Když Rick Wright už hraje na klávesy v nebeské kapele, Roger Waters mění původní skladby v politické proklamace a David Gilmour pověsil své kytary, zdá se, definitivně na hřebík, nezbývá než se spolehnout na Nicka Masona. Bubeník ve čtvrtek přivezl do Česka skladby Floydů, které již dlouho nezněly.
Live: Nick Mason's Saurceful Of Secrets
místo: Lucerna - Velký sál, Praha
datum: 25. července 2019
setlist: Interstellar Overdrive, Astronomy Domine, Fearless, Obscured by Clouds, Remember a Day, Arnold Layne, Vegetable Man, If, Atom Heart Mother, If (dokončení), The Nile Song, Green Is the Colour, Let There Be More Light, Childhood's End, Set the Controls for the Heart of the Sun, See Emily Play, Bike, One of These Days, Point Me at the Sky
Fotogalerie
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz Nick Mason je zdaleka tím nejméně pravděpodobným, koho bych si dovedl představit v roli
nosiče praporu hudebního dědictví britských
Pink Floyd. Nicméně je to tak a Mason na to šel, přiznejme si, fikaně. Nepustil se do světa pod hlavičkou jakéhosi Nick Mason Plays Pink Floyd, nezačal obrážet pódia s výběrem hitů (které si ostatně uzurpuje ve svém koncertním repertoáru
Roger Waters). Propůjčil své jméno a bubenické kvality projektu
Nick Mason's Saucerful of Secrets a vytasil svůj největší trumf.
V současnosti je totiž jediný, kdo pamatuje ranou, psychedelickou éru Pink Floyd. Jasně, Waters je stejně jako Mason zakládající člen kapely. Jenže ten toto období, až na pár povinných hitů, ignoruje. Bubeník ikonické formace tak dal vzniknout jakémusi
revivalu s posvěcením, kterému vtisknul ono nezbytné razítko kvality.
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz A taky je to samozřejmě veliké lákadlo: Kdy jindy máte příležitost vidět legendu Masonova formátu z pár metrů ve Velkém sále pražské Lucerny? Pětice ostřílených muzikantů (kromě Masona také Guy Pratt, basák na živých vystoupeních Floydů, kytarista Gary Kemp - tahle dvojice si rozdělila většinu vokálů -, druhý kytarista Lee Harris a klávesák Dom Beken) svůj repertoár postavila na kusech ohraničených albem "Obscured by the Clouds" (1972) a na snaze stvořit iluzi Londýna z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, období, kdy britská metropole tančila v opojení psychedelickým rockem.
Jakkoliv je velká Lucerna problematickým místem pro pořádání rockových koncertů, pro tento konkrétní nemohla být zvolena lépe. Secesní oblouky byly, společně s výrazným, ale nepřepláceným světelným designem, ideální kulisou pro skladby, z nichž mnohé zněly živě po dlouhých dekádách, pokud vůbec.
Úvod patřil
vesmírnému tandemu "Astronomy Domine" a "Intelstellar Overdrive", suitu "Atom Heart Mother"
zabalila folková "If", své místo v setlistu si našla i asi nejtvrdší floydovská věc, pozapomenutá "The Nile Song". A samozřejmě klasiky typu "One Of These Days", "Set The Controls of the Heart of the Sun" či nejstarší singl kapely "Arnold Layne".
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz Syd Barret (jehož duch se skoro hmatatelně vznášel nad celým vystoupením) i
David Gilmour si ve své době poradili sami, tady se o jejich party dělili dva (respektive tři) muzikanti - nutno ale říci, že se ctí. A ne nezbytně nenápaditě otrocky.
Některé opusy byly lehce zkráceny (je s podivem, že ze "Saurceful of Secrets" zmizelo Masonovo bubenické sólo), jiné jako "Atom Heart Mother"
probrány a ořezány o naživo těžko přenositelné pasáže. Na škodu to ovšem nebylo, setlist šlapal dobře, s úctou k původnímu materiálu, jeho nuancím i vrcholům, které posluchači očekávají. K absolutní extázi chyběly snad jen legendární "Echoes", do jejich dvaceti minut se ale vešly jiné, neméně silné, jen možná trochu pozapomenuté kusy.
Vrátí-li se ještě někdy do Prahy Roger Waters, nikdo neví. Jisté však je, že tak intimní a bezprostřední show, jakou přivezl jeho kolega Mason, odehraje jen stěží. A navíc na ní určitě nezazní většina věcí, které v Praze dostaly šanci na nový život.