shop.musicserver.cz
Nova Rock festival, den 1, Pannonia Fields, Nickeldsdorf, Rakousko, 9.-12.6.2022

Nova Rock v prvním dni rozzářili Muse, Evanescence a tuny bláta

Vydáno: 14.06.2022 08:21 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: @db_photoat

"Hurá, festival!" A tentokrát už doopravdy! Žádná miniverze s lokálním zastoupením, ale pořádný monstrfestival s globálními hvězdami rocku a metalu! Tohle je fantastická zpráva a zdá se, že s Nova Rockem pandemie minimálně v létě pro kulturní svět skutečně končí. A my jsme nadšení!

Live: Nova Rock festival 2022, den 1

místo: Pannonia Fields, Nickeldsdorf, Rakousko
datum: 9. - 12. června 2016
vystoupili: Muse, Rise Against, Evanescence, Bush, Kennyhoopla, Bullet For My Valentine, Haddaway, Dr. Alban, Steel Panther, Hot Milk, Creeper a mnoho dalších

setlist Bush: The Kingdom, Machinehead, Quicksand (“Children Of The Grave” outro), The Sound Of Winter, Blood River, The Chemicals Between Us, Everything Zen, Swallowed, Flowers On A Grave, Glycerine, Comedown

setlist Evanecscence: Broken Pieces Shine, Made Of Stone, Take Cover, Going Under, Weight Of The World, Lithium, My Immortal, Wasted On You, End Of The Dream, Better Without You, Call Me When You're Sober, Imaginary, Use My Voice, Bring Me To Life

setlist Rise Against: Prayer Of The Refugee, The Violence, Satellite, Help Is On The Way, Ready To Fall, Collapse (Post-Amerika), Re-Education (Through Labor), I Don't Want To Be Here Anymore, Nowhere Generation, Hero Of War, Survive, Give It All, Savior

setlist Hot Milk: I JUST WANNA KNOW WHAT HAPPENS WHEN I'M DEAD, Wide Awake, Bad Influence, Candy Coated Lies, Teenage Runaways, Glass Spiders, Split Personality

setlist Muse: Will Of The People, Interlude, Hysteria ("Back In Black" riff outro), [Drill Sergeant] (video), Psycho, Pressure, Won't Stand Down ("Kill Or Be Killed" intro), Stockholm Syndrome (neznámé intro; Slipknot's "Duality" riff outro; RATM's "Calm Like A Bomb" riff outro), The Gallery, Compliance, Time Is Running Out, Nishe (zkrácené), Madness, Supermassive Black Hole ("Foxey Lady" riff outro), Thought Contagion, Plug In Baby, Behold, The Glove, Uprising (prodloužené outro), Prelude, Starlight, Kill Or Be Killed, Knights Of Cydonia ("Man With A Harmonica" intro)

Rakouský monstr-festival Nova Rock si kvůli pandemii musel dát na tři roky vynucenou přestávku, loni uspořádal - podobně jako jiné akce - pouze svou zmenšenou variantu, na které zahráli Måneskin, Jinjer, Russkaja, Bullet For My Valentine nebo Parov Stelar. Na plnohodnotný návrat tak čekal až do letoška. Do Rakouska jsme z redakce nezávisle na sobě vyrazili ve dvou, proto jsme se rozhodli si o svých zážitcích popovídat.

Kdo je kdo

Jan Trávníček: Pro musicserver píše od září 2011 a snaží se pokrývat většinu žánrů. Nova Rock navštívil poprvé v červnu téhož roku. Od té doby se snaží každý rok být buď tam nebo na jednom z téměř identických festů Rock im Park / Rock am Ring a tyto zkušenosti doplňovat dalšími a dalšími akcemi. Všechny tři zmíněné přehlídky se většinou víceméně kryjí časově i složením kapel. Honza letos zvolil Rakousko, protože zde měli hrát Foo Fighters, ale i Evanescence či Muse. Od tohoto ročníku si slibuje plnohodnotný návrat festivalů, těší se na všechny oblíbence, věří, že budou hrát se stejnou radostí, s jakou se bude křepčit pod pódiem, a doufá v nějaké nové objevy. Většinu velkých hvězd uvidí v průměru tak popáté, proto očekává, že srovnávání a občasnému brblání se i přes obrovskou radost z konání Nova Rocku nevyhne.

Ondřej Hricko: Pro musicserver píše od roku 2011 a snaží se zde pokrýt zejména rockovou scénu s přesahem do metalu i alternativy. Ačkoli je téměř pravidelným návštěvníkem domácích festivalů jako Rock for People či dříve Brutal Assault nebo Basinfirefest, na zahraniční jede teprve podruhé. Naposledy to byl předcovidový ročník Nova Rocku. Ty největší hvězdy tak uvidí vůbec poprvé.

Nova Rock, Pannonia Fields, Nickelsdorf, Rakousko, 9.-12.6.2022
© @thomasrannephotography
Honza: Ahoj Ondro, takže ty letos jedeš taky? Super, jen je škoda, že jsme si to neřekli dřív, mohli jsme sladit dopravu. Já jel Flixbusem do Vídně, pak pár přestupů a nakonec speciálním vlakem do Nickelsdorfu a odtud dalším busem do areálu. Cesta v mém případě proběhla v pohodě, jen mě trochu překvapilo, kolik různých poplatků se vybírá. A že se v Rakousku stále nosí respirátory v MHD. Než člověk vleze do areálu, má kapsy poloprázdné. Mám ale dojem, že letos si hlavní roli vybralo počasí. V Rakousku prý za celý rok nenapršelo tolik vody, co za poslední čtyři dny. A všude jsou hromady bláta. Jakou jsi měl cestu ty?

Ondra: Ahoj Honzo, buď rád, že jsi se mnou nejel. Cesta autem se ukázala být špatným dopravním řešením. Tebou zmiňované deště dle pořadatelů částečně zničily parkovací místa a cesty, a oni tak byli nuceni vymýšlet alternativní příjezd pro motoristy. Do přilehlého Nickeldorfu jsem se dostal po hladké jízdě z Prahy v přibližně jednu hodinu odpoledne. Následující kilometr k parkovacímu místu se ale ukázal být skutečnou zkouškou fanouška Nova Rocku. Nekonečné čtyři hodiny úmorného popojíždění po polních cestách a oplakávání v té době již probíhajících koncertů Hot Milk či Bush byly skutečným očistcem. Čtyřdenní událost se tak pro řidiče stala téměř třídenní. Přišel jsem o hodně?

H: To zní dost hrozně, ale vlastně jsi o tolik nepřišel. Bahenních festivalů už jsem pár zažil, ale tentokrát to vážně stálo za to. Moc nechápu, jak je možné, že pořadatelé tak zaspali, vždyť to nejsou žádní zelenáči a za ty roky už dávno mohli s magistrátem vybudovat alternativní infrastrukturu, aby se cesta do areálu snášela příjemněji. Místo toho jsem taky sledoval už zevnitř masu lidí, co čekala u turniketů a ještě mnohem dál i v autech. Postihlo to navíc i program. K už dříve zrušeným Foo Fighters a trochu na tajňačku smazaným The Pretty Reckless se tak přidala dobrá půlka vystupujících prvního dne: Cemetery Sun, Grandson, Blues Pills, mně osobně kontinuálně unikající Black Veil Brides. Nebo taky Don Broco, kteří podle mě vydali jednu z nejlepších desek minulého roku, a mnozí další. Byly v tom takové zmatky, že jsem se ztratil i v tom, kdo všechno nakonec vůbec hrál. Čí absence tě mrzí nejvíc?

Nova Rock, Pannonia Fields, Nickelsdorf, Rakousko, 9.-12.6.2022
© @db_photoat
O: Nejvíce mě mrzí talentovaný multižánrový Kanaďan Grandson, jehož debut jsem si zamiloval. A souhlasím s tebou, že Don Broco by s novým, silným repertoárem mohli být černým koněm prvního dne festivalu. Alespoň jsem stihl mladé emorockery Creeper, jejichž obě alba jsou po právu dobře přijímaná. Naživo na mě ale velký dojem neudělali. Působili nevýrazně a muzikantsky bez šťávy. Co si o nich myslíš ty, Honzo?

H:Teď předvedu první WTF moment pro naše čtenáře, ale já je doteď neznal. Nebo takhle - věděl jsem o jejich existenci, ale nic jsem si od nich dosud nepustil. A naživo mě to tedy taky moc nebralo - frontman mi přišel tuctový, a když v písničce "Midnight" začaly hrát klávesy z podkresu, ačkoliv na pódiu jedny stály, byl to WTF moment zase pro mě. Klávesistka Hannah Greenwood se ale následně chytla mikrofonu a show na menší Red Bull stagei si ukradla pro sebe.

Rád bych ale zmínil ještě Hot Milk, kteří program na stejném místě otevírali a už z vydaného ípíčka mě velmi bavili. Pro mě, který se dlouhá léta baví hledáním různě kvalitních klonů Paramore, byli vynikající. Spousta energie z obou vokalistů, circle pity v publiku, které mělo na hlavě santovské čapky, a radostné skákání nahoru a dolů. Kdyby si od nich čtenáři měli pustit jen jeden song, nechť je to ten, který přikládám v odkazu níže. Skvělá věc, doporučuju je na Rock For People neprošvihnout.

Před tvým příchodem jsem stihl ještě Bush, ale tam je to taková jistota. Posloucháš to, líbí se ti to, jsi rád, že ještě hrají, zazpíváš si s nimi "Glycerine", ale přece jen je to spíš poslechovka, u které si raději sedneš. Viděl jsem je poprvé zhruba před deseti lety a až na těch pár nových skladeb v setlistu mi ty koncerty přišly totožné. Jaký máš vztah k Evanescence, kteří přišli po nich, a jak sis jejich první show užil?

Nova Rock, Pannonia Fields, Nickelsdorf, Rakousko, 9.-12.6.2022
© @thomasrannephotography
O: K Evanescence jsem nikdy úplně nepronikl. Z jejich generace jsem měl raději metalovější Within Temptation, ale naživo musím uznat neskutečné pěvecké kvality Amy Lee, která svým hlasem táhla celou show. Z hitů "Bring Me To Life" či "Lithium" mi naskakovala husí kůže. Řemeslně i nábojem povedené vystoupení. Vím, že jsi, Honzo, jejich velký fanoušek. Odešel jsi spokojený?

H:Jo, to máš pravdu. Jak jsem mluvil o těch klonech, tak klon jejich tvorby a zejména "My Immortal" hledám už od puberty. A je to vlastně jeden z motorů, díky kterému píšu o muzice tak dlouho. Ostatně i Within Temptation jsem v roce 2004 objevil díky nim. To ještě v mé rodné Opavě existovaly půjčovny cédéček, kde mi je doporučili. Jo, to bývaly časy... Tohle byl pro mě jejich, tuším, desátý koncert, a i když hráli méně věcí než na zbytku turné (včetně Prahy), protože nedostali tolik času, užil jsem si je strašně moc. Všechny klasické hity byly opět předvedeny se sebejistotou v hlase, nová basačka ze Sick Puppies je nebrzdila a bylo to poprvé, co jsem je viděl ještě za světla, což bych už znovu zažít nemusel. Ale hlavně - bylo to po deseti letech poprvé, co přivezli i nové písničky! "Wasted On You" a taky sborově zazpívaná "Use My Voice" zněly fantasticky, ty už v setlistech určitě zůstanou napořád. I díky tomu skupinovému hrození ve druhé jmenované - to dodalo jejich vystoupení úplně nový prvek. Dušička v peříčku. A chci ještě. Co Rise Against, překvapilo tě, jak moc měli plno?

O: Rise Against měli skutečně obdivuhodný zástup fanoušků, kteří poprvé ten den zaplnili celý prostor před hlavním (modrým) pódiem. Set měl spád a byl plný silných melodií a vzdorovitého hněvu. Ačkoliv jejich angažovaný punk rock úplně v oblibě nemám, špatný výkon určitě nepodali.

Nova Rock, Pannonia Fields, Nickelsdorf, Rakousko, 9.-12.6.2022
© @db_photoat
Dalším mým koncertním debutem byly hlavní hvězdy úvodního dne - Muse. Ti přijeli s prvními ukázkami z nového alba. Ta vůbec nejčerstvější z nich, "Will Of The People", celé jejich epické vystoupení otevírala. Spolu s ní se na pódiu rozhořela několikametrová počáteční písmena písně a show od prvních okamžiků nechávala diváky v úžasu. Za mě jeden z nejpozoruhodnějších a nejpropracovanějších koncertů, které jsem kdy viděl. Ty jsi na nich byl už několikrát. Co jsi na jejich velkolepý set říkal? Umějí ještě překvapit i skalní fanoušky?

H: Určitě umějí. Muse jsou jednou z mála skupin, jejichž každá řadovka i turné jsou brány stále jako společenská událost. A je to tak dobře, protože si tu pozornost zaslouží a budiž jim ke cti, že se ze svých příznivců nesnaží dělat blbce. Prvním překvapením bylo, když ta ohnivá písmena zmizela za plachtou a následně se za nimi objevila obří podobizna lidí se stříbrnou maskou, která si bere inspiraci z Daft Punk i "Mandaloriana" a zdá se, že bude hrát roli ve vizuálu k připravované studiovce. I oni sami tyhle masky měli v úvodu na hlavách. Překvapilo mě ale i to, že všechny čtyři dosud zveřejněné a zde odehrané novinky znějí skvěle.

Nejvíc mě baví singl "Compliance", u něhož nečekaně vystřelily role papíru. Musím ale ještě pochválit blikající obleček Matta Bellamyho s hrající rukavicí připomínající Power Glove a taky schopné fanoušky, kteří vědí, jak se má tleskat ve "Starlight". Celkově to byl koncert, který mi přišel lepší než kdysi ještě v O2 areně a o chlup horší, než jaký jsme viděli naposledy v Letňanech. A to hlavně proto, že vypustili spoustu vynikajících kousků z novějších desek v čele se "Something Human" a "Mercy". Zrovna u druhé jmenované bych čekal, že bude v setlistech navždy.

A ještě k těm Rise Against - poslední album si mě až na titulní singl překvapivě zatím nezískalo, takže jsem na vystoupení miláčků německy mluvícího publika nepřišel naladěn úplně pozitivně. A spíš jsem zkoumal, co to během pandemie vyrašilo Timu McGrathovi na hlavě. Nicméně jak minuty plynuly, zase si mě získal. Hlavně tím, jak pokorně působil. Ostatně se mi zdá, že nejen radost z hraní, shromažďovaná frustrace, ale i nejistota z budoucnosti jsou slovní spojení, která se nám tady ještě budou párkrát prolínat. Vždyť jen v prvním dni jsme podobně laděné proslovy slyšeli od každé druhé formace. Je to asi téma spíš pro nějakého sociologa, ale je vidět, že návrat k normálu se přes veškerou snahu ještě nekoná, co?

O: Také si myslím. Ale nejen pro sociology. Svou vlastní léčbu na závěr dne zkusil aplikovat Dr. Alban ve společném setu s dalším devadesátkovým one-hit wonderem jménem Haddaway. Bohužel přesun od geniálních vizionářů Muse rovnou do retro pekla byl hodně drastický. Byla potřeba silná dávka nadhledu, aby se Albanův (ne)zpěv a vedle něj úsměvně se kroutící sekundantky daly brát jako zábava. Haddaway byl vokálně zdatnější, ale hudebně to bylo stejně peklíčko. Společně si pak stříhali své jediné hity "It's My Life" a "What Is Love", a to dokonce opakovaně. Bizarní tečka ukončila rozporuplný den plný pozitivních, ale i negativních emocí. Snad další dny budou převládat jen ty dobré. Čekají nás totiž například Placebo, Korn nebo Bring Me The Horizon.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna
Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika
0
Arakain, O2 universum, Praha, 28.1.2023
Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada Arakain je bezesporu českou metalovou legendou, a že i po čtyřiceti letech přitahuje fanoušky, dokázalo dopředu vyprodané O2 universum. Tento speciální koncert měl být dovršením oslav výročí, a proto sliboval mnohé. Jak celá akce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 20:20 v sekci Naživo
0
Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout
Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout Stejně jako každý rok i loni na nás z televizních, mobilních či počítačových obrazovek blikala mimo jiné spousta hudebních videoklipů. Určitě by se jich skvělých našlo mnoho, ale třeba vás některé z našeho článku minuly.... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 15:15 v sekci Publicistika
0
Sam Smith - Gloria 8/10
Recenze: Sam Smith na albu "Gloria" prožívá osobní manifestaci Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Dream Theater, Winning Group Arena, Brno, 28.1.2023
Naživo: Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství Dream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce,... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 22:56 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Třetí album "Rush!" italských Måneskin je svěží, kytarové... a trochu dlouhé (28.01.2023 13:30)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2022 podle musicserveru (10-1) (27.01.2023 20:30)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Video: Måneskin se v klipu ke "Gossip" svlékli do naha. A zahrál jim k tomu Tom Morello (16.01.2023 12:45)
- Top 10: Opálený zadek, necenzurovaná cenzurovaná bradavka a McSrajdoviny: 10 nejčtenějších článků roku 2022 (01.01.2023 21:10)
- Audio: Muse si do klavírní balady "Ghosts" pozvali francouzskou Mylene a italskou Elisu. A je to nádhera (12.12.2022 11:30)
- Måneskin na leden připravují desku "Rush!" (04.11.2022 09:01)
- Video: Klip "Red Districts" kapely Eponine vytvořila umělá inteligence (17.10.2022 11:33)
- Nové desky 40/2022 - od Kabátu přes Lamb Of God po Willow (13.10.2022 08:00)
- Audio: Måneskin ukazují v posmutnělé baladě "The Loneliest" klidnější tvář (12.10.2022 09:36)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Manowar Lucie Vondráčková Adele Beyoncé Viktor Sheen Madonna Slash The Weeknd Lady Gaga Michal Prokop Vojtaano BTS Mirai Kryštof Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu