shop.musicserver.cz
Nick Mason's Saucerful of Secrets, Forum Karlín, Praha, 17.07.2023

Iluze Pink Floyd díky Nick Mason's Saucerful of Secrets byla dokonalá, aplaus nebral konce

Vydáno: 21.07.2023 14:53 v sekci Naživo - Tomáš Rozkovec | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Již potřetí k nám zavítali Nick Mason's Saucerful of Secrets, projekt bubeníka a zakládajícího (a co se týče komponování nejméně aktivního) člena Pink Floyd. Jaké to celé bylo? A má vlastně smysl vidět tolikrát de facto tribute kapelu? To vše se dočtete v naší reportáži.

Live: Nick Mason's Saucerful of Secrets

místo: Forum Karlín, Praha
datum: 17. července 2023
setlist: One of These Days, Arnold Layne, Fearless, Obscured by Clouds, When You're In, Candy and a Currant Bun, Vegetable Man, If - Atom Heart Mother - If (reprise), Remember a Day, Set the Controls for the Heart of the Sun, Astronomy Domine, The Nile Song, Burning Bridges, Childhood's End, Lucifer Sam, Echoes Přídavek: See Emily Play, A Saucerful of Secrets, Bike
Fotogalerie

Když se v květnu 2018 v londýnském klubu Dingwalls uskutečnila řada několika koncertů projektu Nick Mason's Saucerful of Secrets, jeho stvořitelé bubeník Nick Mason a kytarista Lee Harris asi netušili, že lidé budou po rané tvorbě Pink Floyd tak lační. Původní idea totiž byla odehrát pár vystoupení. Ta však měla tak velkou odezvu, že se muzikanti rozhodli pokračovat dále.

Nakonec Českou republiku, konkrétně Prahu, navštívili již třikrát. Nyní jen zůstává otázkou, jak dlouho ještě udrží tyto aktivity při životě. Jak dlouho vydrží zdraví a zda je možné hranice tohoto projektu ještě někam dál posouvat.

Nick Mason's Saucerful of Secrets, Forum Karlín, Praha, 17.07.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Měl jsem možnost zhlédnout všechny tři show a každá byla trochu jiná. Ta první v roce 2019 ve Velkém sále Lucerny byla přesně taková, jaké asi dle Nicka byly první koncerty se Sydem Barrettem, tehdejším mozkem kapely. Bylo to hodně pionýrské, ale zároveň už dost revoluční. Převládala hravá psychedelie, která otevírala prostor pro improvizaci. A vedle mnohých dalších songů více než po padesáti letech opět zazněl "Interstellar Overdrive".

Druhá zastávka, v roce 2022 ve Foru Karlín, už byla postavena na současných vizuálních i zvukových vychytávkách, které hojně používali i Roger Waters či David Gilmour ve svých dřívějších performancích. Jistě, nebyl tam drahý videomapping, ale světelné efekty a dotáčky se značně přiblížily tomu, co živě oba zmínění pánové předvádějí. Repertoárově ubylo experimentů a naopak skladbou "Echoes" se již nápadně přiblížili k té nejslavnější éře Pink Floyd.

Poslední vystoupení, které proběhlo 17. července opět ve Foru, se mi zdálo ze všech pohledů asi nejvydařenější a nejkompaktnější. Možná i tím, že to byla teprve třetí štace nového turné po devíti měsících a muzikanti se bavili snad každou notou.

Nick Mason's Saucerful of Secrets, Forum Karlín, Praha, 17.07.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Repertoár se vlastně nezměnil. Jen světla, projekce a zvuk byly opět blíže k floydovské produkci. Nádherný, čistý a hutný zvuk. Po dlouhé době bylo možné pocítit tóny moogu a syntezátoru, kterak se vám prodírají vnitřnostmi, a to vše při čistotě každého cinknutí činelu.

Průzračnost a prostorovost soundu dávala šanci užívat si celkového audiovizuálního vjemu. Na projekcích běžely různé obrazce, světelné mraky, květiny, hvězdné klenby a mlhoviny, fotografie či videa všech členů Floydů a na ně byla přidána další vrstva upravená liquid colors technikou. Při té se nanášené temperové barvy a vzduchové bublinky rozpouštějí ve vodě a jsou poháněny vzduchem, načež tvoří neobvyklé psychedelické krajiny. Touto technikou ostatně na konci šedesátých let PF prosluli.

Ačkoliv byl setlist tak nějak tušený, přinesl i některá skrytá potěšení. Jestliže po hravém barrettovském období přichází "Vegetable Man", původně spíš jeho sólová věc, která nakonec vyšla až velmi opožděně pod hlavičkou PF, zde zazněla upravená třetina alba "Atom Heart Mother". Jeden z vrcholů a po něm další "Remember a Day" a naprosto úžasně prezentovaná "Set the Controls for the Heart of the Sun". Ta se blížila k naprostým nebeským výšinám, včetně promítaných erupcí na slunci a závěrečného úderu do gongu. Úžasná vzpomínka na koncert v Pompejích.

Nick Mason's Saucerful of Secrets, Forum Karlín, Praha, 17.07.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Druhá půle byla ve znamení signifikantního vesmíru reprezentovaného "Astronomy Domine" a následujícího vhledu do filmových výletů. Vše uzavíral epos par excellence v podobě zmíněného "Echoes".

Živě se Gilmourovi tuto rozsáhlou kompozici příliš moc hrát nechtělo. Proto je vlastně vzácnost ji slyšet alespoň takto. A byl to zážitek. Skučení větru doprovázené krákáním vran a do toho osamělý nářek albatrosa. Vše patřičně doprovozené působivými vizuálními dotáčkami a samozřejmě bezchybným výkonem všech muzikantů..

Projekce a okázalá světelná show je věc jedna. Může leccos doladit, nicméně pokud není dobrý výkon kapely a pokud je nevhodně zvolený repertoár, nezachrání to, ani kdyby na pódiu stáli holograficky ztvárnění všichni členové této party. To se naštěstí nestalo. Ansámbl kolem Nicka Masona je natolik sehraný, že o slabém výkonu nemůže být řeč.

Zmíněný Harris skvěle ovládal slide kytaru a další strunné nástroje, se kterými naprosto dokonale trefoval gilmourovský zvuk. Sem tam mu se sólováním vypomohl i druhý kytarista a hlavní zpěvák Gary Kamp (Spandau Ballet). Basu jistil a písně prokládal svým sametovým hlasem Guy Pratt. Ten samý Guy, který studiově a při živých vystoupeních nahradil Waterse a dál spolupracoval s Davidem Gilmourem na jeho sólové kariéře. Nebyla by hudba Floydů bez hradby rejstříků nebeských varhan. Ty obstarával Dom Beken a kouzlil tak, že z toho šla hlava kolem.

Nick Mason's Saucerful of Secrets, Forum Karlín, Praha, 17.07.2023
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
O srdci Pink Floyd Nicku Masonovi už bylo napsáno mnoho. Ve svém úctyhodném věku (bezmála osmdesát let) opravdu předváděl jistý výkon. Některé bloky sám uváděl. V rukou se mu mikrofon třásl, ale za bicími to byl jistý a spolehlivý stroj.

Večer s Nick Mason's Saucerful of Secrets byl skvělou příležitostí a výletem do časů, kdy rocková muzika byla mladá a formovaly se styly. Byla to doba hledání a experimentů. Mason & spol. nabídli dokonalou iluzi legendy jménem Pink Floyd. Zážitek to byl skvělý a rozhodně bude patřit k těm, které si zapamatujete stejně jako koncerty Waterse, či propršený set samotných Floydů na Strahově 7. září 1994.

Je mnoho tribute bandů, které hrají tvorbu svých vzorů bez uzardění a de facto těží ze slávy někoho jiného. Je dost kapel s původním názvem a jediným (posledním) zakládajícím členem, které prezentují původní repertoár. Tady je to někde napůl cesty. Stejně to dělal David Gilmour, dodnes tak činí Roger Waters, jen s tím rozdílem, že hudbu Pink Floyd prokládají svými sólovými věcmi. Ale co si budeme... většina návštěvníků jejich vystoupení stejně přichází s tím, že uvidí někoho z Floydů a že jistě uslyší něco z jejich starého dobrého repertoáru.

Nick Mason s novými skladbami sotva kdy přijde, a tak bych jako ideální stav viděl, aby se zakopala válečná sekyra a všichni (už bohužel jen tři bez Ricka Wrighta) mohli společně ještě naposledy stanout na jednom pódiu. Ale k tomu už asi nikdy nedojde. Škoda.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pokáč - Priority se přeházely. Není nutné přešlapovat a čekat na zásah shůry
Rozhovory: Pokáč - Priority se přeházely. Není nutné přešlapovat a čekat na zásah shůry " 'Rodinné album' je jakési milé pohlazení na unavené duše zničených rodičů," říká o své nové studiovce Pokáč. Hlavním tématem je rodina, středobod jeho aktuálního života. Na humor a nadsázku ale nezapomněl, s jeho písněmi... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2023 08:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Within Temptation - Bleed Out 7/10
Recenze: Within Temptation se na "Bleed Out" dusí pod tíhou symfonické epičnosti Poslední tvorba nizozemských hvězd Within Temptation razila nový trend vkládat do metalových kytar téměř popový zvuk a tyto dva žánry celkem umně kombinovat. Pro mnohé to znamenalo definitivní odklon formace od jejích kořenů.... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2023 15:30 v sekci Recenze
0
Barbora Mochowa - Will-o'-the-Wisp 8/10
Recenze: Barbora Mochowa na druhé desce "Will-o'-the-Wisp" bloudí krásnými aranžemi Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Paul McCartney - 1964: Oči bouře 10/10
Hudba v tisku: Nádherná kniha "1964: Oči bouře" je kronikou fotografií a vzpomínek Paula McCartneyho na beatlemánii Výpravná publikace "1964: Oči bouře" by se dala bez váhání označit jako definice pojmu krásná literatura. Je to výtečně provedená práce prezentující znovunalezené fotografie Paula McCartneyho z období rostoucího šílenství kolem... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2023 11:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Český slavík 2023: Výsledkové jistoty, estrádní humor i (ne)vyprodaný koncert Vondráčkové
Na okraj: Český slavík 2023: Výsledkové jistoty, estrádní humor i (ne)vyprodaný koncert Vondráčkové Letošní předávání Českého slavíka, dlouhé jako týden před výplatou, máme za sebou. Kdo zazářil a kdo se příliš nepředvedl? Přinášíme vám dva pohledy našich redaktorů - jeden přímo z místa od Hany Bukáčkové a druhý... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2023 20:26 v sekci Publicistika | Na okraj
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kniha "Pink Floyd: Všechny písně" nabízí pohled do zákulisí tvorby slavné kapely (23.11.2023 18:12)
- Recenze: Mnoho řečí, málo muziky. Navzdory doslovnosti ale "The Dark Side Of The Moon Redux" Rogera Waterse za poslech stojí (02.11.2023 10:30)
- Nové desky 41/2023 - od Troye Sivana přes ††† po Holly Humberstone (18.10.2023 21:00)
- Nové desky 40/2023 - od Drakea přes Jelen po Škwor (11.10.2023 21:10)
- Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP (04.10.2023 20:00)
- Audio: Roger Waters v nové verzi "Time" poněkud cohenovatí (25.08.2023 11:47)
- Roger Waters odhalil detaily ke své verzi "Dark Side of the Moon" a servíruje singl "Money" (24.07.2023 11:04)
- Naživo: Nebyl to jen koncert: aktivista Roger Waters v Praze omamoval, vzpomínal i kázal (25.05.2023 11:42)
- Roger Waters vyhrál soudní spor týkající se zrušení jeho koncertu ve Frankfurtu (30.04.2023 18:45)
- Apríl: O2 arena končí. Koncerty se přesouvají do Brna nebo Ostravy (01.04.2023 01:04)

ALBUM TÝDNE 48/2023

Barbora Mochowa
Will-o'-the-Wisp

Pražská zpěvačka Barbora Mochowa sice v roce 2020 vydala desku s písněmi Leonarda Cohena, ale na klasické autorské album jsme museli počkat celých sedm let. Její skvělý debut "Waiting For The White Raven" vyšel už v roce 2016 a teprve nyní na něj navazuje novinkou "Will-o'-the-Wisp".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 30.11.
Sierra (FR) (Café V Lese, Praha)
Čt 30.11.
The Crimson Marathon (UK) (Divadlo Archa, Praha)
So 02.12.
Jelen (CZ) (O2 Arena, Praha)
Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Ben Cristovao Burian Like She The Beatles Lucie Vondráčková Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Sia Viktor Sheen AC/DC Lady Gaga Ewa Farna Taylor Swift Kryštof Madonna Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu