morbid Angel je i po 30 letech stále relevantní (01.04.2022 18:11)
- Fotogalerie: Morbidfest návštěvníky nezklamal, ba co více - nastavil laťku kvality hodně vysoko (31.03.2022 09:21)
- Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory (27.11.2021 17:03)
- Fotogalerie: Temné rituály v Praze - ve Futuru zahrály kapely Batushka, Belphegor a další (27.11.2021 11:49)
- Temné rituály kapel Belphegor a Batushka zazní v Praze, Jaroměři a Ostravě (24.11.2021 17:16)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Ne 16.04.
Led Zeppelin Symphonic (Výstaviště, Brno)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Kryštof Rihanna Coldplay AC/DC Lucie Vondráčková Ewa Farna Viktor Sheen Sia BTS Depeche Mode The Cure The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu