Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Ví mašinführer Sedláček, co je to dramaturgie?

Vydáno: 12.12.2011 12:01 v sekci Na okraj - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Před pár dny vyvolal Tomáš Tenkrát svým článkem "Dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček je strojvedoucí metra" pořádnou vlnu reakcí. A to jak uznání a obdivu, tak nadávek a nepochopení. Co ale mezi tím vším trochu zapadlo, je skutečná podstata problému jménem Radek Sedláček.

Pražské metro
© http://metropraha.info
Ono totiž vůbec nejde o to, že se tento pán živí jako strojvedoucí metra. Problém je v tom, že hudební dramaturgie Radiožurnálu (existuje-li nějaká, což pozorovatel zvenčí kvůli stavu hudby na této stanici těžko rozpozná) vypadá, jako by ji měl na svědomí právě řidič metra, který ale vůbec neví, jak k výběru hudby v rozhlase přistupovat.

Faktem je, že Radiožurnál změnu potřebuje. Vůbec ne proto, že pan Sedláček není žádný METROsexuál. Ale proto, jak se tato stanice k hudbě obecně chová. Nejde o to, aby Radiožurnál pouštěl nějakou alternativu. To by byl ostatně nesmysl. To, co mu chybí, je pestrost a aktuálnost. Přece si nikdo nepřeje ultrakonzervativní rádio, které žije z retro hudby. Anebo ještě jinak. Prostě jen nechci poslouchat to, co jsem slýchával před třiceti lety jako čtyřletý v pořadu "Pozor zákruta".

A co že je to vlastně ta dramaturgie? Z různých materiálů, které se na webu objevily, mám pocit, že si pan Sedláček pod tímto pojmem představuje úplně něco jiného, než by měl. Všude se ohání selektorem, ale ne hudbou, kterou hraje, ani kontextem, v němž má zaznít. V tom bude patrně největší nedorozumění. A tak pojďme našemu nejslavnějšímu mašinführerovi ukázat, o co tedy skutečně jde. A jako ideální prostředí, na němž to můžeme simulovat, se nabízí to, čemu by pan Sedláček snad rozumět mohl. Pražské metro. Snad se mu v tom jeho tunelu rozsvítí...

Představte si tedy, že by se z rozhlasu v metru neozývalo klasické: "Příští stanice Vltavská," ale jízdu by zpříjemňovala, podobně jako to v Radiožurnálu dělá mluvené slovo (já vím, o zpříjemňování na Radiožurnálu v současné době nemůže být řeč), hudba. A pak by to mohlo vypadat třeba nějak takto (pro každou trasu si vybereme tři stanice):

Trasa A: Muzeum - Flora - Náměstí míru

Uznávám, že Slezské muzeum není tak úplně Národní muzeum v Praze. Ale jako by Jarek Nohavica v době vzniku věděl, že po letech bude právě tato skladba z nepřekonatelného alba "Mikymaouzoleum" sloužit jako ideální učebnicový příklad, vložil do textu nám tolik známou větu: "Ukončete nástup, dveře se zavírají." Pro metro je tedy jak vyšitá. To Peter Paul & Mary už v roce 1962 opěvovali krásy stanice Flora a barvitě vylíčili, co vše kvůli ní a v ní může člověk zažít. A Tři sestry popisují noční život v okolí Náměstí míru. Ostatně i Bull Mácha prý přijel do UKDŽ metrem.


Trasa B: Anděl - Karlovo náměstí - Luka

Žluté béčko začneme třeba na Andělu. Jedna z nejznámějších krylových písniček jako by sem patřila. Přesně zapadá do celkového kontextu dané lokality (jako že bratříček, osmašedesátý, Rusáci, Moskevská, Anděl, však mi rozumíte). Visací zámek upozorňuje na nebezpečné vandaly pohybující se kolem Karlova náměstí a na stanici Luka se nedá jet jinak než s klasickým popěvkem "Pojedeme na Luka, až kukačka zakuká" v uších.


Trasa C: Florenc - Kačerov - Vltavská

The Toy Dolls jsou punkovou kapelou, která se před ničím nezastaví (podobně jako pražské metro). Třeba bravurně překlápějí do punku vážnou hudbu. Stejně dobře jim vyšla i skladba pro stanici "Florenc". Nejen děti by jistě ocenily, kdyby cestou na "Kačerov" zpíval Vilém Čok písničku z oblíbených disneyovek. A abychom byli i trochu serióznější, pestří a zavděčili se skutečně všem cestujícím, na Vltavské nemůžeme pouštět nic jiného než Smetanovu "Vltavu".


Metro po Sedláčkovsku: Háje - Vyšehrad - Anděl

Ale kdyby byl dramaturgem pražského metra pan Sedláček, slyšeli bychom v lepším případě toto: na stanici Háje písničku "Dobrý den, Majore Gagarine" (protože to dříve byla Kosmonautů). Na Vyšehradě by zněla "Abyste to věděla", kterou zpívá Gott a Walda (protože dřív Gottwaldova) a na Andělu by nehrál Krylův "Anděl", ale dozvěděli bychom se, proč "Moskva slzám nevěří" (protože Moskevská). Ale to jen v případě, že by se pan dramaturg alespoň trochu zamyslel. Daleko pravděpodobněji by tam stejně hrály ty Kristíny a jim podobné.


A tak se také přidávám k výzvě Tomáše Tenkráta. Žádám o odvolání pana Sedláčka, který nekompetentně zapleveluje veřejnoprávní rozhlas hudebním odpadem a/nebo dávno prošlým zbožím a vůbec nepracuje s kontextem, v němž jsou písně vysílány. Připojte se i vy. Přece si nenecháme všechno líbit.

NÁZORY
 • No, (KarlP, 12.12.2011 12:31) Reagovat

  mne zaráží spíše skutečnost, že Čro nemá (peníze?, motivaci?,...) na to, aby zaměstnal hudebního dramaturga (dramaturgy!!!) na plný úvazek a musí na to mít externistu, který jednou za čas (jestli vůbec) "nakrmí" selektor.

 • Bezva (Roman, 12.12.2011 13:20) Reagovat

  Rád se připojím k Vaší výzvě! Zrovna dneska jsem v autě poslouchal RŽ s Michalem Prokopem a po zaznění prvních tónů vybraných skladeb p. Sedláčka jsem okamžitě přepínal - hrůza, děs, nekompetentnost, nezájem, pokřivený vkus, pohrdání lidma...

 • promarněná šance (ignorand, 12.12.2011 13:23) Reagovat

  Slezské muzeum, ve kterém se zpívá o opavských trolejbusech, přitom Nohavica má i píseň vyloženě o metru(!) - Stanice Jiřího z Poděbrad... www.youtube.com/watch?v=ZqIJPOz3KS0

  • Re: promarněná šance (Honza Průša (autor), 12.12.2011 13:37) Reagovat

   To já vím, že je o trolejbusech. Nicméně - na stanici Jiřího z Poděbrad jsem si při psaní nevzpomněl (ta mantra ukončete nástup ... se nedala odbourat). Myslel jsem akorát na metro pro krtky.

   • Re: promarněná šance (ignorand, 19.12.2011 11:49) Reagovat

    Hahaha, tak na to jsem si zas nevzpomněl já :) ... a tak si říkám, že by bylo ještě údernější než ten Jiří.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 18:00 v sekci Publicistika
0
The Weeknd - Dawn FM 8/10
Recenze: The Weeknd prochází na albu "Dawn FM" očistou Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Čad - Medvede 8/10
Recenze: Deska "Medvede" od Čad je jako vakcína na duši Slovenská tvrdě kytarová stálice Čad je tu s dalším albem. Vznikalo na půdě českého studia Sono v nešťastné covidové době. A ta se na "Medvede" podepsala. Pozitivně? Negativně? Co nabídne asi nejvýraznější metalová formace od... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2022 09:00 v sekci Recenze
0
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem sto tři... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 18:30 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Recenze: "Československý příběh" snímá z Karla Gotta svatozář, zbytečnou špínu však neplive (19.12.2021 09:00)
- Video: Fanánek s kocovinou volá v klipu Tří sester: "A já chci bejt jak tvůj pes!" (15.12.2021 09:34)
- Vychází "GOTT - Československý příběh", očekávaná kniha Pavla Klusáka (26.11.2021 13:35)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Český slavík představil nejúspěšnější interprety letošního ročníku (06.11.2021 10:27)
- Za Vladimírem Mišíkem odstartoval v albovém žebříčku Karel Gott, rádiím stále vládne Ed Sheeran (13.10.2021 16:30)
- Nové desky 39/2021 - od Brandi Carlile přes Asking Alexandria po Ministry (06.10.2021 13:15)
- Český slavík začal novou éru s pozměněným hlasovacím systémem i pravidly. Karel Gott posmrtně vyhrát nemůže (22.09.2021 08:11)
- Recenze: Karel Gott ve své knize "Má cesta za štěstím" potvrzuje, že žil krásný život (12.09.2021 09:00)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Weeknd Adele Ed Sheeran Beyoncé Ewa Farna Taylor Swift BTS Queen Viktor Sheen Rihanna The Beatles Coldplay Ozzy Osbourne Lady Gaga Billie Eilish Dua Lipa Kryštof Jitka Charvátová David Bowie Rob Halford
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu