shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023

Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech

Vydáno: 16.08.2023 15:48 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Čtvrtek na festivalu Brutal Assault nabídl, zvláště v pozdním odpoledni a večer, jednu lahůdku za druhou. Tentokrát táhla hlavně velká plakátová jména v čele se Sepulturou nebo In Flames. Pár zajímavostí se ale skrývalo i na zadní stagei. Je radost zase po roce dýchat specifickou vůni pevnosti.

Live: Brutal Assault 2023, den druhý

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 10. srpna 2023
Vystoupili: Sepultura, Watain, In Flames, Dying Fetus, Eyehategod, Belphegor, Biohazard, Dismember, Moonspell, Biohazard, Wolfheart
Fotogalerie

Šestadvacátý metalový svátek Brutal Assault se probudil do druhého dne. Už roky je to akce, kde je - navzdory místu konání - čeština v menšině. Vznikají tak vtipné situace, kdy jste v areálu přes dvě hodiny a o mateřštinu v podstatě nezavadíte. A když si jdete koupit letošní tričko, klučík za pultem pozdraví česky, ale vzápětí přepne do angličtiny a v podstatě co větu přepíná mezi jazyky. Nebo když si dáma u Meet & Greet oddychne se slovy: "Vy mluvíte česky."

Prostě festival, který má za hranicemi větší váhu než u nás. Letos zněla klasicky hojně němčina a polština, šlo zaslechnout jadrnou slovenštinu, francouzštinu a všemožné odstíny španělštiny a angličtiny všech možných přízvuků. Hotový babylon. Ale to je jedno z kouzel téhle přehlídky.

Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Do areálu se přišourám ve chvíli, kdy se do práce pouštějí Finové Wolfheart. Obvyklé "Jen se mrknu a půjdu dál" se, jako docela často na Brutalu, zase zvrtlo a já zůstávám téměř celý intenzivní set. Chladný death metal měl v sobě notnou porci melodií a atmosfér inspirovaných severskou přírodou - dokonce i paroží na mikrofonové stojany si dali - a útočil sofistikovanou intenzitou. Téhle bandě se dozajista ještě podívám na zoubek.

Intenzitu z úplně jiného soudku přivezli Eyehategod. Stejně jako včerejší Converge, jejichž noční vystoupení bylo z různých stran vynášeno do nebes, byli odsunuti na zadní scénu. Nijak jim to ale nevadilo, přivezli svůj zatěžkaný, bahnitý a drásavý sludge, jemuž věříte každé hrábnutí do strun i každé slovo.

Rozervanec Mike Williams se svíjel u mikrofonu, po jevišti pobíhal jako zvíře zavřené v kleci a vůbec temné texty převáděl do svého fyzického projevu. V závěru se na jednu píseň ke kapele přidal Dan Lilker, svého času zakladatel Anthrax, a byl to nesmírně silný moment. Ostatně Lilker na festivalu s nikým oficiálně nehrál, ale i s manželkou přijel a vypadalo to, že si Brutal velice užívá.

Moonspell, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Chytám finále spolehlivě standardních Portugalců Moonspell. Na turné slaví třicet let a reedici desky "The Antidote" a set to byl velmi příjemný, hitový, ale jaksi snadno zapomenutelný.

Podstatně hlouběji se zapsali deathmetaloví titáni Dismember. To, co by u mladších skupin působilo už trochu jako odvar, je u nich kýženou předností - tihle muzikanti totiž mají lví podíl na tom, proč se tak často skloňuje švédská deathmetalová škola a proč je jejím typickým znakem svébytná chřestivost. A milovníci old-school přístupu k žánru - vždyť hned v šesti případech zněly zářezy z kultovního debutu "Like An Ever Flowing Stream". Velice fajnový koncert jsem si dal z přírodní tribuny, na kterou už se konečně dalo bezpečně dostat. O den dříve totiž byla cesta na hradby dosti rizikovou bahenní klouzačkou.

Druhý den v 66,6 sekundách

Moonspell, Dismember a jízda na hlavních stageích začala nabírat na obrátkách. Ve čtvrtek tady bylo skutečně nabito. V reportu z prvního dne jsem zmiňoval, že co se hardcoru týče, letos to bylo jedna legenda za druhou. A Biohazard, festivaloví oblíbenci, mezi ně každopádně patří. Další z klíčových spolků NYHC přijel v původní sestavě, a jakkoliv už je věk na muzikantech znát, pořád je to energická a notně vyskákaná jízda.

Belphegor, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Rakouští pekelníci Belphegor byli snad poslední kapelou, kterou pořadatelé oznámili. Hudebníci satanističtější než sám Satan slaví třicet let na scéně, ale do vcelku průřezového setu, odpáleného prověřenými hity "Baphomet" a "Devil's Son", protlačili i tři kousky z aktuální desky "Devils". A stejně jako je tato v zásadě stejná jako ty předchozí, zůstává stejný i vizuál koncertu. Hromadu ďábelských propriet - obrácené kříže, řetězy, hořící kozlí hlavy, dýky, hovězí kosti, lebky - doplnily klasicky maniakální pózy a grimasy a výsledek byl klasicky nepřekvapivý a jaksi dutý.

Chytám kousek vystoupení Sepultury - opět, ani posledně jsem je neviděl celé - a přestože je energie valící se z pódia skvělá (frontman Derrick Green je pro skupinu požehnáním), zaráží mě přeřvaný zvuk, který muziku spolehlivě zabíjí. A nemění se to ani se změnou místa. Hitovky "Ratamahatta" a "Roots Bloody Roots" by si přece jen zasloužily lepší zvukovou péči.

V tomto ohledu to bylo o něco lepší s In Flames. Ti společně s takovými At The Gates, kteří v pevnosti zahráli vloni, patří k zakladatelům švédského melodického death metalu (v jisté opozici k hrubozrnným Dismember a jim podobným) a obě mají v mých uších podobný problém. Jejich hudba trochu splývá a poslouchám je spíše z dálky. Někdy se jíst musí a navíc šetřím síly na poslední plánovaný bod, Watain.

Watain, Brutal Assault 2023 - den 2., Pevnost Josefov, Jaroměř, 10.8.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ti nabízejí black metal klasického střihu, který je pověstný svou ohnivou show. K drobným lampičkám po celém jevišti se hned na začátku přidaly planoucí trojzubce a poté i velké kotle. Pochodeň hned dvakrát letěla i do publika.

Celé to bylo tak nějak mimo pravidla obvyklého. Frontman E. jako by přepnul do úplně jiného stavu vědomí: oči v sloup, slina na bradě, těžce popsatelná energie, black ze staré školy, který má relevanci a jakkoliv show přidává další rozměr, kouzlo by měl i bez ní. Jeden z největších zážitků festivalu.

Jsme v polovině šestadvacátého ročníku a už tu bylo tolik skvělých věcí!

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Guns N' Roses - The General 6/10
Audio: Singl "The General" od Guns N’ Roses je sice velkolepý, ale ne zrovna povedený O chystané nové desce Guns N’ Roses v sestavě s klasickými členy Axlem Rosem, Slashem a Duffem McKaganem, se spekuluje už nějakou dobu. Ze strany skupiny je zatím ticho po pěšině, i tak už ale postupně vyslala do světa trojici singlů... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 15:00 v sekci Audio / Video | Audio
0
Emeli Sandé - How Were We To Know 8/10
Recenze: Emeli Sandé na desce "How Were We To Know" kraluje svým úchvatným hlasem Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 7.12.2023
Naživo: Jak se Tata Bojs loučili s Divadlem Archa Zatímco loni v těchto prostorách Tata Bojs zavzpomínali na album "Kluci kde ste?" a loučili se s klávesákem Jurou Hradilem, kterého posléze nahradil Matěj Belko, letos dávali sbohem přímo Arše. Ne té Noemově, ale pražské. A... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 12:45 v sekci Naživo
0
Mark Lanegan - Zpívej pozpátku a plač 10/10
Hudba v tisku: Mark Lanegan je v syrové autobiografii "Zpívej pozpátku a plač" krutý k sobě i ke čtenáři Mark Lanegan vždy bude patřit mezi nejvýraznější hlasy grunge. Kariéru si vybudoval se Screaming Trees, zároveň si ale prošlapával i sólovou cestu - a ta mu vynesla ještě více slávy. Jeho život ovšem provázela spousta démonů,... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2023 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)
- Brutal Assault ohlašuje další ročník v čele s Behemoth a Architects (21.09.2023 19:37)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault počtvrté: finále ovládly legendy Deicide a Napalm Death (20.08.2023 08:36)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault potřetí: metalové vzestupy a pády (17.08.2023 10:16)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den třetí - Black Friday v obrazech (17.08.2023 09:04)
- Fotogalerie: Druhý den na Brutalu v obrazech (15.08.2023 15:55)
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault poprvé: bahno, metalová matematika i rituální meditace (15.08.2023 12:12)
- Fotogalerie: První a tak trochu zablácený den kultovního festivalu Brutal Assault v obrazech (14.08.2023 11:37)
- Festival Brutal Assault ohlašuje warm-up day, sestavě vévodí temný rapper Redzed (07.07.2023 13:47)
- Naživo: Karpatská magie Dordeduh, Heiden a Besna čarovala v Underdogs’ (15.05.2023 17:31)

ALBUM TÝDNE 50/2023

Emeli Sandé
How Were We To Know

Album "How Were We To Know" je v diskografii Emeli Sandé už pátým v pořadí, z většiny se drží zpěvaččina osvědčeného rukopisu a nijak výrazně nezatřáslo hitparádami. Proč o něm tedy psát? Protože obsahuje výborné písně v podání umělkyně se strhujícím vokálem, které jen tak nezestárnou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Lucie Vondráčková Taylor Swift Madonna The Beatles Kryštof Ewa Farna Lady Gaga Ben Cristovao Adele AC/DC Milly Honsová Burian Like She Sia Jethro Tull
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu