Variace na téma počasí

Vydáno: 02.11.2001 05:00 v sekci Recenze - Hynek Just | foto: facebook interpreta

Iva Bittová právě vydala svůj nový projekt s kapelou Čikori, vyšel - stejně jako "Bílé Inferno" před čtyřmi lety - u vydavatelství Indies a je to deska, která lecjaké pravdy o kvalitách zpěvačky potvrzuje. A není rozhodně jen dílem Bittové, ostatní muzikanti jsou pro desku stejně tak přínosní.

Iva Bittová - Čikori

Celkový čas: 51:24

Skladby: Kočka, Mravenčí síla, Křídla, Jungle, Přání, První, Polykačka nožů, Zapískej, Kazu

Vydavatel: Indies

Možná si vzpomínáte na přibližně rok starý report z koncertu Ivy Bittové a Čikori. Vzhledem k nadějím, které byly už tenkrát tomuto seskupení přikládány a které živé vystoupení jedině potvrzovalo, není náhodou, že vznikla i studiová nahrávka a není ani zcela od věci, že ji vydalo domovské vydavatelství Bittové - Indies. Právě zde vyšla před čtyřmi lety deska "Bílé Inferno", pod kterou byli kromě Bittové a Václavka podepsáni všichni, kdo dnes spoluvytváří Čikori, aktuální album by se tedy dalo považovat za jakési volné pokračování "Bílého Inferna", repertoárově se desky (což by se podle koncertů Čikori nemuselo zdát samozřejmé) nepřekrývají.

Ve jménu prostoru a průzračnosti, vlastností, na jejichž základě Bittová tento projekt definovala, se nese už obal desky, informačně velmi sporý přebal i booklet je z větší části vyplněn modrou zamračenou oblohou. A v tomto směru spolu obsah a vizuální podoba krásně ladí, není těžké si spojit plynutí a prolínání jednotlivých motivů s volně plujícími mraky, obrazy, které z nich vznikají jakoby nikdy nebyly dokončené, dříve než dospějí ke tvaru, který v nich začínáme vidět, změní směr, spojí se s jinými, případně se obrátí hlavní směr větru. Někdy se počasí schyluje k bouřce, vítr zesiluje a mraků přibývá ("Křídla"), chvílemi se slunko snaží probojovat ven ("Jungle") a na chvilku se stává pánem jasné oblohy ("Přání"), jindy jakoby se mezi svěžím deštěm a jarním sluncem právě tvořila duha ("První"), jiná místa evokují atmosféru pročištěného vzduchu těsně po dešťové přeháňce ("Polykačka nožů"), před koncem tempo zleniví a začíná padat soumrak ("Zapískej"). Podobných metafor by šlo použít ještě desítky, otázkou je, jestli by potenciálnímu zájmu o desku spíše nepřekážely či ji zbytečně nevymezovaly. Jisté je, že ve jménu nevyzpytatelnosti, lehkosti, pohrávání si s motivy, pouhého naznačování a nedokončování vět, se nese celých jednapadesát minut.

Neznamená to, že by se na desce mouchy nenašly. Kritiku by určitě zasloužil vnitřek bookletu, který je po grafické i obsahové stránce nedodělaný (přinejmenším absence textů je velká škoda). Stran hudby je škoda zařazení improvizovaných písní vzniklých spontánně ve studiu (jsou dvě), přes všechnu profesionalitu je rozdíl mezi "daným" a "náhodným" poměrně znatelný - příkladná je zakončující píseň "Kazu", která svou neuchopitelností možná až zbytečně shazuje okolní materiál (rozhodně to není případ písně "do počtu", stopáž alba by dosahovala necelých padesát minut i bez ní). Při více posleších mohou překážet i nevázané projevy roztomilosti protagonistky, zejména chuť obohacovat konce skladeb různými variacemi vzdychání, mňoukání a mlaskání bývají s novým objevováním desky posluchačovi na obtíž.

První album Čikori je v každém případě pastvou pro imaginaci jen trochu vnímavého posluchače, je ohromně bohatá, nástrojově i stylově pestrá, uvolněná a zdravě zašpiněná. Sympatická je i zvýšená role spolumuzikantů, narozdíl od "Bílého Inferna" už nejsou jen v roli hostů, ale reguléních spolutvůrců - cítit je to jak na jazzovějším vkladu rytmické dvojky Honzák (kontrabas) - Dvořáček (perkuse, bicí), tak na zasněnějších plochách Kučerovy trubky. V místech, kde se tyto vlivy podaří zkoordinovat ještě s "tradičně" sehraným projevem Bittové a Václavka, dá se bez rozpaků mluvit o tom nejpropracovanějším a nejpovedenějším, co nám kdy Bittová představila.

P.S.: Slovo "čikori" nemá, jak mnozí mylně šíří, původ v rómštině, je anglickým výrazem pro čekanku. Bittová po něm pojmenovala svou kapelu na základě pozitivní zkušenosti s belgickým čekankovým pokrmem, zároveň se jí zdál pojem ideálně zvukomalebný.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 14.12.2025
Naživo: Mňága a Žďorp pokřtila desku "Hoříš? Hořím!" voskem ze svíčky. Naštěstí nic nechytlo Mňága a Žďorp v pražském Lucerna Music Baru během neděle i pondělí přehrála celou novou desku a pokaždé ji rovnou pokřtila. První večer se kmotrem stal herec Marek Taclík a místo šampaňského použil rozpálený vosk ze svíčky.... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 15:30 v sekci Naživo
Richard Krajčo a Filharmonie Hradec Králové, Kongresové centrum, Praha, 14.12.2025
Naživo: Vánoce, kdy zvítězila hudba. Richard Krajčo odehrál s orchestrem v Praze životní koncert Jako čtenáři mnohdy nemyslíme na to, že za texty, které čteme, stojí lidé, kteří mají své vlastní životy. A jindy zase coby (hudební) novináři zapomínáme, že ti, o kterých píšeme, si to s největší pravděpodobností... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 09:00 v sekci Naživo
James Arthur, O2 universum, Praha, 14.12.2025
Naživo: James Arthur v Praze zápasil se zvukem i s pitnou vodou. Minerálku totiž nesnáší! Proslavil se jako vítěz deváté série britského X Factoru, kdy jedinečným způsobem zazpíval píseň "Impossible" od Shontelle. A zatímco na původní interpretku si dnes vzpomene už málokdo, zpěvák ve znamení Ryb, který po nich... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 17:24 v sekci Naživo
Grey256 - ale! 7/10
Recenze: Grey256 na "ale!" místo návratu do minulosti uhnul úplně jinam Grey256 dal před dvěma roky průchod svým rockovým pocitům a kariéru rappera na čas odsunul na vedlejší kolej. Podzimní EP "ale!" mělo být návratem ke kořenům, spíš však ukazuje, že Martin Albrecht už má éru dejte mi beat a já... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 12:00 v sekci Recenze
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Be4eight na albu "11×13" spojuje protiklady do souladného celku (30.03.2023 16:00)
- Naživo: Krajina Folkových prázdnin zavedla návštěvníky na místa, kde je svět v pořádku (03.08.2021 17:37)
- Nové desky 29/2021 - od Anne-Marie přes Jacksona Browna po Johna McLaughlina (28.07.2021 08:00)
- Fotogalerie: Všechny barvy Poličky aneb Colour Meeting 2021 v obrazech (26.07.2021 12:36)
- Naživo: Trojí mrazení v zádech v jednom festivalovém dni? Pro úvod Colour Meeting v Poličce žádný problém (24.07.2021 17:23)
- Rozhovory: Lenka Dusilová - Karty jsou nějak rozdané a člověk se musí probíjet danými podmínkami (18.11.2020 16:00)
- Recenze: "Řeka" Lenky Dusilové je jako nelehká, ale přirozeně plynoucí báseň (11.11.2020 08:00)
- Slyšeli jsme "Řeku" Lenky Dusilové. A je na co se těšit (22.10.2020 13:34)
- Bittová, Dusilová a Načeva přivezou na turné živé album "Spolu" zaznamenávající to nejlepší z loňských koncertů (15.11.2018 18:11)
- Bittová, Dusilová a Načeva zvou na turné svým prvním společným klipem (24.10.2018 09:28)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Ewa Farna The Prodigy Prince Justin Bieber Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe