Nová deska Lenky Filipové, která vyšla po patnácti letech od předchozí "Tisíc způsobů, jak zabít lásku", je oficiálně pokřtěna. V pražském Jazz Docku ji zpěvačka a kytaristka symbolicky přivedla k životu za asistence svých nejbližších spolupracovníků. Publiku přehrála z novinky "Oppidum" i několik ukázek.
Live: Lenka Filipová
místo: Jazz Dock, Praha
datum: 19. listopadu 2018
"Tahle deska je netradiční. Nejraději bych teď už dělala jenom netradiční alba," řekla
Lenka Filipová přítomným novinářům. Následným krátkým minisetem pak potvrdila, že písně z nahrávky "Oppidum" jsou v rámci jejího repertoáru skutečně unikátní. Vždyť keltské balady tu zpívá hned čtyřmi cizími jazyky, přičemž například do bretonštiny nebo irského a skotského nářečí jazyku gaelic pro ni prý vůbec
nebylo snadné proniknout.
© Jindra Kodíček / Universal Music Jako první zazněla "Na cestě", pro niž se předlohou stala skladba "Kathy's Song"
Paula Simona. Mezi písničkami Filipová vyprávěla historky, a tak se publikum dozvědělo, že s autorem se v devadesátých letech v Praze osobně setkala.
"Půjčila jsem mu tehdy svůj kapodastr, který mi už nikdy nevrátil. Od té doby chodím na jeho pražské koncerty a říkám si, že si třeba vzpomene," žertovala.
Český text
Davida Stypky považujeme za mimořádně vydařené dílo, sama zpěvačka ocenila jeho realističnost i poetiku.
"A kolik lásek v duši zní, a kolik šrámů po nich mám, vítr mi nezhojí ani jediný z nich, s každou tou jizvou teď o kus líp se znám," rozléhalo se sálem. Zpěvačku s kytarou doprovázel i klávesista Jaroslav Bárta a Sean Barry, britský virtuos ve hře na keltskou harfu, kterou ovšem v první skladbě vyměnil za akordeon. Není divu, že s něhou a životním nadhledem zazpívaný singl odměnili přítomní bouřlivým potleskem.
Další ze tří odehraných písní byla v irském jazyku gaelic a umělkyně na její poslech lákala slovy, že zní trochu jako z filmu "Pán prstenů". Ne nadarmo prohlásil Sean Barry, který s Filipovou na desce intenzivně pracoval, že skladby z "Oppidum" přenesou posluchače do starodávných lesů, moří a hor. Sluší se dodat, že jejich rozměr je až duchovní a přirozenost interpretace Filipové udivující. Skoro jako by se v keltském osídlení, kterému se říkalo oppidum, narodila.
© Jindra Kodíček / Universal Music Poslední píseň vystoupení měla anglický text a Filipová si při ní opět vzpomněla na svého oblíbence Paula Simona. "Scarborough Fair" je tradicionálem, stejně jako všechny ostatní zařazené songy. Právě Simon s Garfunkelem ji v šedesátých letech znovu zpopularizovali. Třeba se něco podobného v českém prostředí povede i Lence Filipové. Vždyť s Barrym úmyslně vybírali spíš kousky, které nejsou tolik známé a hrozilo jim, že upadnou v zapomnění.
Na závěr došlo k samotnému aktu křtu. Interpretka si na pódium pozvala Barryho, se kterým úspěšně spolupracuje už čtrnáct let, dále producenta alba Davida Solaře a také Davida Stypku. Právě autor textu "Na cestě" se stal kmotrem. Zajímavostí je, že s aktuálním držitelem Ceny Anděl v kategorii Sólový interpret roku se nikdy předtím osobně nesetkali. Podobu textu spolu vzhledem k jeho bydlišti v obci Dobrá u Frýdku-Místku konzultovali přes telefon.
© Jindra Kodíček / Universal Music Zpěvačka, kterou přišla do Jazz Docku osobně podpořit i její dcera
Lenny, zároveň pozvala na své jarní turné. Na pěti koncertech v únoru a březnu představí písně z alba "Oppidum" širokému publiku. Ve Velkém sále pražské Lucerny se keltské balady rozezní 25. března, všechny termíny najdete níže. Kromě tria Filipová, Barry, Bárta bude díky účasti souboru Brno Strings sestava vylepšená ještě o smyčce. Těšme se na to!
Oppidum Tour:
28. 2. Bratislava - Istropolis
10. 3. Košice - SP
17. 3. Brno - Sono centrum
20. 3. Ostrava - Gong
25. 3. Praha - Lucerna, Velký sál