shop.musicserver.cz
Benátská noc 2012, areál Vesec u Liberce, 27.7.2012

Benátskou rozzářili Adams, Nohavica i Mig 21

Vydáno: 28.07.2012 14:46 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: facebook interpreta

Po celkem vydařeném slovenském večeru se v pátek už oficiálně otevřely dveře dvacáté Benátské noci. A hned první, respektive druhý den lákal na hvězdu toho největšího kalibru, Bryana Adamse. A když k němu přidáte Jaromíra Nohavicu, Mig 21, Gamma Ray nebo třeba Emira Kusturicu, zní to skoro jaké námět na reportáž.

Live: Benátská noc, den první

místo: areál Vesec u Liberce
vystoupili:Support Lesbiens, Arakain, Krucipüsk, Emir Kusturica, Bryan Adams, Mig 21, Gamma Ray, Jaromír Nohavica a další
datum: 27. července 2012
Fotogalerie

Support Lesbiens, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Zatímco většinu českých festivalů letos provází ne zrovna dobré počasí a například fanouškům na Colours to i částečně kazilo výborné hudební zážitky, vypadá to, že Benátská noc si to vybírá za všechny předchozí roky plné vody. Ale jak je známo, jsme národ nespokojených, a tak tu lidi zase nadávají. Na co? No, na velké vedro. Pravda je ovšem ta, že když se člověk smaží ve vlastním potu, není se co divit.

Na horko si nestěžovali pouze diváci, ale i vystupující jako například Support Lesbiens, kteří něco málo po čtvrté nastoupili na jedno z hlavních pódií. Na druhou stranu bylo štěstí, že byli v programu právě v pátek. Nevím, jak vám, ale mně stylem i zpěvem poměrně značně připomínají Sunrise Avenue, kteří se představí publiku v sobotu. A poslouchat dvě podobné kapely za sebou zrovna nemusím. Takhle ale bylo příjemné slyšet "Sweet Little Something", "Cliché" nebo "In Da Yard".

Po Supportech se o pozornost na hlavním pódiu přihlásil Arakain, letos slavící výročí své existence. A je úplně jedno, že se sestava za ta léta poměrně značně promíchala. Nutno ovšem říct, že Arakain přitáhl především své věrné, podstatná část publika se totiž přesunula před menší scénu, kde se pomalu začali chystat Krucipüsk. Ve chvíli, kdy se Tomáš Hájíček opřel do "Druide" a les rukou se rozkýval do rytmu, bylo jasno - Krucipüsk měl být na hlavní scéně. Myslím, že by se tak nemálu lidí vyřešilo dilema a Emir Kusturica nemusel začínat před lehce dietním publikem.

Emir Kusturica, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
To naštěstí netrvalo moc dlouho a prostor před Forum stage se zaplnil. Kusturica totiž se svým ansámblem nabídl velmi příjemnou alternativu k převážně rockové produkci a balkánská dechovka nabalující na sebe nejrůznější žánry a styly lidi přitáhla a už jen tak nepustila. Někoho zaujala choreografie skupiny, někoho neotřelá nástrojová kombinace založená na kytarách, doprovázených houslemi, akordeonem a chvílemi i saxofonem a především neskutečně živá a energická muzika samotná. Během Kusturicova setu zazněly pochopitelně věci z jeho filmů jako třeba "Černá kočka, bílý kocour" nebo i mírně kontroverzní "Fuck You MTV". Po tom, co pochválil půvab českých holek, už předal Kusturica žezlo Mig 21.

Mig 21, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Nutno říct, že takový programový přeskok byla šťastná volba. Macháček a spol. vlastně pokračovali jen tam, kde Kusturica skončil. Koneckonců hudebně-tanečně-recesisticko-striptérský spolek, či jak se sami nazývají, hovoří za vše. Jiří Macháček toto označení naplňoval hned od počátku a s přirozeností sobě vlastní exhiboval, seč mu rekvizity stačily. Například na nafukovací kytaru válel náruživěji než později Gamma Ray. Migové mají lidi zjevně už vycvičené. Většina věděla, jak se správně chovat na "punkovém koncertě", tedy co odpovědět na love you, ovšem nabízenou punkovou písničku nakonec nedostali. Dostali naopak countryovou "Máma se vrací", která vlastně ani tak country nebyla. Pochopitelně zazněly i největší hity kapely jako "Malotraktorem" nebo "Slepic pírka" a o úplný závěr se postarala coververze "My Way" jako "Mávej", při které se Macháček jako snad jediný vypravil i pod pódium.

Jaromír Nohavica, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Mig 21 měl poměrně slušnou návštěvu, ale nedá se to srovnat s Jaromírem Nohavicou, který zcela zaplnil prostor mezi scénou a stánky s občerstvením. Vzhledem k tomu, že nedávno vydal nové album, není divu, že se i jeho vystoupení neslo v jeho duchu. Ostravský písničkář přijel společně s polským akordeonistou Robertem Kuśmierskim a především s folkovějším a relativně intimním repertoárem z osmdesátých let. Musím říct, že bylo velmi příjemné si poslechnout mezi novými věcmi i ty starší jako "Darmoděj", "Kometa" nebo "Zítra ráno v pět". Při "Cukrářské bossanově" se snažil rozezpívat publikum, ale zjevně nebyl s výsledkem spokojený, a tak se v rámci zpěvu pustil do kritiky diváků, že se více soustředí na přípravy druhého pódia než na zpěv. Nejlepší odpovědí na tuto kritiku bylo, když hned v následujícím "Pasáčkovi krav" notovaly tisíce lidí jako jeden sbor. Většinu koncertu odehrál Jaromír Nohavica na kytaru, ale vzal do ruky i heligonku. Jednu z písniček - "Sarajevo" - pak věnoval i svému "předskokanovi" Emiru Kusturicovi. S publikem se rozloučil "Těšínskou" a nakonec sklidil velmi bouřlivý ohlas. Nebýt na pořadu hlavní hvězda, patrně by Nohavicu ze scény nikdo nepustil. Takto ale následoval hutný a spěšný přechod na vedlejší stage.

Bryan Adams

Bryan Adams Live
© bryanadams.com
Vím, že se mnou nebudou mnozí souhlasit, ale Bryan Adams patří mezi nejzářivější jména letošní festivalové sezóny, a to i přes to, že to je sotva rok, co vystoupil v pražské O2 areně. Liberecká zastávka se uskutečnila v rámci evropského turné, které probíhá již od března jak po halách, tak i po dalších rockových festivalech. Tomu byl přizpůsobený i koncept celého vystoupení. Adams přijel s celou kapelou, letos obohacenou ještě o jednoho člena. Tentokrát si ke své kytaře a svému dlouholetému spolupracovníkovi Keithu Scottovi přizval bicí, baskytaru a klávesy. Celý koncert odehrál na standardním pódiu pouze s jednou specialitou - z Prahy kvůli němu přijela obří projekční stěna, která zabrala celou zadní plochu pódia.

Festivalovému programu přizpůsobil i setlist. Sázel především na hity, přednost dostaly ty rockovějšího charakteru a balady pouze prokládal na drobné uvolnění. Vše otevřela "Back To You" a v rychlém sledu následovala "Somebody", skvělá "Here I Am" a rázná "Kids Wanna Rock", v níž to poprvé pořádně rozbalil i bubeník Mickey Curry. Naopak menší kytarové orgie si střihl Adams se Scottem v "Hearts On Fire". Do této doby byli diváci poněkud tiší, nicméně ve chvíli, kdy naservíroval v těsném závěsu ještě "18 'til I Die" a "Summer Of '69", obecenstvo znatelně ožilo. A to měl ještě přijít akustický set.

Ne že by akustické sety byly něco speciálního, ale tento ano. Po dvou pomalejších věcech si všichni doprovodní muzikanti vzali plastové kyblíky a začali bubnovat. Už to bylo něco velmi nečekaného, nicméně pak v tom nechali pouze Curryho, který předvedl něco neskutečného na sestavu z plasťáků, pánvičky a pekáče. Za tento výkon se mu dostalo tak bouřlivého ohlasu jako snad nikomu před tím.

Publikum zpívalo s Adamsem tak nějak chvílemi. Nicméně když spustil "(Everything I Do) I Do It For You", zpívali snad skoro všichni, ačkoli takový sbor jako v případě Nohavici to nebyl. Čekal jsem, jestli se opět dostane na duet "When You're Gone" a kupodivu ano i s partnerkou z publika. Zatímco na předchozích show jsem tuhle pasáž obvykle přetrpěl, slečna Monika z Prahy velmi příjemně překvapila. O samotný závěr se postarala už klasicky "Straight From The Heart", kterou dal Adams akusticky jen s foukací harmonikou.

Gamma Ray, Benátská noc 2012, Areál Vesec u Liberce, 27.7.2012
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Osobně hodnotím vystoupení Bryana Adamse jako velmi povedené. Ale je to z pohledu člověka, který má za sebou už čtyři jeho koncerty a tenhle byl vlastně první open-air. Z reakce obecenstva jsem ale podobnou odezvu necítil, jako by návštěvníci čekali něco nadpřirozeného. On zatím přijel obyčejný chlápek v džínách, co se vlastně nelišil až tolik od jiných kapel před ním. Nějak si asi neuvědomovali, že ta správná atmosféra závisí i na nich.

Ačkoli jsem si po poslechu některých studiových věcí Gamma Ray myslel, že tohle na mě bude až příliš tvrdé, byla tahle metalová parta velmi příjemným překvapením. Jejich hudba měla skvělý melodický základ a i ta tvrdost byla naživo na snesitelné úrovni. Bylo to výborné rozloučení s druhým dnem Benátské noci. Ten třetí přinese takové interprety jako Kabát, Sunrise Avenue, Chinaski, Mňága a Žďorp, Anna K. nebo třeba Oceán.

NÁZORY
 • No.. (šlendrián, 28.07.2012 22:56) Reagovat

  ..podivná dramaturgie festivalu.. Kdo vybíral kapely?!

  • Re: No.. (zedzetzed, 29.07.2012 00:16) Reagovat

   českej hudební vkus....

 • nejhorší fest (eagle-eye, 29.07.2012 09:03) Reagovat

  Ze zahraniční současné širší špičky tradičně nikdo, vždycky max. nějaká vyčpělá hvězda. Z českých kapel jsem třeba nenarazil ani na jedno novější jméno. Prostě katastrofa za 1.600 na místě. Ale lidi to prostě žerou, nechápu to, ale jo. Byl jsem zadarmo na chvilku a strávil jsem ji na rockotéce u Jacka Danielse...:-) (v životě bych totož za tenhle hnus neplatil, spíš bych si nechal zaplatit za to, že to musim poslouchat)

 • provníní kapel (eagle-eye, 29.07.2012 09:12) Reagovat

  Na co bych se na BN jinak těšil (Tublatanka,Vypsaná fiXa,Michal Hrůza,Oceán,Atari Terror, Dark Gambale), 7 kapel za 1600? Sorry. Většinu interpretů na BN vyloženě nesnáším (Kristina,No Name,Mig21,Nohavica,Rybičky48,Doga,Brichta,Hush,Eddie Stoilov,WaldaGang,Kabát,Mandrage,DoctorPP,Chinaski,Sunrise Avenue,Kolář,Trubo,Landa,Debbie,Znouzectnost), takže poměr 7:20...

 • škarohlídi (Lešek, 30.07.2012 12:09) Reagovat

  S autorem úplně souhlasíme a výběr interpretů byl velice podařilý, žádnej rokáč, žádná tucárna, žádná diskoška. Prostě multikulti pro každého něco a to se nám právě moc líbilo, vždyť pokud se mi ze sta kapel líbí jen tři, tak tam asi nepojedu. Lidi nebuďte pořád takoví negativisti, festival se povedl, nám se moc líbil, i když jsme z nového místa konámí měli strach, jó bylo to dobrý. Tak a teď mě rozcupujte :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dua Lipa - Training Season 8/10
Video: Dua Lipa chce v "Training Season" konečně sbalit pořádného chlapa O datu vydání, natož o dalších detailech třetí studiovky Duy Lipy prozatím nevíme nic, nahrávka se už ale pravděpodobně blíží. Zpěvačka totiž po megahitu "Houdini" do světa vyslala další singl nazvaný "Training Season". A... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 15:15 v sekci Audio / Video | Video
Jamaron - smrt nás nerozdělí 7/10
Video: Jamaron v klipu "smrt nás nerozdělí" vzpomínají na Filipa Karlíka Jamaron loni oslavil deset let existence, avšak s jednou zásadní kaňkou, nečekaným úmrtím baskytaristy Filipa Karlíka. Zdálo by se, že song "smrt nás nerozdělí" je reakcí na tuto tragickou událost, ale není tomu tak. Hudbu totiž... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 10:00 v sekci Audio / Video | Video
Různí interpreti - Soft Rock Line (2CD) 8/10
Minirecenze: Dvojalbum "Soft Rock Line 1969 - 1989" nabízí to nejlepší z bigbítových balad i něco navíc Supraphonský náhrdelník "Line edition" letos navlékl v tradičním čase poloviny prvního měsíce roku devátý korálek. Kolekce "Soft Rock Line 1969 - 1989" je tentokrát tematicky zaměřena na rockové balady a autor Karel Deniš měl co... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 20:45 v sekci Recenze | Minirecenze
Vampire Weekend - Capricorn 8/10
Video: Vampire Weekend jsou zpět. Klipy "Capricorn" a "Gen-X Cops" jsou prosáklé osmdesátkami Americká indierocková partička Vampire Weekend v polovině února potěšila fanoušky informací o tom, že chystá páté album. Ponese název "Only God Was Above Us" a vyjde 5. dubna. Upíří se nejspíš vyžívají v napětí, a tak tuto... čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 08:08 v sekci Audio / Video | Video
Brittany Howard - What Now 8/10
Recenze: Druhá sólovka od Brittany Howard "What Now" je příběhem o uvadající lásce zabaleným do neobvyklých zvuků Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po... čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bryan Adams zahraje na podzim v Brně (20.02.2024 10:14)
- Top 10: "ČESKÝ SLAVÍK NIKOHO NEZAJÍMÁ!" 10 nejčtenějších článků roku 2023 (01.01.2024 19:45)
- Fotogalerie: Bryan Adams rozezpíval vyprodanou O2 arenu (18.12.2023 11:08)
- Naživo: Bryan Adams hrál tak skvěle, až to (skoro) bolelo (17.12.2023 19:41)
- Tip na dárek pod stromeček: Kniha Arakain - History 40 (14.12.2023 17:35)
- Recenze: Třinácté album Krucipüsk na "HovnoZle" naštěstí nedopadlo (13.11.2023 18:00)
- Krucipüsk a Kurtizány z 25. Avenue vyrážejí na společné turné (13.10.2023 12:15)
- Hudba v tisku: Kniha "Nohavica (a jeho naše malá válka)" ukazuje nečernobílý vztah muzikanta s StB (10.10.2023 17:00)
- Naživo: Nohavica uchvátil Benátskou! v dešti, Střihavka se "Zemí vzdálenou" zklamal (31.07.2023 16:33)
- "Apage Satanas" od Arakainu vychází po čtvrtstoletí ve výpravné reedici (07.06.2023 12:45)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 21.02.
Holly Humberstone (UK) (Rock Café, Praha)
Čt 22.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 22.02.
James Athur (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 24.02.
Depeche Mode (UK) (O2 arena, Praha)
Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lucie Vondráčková Viktor Sheen Dua Lipa Taylor Swift AC/DC Madonna BTS Ed Sheeran Michal Prokop Mirai Billie Eilish Queen Adele Lady Gaga Beyoncé The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu