shop.musicserver.cz
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (40-31)

Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2018 podle musicserveru (40-31)

Vydáno: 18.01.2019 16:00 v sekci Publicistika - Redakce | foto: facebook interpreta

Rok se s rokem sešel a jednadvacet redaktorů musicserveru opět zasedlo k pomyslnému kulatému stolu, aby vybrali nejlepší alba uplynulého roku. V jejich hledáčku se objevilo 195 zahraničních desek, ovšem pouze čtyřicítka jich prošla do finálního výběru. Začínáme čtvrtou desítkou.

zahraniční desky: 30-21 | 20-11 | 10-1
domácí desky: 20-16 | 15-11 | 10-6 | 5-1


40. Alvaro Soler - Mar de Colores

Álvaro Soler - Mar de Colores
Španělština už v hitparádách zase letí, což mnohé z nás jistě dovádí k šílenství. Naštěstí latino pop neznamená jen agresivní rytmy à la "Despacito". Usměvavý Alvaro Soler nám tento žánr servíruje se svěžestí letního salátu. Hned albový otvírák "La Cintura" či následující "Histerico" sice míří na roztančený parket, deska ale obsahuje i spoustu melodických písniček, které spíše než ke zběsilému dovádění svádějí k příjemnému pohupování v křesle. Zatímco mnozí interpreti staví své království na naléhavosti, na Alvarově říši baví nejvíc právě to, jak komfortně a pohodově se v ní cítíte. S kousky jako "Veneno" nebo "No Te Vayas" vás hřejivé sluneční paprsky alespoň imaginárně polaskají i v lednových mrazech. A kdo si potrpí na hosty, toho potěší Nico Santos, Flo Rida nebo těsně před koncem konejšivý hlas písničkářky Birdy. Kéž nás Soler svými pozitivními vibracemi nakazí i 7. května v pražské Tipsport aréně. (Josef Martínek)


39. John Grant - Love Is Magic

John Grant - Love Is Magic
Čím větší očekávání, tím větší může být zklamání. John Grant je jedním z největších současných songwriterů a každé z jeho sólových alb je inteligentní skladatelský zážitek. Po excelentním "Grey Tickles, Black Pressure" se nestáhl do ústraní, jeho úžasný hlas se objevil na deskách Susanne Sundfør, Elbow nebo Vessels, a dokonce i na nejnovějším albu našich Please The Trees. První singlové ochutnávky z jeho čtvrté sólové desky, upřimně řečeno, mnoho neslibovaly. V "Touch And Go" nebo "Love Is Magic" se hudebník představoval spíše jako soft rockový tatínek, "He's Got His Mother's Hips" se zdála být jen stínem jeho dřívějších tanečních skladeb. Pro desku jako celek ale tyto singly nejsou vůbec reprezentativní. Zvuk "Love Is Magic" zřejmě nejvíce ovlivnila deska "Mr Dynamite", kterou Grant vydal se skupinou Creep Show. Máme zde tudíž syrovou elektroniku, hrubé osmdesátkové syntezátory, jednoduché melodie (jednodušší než doposud), které jen zdůrazňují muzikantův tentokrát až jedovatý humor a krutě sarkastický pohled na současnou Ameriku. (Wojciech Nowacki)


38. Ariana Grande - sweetener

Ariana Grande - Sweetener
Pro Arianu Grande byl rok 2018 dosavadním vrcholem kariéry. Úspěšné album "sweetener" nabídlo oproti předchozím deskám o poznání zřetelnější vlivy urban scény, za čímž stojí především producent Pharell Williams. Nezapomnělo se ale ani na fanoušky, kteří si interpretku oblíbili díky skvěle napsaným popovým hitům. Těmi jsou zde především výborné "no tears left to cry" a "breathin". Na druhé zmiňované se Ariana vyrovnává s úzkostmi, které ji už nějakou dobu provázejí. A které pochopitelně prohloubil i manchesterský teroristický útok, který nepřežilo dvaadvacet zpěvaččiných fanoušků. Těm Ariana Grande složila poctu skladbou "get well soon", kterou ukončila úsekem ticha tak, aby se časomíra zastavila na hodnotě pět minut a dvaadvacet sekund, což je datum, kdy k události došlo. (Lukáš Boček)


37. Kanye West - ye

Kanye West - Ye
"Nenávidím, že jsem bipolární, je to úžasné," vtipný titulek na obalu loňské novinky "ye" od amerického megalomanského rappera Kanyeho Westa prozrazuje o jejím obsahu možná víc, než by sám autor chtěl. Silně osobní deska, na které se Kanye West vyrovnává se svou mentální poruchou, obsahuje pouhých sedm tracků a celková stopáž nahrávky má něco málo přes dvacet minut. Že je to málo? Ne, není. Poslech to může být zpočátku těžkopádný, ale nakonec deska najede a vryje se do paměti. Ať už jde o skoro pětiminutovou rozpravu nad sebevraždou v úvodním songu "I Thought About Killing You", poctivý rap ve svižném hitu "Yikes", který americký rapper zakončuje šílenými pokřiky "I'm a superhero!", anebo o energií nabitou skladbu "Ghost Town", kde nejvíc vyčnívá hostující zpěvačka 070 Shake. Každá skladba má prostě něco do sebe. Celkový dojem může narušit snad jen pár bizarních momentů (ehm... ano, řeč je o "Violent Crimes"), ale ve výsledku jde o vydařené album. (Jaroslav Hrách)


36. Jess Glynne - Always In Between

Jess Glynne - Always In Between
Po částečném ústupu ze slávy ze strany popových megastars typu Britney, Christiny, Avril a dalších z přelomu tisíciletí se svět jal vyhledávat nové hezké tvářičky, které pokladničky hladových vydavatelství zase naplní. Jak už to tak většinou bývá, zlatou žílou byla opět britská scéna. Z ní vyrašila hned skupina slečen, které nejen že zněly produkčně neoposlouchaně, ale navíc i opravdu umějí zpívat naživo, což v minulé dekádě nebylo ani zdaleka pravidlem. Mezi těmi nejvýraznějšími byla upovídaná Jessie J, ultimátní sadou hitů disponující Dua Lipa, jejíž předloňský debut, který loni vyšel v reedici, pro mne byl popovým klenotem, jaký tu nebyl minimálně od "Teenage Dream" od Katy Perry, a pak ještě i pár dalších. Třeba Rita Ora, na kterou bych si rád názor teprve udělal, to by ale nesměla rušit jeden koncert za druhým. To s Jess Glynne už mám jasno od šťavnatého singlu "Rather Be", kde ji její signifikantní hlas pomohl z Clean Bandit, do té doby neznámé skupiny, udělat festivalové jistoty. Totéž se ale podařilo i jí. Na turné s debutovou deskou jsem jí za velmi povedený koncert tleskal nejprve v Budapešti, jen o pár týdnů jsem se pak dojal spolu s ní, když se v Berlíně na velkém pódiu před tisícovkami lidi rozplakala, protože šlo o poslední zastávku prvního turné a ona měla strach, že už by se něco takového nemuselo opakovat. Jen velmi málo umělců je schopno se takto otevřít svým fanouškům a za to k ní i já budu mít vždy o něco blíže než k ostatním. A muzika? Ta pokračuje v cestě vytyčené debutem, což je setsakra dobře, takže si troufám říct, že se Jess posledního turné hned tak nedočká. (Jan Trávníček)


Tip Davida Věžníka: Mitski - Be the Cowboy

Mitski - Be the Cowboy
Předobrazem páté desky japonsko-americké muzikantky Mitski byla představa osoby, která stojí sama na pódiu a zpívá, zatímco ji osvětluje ostrý bodový reflektor v jinak tmavém sále. Mnozí z nás se při této představě jistě otřepou. Ne tak ona. Tato osmadvacetiletá umělkyně, která se cítí být Japonkou i Američankou přesně z poloviny, z tohoto obrazu dokázala vytřískat hned čtrnáct písní. Finální podobu jim dal producent Patrick Hyland, se kterým Mitski spolupracuje dlouhodobě. Ten její myšlenku podpořil úspornou produkcí, která nevrství vokály a do popředí staví kytaru, klavír a syntezátory, a dodává tak výsledku na syrovosti. A když k tomu přičtete fakt, že tahle slečna umí napsat písničku, která vás dostane do kolen jak ve studiové, tak v a cappella verzi (ano, řeč je o "Nobody" - zde a zde), dostanete prostě skvělou desku.


35. Anne-Marie - Speak Your Mind

Anne-Marie - Speak Your Mind
Jednou z možností, jak se vytáhnout mezi úspěšné sólové zpěvačky a songwriterky, je spolupráce s EDM interprety, kteří mají na svých deskách hodně místa pro hosty. A pokud jste z Británie nebo Skandinávie, dělí vás od nich maximálně jedna kontaktní osoba. Jestli bychom měli jmenovat jednu umělkyni, která se ze všech těch Rudimental, Clean Bandit, Kyga nebo Davida Guetty vyšvihla, je to Anne-Marie. Přitom ta je oproti nějaké Elle Eyre docela obyčejná zpěvačka s dětským hláskem. A v tom to právě je. Anglická Anča nás oslňuje svou normálností a sympatií a její songy jsou přesně ten správný popík, který všichni skousnou a chtějí slyšet. A abychom ji nekřivdili, její první major singl "Alarm" dobyl britské Top 20 dřív, než vyšlo featuringové #1 "Rockabye". Přesto to bylo dva roky zpět, oba kousky na desce "Speak Your Mind" najdeme. Až pátý singl "Friends" s Marshellem totiž udělal ten sólový mega úspěch a připravil prostor pro vydání celé desky. Člověk by čekal, že tedy stačí, aby zbytek desky byla výplň, ale při celé hodinové délce Anne-Marie nepřestává překvapovat. Další platinový singl "2002" patří k tomu nejlepšímu, co v tomto století pop zažil, a takových tam je více. (Petr Doupal)


34. Sigala - Brighter Days

Sigala - Brighter Days
Britský DJ a producent, vystupující pod uměleckým pseudonymem Sigala, se na hudební taneční scéně pohybuje přes tři roky. S plnohodnotnou studiovou deskou přišel ale až loni. Jeho první singl "Easy Love" z roku 2015, který šikovně sampluje odrhovačku "ABC" od Jackson 5, se dokázal vyhoupnout na první příčky britské hitparády a podobné zastoupení by si zasloužilo i zbylých patnáct zářezů. Všechny písničky jsou svěží letní drinky prosluněné dobrou náladou a chytlavými tanečními refrény. Když si k tomu připočteme i hvězdné vokální zastoupení v čele s Kylie Minogue, Palomou Faith, Craigem Davidem, Meghan Trainor nebo The Vamps, máme tu jednu z nejzábavnějších tanečních desek roku 2018. V každém roce kraluje vždy styl jednoho DJe. Po Davidu Guettovi, Calvinu Harrisovi nebo Kygovi si ten s pořadovým číslem 2018 uzmul tento mladý sympatický Brit. (Tomáš Navrátil)


33. Imagine Dragons - Origins

Imagine Dragons - Origins
Kdo by si jako první v diskografii Imagine Dragons poslechl jejich loňskou desku "Origins", určitě by nechápal, kde se u nich vzalo mimo jiné i označení alternative rock band. Jak jeden z více alternativnějších kolegů podotkl, kapela kolem zpěváka Dana Reynoldse je v podstatě taková diskoška pro děcka. Je. Ale nejenže umí napsat spousty hitů, ale také je umí skvěle prodat naživo. Kdo byl na nějakém jejich koncertě, ví, že s publikem si opravdu umí pohrávat, jak chtějí, a písničky podávají s mnohem větší energií. "Origins" každopádně plynule navazuje na minulou nahrávku "Evolve", takže opět ubylo kytar a přibylo popu/elektroniky. Přesto se skupině podařilo zachovat si svůj zvuk a občas vyloženě překvapí a potěší úkrokem jinam. Rádia a srdce fanoušků si samozřejmě získaly singly "Natural" či "Zero", poklady se ale skrývají v oněch jiných písničkách. Na jejich poměry poměrně zběsilá "Digital" či naopak country ovoněná "West Coast" zůstanou v playlistech možná mnohem déle než singly. (Honza Balušek)


32. Myles Kennedy - Year Of The Tiger

Myles Kennedy - YOTT
První sólové album Mylese Kennedyho, který se proslavil účinkováním v Alter Bridge a dlouhodobou spoluprací se Slashem, je mocné právě v tom, že je zde Myles poprvé zcela sám za sebe. U předchozích angažmá skvěle slouží kapele, tady se projevuje jako nezávislý a neomezovaný skladatel a muzikant. Jeho písně jsou velmi osobní a to je jejich největší síla. Autorsky se netají obdivem a láskou k Led Zeppelin a blues, album má báječný zemitý poloakustický zvuk (i když místy se samozřejmě Kennedy umí pustit také do velkolepého opusu, zde třeba v "Great Beyond"), ve kterém se vznáší zpěvákův bezvadný vokál. Podobnou odbočku od burácivých kytar k mírnějšímu akustickému pojetí už úspěšně absolvovalo vícero borců (namátkou Zakk Wylde nebo Chris Cornell) a Kennedymu tato podoba sluší náramně. (Pavel Parikrupa)


31. Tracey Thorn - Record

Tracey Thorn - Record
Pátá řadovka britské písničkářky Tracey Thorn je vlastně jednoduchou, přirozenou a uvěřitelnou nahrávkou. A proto se dostala do našeho žebříčku. Tracey už není nejmladší, v době vydání alba jí bylo 55. Má tři odrostlé děti, spoustu životních příběhů a zkušeností a tak je tady lehce, s feministickým nádechem, ale i tím správným nadhledem a odstupem promění v devítku písní. Tu tanečnějších (ale je to taková ta retro diskotéka, kterou pamatujou lidi mého věku), tu víc písničkářských, tu temnějších. A ono to do sebe zapadá a tvoří semknutý celek. Funguje. Tracey navíc pomáhá její civilní zpěv a řada hostů - třeba zpěvačky Shura (vokály v "Air") a Corinne Bailey Rae (tu uslyšíte v "Sister"). A jedna čistě subjektivní poznámka - i když jde leckdy o pomalé kousky (třeba nádherná "Go" nebo "Face"), moc dobře se s touhle deskou běhá. (Honza Průša)


NÁZORY
 • Je chvályhodné, že je pan Trávniček zcestoval... (wtf, 18.01.2019 18:41) Reagovat

  Je chvályhodné, že je pan Trávniček zcestovalý a vyzná se v historii popových zpěvaček. Jen škoda, že v textu se člověk absolutně nic nedozví o albu samotném. :( Mám takový dojem, že čtenářům je úplně fuk, na kolika koncertech už v minulosti byl a na které by chtěl ještě v budoucnu zajít.

  • Re: Je chvályhodné, že je pan Trávniček zcestoval... (Anonym, 19.01.2019 17:33) Reagovat

   Hm... a to si jako myslíš že seš něco lepšího? Tak určitě.....

   • Re: Je chvályhodné, že je pan Trávniček zcestoval... (Anonym, 24.01.2019 20:45) Reagovat

    Anonyme, ty jsi ale vůůůůl

 • No nevím..tato první desítka je úplně mimo m?... (Anonym, 18.01.2019 18:54) Reagovat

  No nevím..tato první desítka je úplně mimo mísu,ale chápu že tady letí popina..

  • Re: No nevím..tato první desítka je úplně mimo m?... (Tom, 19.01.2019 11:58) Reagovat

   Mas neco proti popu?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Kloučková - Stopa snu 8/10
Recenze: Jazzová písničkářka Marta Kloučková zve na albu "Stopa snu" do emocionálně opravdového světa Hlas Marty Kloučkové je v českém mladém jazzu nepřeslechnutelný. Vděčí za to zejména kladně přijatému debutu "Loving Season", ale i mezinárodním přesahům. Zpívala třeba s Lizz Wright nebo Judith Hill. Nyní vydává druhou... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Mašková - Cesta z bodláčí (Princezna zakletá v čase 2) 5/10
Video: Tereza Mašková si "Cestu z bodláčí" klestí předlouhými nehty A zase ten Lambora, chce se zvolat... Tereza Mašková pokračuje v tradici a navazuje na úspěšnou spolupráci: opět nazpívala titulní skladbu k pohádce "Princezna zakletá v čase". V prvním díle zněl její song "Tam za řekou", v... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 16:16 v sekci Audio / Video | Video
0
Lucie Bílá - O Vánocích 7/10
Video: Lucii Bílé pomáhá "O Vánocích" Pokáč Na pokračující vlně milých, vlídných a příjemných melodií a klipů pokračuje i naše znovu zvolená slavice Lucie Bílá. Období blížících se svátků je pro ni a cestu, po níž její tvorba zrovna kráčí, naprosto ideální. Se... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 09:30 v sekci Audio / Video | Video
0
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna"
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna" Po měsících napínání, lákání a tajností se fandové formace Metallica dočkali. Muzikanti oznámili, že jejich nové, v pořadí již dvanácté studiové album vyjde příští rok, přesněji 14. dubna 2023. Ponese titul "72 Seasons" a... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 19:25 v sekci Novinky
0
Živě: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá - Časy se mění (Koncert pro Martu)
Video: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá vzdaly hold Martě Kubišové skvělou předělávkou hitu "Časy se mění" Koncert pro Martu patřil na začátku listopadu k událostem nejen hudebního, ale i společenského významu. Při příležitosti osmdesátých narozenin Marty Kubišové se v pražské Lucerně sešlo mnoho osobností, které přišly... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 16:02 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Chinaski dobyli s "Měl bych si boty zout" rádiový éter za nezvykle krátkou dobu (11.11.2022 18:30)
- Everything But The Girl vydají příští rok nové album. První po více než dvaceti letech (09.11.2022 14:26)
- Kabát startuje v českém albovém žebříčku až za Viktorem Sheenem (20.10.2022 19:49)
- Ed Sheeran dokráčel k prvnímu místu v českých rádiích, albový žebříček opanuje Robin Zoot (13.10.2022 17:28)
- Alvaro Soler po pražském koncertě atakuje nejvyšší příčky v českých rádiích (06.10.2022 10:30)
- Naživo: Magický Alvaro Soler vykouzlil v Praze mnoho úsměvů (24.09.2022 13:00)
- Fotogalerie: Alvaro Soler roztancoval Prahu (24.09.2022 12:04)
- Imagine Dragons oslaví deset let "Night Visions" nabušenou reedicí a barevnými vinyly (18.08.2022 09:39)
- Naživo: "Omlouvám se za krkání," hlásala Anne-Marie před pamětihodným koncertem během pátého dne Szigetu, Tame Impala byli za ufony (18.08.2022 07:56)
- Fotogalerie: Čtvrtý a pátý den Szigetu zachycený objektivem fotoaparátu (15.08.2022 17:23)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lenny The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Kateřina Marie Tichá Madonna Marpo Adele Kryštof Viktor Sheen Lucie Vondráčková Queen BTS Ed Sheeran Ewa Farna Michal Prokop Vojtaano Slash Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu