shop.musicserver.cz
Benátská! s Impulsem, 29.7.2023, Vesec, Liberec

Nohavica uchvátil Benátskou! v dešti, Střihavka se "Zemí vzdálenou" zklamal

Vydáno: 31.07.2023 16:33 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem

Tradiční festival Benátská! s Impulsem v Liberci se ve svůj finálový den potýkal s rozmary počasí, jeho harmonogram jimi ale naštěstí příliš neutrpěl. Bouřkou přerušený koncert Jaromíra Nohavici rozezpíval všechny generace a stal se jednoznačným vrcholem programu. Písničkář potvrdil status jedinečného fenoménu.

Live: Benátská! s Impulsem

místo: Vesec, Liberec
datum: 29. července 2023
vystoupili: Jaromír Nohavica, Lenka Filipová, Kamil Střihavka, David Koller, Horkýže Slíže, Poletíme?, Viktor Sheen, Yzomandias, Sharlota, Paulie Garand, Marpo, Děda Mládek Illegal Band a další

Po vzoru nedávných Colours Of Ostrava přišla také Benátská! na poslední chvíli o headlinera. Pro pořadatele akce v libereckém Vesci bylo odřeknutí účasti Chrise Normana kvůli ztrátě hlasu dva dny před plánovaným vystoupením o to bolestivější, že mělo jít o jedinou zahraniční osobnost třídenní přehlídky.

Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Připočteme-li k tomu fakt, že v letech 2020-21 se festival kvůli pandemickým restrikcím neuskutečnil a při loňském návratovém ročníku line-up sestával jen ze zástupců česko-slovenské scény, čeká severočeské publikum na hvězdu mezinárodního formátu od koncertu Europe z roku 2019.

Na sociálních sítích někteří organizátorům vyčítali, že nesehnali adekvátní náhradu a v harmonogramu pouze přesunuli Rybičky 48 do Normanova času, na druhou stranu je třeba si přiznat, že Benátská! tak jako tak nestojí na zahraničních lákadlech. Návštěvníci se do areálu obklopeného až idylickou přírodou a všudypřítomnou pohodou většinou vracejí nejspíš hlavně proto, že to tam zkrátka mají rádi. Událost se třicetiletou historií se každoročně může pochlubit skvělou atmosférou a generačně rozmanitým publikem.

Rozehřívacímu čtvrtku kralovali slovenští umělci v čele s Richardem Müllerem, Vašo Patejdlem či No Name, v pátek se jako již obvykle nejvíce vyřádili příznivci tvrdší hudby - potěšili je Harlej, Trautenberk, Krucipüsk, Doga nebo zmíněné Rybičky 48. A z pestré sobotní nabídky si vybral snad každý.

Viktor Sheen, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Dvě hlavní scény, jejichž alternativou byl stan Rádia Impuls, si žily každá vlastním životem. Ta menší, Adifex Stage, přitahovala mladší posluchače. Vystoupili na ní Robin Mood, Eliška Rusková, Šimon Mikez a pak hlavně představitelé dnes tak masově populárního rapu - extravagantní Sharlota, domácí jistota Paulie Garand a drtiči hitparád Viktor Sheen a Yzomandias. Před druhou ráno dění na ní uzavřel Marpo se svým TroubleGangem.

Na ČEZ Energy stage se zaměřením na zralejší publikum se v brzkých odpoledních hodinách ukázali brněnští Poletíme? a slovenští Horkýže Slíže, přičemž set prvních zmíněných na chvíli přerušil déšť. Jeden z očekávaných programových bodů obstaral Kamil Střihavka s Leaders!.

Zpěvák, už asi nadobro spjatý s rolí Ježíše v muzikálu "Jesus Christ Superstar", se představil v dobré pěvecké i muzikantské kondici. Jeho široký repertoár čerpal z několika projektů, včetně BSP a No Guitars!. K opěrným bodům setlistu patřily hity "Když se snáší déšť" nebo "Černá růže", při nichž zpozorněli i ti, kterým jinak Střihavkovy písně tolik neříkají.

Kamil Střihavka, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Pozitivní dojem si však rodák z Oseku pokazil přídavkem v podobě ikonické "Země vzdálené". Nesmrtelnou skladbu, při které snad každý druhý divák vytáhl z kapsy svůj telefon, aby si její fragment natočil, totiž hodně ošidil. Na vypjatý refrén si naplno netroufl ani jednou, nechal ho za sebe odzpívat fanoušky a sám si slova jen tiše pobrukoval. Zbabělost.

Lenka Filipová si obecenstvo rozezpívala hned druhým songem - čtyři dekády starým hitem "Prý se tomu říká láska". Muzikantka, kterou doprovázeli akordeonista a virtuos ve hře na keltskou harfu Sean Barry a klavírista Jaromír Bárta, si byla vědoma toho, co festivalové publikum očekává. Ze své zatím poslední desky keltských písní "Oppidum" zařadila jedinou položku, magickou "Scarborough Fair", a jinak spoléhala hlavně na ověřené melodie.

Lenka Filipová, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Chybět nemohly klasiky "Mosty", "Zamilovaná", "Za všechno může čas" nebo "Ať žije show". Diváci na ně reagovali maximálně vřele, pohupovali se, prozpěvovali si a blaženě se umívali. Radost ze vzájemné interakce neskrývala ani samotná Filipová. Jedinou vadou na kráse byla skutečnost, že její spíše intimní vystoupení občas z vedlejší stage přehlušil Paulie Garand, což několikrát okomentovala slovy, že má konkurenci. Z klidu pak obecenstvo vytrhla energická interpretace skladby "Hope and Faith" od Janet Robin.

Hlavním tahákem soboty a vzhledem k absenci Normana i celé Benátské! byl koncert Jaromíra Nohavici, který se na festivalech objevuje málokdy. Pořadatelé mu proto v harmonogramu místo standardní hodiny vyčlenili rovnou sto minut.

Ostravský písničkář v doprovodu již tradičních spoluhráčů Roberta Kusmierského a Pavla Plánky navázal na svou předchozí zdejší účast z roku 2018 a posluchače si naprosto podmanil - a to i navzdory nepřízni počasí. Už se začátkem jeho setu se nad Vescem honily mraky, na rozjařenosti davu se to ale nijak nepodepsalo. Naopak, lidé doslova hulákali nejen refrény, ale i celé sloky zlidovělých songů jako "U nás na severu" nebo "Ostravo".

Jaromír Nohavica, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Do této úžasné nálady, o jaké si jiní interpreti mohli nechat jen zdát, však přišel vydatný liják a s ním i bouřka. Nohavicova modlitba nepomohla, vystoupení bylo na dvacet minut přerušeno. Poté však pokračovalo ve stejně opojném duchu jako do té doby.

Pro některé kontroverzní moment přišel ve chvíli, kdy sedmdesátiletý hudebník ohlásil píseň "Pánové nahoře", v níž hřímá proti válčení. "Ta válka není moje, ať už, ku*va, skončí," zopakoval zpěvák to, co prý v zákulisí řekl při (asi) plamenné debatě Davidu Kollerovi. Vysloužil si za to bouřlivý aplaus.

Ač je umělec pro své názory částí veřejnosti přijímán rozporuplně, uhrančivá a strhující atmosféra při jeho koncertu byla jasnou odpovědí všem jeho kritikům. Na jedné straně stojí žabomyší spory vášnivých pisatelů na sociálních sítích, většinou zapomenuté následujícího rána, na straně druhé pak skvosty jako "Mám jizvu na rtu", "Kometa" nebo "Sarajevo". Ty všem proměnám doby a nálad ve společnosti odolávají a tisíce lidí je stále zpívá jako jeden muž. Nohavica potvrdil, že je u nás jediným fenoménem svého druhu.

David Koller, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
David Koller takový úspěch neměl. Svůj set zahájil s dvacetiminutovým zpožděním a diváci ho přijali spíše vlažně. Odehrál solidní koncert, který stál hlavně na kvalitním muzikantském základu a interpretově charismatu, ale už ne tolik na hitech. Prostor dostaly písně z nové desky "LP XXIII" jako "Nazí do kaktusů" nebo "My se vám ozveme" a sám hlavní aktér se pozastavil nad tím, že "tleskáte vždycky tak tři vteřiny".

Když zařadil něco z repertoáru Lucie ("Šrouby do hlavy") nebo své sólové singly prověřené rádii ("Čas nejde vzít zpátky", "Gypsy Love"), odezva byla pochopitelně mnohem hlasitější. K silnému závěru dopomohly stálice "Chci zas v tobě spát" a "Černí andělé". Ani Koller si neodpustil komentář k probíhající válce, když se několikrát rozčílil nad "ruskými č*ráky".

Pro poslední vytrvalce zahráli po půlnoci na hlavní scéně ještě Děda Mládek Illegal Band. Podle pořadatelů navštívilo letošní Benátskou! pětatřicet tisíc lidí a přípravy na příští, jubilejní třicátý ročník jsou už nyní v plném proudu. Ať se zahraničním headlinerem, nebo bez něj, akce s charakteristickým kouzlem se o své věrné návštěvníky určitě obávat nemusí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Artemas - I Like The Way You Kiss Me 7/10
Video: Artemas doplnil nejstreamovanější hit v Česku "I Like The Way You Kiss Me" dekadentním klipem Kariéra čtyřiadvacetiletého kypersko-britského hudebníka Artemase nabírá na obrátkách. Už loni si v žebříčcích slušně vedl se singlem "If U Think I'm Pretty", ovšem teprve v březnu vydaný kousek "I Like The Way You Kiss Me" ho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády (18.04.2024 10:00)
- Frontman Krucipüsk Tomáš Hajíček měl nehodu, je ve vážném stavu (17.04.2024 08:53)
- Mezi rappery se do české albové top desítky vetřela countryová Beyoncé (11.04.2024 08:00)
- Český hudební trh v roce 2023 opět rostl, zájem o vinyly dosáhl svého stropu, překvapili Linkin Park (04.04.2024 15:00)
- Nejdřív Benson Boone, teď Artemas. Český digitální žebříček ukazuje, že pop se vrací do hry (04.04.2024 08:00)
- Publicistika: Český rap v roce 2023 (02.04.2024 08:00)
- Na okraj: Ceny Anděl se chtějí přiblížit mladým, u akademiků ale vítězí hlavně stálice (31.03.2024 20:46)
- Dua Lipa a Benson Boone stále vládnou singlovým žebříčkům, The Rolling Stones jsou hranější než Mirai (29.03.2024 08:30)
- Rapem ovládanou top desítku českého albového žebříčku osvěžili Ariana Grande a Judas Priest (21.03.2024 19:30)
- David Koller má před sebou poslední část turné k albu "LP XXIII", které má dvě nominace na Anděla. Láká na něj novým živým videem (17.03.2024 08:17)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát AC/DC Adele Sia Queen U2 Taylor Swift Themroc Bono Rush Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu