Sonic The Hedgehog, Mass Effect, Metal Gear Solid, The Legend Of Zelda, The Elder Scrolls nebo Warcraft - to je jen zlomek herních sérií, jejichž hudbu je třeba brát vážně. V pražském Foru Karlín ji Český národní symfonický orchestr v rámci festivalu Prague Proms přivedl k životu. Jaké to bylo?
Live: Video Games Live
místo: Forum Karlín, Praha
datum: 23. června 2015
Pozn.: Fotografie jsou pouze ilustrační.
© idigmusicfest.com Video Games Live je v mnoha směrech unikátní akce. Jednou větou se jedná o show, v níž symfonický orchestr dirigovaný usměvavým Švýcarem Emannuelem Fratiannim přehrává známé melodie z nejznámějších sérií videoher, zatímco na projekci nad ním běží záběry z konkrétní hry. Ústřední postavou je Tommy Tallarico, devětačtyřicetiletý bratranec
Stevena Tylera z
Aerosmith, ale hlavně člověk, jenž za svůj život složil hudbu k více než třem stovkám her, což jej dostalo až do Guinessovy knihy rekordů. Namátkou z těch nejproslulejších: "Sonic: The Hedgehog", "Earthworm Jim", "Mortal Kombat", "MDK", "Messiah" či "Lineage". Chytáte se? Výborně.
Pražská zastávka proběhla v prostorech Fora Karlín, a ačkoliv i přes velmi slušné promo v herních médiích nebylo úplně vyprodáno, místa pro sezení byla z větší části příjemně zaplněna. To produkce ani zdaleka nepatřila k vizuálně nejpřitažlivějším akcím na trhu a bylo na ní znát, že věci jako světla, dým nebo efekty nejsou tím, na co by se při přípravě kladl přehnaný důraz. Také to však nebyla událost sázející na bombastičnost, nýbrž na samotnou hudbu.
© houstonpress.com Začít se samozřejmě nemohlo s ničím jiným než pípáním z "Pongu", což je hra z roku 1972. Ta sice nebyla úplně první, přesto ji však na mnoha místech najdete právě jako tu, která položila základy dnes už více jak čtyřicetiletému videohernímu odvětví.
Následovalo medley krátkých melodií z
automatovek a vůbec starších her z minulého tisíciletí jako třeba "Gauntlet", "Donkey Kong", "Outrun", "Dragon's Lair" nebo "Tetris". A pak už i se svou elektrickou kytarou přišel na pódium excentrický a trochu přehrávající Tallarico a s ním melodie ze sérií "Megaman", "Earthworm Jim", "Mass Effect", "Halo", "Street Fighter", "League Of Legends", "Final Fantasy", "The Legend Of Zelda", a dokonce i kultovní "Shadow Of The Colossus". Perličkou na tom je, že v mnoha případech byla hudba synchronizována se záběry na hru, tudíž mohlo dojít i na takové momenty, jako je orchestrem zahraný zvuk vykřičníku nad hlavou Solida Snakea.
Jak můžete sami vidět, výsledný výběr skladeb byl až na pár výjimek sestaven zejména ze sérií, které slaví úspěchy hlavně v Americe a Japonsku. Avizované vyslyšení přání českých fanoušků na Facebooku se tak s realitou poněkud míjelo. Tudíž žádná "Mafia", "Zaklínač", "Assassin's Creed" nebo autorem článku toužebně vyhlížený "Uncharted", nýbrž "Castlevania", "Kingdom Hearts" a "Chrono Trigger". Nic proti nim, všechno jsou to výborné hry a zvláště v případě "Kingdom Hearts" a "Chrono Trigger" rovněž krásné skladatelské práce, jen to očekávání bylo trochu jinde.
© gametrailers.com Vůbec nejzajímavější pasáž večera ale patřila soundtrackům ze "Skyrim" a "World Of Warcraft". Klidné a přirozeně harmonické pasáže se zde střetávaly s vyloženě epickými a monumentálními motivy, které se v kombinaci s velkolepými chorály postaraly o dechberoucí zážitek. Pokud byste se tedy o kvalitách herní hudby chtěli přesvědčit sami, určitě začněte právě s nimi.
Mimo samotných motivů byl ale večer protkán řadou
geekovských vtípků a interaktivních meziher. Možná vůbec poprvé jste na koncertě symfonické hudby mohli vidět, jak se místo zapalovačů nebo mobilů mává 3DSkama nebo PlayStationem Vita. Výborné bylo také odpočítávání "Continue" do přídavku, žebříček nejhůře namluvených her nebo mixy herních sad. Zvláště kombinace "Grand Theft Auto" vs. "Frogger" patří k nezapomenutelným.
© buttonmasherto.com Došlo také na dobrovolníky z publika. Jistý Patrik údajně vyhrál nějakou soutěž v "Guitar Hero", a tak své umění předvedl během symfonickým orchestrem (!) doprovázené "The Pretender" od
Foo Fighters na velkém plátně před diváky. Úspěšně, a tudíž na něj čekala odměna spočívající v digitálním merchandisu, jenž se vztahoval k show v hodnotě jednoho tisíce dolarů. Podobně dopadla náhodně vybraná slečna Dominika, která na Facebooku správně okomentovala, že poslední hudební doprovod před přestávkou patřil sérii "The Legend Of Zelda".
Asi nejvíce adrenalinu si ale zažil jistý Honza, který se navlečen do o čísla menšího trička s kamerou, jež údajně snímala znak na jeho zádech, snažil coby raketka projít pomocí dřepů a výskoků jedním levelem "Space Invaders" v časovém limitu. Ostudu naštěstí neudělal a za nemalého jásotu obecenstva úrovní prošel. Tady se ale sluší dodat malý
twist. Tím dobrovolníkem byl autor tohoto textu. A jestli si myslíte, že teď vesele stahuje slíbené odměny, vysmát se mu můžete vy. Slíbený mail s VIP kódem totiž dosud nedorazil.
© crscentavalleyweekly.com I přes dílčí výtky, mezi něž můžeme zařadit i velmi sporadický cosplay návštěvníků, je ale důležité připomenout hlavní poselství celé akce: ukázat jak fanouškům, tak širšímu publiku, že herní hudba je plnohodnotná, komplexní skladatelská disciplína, která má mnoho různých odstínů a stojí za to se jí věnovat. Tuto myšlenku se přenést podařilo, a proto vám návštěvu snad už na příští rok ohlášeného repete Video Games Live doporučujeme. A jedním dechem dodáváme, že doufáme, že u nás bude podobných akcí přibývat.
Last minute update: E-mail s kódem dorazil! :-)