V Zaprášenostech asi často nenarazíte na nahrávku, která by byla netknutá jakýmkoli žebříčkovým umístěním. Debutové řadové album "The Unraveling" punkrockerů Rise Against takové ambice ani zdaleka nemělo. Přesto se stalo zásadním nejen pro vývoj samotné kapely, ale i celého žánru. Ohlédněme se za ním.
Rise Against - The Unraveling
datum vydání: 24.4.2001
skladby: Alive And Well, My Life Inside Your Heart, Great Awakening, Six Ways 'Til Sunday, 401 Kill, The Art Of Losing, Remains Of Summer Memories, The Unraveling, Reception Fades, Stained Glass And Marble, Everchanging, Sometimes Selling Out Is Giving Up, 3 Day Weekend, 1000 Good Intentions, Weight Of Time, Faint Resemblance
umístění v hitparádách: -
© facebook interpreta Celý dosavadní
revolucionářský příběh zběhů punku už znáte. Američtí
Rise Against ho utvářeli postupně, svědomitě krok za krokem. Tím prvním významným byl albový debut "The Unraveling", který kapelu napevno usadil v hardcoru a který v dubnu příštího roku oslaví už dvanáct let od svého vzniku. Přesně před takovou dobou přesvědčil žánrového guru Fata Mikea, aby dal mladým muzikantům šanci stát se nejlepší punkrockovou kapelou, která kdy dobyla mainstream.
Bylo to období relativně dlouho před velkými hity, za jaké dnes máme "Swing Life Away", "Prayer Of The Refugee" nebo "Savior". Z "The Unraveling" nevzešel žádný singl, deska nebodovala v hitparádách, přesto leccos o ambicích chicagského kolektivu naznačila. A taky poodhalila filosofii, životní i hudební, které Rise Against zůstávají věrni dosud.
Původní nahrávka "The Unraveling" měla šestnáct písní, nejvíc ze všech dosavadních řadových desek Rise Against (bereme-li v úvahu základní edice). Rychlý a agresivní punkrock, kde jednotlivé stopy zřídkakdy přesahovaly tříminutovou stopáž, měl svůj základ v EP "Transistor Revolt", které si skupina svépomocí nahrála v roce 2000. Pokud posluchač toužil po klidnějším tempu, nezbylo mu, než sáhnout po pocitové "Everchanging".
Syrový HC/punk ve stylu osmdesátkového undergroundu zjemnil frontman Tim McIlrath melodickou zpěvnou linkou, čímž tak trochu zamotal hlavu sám sobě.
"Nebyli jsme si úplně jistí, co za kapelu vlastně jsme," přiznal. Dnes je mu ale jasné, že bez melodického vokálu by svůj soubor nikdy tak vysoko nedostal. Stejně tak, kdyby jím vše neříkal napřímo a vážně. Hned na první desce se totiž zjevil jako textař, jenž tvoří naléhavě a zároveň smysluplně a který bude směřovat k seriózním tématům. Otevřenost a adresnost se mu staly vlastními. Rise Against začali fungovat jako skupina spoléhající se na emoce a inteligentní projev spíše než na image. Odtud všechny ty posluchačské sympatie.
Zvuk
Rise Against se od "The Unraveling" určitě změnil, dotvářel se. Při svém opětovném vydání v roce 2005 doznal změn i samotný debut. Prsty v tom měl samozřejmě Bill Stevenson. Reedici produkčními zásahy posadil na jinou úroveň, zvuk zkvalitnil. Navíc se na nahrávce objevily dvě bonusové skladby "Join The Ranks" a "Gethsemane". S odstupem času je třeba říct, že nový mix a mastering album zajímavě osvěžily. Pokud jste fanoušci posledních desek Rise Against, sáhněte po téhle verzi. Starý
nedokonalý "The Unraveling" má ale své kouzlo. Hlavně v kontextu toho,
kam až lze z chicagských hardcorových doupat nakonec vyšplhat.