shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 4, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

Čtvrtý den Brutal Assaultu aneb Naděje a legendy, které jim dávají na frak

Vydáno: 20.08.2022 17:56 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Čtvrtý den pětadvacátého ročníku festivalu Brutal Assault to věru neměl jednoduché. Ve čtvrtek se akce vznesla do výšin s příchodem Kinga Diamonda a jeho party Mercuful Fate a to je něco, čemu může konkurovat jenom máloco. Přesto i pátek nabídl bohatý program. Ostatně je to Brutal Assault a ten slabá místa nezná.

Live: Brutal Assault 2022 - den 4

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Humanity's Last Breath, Abbath, Suffocation, Decapitated, Venom, Swallow the Sun, Sick Of It All, Faüst a další
Fotogalerie ze čtvrtého dne

Stále v brzkém odpoledni, ale i tak - domácí thrashová omladina Faüst byla jednou z mála tuzemských kapel, které se letos dokázaly probojovat na hlavní pódium a navíc dostaly docela dobrý slot. V půl třetí sice slunce pálilo o sto šest, těch nezdolných odvážných, kteří pod Sea Shepherd stage rotovali v rozměrném circle pitu, bylo ovšem překvapivě hodně. Oprávněně. Faüst během pár let vyrostli v jednu z nejpozoruhodnějších záležitostí, které domácí thrashová scéna nabízí (dejte si jejich stále čerstvou novinku "Tinnitus Inquisition"), a vážně mají na to hrát na hlavním pódiu.

Sick Of It All - Brutal Assault 2022, den 4 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Horko, sucho, prach. Od úterý venkovní teploty v Jaroměři stoupaly a v pátek došly svého vrcholu. Ve vzduchu se začal vznášet typický prach a na tvářích se objevily respirátory a roušky. Kvůli covidu to ale tentokrát, ve většině případů, nebylo. Prach totiž začal zalézat všude a návštěvník, který nebyl na festivalu první den, se jasně poznal podle bot a oblečení, které s trochou nadsázky vypadalo, jako by dotyčný makal na stavbě. Své si také začala vybírat únava. Byl čtvrtý den a hlavně v pozdějších hodinách už to v pevnosti vypadalo jako ve finále dřívějších ročníků standardní délky - areálem se ploužilo více unavených mátoh hledajících místo k sezení, přibyli i spáči ve stínu. Ale zpátky k hudebnímu programu.

O Humanity’s Last Breath se mluví jaké o jedné z nadějí metalu. V jejich tvorbě je spousta hluboké temnoty, rozervané disonance, ale i notný díl atmosféry. Black metal říznutý industriální mechaničností a deathmetalovým vokálem? Proč ne. Metalový extrém pro nové tisíciletí. Jejich album "Välde" patří k tomu nejlepšímu, co vloni z temných vod vyplulo, a jejich set drtil jako kladivo. A to navzdory tomu, že jim klacky házela pod nohy technika a že vystoupili bez baskytary. I tak to mělo tlak jako máloco. A navíc to bylo originální a svojské, s velkým příslibem do budoucna. A to se vždycky cení.

Na doporučení kolegy se vydávám na Obscure Stage, kde si dám jednu z největších divočáren, které jsem letos na Brutalu viděl. Britové Frontierer rozsekali jeviště na kusy roztříštěnou a opět matematicky přesně slepenou hudbou. Intenzivně, krátce, energicky. Tak by se jejich koncert zakončený lezením na pódiovou konstrukci dal shrnout asi nejlépe. Ale stejně se to špatně popisuje, tohle se musí zažít.

Sick Of It All - Brutal Assault 2022, den 4 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Na hlavní náměstí se vracím na druhou polovinu setu doommetalových Swallow The Sun. I tady, stejně jako u vnitřní melancholií příbuzných kolegů Katatonie, jim část atmosféry sebralo podvečerní světlo. I tak to bylo ale velice příjemné, byť jaksi poklidné a trošku bez strhující šťávy.

Pravým opakem byli Sick Of It All. Pokud je newyorský hardcore skutečně pojmem, zrovna tahle parta pánů v letech na tom má výrazný podíl. A byla to pořádně divoká párty. Obří moshpit se téměř nezastavil a nad tím vším se vznášeli plavci na rukou rozeskákaného a nadšeného davu. Ta energie byla prostě neskutečná. Sick Of It All bavili, ale únava si na mně začala vybírat svou daň. Po kávovém osvěžení chytám kousek spolehlivých Decapitated, ale letos si s death metalem moc nerozumím.

Totéž by se dalo říct o skvělých a technicky brilantních Suffocation, kteří na stejnou scénu vystoupili o dva časové sloty později. "Asi stárneš," konstatuje kolega fotograf, když v nabitém programu nacházíme chvíli na to sednout si a probrat bezprostřední dojmy. Něco na tom asi bude, možná za to trochu může i letora dvou covidových let. Nejen festivalová kola zarezla. Ono přinutit utahané a zlenivělé tělo, aby pobíhalo od pódiu k pódiu, v horku i dešti (jak se ukáže v sobotu), není žádná láce.

Mezi deathmetalové hvězdy se vklínila hvězda blackmetalová. Chronicky problematický Abbath před pár lety opustil domovské Immortal a začal tvořit pod svým vlastním jménem. A zatím se mu to - až na jednu alkoholem podmíněnou epizodu, která jej na čas zavřela do léčebny - docela daří. Nahrávky mají vzestupnou tendenci a i naživo má střízlivý muzikant s tím nejjednodušším možným corpsepaintem na obličeji slušnou energii a kouzlo. Sice to celé mírně klouže po hraně blackmetalové parodie, ale nešť. Umí to a velké jméno to není pro nic za nic.

Venom - Brutal Assault 2022, den 4 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
No, a pak na pódium nastoupili Venom a opakovalo se téměř totéž, co u Mercyful Fate nebo v sobotu Mayhem. Legendy si letos mazaly své mladší kolegy na chleba. Venom jsou v jádru okultní Motörhead, jedna z těch skupin, která heavy metal pojala natolik přímočaře, až položila základy lo-fi estetiky, která je pro žánr typická. A taky vlastně vytvořili pojem black metal.

Stejnojmennou skladbou (a svým největším hitem) svůj set otevřeli a pak až do konce nepolevili. Skoro-šedesátník Cronos nahodil růžovo-fialové vlasy a s grácií, pouze s bubeníkem a kytaristou, sypal do publika jednu naostřenou ikonickou pecku za druhou. Temné metalové styly se za tu dobu, kdy riffy Venom poprvé prořízly britský underground, dost posunuly, jejich hudba je tak dnes už docela retro. To jí nikterak neubralo na kvalitě jejího živého provedení.

Další hudební zážitky už v pátek nedám. Mrzí mě zejména black-industriální Mysticum a také karnevaloví blackaři Slagmaur, kteří na Bastion stagei spojili síly s tamními obyvateli postapokalyptické kolonie, která se stala jednou z největších mimohudebních atrakcí festivalu. Věřím, že se vrátí i za rok. A nás už čeká jen sobotní finále v čele s Leprous, Sólstafir a již zmíněnými Mayhem.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lewis Capaldi - Broken By Desire To Be Heavenly Sent 8/10
Recenze: Lewis Capaldi nabízí v "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" intimní zpověď o bolestech lásky a mentálního zdraví Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám... čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš
Rozhovory: Jan Fic - Vždycky se ti v životě něco pos*re, ale jde o to, jak to přijmeš Písničkář Jan Fic nedávno vydal své třetí album "Homunkulus", které v mnoha ohledech uzavírá příběh načatý na obou předchozích. Do jaké míry je jeho dílo autobiografické, co obnáší kytarářské řemeslo a jak došel k... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné
Céline Dion kvůli nemoci zrušila celé evropské turné Zatímco před pár dny mohli být fanoušci Céline Dion překvapeni a potěšeni, neboť po letech nahrála nové písničky (staly se součástí soundtracku k filmu "Love Again"), nyní jejich dobrá nálada dostala další tvrdou ránu.... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 18:43 v sekci Novinky
0
Ghost - Phantomine 7/10
Recenze: Ghost předělávkami na "Phantomime" zabaví, nic nového ale nepřinášejí Maskovaná švédská parta Ghost vyrostla v posledních několika letech z obskurní formace v celosvětový metalový fenomén. Ze zaplivaných klubů se cílevědomě vyhrabala až do velkých hal, svůj zvuk zpřístupnila mainstreamu, zároveň... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Lana Del Rey - Say Yes to Heaven 8/10
Audio: Lana Del Rey překvapila fanoušky předělanou verzí nevydané skladby "Say Yes to Heaven" Lana Del Rey nedávno do světa vypustila svou devátou řadovku "Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd". A zdá se, že populární americká zpěvačka je v plném rozkvětu, což dokázala i ve výpravném videoklipu "Candy... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2023 17:26 v sekci Audio / Video | Audio
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Karpatská magie Dordeduh, Heiden a Besna čarovala v Underdogs’ (15.05.2023 17:31)
- Hudba v tisku: Kniha "Hudba pre ťažké časy" ukazuje, že i v temnotě může být spousta světla (13.05.2023 09:00)
- Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 (26.03.2023 21:55)
- Naživo: Vypjatě emocionální Leprous se v Akropoli schovávali za hradbou mlhy a světel (10.03.2023 08:07)
- Haken a Between Buried And Me přivezou do Prahy všechny barvy moderního prog-metalu (21.02.2023 11:15)
- Bullet For My Valentine přivezou do Fora Karlín sílu ostrého metalcoru (07.02.2023 11:12)
- Rolo Tomassi ve středu zahrají Praze (05.02.2023 11:43)
- Brutal Assault láká na In Flames, ale i jistoty blacku a death metalu (27.11.2022 14:42)
- Brutal Assault uvítá příští rok návrat Anthrax, Sepultury nebo Marduk, v plánu jsou i festivalové premiéry (25.10.2022 19:46)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 30.05.
Iron Maiden (UK) (O2 arena, Praha)
Út 30.05.
Walter Trout (US) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Lady Gaga Adele The Cure AC/DC Coldplay Kryštof Rihanna Ewa Farna Sia Lucie Vondráčková Viktor Sheen Metallica Dua Lipa Ed Sheeran
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu