shop.musicserver.cz
Benátská! s Impulsem, 29.7.2023, Vesec, Liberec

Nohavica uchvátil Benátskou! v dešti, Střihavka se "Zemí vzdálenou" zklamal

Vydáno: 31.07.2023 16:33 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem

Tradiční festival Benátská! s Impulsem v Liberci se ve svůj finálový den potýkal s rozmary počasí, jeho harmonogram jimi ale naštěstí příliš neutrpěl. Bouřkou přerušený koncert Jaromíra Nohavici rozezpíval všechny generace a stal se jednoznačným vrcholem programu. Písničkář potvrdil status jedinečného fenoménu.

Live: Benátská! s Impulsem

místo: Vesec, Liberec
datum: 29. července 2023
vystoupili: Jaromír Nohavica, Lenka Filipová, Kamil Střihavka, David Koller, Horkýže Slíže, Poletíme?, Viktor Sheen, Yzomandias, Sharlota, Paulie Garand, Marpo, Děda Mládek Illegal Band a další

Po vzoru nedávných Colours Of Ostrava přišla také Benátská! na poslední chvíli o headlinera. Pro pořadatele akce v libereckém Vesci bylo odřeknutí účasti Chrise Normana kvůli ztrátě hlasu dva dny před plánovaným vystoupením o to bolestivější, že mělo jít o jedinou zahraniční osobnost třídenní přehlídky.

Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Připočteme-li k tomu fakt, že v letech 2020-21 se festival kvůli pandemickým restrikcím neuskutečnil a při loňském návratovém ročníku line-up sestával jen ze zástupců česko-slovenské scény, čeká severočeské publikum na hvězdu mezinárodního formátu od koncertu Europe z roku 2019.

Na sociálních sítích někteří organizátorům vyčítali, že nesehnali adekvátní náhradu a v harmonogramu pouze přesunuli Rybičky 48 do Normanova času, na druhou stranu je třeba si přiznat, že Benátská! tak jako tak nestojí na zahraničních lákadlech. Návštěvníci se do areálu obklopeného až idylickou přírodou a všudypřítomnou pohodou většinou vracejí nejspíš hlavně proto, že to tam zkrátka mají rádi. Událost se třicetiletou historií se každoročně může pochlubit skvělou atmosférou a generačně rozmanitým publikem.

Rozehřívacímu čtvrtku kralovali slovenští umělci v čele s Richardem Müllerem, Vašo Patejdlem či No Name, v pátek se jako již obvykle nejvíce vyřádili příznivci tvrdší hudby - potěšili je Harlej, Trautenberk, Krucipüsk, Doga nebo zmíněné Rybičky 48. A z pestré sobotní nabídky si vybral snad každý.

Viktor Sheen, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Dvě hlavní scény, jejichž alternativou byl stan Rádia Impuls, si žily každá vlastním životem. Ta menší, Adifex Stage, přitahovala mladší posluchače. Vystoupili na ní Robin Mood, Eliška Rusková, Šimon Mikez a pak hlavně představitelé dnes tak masově populárního rapu - extravagantní Sharlota, domácí jistota Paulie Garand a drtiči hitparád Viktor Sheen a Yzomandias. Před druhou ráno dění na ní uzavřel Marpo se svým TroubleGangem.

Na ČEZ Energy stage se zaměřením na zralejší publikum se v brzkých odpoledních hodinách ukázali brněnští Poletíme? a slovenští Horkýže Slíže, přičemž set prvních zmíněných na chvíli přerušil déšť. Jeden z očekávaných programových bodů obstaral Kamil Střihavka s Leaders!.

Zpěvák, už asi nadobro spjatý s rolí Ježíše v muzikálu "Jesus Christ Superstar", se představil v dobré pěvecké i muzikantské kondici. Jeho široký repertoár čerpal z několika projektů, včetně BSP a No Guitars!. K opěrným bodům setlistu patřily hity "Když se snáší déšť" nebo "Černá růže", při nichž zpozorněli i ti, kterým jinak Střihavkovy písně tolik neříkají.

Kamil Střihavka, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Pozitivní dojem si však rodák z Oseku pokazil přídavkem v podobě ikonické "Země vzdálené". Nesmrtelnou skladbu, při které snad každý druhý divák vytáhl z kapsy svůj telefon, aby si její fragment natočil, totiž hodně ošidil. Na vypjatý refrén si naplno netroufl ani jednou, nechal ho za sebe odzpívat fanoušky a sám si slova jen tiše pobrukoval. Zbabělost.

Lenka Filipová si obecenstvo rozezpívala hned druhým songem - čtyři dekády starým hitem "Prý se tomu říká láska". Muzikantka, kterou doprovázeli akordeonista a virtuos ve hře na keltskou harfu Sean Barry a klavírista Jaromír Bárta, si byla vědoma toho, co festivalové publikum očekává. Ze své zatím poslední desky keltských písní "Oppidum" zařadila jedinou položku, magickou "Scarborough Fair", a jinak spoléhala hlavně na ověřené melodie.

Lenka Filipová, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Chybět nemohly klasiky "Mosty", "Zamilovaná", "Za všechno může čas" nebo "Ať žije show". Diváci na ně reagovali maximálně vřele, pohupovali se, prozpěvovali si a blaženě se umívali. Radost ze vzájemné interakce neskrývala ani samotná Filipová. Jedinou vadou na kráse byla skutečnost, že její spíše intimní vystoupení občas z vedlejší stage přehlušil Paulie Garand, což několikrát okomentovala slovy, že má konkurenci. Z klidu pak obecenstvo vytrhla energická interpretace skladby "Hope and Faith" od Janet Robin.

Hlavním tahákem soboty a vzhledem k absenci Normana i celé Benátské! byl koncert Jaromíra Nohavici, který se na festivalech objevuje málokdy. Pořadatelé mu proto v harmonogramu místo standardní hodiny vyčlenili rovnou sto minut.

Ostravský písničkář v doprovodu již tradičních spoluhráčů Roberta Kusmierského a Pavla Plánky navázal na svou předchozí zdejší účast z roku 2018 a posluchače si naprosto podmanil - a to i navzdory nepřízni počasí. Už se začátkem jeho setu se nad Vescem honily mraky, na rozjařenosti davu se to ale nijak nepodepsalo. Naopak, lidé doslova hulákali nejen refrény, ale i celé sloky zlidovělých songů jako "U nás na severu" nebo "Ostravo".

Jaromír Nohavica, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
Do této úžasné nálady, o jaké si jiní interpreti mohli nechat jen zdát, však přišel vydatný liják a s ním i bouřka. Nohavicova modlitba nepomohla, vystoupení bylo na dvacet minut přerušeno. Poté však pokračovalo ve stejně opojném duchu jako do té doby.

Pro některé kontroverzní moment přišel ve chvíli, kdy sedmdesátiletý hudebník ohlásil píseň "Pánové nahoře", v níž hřímá proti válčení. "Ta válka není moje, ať už, ku*va, skončí," zopakoval zpěvák to, co prý v zákulisí řekl při (asi) plamenné debatě Davidu Kollerovi. Vysloužil si za to bouřlivý aplaus.

Ač je umělec pro své názory částí veřejnosti přijímán rozporuplně, uhrančivá a strhující atmosféra při jeho koncertu byla jasnou odpovědí všem jeho kritikům. Na jedné straně stojí žabomyší spory vášnivých pisatelů na sociálních sítích, většinou zapomenuté následujícího rána, na straně druhé pak skvosty jako "Mám jizvu na rtu", "Kometa" nebo "Sarajevo". Ty všem proměnám doby a nálad ve společnosti odolávají a tisíce lidí je stále zpívá jako jeden muž. Nohavica potvrdil, že je u nás jediným fenoménem svého druhu.

David Koller, Benátská! s Impulsem, Vesec, Liberec, 29.7.2023
© Jaroslav Vynikal / Benátská! s Impulsem
David Koller takový úspěch neměl. Svůj set zahájil s dvacetiminutovým zpožděním a diváci ho přijali spíše vlažně. Odehrál solidní koncert, který stál hlavně na kvalitním muzikantském základu a interpretově charismatu, ale už ne tolik na hitech. Prostor dostaly písně z nové desky "LP XXIII" jako "Nazí do kaktusů" nebo "My se vám ozveme" a sám hlavní aktér se pozastavil nad tím, že "tleskáte vždycky tak tři vteřiny".

Když zařadil něco z repertoáru Lucie ("Šrouby do hlavy") nebo své sólové singly prověřené rádii ("Čas nejde vzít zpátky", "Gypsy Love"), odezva byla pochopitelně mnohem hlasitější. K silnému závěru dopomohly stálice "Chci zas v tobě spát" a "Černí andělé". Ani Koller si neodpustil komentář k probíhající válce, když se několikrát rozčílil nad "ruskými č*ráky".

Pro poslední vytrvalce zahráli po půlnoci na hlavní scéně ještě Děda Mládek Illegal Band. Podle pořadatelů navštívilo letošní Benátskou! pětatřicet tisíc lidí a přípravy na příští, jubilejní třicátý ročník jsou už nyní v plném proudu. Ať se zahraničním headlinerem, nebo bez něj, akce s charakteristickým kouzlem se o své věrné návštěvníky určitě obávat nemusí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Declan McKenna - What Happened to the Beach 8/10
Recenze: Declan McKenna na desce "What Happened to the Beach" laškuje s psychedelií a pořádnou dávkou empatie Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé... čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 08:00 v sekci Recenze
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista Ondřej Klímek má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má také žánrově... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kanye West a Ty Dolla $ign si podrobili český albový žebříček, digitálu vládne Benson Boone (22.02.2024 09:40)
- Michal Prokop si na Krásný ztráty Live pozval Richarda Müllera (15.02.2024 17:29)
- Jen Kateřina Marie Tichá konkuruje rapu: její "Plamen" rozpálil top pětku albového žebříčku (15.02.2024 10:30)
- Andělským nominacím vévodí November 2nd a Viktor Sheen (15.02.2024 09:36)
- Dua Lipa stále vládne českým rádiím, Miley Cyrus je mezi nejhranějšími už déle než rok (08.02.2024 16:00)
- Video: Podívejte se na celý koncert Calina a Viktora Sheena z O2 areny (06.02.2024 16:00)
- David Koller odchází z Lucie, kapela chce pokračovat i bez něj (05.02.2024 09:14)
- Scooter oslaví třicet let fungování novým albem, zahrají i na Benátské! (03.02.2024 10:44)
- Dua Lipa a Robin Zoot potvrdili vedení v českých žebříčcích (02.02.2024 08:00)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (5-1) (01.02.2024 19:00)

ALBUM TÝDNE 09/2024

Declan McKenna
What Happened to the Beach

Od vítězství v soutěži Glastonbury Emerging Talent v pouhých 15 letech prošel anglický písničkář Declan McKenna dlouhou cestou. Zaujal už jeho debut "What Do You Think About the Car?", ze kterého pochází hit "Brazil". Po druhé řadovce "Zeros" letos začátkem února vyšla další, "What Happened to the Beach".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 29.02.
Budoár staré dámy (CZ) (Jazz Tibet Club, Olomouc)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Karel Gott Dua Lipa Kanye West Depeche Mode Viktor Sheen Lucie Vondráčková Humanist Taylor Swift Madonna Ty Dolla $ign AC/DC Lady Gaga Billie Eilish Ed Sheeran Queen BTS
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu