shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech

Vydáno: 16.08.2023 15:48 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Čtvrtek na festivalu Brutal Assault nabídl, zvláště v pozdním odpoledni a večer, jednu lahůdku za druhou. Tentokrát táhla hlavně velká plakátová jména v čele se Sepulturou nebo In Flames. Pár zajímavostí se ale skrývalo i na zadní stagei. Je radost zase po roce dýchat specifickou vůni pevnosti.

Live: Brutal Assault 2023, den druhý

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 10. srpna 2023
Vystoupili: Sepultura, Watain, In Flames, Dying Fetus, Eyehategod, Belphegor, Biohazard, Dismember, Moonspell, Biohazard, Wolfheart
Fotogalerie

Šestadvacátý metalový svátek Brutal Assault se probudil do druhého dne. Už roky je to akce, kde je - navzdory místu konání - čeština v menšině. Vznikají tak vtipné situace, kdy jste v areálu přes dvě hodiny a o mateřštinu v podstatě nezavadíte. A když si jdete koupit letošní tričko, klučík za pultem pozdraví česky, ale vzápětí přepne do angličtiny a v podstatě co větu přepíná mezi jazyky. Nebo když si dáma u Meet & Greet oddychne se slovy: "Vy mluvíte česky."

Prostě festival, který má za hranicemi větší váhu než u nás. Letos zněla klasicky hojně němčina a polština, šlo zaslechnout jadrnou slovenštinu, francouzštinu a všemožné odstíny španělštiny a angličtiny všech možných přízvuků. Hotový babylon. Ale to je jedno z kouzel téhle přehlídky.

Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Do areálu se přišourám ve chvíli, kdy se do práce pouštějí Finové Wolfheart. Obvyklé "Jen se mrknu a půjdu dál" se, jako docela často na Brutalu, zase zvrtlo a já zůstávám téměř celý intenzivní set. Chladný death metal měl v sobě notnou porci melodií a atmosfér inspirovaných severskou přírodou - dokonce i paroží na mikrofonové stojany si dali - a útočil sofistikovanou intenzitou. Téhle bandě se dozajista ještě podívám na zoubek.

Intenzitu z úplně jiného soudku přivezli Eyehategod. Stejně jako včerejší Converge, jejichž noční vystoupení bylo z různých stran vynášeno do nebes, byli odsunuti na zadní scénu. Nijak jim to ale nevadilo, přivezli svůj zatěžkaný, bahnitý a drásavý sludge, jemuž věříte každé hrábnutí do strun i každé slovo.

Rozervanec Mike Williams se svíjel u mikrofonu, po jevišti pobíhal jako zvíře zavřené v kleci a vůbec temné texty převáděl do svého fyzického projevu. V závěru se na jednu píseň ke kapele přidal Dan Lilker, svého času zakladatel Anthrax, a byl to nesmírně silný moment. Ostatně Lilker na festivalu s nikým oficiálně nehrál, ale i s manželkou přijel a vypadalo to, že si Brutal velice užívá.

Moonspell, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Chytám finále spolehlivě standardních Portugalců Moonspell. Na turné slaví třicet let a reedici desky "The Antidote" a set to byl velmi příjemný, hitový, ale jaksi snadno zapomenutelný.

Podstatně hlouběji se zapsali deathmetaloví titáni Dismember. To, co by u mladších skupin působilo už trochu jako odvar, je u nich kýženou předností - tihle muzikanti totiž mají lví podíl na tom, proč se tak často skloňuje švédská deathmetalová škola a proč je jejím typickým znakem svébytná chřestivost. A milovníci old-school přístupu k žánru - vždyť hned v šesti případech zněly zářezy z kultovního debutu "Like An Ever Flowing Stream". Velice fajnový koncert jsem si dal z přírodní tribuny, na kterou už se konečně dalo bezpečně dostat. O den dříve totiž byla cesta na hradby dosti rizikovou bahenní klouzačkou.

Druhý den v 66,6 sekundách

Moonspell, Dismember a jízda na hlavních stageích začala nabírat na obrátkách. Ve čtvrtek tady bylo skutečně nabito. V reportu z prvního dne jsem zmiňoval, že co se hardcoru týče, letos to bylo jedna legenda za druhou. A Biohazard, festivaloví oblíbenci, mezi ně každopádně patří. Další z klíčových spolků NYHC přijel v původní sestavě, a jakkoliv už je věk na muzikantech znát, pořád je to energická a notně vyskákaná jízda.

Belphegor, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Rakouští pekelníci Belphegor byli snad poslední kapelou, kterou pořadatelé oznámili. Hudebníci satanističtější než sám Satan slaví třicet let na scéně, ale do vcelku průřezového setu, odpáleného prověřenými hity "Baphomet" a "Devil's Son", protlačili i tři kousky z aktuální desky "Devils". A stejně jako je tato v zásadě stejná jako ty předchozí, zůstává stejný i vizuál koncertu. Hromadu ďábelských propriet - obrácené kříže, řetězy, hořící kozlí hlavy, dýky, hovězí kosti, lebky - doplnily klasicky maniakální pózy a grimasy a výsledek byl klasicky nepřekvapivý a jaksi dutý.

Chytám kousek vystoupení Sepultury - opět, ani posledně jsem je neviděl celé - a přestože je energie valící se z pódia skvělá (frontman Derrick Green je pro skupinu požehnáním), zaráží mě přeřvaný zvuk, který muziku spolehlivě zabíjí. A nemění se to ani se změnou místa. Hitovky "Ratamahatta" a "Roots Bloody Roots" by si přece jen zasloužily lepší zvukovou péči.

V tomto ohledu to bylo o něco lepší s In Flames. Ti společně s takovými At The Gates, kteří v pevnosti zahráli vloni, patří k zakladatelům švédského melodického death metalu (v jisté opozici k hrubozrnným Dismember a jim podobným) a obě mají v mých uších podobný problém. Jejich hudba trochu splývá a poslouchám je spíše z dálky. Někdy se jíst musí a navíc šetřím síly na poslední plánovaný bod, Watain.

Watain, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ti nabízejí black metal klasického střihu, který je pověstný svou ohnivou show. K drobným lampičkám po celém jevišti se hned na začátku přidaly planoucí trojzubce a poté i velké kotle. Pochodeň hned dvakrát letěla i do publika.

Celé to bylo tak nějak mimo pravidla obvyklého. Frontman E. jako by přepnul do úplně jiného stavu vědomí: oči v sloup, slina na bradě, těžce popsatelná energie, black ze staré školy, který má relevanci a jakkoliv show přidává další rozměr, kouzlo by měl i bez ní. Jeden z největších zážitků festivalu.

Jsme v polovině šestadvacátého ročníku a už tu bylo tolik skvělých věcí!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Rock for People - Den čtvrtý, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Závěr Rock for People patřil Pendulum, Bombay Bicycle Club, The Darkness a dalším. Přinášíme i Top 10 toho nej z festivalu Tak je to za námi. Hradecká hudební přehlídka ve svém devětadvacátém ročníku udělala skoro všechno správně, znovu jí obrovsky přálo štěstí a ještě nedávno naprosto nemyslitelných více jak 40 tisíc fanoušků se domů... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 13:08 v sekci Naživo
Aurora - What Happened to the Heart? 9/10
Recenze: Bojovnice ve stříbrné zbroji Aurora se ptá: "What Happened to the Heart?" Kvalitou se novinka vyrovná zpěvaččinu debutu Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 00:00 v sekci Recenze
Yungblud, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Nezastavitelný Yungblud na Rock for People dokázal, že i nejmladší generace má své velké rockové hvězdy Poslední den, poslední headliner. Další ročník festivalu Rock for People je u konce a v jeho závěru dostala prostor možná překvapivá hvězda - šestadvacetiletý Yungblud, který se do Česka vrátil po dvou letech. Jak se s touto úlohou... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 11:28 v sekci Naživo
DIIV - Frog In Boiling Water 9/10
Recenze: DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Line-up hlavních pódií Brutal Assaultu je hotov, festival hlásí odchody i příchody (20.05.2024 08:35)
- Brutal Assault přiveze exkluzivní show The Dillinger Escape Plan pro střední a západní Evropu. Zahrají v původní sestavě (14.04.2024 18:25)
- Festival Brutal Assault přinese unikátní poctu Bedřichu Smetanovi (05.03.2024 19:24)
- Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie (03.03.2024 09:00)
- Video: Alcest se v singlu "L'Envol" nechávají unášet na křídlech bájných ptáků (27.02.2024 16:03)
- Audio: Death-doomoví klasici My Dying Bride lákají vodou nasáklým klipem "Thornwyck Hymn" na novou studiovku (15.02.2024 14:58)
- Na Brutal Assault míří na Grammy nominovaní Baroness i hvězdy osmdesátkového thrashe (09.02.2024 09:32)
- Blackmetalová encyklopedie Dayala Pattersona se uzavírá čtvrtou částí "Do propasti" (24.01.2024 11:13)
- Video: Domácí deathmetalisté Innesphere představují skladbu "The Trident Is Burning", video natočili na festivalu Brutal Assault (14.12.2023 12:37)
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Sia Avril Lavigne Rush Bono Taylor Swift Beyoncé Kabát Mirai Queen The Offspring Lucie Vondráčková Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe