shop.musicserver.cz
Benátská noc 2012, areál Vesec u Liberce, 27.7.2012

Benátskou rozzářili Adams, Nohavica i Mig 21

Vydáno: 28.07.2012 14:46 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Po celkem vydařeném slovenském večeru se v pátek už oficiálně otevřely dveře dvacáté Benátské noci. A hned první, respektive druhý den lákal na hvězdu toho největšího kalibru, Bryana Adamse. A když k němu přidáte Jaromíra Nohavicu, Mig 21, Gamma Ray nebo třeba Emira Kusturicu, zní to skoro jaké námět na reportáž.

Live: Benátská noc, den první

místo: areál Vesec u Liberce
vystoupili:Support Lesbiens, Arakain, Krucipüsk, Emir Kusturica, Bryan Adams, Mig 21, Gamma Ray, Jaromír Nohavica a další
datum: 27. července 2012
Fotogalerie

Support Lesbiens, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Zatímco většinu českých festivalů letos provází ne zrovna dobré počasí a například fanouškům na Colours to i částečně kazilo výborné hudební zážitky, vypadá to, že Benátská noc si to vybírá za všechny předchozí roky plné vody. Ale jak je známo, jsme národ nespokojených, a tak tu lidi zase nadávají. Na co? No, na velké vedro. Pravda je ovšem ta, že když se člověk smaží ve vlastním potu, není se co divit.

Na horko si nestěžovali pouze diváci, ale i vystupující jako například Support Lesbiens, kteří něco málo po čtvrté nastoupili na jedno z hlavních pódií. Na druhou stranu bylo štěstí, že byli v programu právě v pátek. Nevím, jak vám, ale mně stylem i zpěvem poměrně značně připomínají Sunrise Avenue, kteří se představí publiku v sobotu. A poslouchat dvě podobné kapely za sebou zrovna nemusím. Takhle ale bylo příjemné slyšet "Sweet Little Something", "Cliché" nebo "In Da Yard".

Po Supportech se o pozornost na hlavním pódiu přihlásil Arakain, letos slavící výročí své existence. A je úplně jedno, že se sestava za ta léta poměrně značně promíchala. Nutno ovšem říct, že Arakain přitáhl především své věrné, podstatná část publika se totiž přesunula před menší scénu, kde se pomalu začali chystat Krucipüsk. Ve chvíli, kdy se Tomáš Hájíček opřel do "Druide" a les rukou se rozkýval do rytmu, bylo jasno - Krucipüsk měl být na hlavní scéně. Myslím, že by se tak nemálu lidí vyřešilo dilema a Emir Kusturica nemusel začínat před lehce dietním publikem.

Emir Kusturica, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
To naštěstí netrvalo moc dlouho a prostor před Forum stage se zaplnil. Kusturica totiž se svým ansámblem nabídl velmi příjemnou alternativu k převážně rockové produkci a balkánská dechovka nabalující na sebe nejrůznější žánry a styly lidi přitáhla a už jen tak nepustila. Někoho zaujala choreografie skupiny, někoho neotřelá nástrojová kombinace založená na kytarách, doprovázených houslemi, akordeonem a chvílemi i saxofonem a především neskutečně živá a energická muzika samotná. Během Kusturicova setu zazněly pochopitelně věci z jeho filmů jako třeba "Černá kočka, bílý kocour" nebo i mírně kontroverzní "Fuck You MTV". Po tom, co pochválil půvab českých holek, už předal Kusturica žezlo Mig 21.

Mig 21, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Nutno říct, že takový programový přeskok byla šťastná volba. Macháček a spol. vlastně pokračovali jen tam, kde Kusturica skončil. Koneckonců hudebně-tanečně-recesisticko-striptérský spolek, či jak se sami nazývají, hovoří za vše. Jiří Macháček toto označení naplňoval hned od počátku a s přirozeností sobě vlastní exhiboval, seč mu rekvizity stačily. Například na nafukovací kytaru válel náruživěji než později Gamma Ray. Migové mají lidi zjevně už vycvičené. Většina věděla, jak se správně chovat na "punkovém koncertě", tedy co odpovědět na love you, ovšem nabízenou punkovou písničku nakonec nedostali. Dostali naopak countryovou "Máma se vrací", která vlastně ani tak country nebyla. Pochopitelně zazněly i největší hity kapely jako "Malotraktorem" nebo "Slepic pírka" a o úplný závěr se postarala coververze "My Way" jako "Mávej", při které se Macháček jako snad jediný vypravil i pod pódium.

Jaromír Nohavica, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Mig 21 měl poměrně slušnou návštěvu, ale nedá se to srovnat s Jaromírem Nohavicou, který zcela zaplnil prostor mezi scénou a stánky s občerstvením. Vzhledem k tomu, že nedávno vydal nové album, není divu, že se i jeho vystoupení neslo v jeho duchu. Ostravský písničkář přijel společně s polským akordeonistou Robertem Kuśmierskim a především s folkovějším a relativně intimním repertoárem z osmdesátých let. Musím říct, že bylo velmi příjemné si poslechnout mezi novými věcmi i ty starší jako "Darmoděj", "Kometa" nebo "Zítra ráno v pět". Při "Cukrářské bossanově" se snažil rozezpívat publikum, ale zjevně nebyl s výsledkem spokojený, a tak se v rámci zpěvu pustil do kritiky diváků, že se více soustředí na přípravy druhého pódia než na zpěv. Nejlepší odpovědí na tuto kritiku bylo, když hned v následujícím "Pasáčkovi krav" notovaly tisíce lidí jako jeden sbor. Většinu koncertu odehrál Jaromír Nohavica na kytaru, ale vzal do ruky i heligonku. Jednu z písniček - "Sarajevo" - pak věnoval i svému "předskokanovi" Emiru Kusturicovi. S publikem se rozloučil "Těšínskou" a nakonec sklidil velmi bouřlivý ohlas. Nebýt na pořadu hlavní hvězda, patrně by Nohavicu ze scény nikdo nepustil. Takto ale následoval hutný a spěšný přechod na vedlejší stage.

Bryan Adams

Bryan Adams Live
© bryanadams.com
Vím, že se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale Bryan Adams patří mezi nejzářivější jména letošní festivalové sezóny, a to i přes to, že to je sotva rok, co vystoupil v pražské O2 areně. Liberecká zastávka se uskutečnila v rámci evropského turné, které probíhá již od března jak po halách, tak i po dalších rockových festivalech. Tomu byl přizpůsobený i koncept celého vystoupení. Adams přijel s celou kapelou, letos obohacenou ještě o jednoho člena. Tentokrát si ke své kytaře a svému dlouholetému spolupracovníkovi Keithu Scottovi přizval bicí, baskytaru a klávesy. Celý koncert odehrál na standardním pódiu pouze s jednou specialitou - z Prahy kvůli němu přijela obří projekční stěna, která zabrala celou zadní plochu pódia.

Festivalovému programu přizpůsobil i setlist. Sázel především na hity, přednost dostaly ty rockovějšího charakteru a balady pouze prokládal na drobné uvolnění. Vše otevřela "Back To You" a v rychlém sledu následovala "Somebody", skvělá "Here I Am" a rázná "Kids Wanna Rock", v níž to poprvé pořádně rozbalil i bubeník Mickey Curry. Naopak menší kytarové orgie si střihl Adams se Scottem v "Hearts On Fire". Do této doby byli diváci poněkud tiší, nicméně ve chvíli, kdy naservíroval v těsném závěsu ještě "18 'til I Die" a "Summer Of '69", obecenstvo znatelně ožilo. A to měl ještě přijít akustický set.

Ne že by akustické sety byly něco speciálního, ale tento ano. Po dvou pomalejších věcech si všichni doprovodní muzikanti vzali plastové kyblíky a začali bubnovat. Už to bylo něco velmi nečekaného, nicméně pak v tom nechali pouze Curryho, který předvedl něco neskutečného na sestavu z plasťáků, pánvičky a pekáče. Za tento výkon se mu dostalo tak bouřlivého ohlasu jako snad nikomu před tím.

Publikum zpívalo s Adamsem tak nějak chvílemi. Nicméně když spustil "(Everything I Do) I Do It For You", zpívali snad skoro všichni, ačkoli takový sbor jako v případě Nohavici to nebyl. Čekal jsem, jestli se opět dostane na duet "When You're Gone" a kupodivu ano i s partnerkou z publika. Zatímco na předchozích show jsem tuhle pasáž obvykle přetrpěl, slečna Monika z Prahy velmi příjemně překvapila. O samotný závěr se postarala už klasicky "Straight From The Heart", kterou dal Adams akusticky jen s foukací harmonikou.

Gamma Ray, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Osobně hodnotím vystoupení Bryana Adamse jako velmi povedené. Ale je to z pohledu člověka, který má za sebou už čtyři jeho koncerty a tenhle byl vlastně první open-air. Z reakce obecenstva jsem ale podobnou odezvu necítil, jako by návštěvníci čekali něco nadpřirozeného. On zatím přijel obyčejný chlápek v džínách, co se vlastně nelišil až tolik od jiných kapel před ním. Nějak si asi neuvědomovali, že ta správná atmosféra závisí i na nich.

Ačkoli jsem si po poslechu některých studiových věcí Gamma Ray myslel, že tohle na mě bude až příliš tvrdé, byla tahle metalová parta velmi příjemným překvapením. Jejich hudba měla skvělý melodický základ a i ta tvrdost byla naživo na snesitelné úrovni. Bylo to výborné rozloučení s druhým dnem Benátské noci. Ten třetí přinese takové interprety jako Kabát, Sunrise Avenue, Chinaski, Mňága a Žďorp, Anna K. nebo třeba Oceán.

NÁZORY
 • No.. (šlendrián, 28.07.2012 22:56) Reagovat

  ..podivná dramaturgie festivalu.. Kdo vybíral kapely?!

  • Re: No.. (zedzetzed, 29.07.2012 00:16) Reagovat

   českej hudební vkus....

 • nejhorší fest (eagle-eye, 29.07.2012 09:03) Reagovat

  Ze zahraniční současné širší špičky tradičně nikdo, vždycky max. nějaká vyčpělá hvězda. Z českých kapel jsem třeba nenarazil ani na jedno novější jméno. Prostě katastrofa za 1.600 na místě. Ale lidi to prostě žerou, nechápu to, ale jo. Byl jsem zadarmo na chvilku a strávil jsem ji na rockotéce u Jacka Danielse...:-) (v životě bych totož za tenhle hnus neplatil, spíš bych si nechal zaplatit za to, že to musim poslouchat)

 • provníní kapel (eagle-eye, 29.07.2012 09:12) Reagovat

  Na co bych se na BN jinak těšil (Tublatanka,Vypsaná fiXa,Michal Hrůza,Oceán,Atari Terror, Dark Gambale), 7 kapel za 1600? Sorry. Většinu interpretů na BN vyloženě nesnáším (Kristina,No Name,Mig21,Nohavica,Rybičky48,Doga,Brichta,Hush,Eddie Stoilov,WaldaGang,Kabát,Mandrage,DoctorPP,Chinaski,Sunrise Avenue,Kolář,Trubo,Landa,Debbie,Znouzectnost), takže poměr 7:20...

 • škarohlídi (Lešek, 30.07.2012 12:09) Reagovat

  S autorem úplně souhlasíme a výběr interpretů byl velice podařilý, žádnej rokáč, žádná tucárna, žádná diskoška. Prostě multikulti pro každého něco a to se nám právě moc líbilo, vždyť pokud se mi ze sta kapel líbí jen tři, tak tam asi nepojedu. Lidi nebuďte pořád takoví negativisti, festival se povedl, nám se moc líbil, i když jsme z nového místa konámí měli strach, jó bylo to dobrý. Tak a teď mě rozcupujte :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tomáš Polák (Mig 21) ON AIR: Název naší kapely jsem s kamarádem směnil za pivo (17.05.2022 12:06)
- Video: Tomáš Hajíček (Krucipüsk) ON AIR: Devadesátky byly období největší svobody (06.04.2022 11:51)
- Recenze: Album "Thrash The Thrash" od Arakainu se i po desítkách let může honosit nálepkou legendární (03.04.2022 09:00)
- Naživo: Krucipüsk oslavili ve Foru Karlín třicátiny a dali zapomenout na dva roky v pekle (02.04.2022 16:37)
- Fotogalerie: "30 + 2 roky v pekle" s Krucipüsk ve Foru Karlín stály za to (02.04.2022 12:32)
- Krucipüsk zve na výroční koncert do pražského Fora Karlín (21.03.2022 14:51)
- Recenze: Šťastný, až to bolí, a pořád stejný. Takový je Bryan Adams na albu "So Happy It Hurts" (19.03.2022 09:00)
- Bryan Adams je na novém albu tak šťastný, až to bolí (17.03.2022 20:12)
- Nové desky 10/2022 - od Bryana Adamse přes Radůzu po Dymytry (16.03.2022 08:00)
- Rozhovory: Jan Hladík (Mig 21) - Zrajeme jak víno (04.02.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Ed Sheeran Slash Queen Michal Prokop The Beatles Dua Lipa Viktor Sheen Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu