Americká zpěvačka Pink sklidila před dvěma lety se svým debutovým r'n'b albem "Can't Take Me Home" velké úspěchy. Přesto na druhém albu zcela změnila svůj zvuk a pustila se do více rockovějších a elektroničtějších písniček, se kterými jí mimo jiné pomáhala i Linda Perry z bývalých 4 Non Blondes. Album sice vychází až v pondělí 28. ledna, ale na MusicServeru se už dnes můžete projít po všech patnácti skladbách, které deska obsahuje.
© facebook interpreta Americká zpěvačka
Pink se před dvěma lety pustila do světa hudebního showbusinessu a vydala debutové album "Can't Take Me Home". To se vezlo na vlně módního záoceánského r'n'b a ačkoli
Pink nijak nevybočovala z celé řady stejně znějících zpěvaček či skupin, kromě toho, že se na většině materiálu podílela i autorsky, album se hodně dobře prodávalo a singly "There You Go" a "Most Girls" se minimálně v USA staly velkými hity, stejně jako pozdější společný singl "Lady Marmalade" s Christinou Aguilerou,
Lil' Kim, Myou a Missy "Misdemeanor" Elliott. Zpěvačka se ovšem vymanila z názoru gramofirmy, která přirozeně chtěla další desku ve stejném duchu a rozhodla se vrátit ke svým dětských rockovým láskám a natočit druhé album více v rockovějším stylu. Pozvala si proto ke spolupráci Lindu Perry, bývalou frontmanku 4 Non Blondes (hit "What's Up" vám určitě zní v hlavě ještě dnes), která ji pomohla napsat a produkovat přibližně polovinu desky. Na nahrávce se však podíleli i další lidé, mezi nimi i producent
Dallas Austin, známý ze spolupráce s
TLC či
Madonnou, nebo frontman
Aerosmith Steven Tyler. Album dostalo název "M!ssundaztood", v USA vyšlo koncem minulého roku a v Evropě se objeví s přeházeným pořadím skladeb a jedním bonusem 28. ledna.
Rapidní změna stylu
Pink rozhodně prospěla, protože pilotní singl "Get The Party Started" mezitím sklízí obrovské úspěchy všude po světě (1. místa v Austrálii, Japonsku, Španělsku, 2. v Británii) a začíná se hrát konečně i na českých rádiích. Díky laskavosti vydavatelství BMG se už dnes na MusicServeru můžete alespoň textově projít po všech skladbách na této desce, která představuje jednu z nejtalentovanějších zpěvaček a skladatelek současnosti.
1.
Get The Party Started (3:12)
Pilotní singl desky, který napsala
Linda Perry sama. Chytlavá písnička, která se prostě musela stát hitem. Taneční rytmus podporují spousty samplů, zkreslený zpěv
Pink a samozřejmě silný refrén. A pokud jste viděli výborný "party" videoklip, asi už voláte do svého oblíbeného rádia o písničku na přání. Tomu říkám změna stylu tím správným směrem.
2.
18 Wheeler (3:45)
Písnička v trošku pomalejším tempu než rychlém s valivou atmosférou, která se neustále stupňuje, až vás naplno pohltí.
3.
M!ssundaztood (3:36)
Pilotní skladba desky, která jí dala jméno zcela pochopitelně. Úvod obstarávají jen chemické bicí a zpěv, později se přidá akustická kytara a písnička se naplno rozjede v poloakustickém duchu. Šlape výborně, rozhodně jeden z vrcholů nahrávky.
4.
Dear Diary (3:29)
Shodou okolností má na své minulé desce skladbu se stejným názvem i
Britney Spears, ovšem "Můj milý deníčku" od
Pink je přece jen jiné kafe. Pomalá balada, ovšem se šlapajícími bicími, obsahuje zajímavé kytarové zvuky a dost ležérní zpěv.
5.
Eventually (3:34)
Vůbec první písnička, kterou
Pink s Lindou Perry společně napsaly a prý to zvládly za několik minut. První skutečná balada na desce.
6.
Numb (3:07)
Vypalovačka! Jiným slovem asi tato rocková pecka ani popsat nejde. A přitom ji produkoval
Dallas Austin a ne
Linda Perry.
7.
Just Like A Pill (3:56)
Další vrchol desky, skvělá střednětempá písnička, která se valí podobně jako "18 Wheeler".
Pink zpívá jako skutečná rockerka a velmi jí to v této sluší.
8.
Family Portrait (4:56)
Spolupráce se Scottem Storchem upomíná na její debutovou r'n'b desku. Písnička se sice nenese jen v čistém r'n'b zvuku, přesto v kontextu jiných skladeb působí poněkud zbytečně.
Pink si asi reminiscenci na debut mohla odpustit.
9.
Misery (featuring Steven Tyler (4:31)
Duet se Stevenem Tylerem z
Aerosmith. Místy až barová nálada, kterou vytváří klavír, podtrhuje příjemnou pomalost a kontrast jejich dvou hlasů.
10.
Respect (featuring Scratch) (3:22)
Hned na začátku vám
Pink řekne, že tohle je její
"rap song" a písnička se v podobném zvuku vskutku nese, i když zpívaných pasáží je v ní více než těch rapovaných. Silná basová linka na jedné straně a elektronické hrátky na straně druhé.
11.
Don't Let Me Get Me (3:30)
Pravděpodobný druhý singl, který se nese na hodně kytarové vlně. Refrén vás ihned pohltí a u konce se dočkáte i kytarového sóla.
12.
Gone To California (4:33)
Pomalý, téměř triphopový rytmus, vytváří písničce magickou náladu. Pasáže, ve kterých se ozývá pouze zpěv
Pink a bicí podklad, působí vskutku atmosféricky.
13.
Lonely Girl (featuring Linda Perry) (4:20)
Jakkoli by se z názvu mohlo zdát, že tohle není dobrá písnička na duet, v refrénu si obě zpěvačky zapěly dialog. Opět střední tempo s výraznými bicími a skvostným refrénem.
14.
My Vietnam (5:16)
Nejdelší písnička na desce je po textové i hudební stránce asi tím největším úkrokem, jaký na ní
Pink udělala, ale poznáte to až po několikerém poslechu. V pozadí jsou slyšet vrtulníky, ale písnička není o válce ve Vietnamu, ale o jejím osobním "Vietnamu". Hodně osobní text, který akustické kytary nechávají vyniknout. Skladba má téměř minutové outro s kvílející kytarou.
15.
Catch 22 (3:51)
Bonusová skladba pro evropské vydání začíná přivítáním v letadle a všemi těmi slovy, které v něm slyšíte. Písnička je svým tempem a stavbou podobná "Get The Party Started", snad jen té elektroniky je v ní ještě více. Bonus, který rozhodně potěší.
Nezapomeňte, že album "M!ssundaztood" vychází v pondělí 28. ledna a ten den na MusicServeru samozřejmě najdete i recenzi.