shop.musicserver.cz
Elán, Kajot arena, Brno, 17.10.2014

"Nenormálne bohovský žúr," to byl koncert Elánu v Brně

Vydáno: 19.10.2014 14:49 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Elán vyrazil po dvou letech na turné po velkých halách. Pod titulem "The Best Of Vol. 2" se skrývaly obrovské naděje zažít něco skvělého, ale také obavy z možného opakování setlistu a rutinního vystoupení kapely, která si chce jen přivydělat. Jaká byla nakonec realita?

Live: Elán

místo: Kajot arena, Brno
support: Tibet
datum: 17. října 2014
setlist: Dve a dve, Klasika, Vymyslená, Aj keď bez peňazí, Kaskadér, Ôsmy svetadiel, Stužková, Nevera, H.Ch.Andersen, Tretie oko, Čo je, čo je, čo chceš?, Valiace sa kamene, Neobzerajte sa, pani Lótová, Smrtka na pražskom orloji, Čakám ťa láska, Zanedbaný sex, Cigary idú do neba, Detektívka, Spievam rokenrol si každý děň, Kráľovna bielych tenisiek, Dresy, Živých nás nedostanú, Kde si, Bosorka, Sestrička z Kramárov, Voda čo ma drží nad vodou, Nie sme zlí, Čaba, neblázni

Jak už napovídá nadpis ve stylu typické rážovské mluvy, druhá varianta je správně. I když oficiálně hlásili pořadatelé vyprodáno, do posledního místečka narváno nebylo. Jen velmi slušně zaplněné hlediště ale na začátku setu brněnské rockové legendy Tibet zívalo prázdnotou a čtyřem chlapíkům na pódiu se ho nepodařilo zahřát, ba ani zaujmout. Velmi mizerný zvuk, absolutně nesrozumitelný zpěv a nezájem lidí, kteří dávali z velké části ostentativně najevo, na koho to vlastně přišli, interpreti přešli bez mrknutí oka a po čtvrthodinové přestávce mohl vypuknout hlavní program.

Jako předehra bylo zvoleno intro z šestnáct let staré desky "Hodina pravdy". Pódium bylo velmi vkusně stylizováno do podoby několika velkých i malých zídek, postavených z fiktivních cihel. Nejprve usedli za své nástroje dělníci: klávesista Ľubo Horňák, bubeník Boris Brna, kytarista Peter Farnbauer, a hlavně speciálně pro tuto sérii koncertů znovu oživená trojčlenná dechová sekce. Po necelých pěti minutách už přišli hlavní hrdinové a železné jádro Elánu - Ján Baláž, Jožo Ráž a Vašo Patejdl.

Jožo Ráž
© facebook.com/ELANrock
Vystoupení mělo na začátku spád: než stihl člověk napočítat, kolik jsou "Dve a dve", už tu měl další slavnou a dlouho naživo opomíjenou "Klasiku". Během ní začaly dout první plamínky obav - Rážův hlas už není tak silný, jak býval, a v refrénu písně "Antikvariááát" rozhodně nezněl čistě. Videoprojekce působila celkem strnule a divák mohl přemýšlet, jaký musí mít zážitek lidé stojící daleko od pódia, když místo muzikantů vidí jen postavičky o velikosti mravence.

Vše se ale včas dalo do pořádku, kapela šlapala jako hodinky a sám frontman se také dostal do obvyklé pohody, ze které ho nevyvedly ani občasné drobné chybičky. Těm se na jevišti stíhali s Balážem i Patejdlem zasmát a také drobné technické potíže při střídání Balážových kytar, kdy bubeník odklepal začátek písně a zůstalo jen hrobové ticho, působily lidsky. Nehráli totiž roboti, ale lidé, což se ještě jednou projevilo ke konci vystoupení při "Bosorce", ve které Ján Baláž málem zazpíval dvě stejné sloky za sebou. Vysekal se však z toho s velkou grácií.

Vašo Patejdl
© facebook.com/ELANrock
Obrovským plusem bylo vhodné sestavení setlistu. Elán sice nemá tři sta padesát hitů, jak nám v nedávném rozhovoru jejich frontman tvrdil, ale má jich opravdu hodně a skladby, které se hity nestaly, taky stojí za připomenutí. Třeba "Osmy svetadiel" kromě akustického turné na sklonku minulého tisíciletí naživo nikdy jindy nezazněl. Spousta lidí nezná ani skladby z prvních tří řadových alb "Spievam rokenrol si každý ďeň", "Nevera" či "H.Ch.Andersen". Během interpretace posledně jmenované si zasólovala většina nástrojů, co byly na pódiu přítomny.

Dechová sekce nebyla zařazena do kompletního programu, ale tam, kde dostala prostor, měla své opodstatnění a zdatně suplovala klávesové vyhrávky. A slyšet v některých momentech sólo na saxofon či příčnou flétnu muselo být pohlazením pro fajnšmekry. Pro ty, kdo nestihli navštívit akustické koncerty "Elán v divadle", případně z nich nemají alespoň DVD, Elán připravil akustickou vložku, během které Baláž, Ráž a Patejdl prakticky splynuli s publikem a úchvatně předvedli trojici songů "Neobzerajte sa, paní Lótová", "Smrtka na pražskom orloji" a "Čakám ťa, láska".

Ján Baláž
© facebook.com/ELANrock
Publikum bylo naprosto fantastické, hala bouřila jak při chorálovitých popěvcích typu "Kaskadér", tak i v případě překvapení, která kapela sypala z rukávu jedno za druhým. "Zanedbaný sex" z nahrávky "Elán 3000" vyloženě pobavil i v podání dvojice Baláž - Patejdl. Vašo musel utrousit poznámku: "Som zvedavý, kto z vás si tu pesničku bude zajtra zpievať." Troufám si tvrdit, že po baladických perlách "Kráľovna bielych tenisiek", "Kde si", a hlavně první přídavkové "Voda, čo ma drží nad vodou" málokdo.

Energie se přelévala z pódia na publikum a obráceně jako tsunami a nikomu se nechtělo věřit, že po songu "Sestrička z Kramárov" se bez jakéhokoli upozornění kapela uklání a odchází. No, odchází. Napoprvé do zákulisí ani neodešla, znovu se chopila nástrojů a zahrála zmiňovanou "Vodu, čo ma drží nad vodou", tedy megahit, který v posledních letech pravidelně koncerty uzavíral. Překvapení však nebrala konce ani v závěru, kdy se po více jak dvou hodinách čistého času chalani znovu vrátili zpět a dali ještě poslední dvě položky "Nie sme zlí" a "Čaba, neblázni".

Elán - Živých nás nedostanú
© facebook interpreta
Vystoupení to nakonec bylo úchvatné, strhující. Mnoho lidí dlouho nevydrželo sedět na svých sedačkách a muselo si stoupnout a tančit. Kapela zraje jako víno, hraním se viditelně baví a je si vědoma svého postavení. Sice zahrála jednu zbrusu novou píseň "Živých nás nedostanú", ale nepadla ani zmínka o novém stejnojmenném albu, které by mělo u Warner Music vyjít v den pražské zastávky koncertního turné, tedy 22. října. Dle některých názorů nafoukaný a arogantní Ráž se hluboce ukláněl a děkoval téměř po každé písni, čímž ukázal, že legenda jeho velikosti se nemusí bát horších zítřků. Pisatel už navštívil hodně koncertů slavné slovenské kapely a troufá si tvrdit, že tento byl nejlepší.


NÁZORY
 • Elán The Best of. Vo.2 (Anonym, 19.10.2014 22:31) Reagovat

  Plně souhlasím s autorem článku - byla jsem na koncertu Elánu již 9x a tento hodnotím nejvýše!!! Dojem kazilo jen ozvučení, na což jsem v Rondu ale celkem zvyklá :-(, texty písní pro "neznalce" nesrozumitelné - škoda. Příště raději do Prahy!!! (i když je to dál)
  Ale jinak super super super - jen tak dááál !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Re: Elán The Best of. Vo.2 (Franta, 21.10.2014 19:12) Reagovat

   Nojo to se musí umelci naucit texty! Stare zname ja slysel dobre.

 • Bylo to přesně jak zpívají v písničce Živý... (Anonym, 20.10.2014 06:59) Reagovat

  Bylo to přesně jak zpívají v písničce Živých nás nedostanú - "Bolo to bombové"!

 • Elán (Anonym, 20.10.2014 08:08) Reagovat

  Elán příchozím do Rondy nepochybně vlil elán do žil, i když ozvučení bylo místy zoufalé - je na tom Rondo s akustikou pro tyto koncerty tak špatně? Jinak jeden z nejlépe nazvučených koncertů byl nepochybně ten v amfiteátru v Nitře! Tam to nemělo chybu!!!

 • Autor článu by si měl možná nejdřív trochu ... (Anonym, 20.10.2014 16:29) Reagovat

  Autor článu by si měl možná nejdřív trochu ověřit "fakta", která zde píše, aby neměl v celkem dobrém článku pár nesmyslů ;-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Elán se po třiceti letech vrací pod křídla Opusu (26.01.2022 14:52)
- Rozhovory: Vašo Patejdl - Elán je jako moje dítě, bez Joža by ale neměl smysl (20.12.2021 16:30)
- Nové desky 45/2021 - od Taylor Swift přes Roda Stewarta po Mirai (17.11.2021 19:00)
- Elán slaví výročí debutu "Ôsmy svetadiel" výpravnou reedicí s bonusy a novým zvukem (16.11.2021 10:51)
- Video: Jožo Ráž vyzývá v kritické době lidi k modlitbě "Ave Maria" (15.09.2021 16:42)
- Publicistika: Dvanáct českých a slovenských vánočních a zimních písní roku 2020 (24.12.2020 08:30)
- Nové desky 45/2020 - od AC/DC přes Chrise Stapletona po Jaromíra Nohavicu (17.11.2020 19:00)
- Nové desky 43/2019 - od Alter Bridge přes Jamese Arthura po Lucii Bílou (21.10.2019 22:12)
- Je "Najvyšší čas" na nové studiové album Elánu (16.10.2019 16:33)
- Elán na halovém turné provede fanoušky historií kapely i Československa (14.08.2018 13:40)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Ed Sheeran Slash Michal Prokop Queen The Beatles Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu