shop.musicserver.cz

Ví mašinführer Sedláček, co je to dramaturgie?

Vydáno: 12.12.2011 12:01 v sekci Na okraj - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Před pár dny vyvolal Tomáš Tenkrát svým článkem "Dramaturg Radiožurnálu Radek Sedláček je strojvedoucí metra" pořádnou vlnu reakcí. A to jak uznání a obdivu, tak nadávek a nepochopení. Co ale mezi tím vším trochu zapadlo, je skutečná podstata problému jménem Radek Sedláček.

Pražské metro
© http://metropraha.info
Ono totiž vůbec nejde o to, že se tento pán živí jako strojvedoucí metra. Problém je v tom, že hudební dramaturgie Radiožurnálu (existuje-li nějaká, což pozorovatel zvenčí kvůli stavu hudby na této stanici těžko rozpozná) vypadá, jako by ji měl na svědomí právě řidič metra, který ale vůbec neví, jak k výběru hudby v rozhlase přistupovat.

Faktem je, že Radiožurnál změnu potřebuje. Vůbec ne proto, že pan Sedláček není žádný METROsexuál. Ale proto, jak se tato stanice k hudbě obecně chová. Nejde o to, aby Radiožurnál pouštěl nějakou alternativu. To by byl ostatně nesmysl. To, co mu chybí, je pestrost a aktuálnost. Přece si nikdo nepřeje ultrakonzervativní rádio, které žije z retro hudby. Anebo ještě jinak. Prostě jen nechci poslouchat to, co jsem slýchával před třiceti lety jako čtyřletý v pořadu "Pozor zákruta".

A co že je to vlastně ta dramaturgie? Z různých materiálů, které se na webu objevily, mám pocit, že si pan Sedláček pod tímto pojmem představuje úplně něco jiného, než by měl. Všude se ohání selektorem, ale ne hudbou, kterou hraje, ani kontextem, v němž má zaznít. V tom bude patrně největší nedorozumění. A tak pojďme našemu nejslavnějšímu mašinführerovi ukázat, o co tedy skutečně jde. A jako ideální prostředí, na němž to můžeme simulovat, se nabízí to, čemu by pan Sedláček snad rozumět mohl. Pražské metro. Snad se mu v tom jeho tunelu rozsvítí...

Představte si tedy, že by se z rozhlasu v metru neozývalo klasické: "Příští stanice Vltavská," ale jízdu by zpříjemňovala, podobně jako to v Radiožurnálu dělá mluvené slovo (já vím, o zpříjemňování na Radiožurnálu v současné době nemůže být řeč), hudba. A pak by to mohlo vypadat třeba nějak takto (pro každou trasu si vybereme tři stanice):

Trasa A: Muzeum - Flora - Náměstí míru

Uznávám, že Slezské muzeum není tak úplně Národní muzeum v Praze. Ale jako by Jarek Nohavica v době vzniku věděl, že po letech bude právě tato skladba z nepřekonatelného alba "Mikymaouzoleum" sloužit jako ideální učebnicový příklad, vložil do textu nám tolik známou větu: "Ukončete nástup, dveře se zavírají." Pro metro je tedy jak vyšitá. To Peter Paul & Mary už v roce 1962 opěvovali krásy stanice Flora a barvitě vylíčili, co vše kvůli ní a v ní může člověk zažít. A Tři sestry popisují noční život v okolí Náměstí míru. Ostatně i Bull Mácha prý přijel do UKDŽ metrem.


Trasa B: Anděl - Karlovo náměstí - Luka

Žluté béčko začneme třeba na Andělu. Jedna z nejznámějších krylových písniček jako by sem patřila. Přesně zapadá do celkového kontextu dané lokality (jako že bratříček, osmašedesátý, Rusáci, Moskevská, Anděl, však mi rozumíte). Visací zámek upozorňuje na nebezpečné vandaly pohybující se kolem Karlova náměstí a na stanici Luka se nedá jet jinak než s klasickým popěvkem "Pojedeme na Luka, až kukačka zakuká" v uších.


Trasa C: Florenc - Kačerov - Vltavská

The Toy Dolls jsou punkovou kapelou, která se před ničím nezastaví (podobně jako pražské metro). Třeba bravurně překlápějí do punku vážnou hudbu. Stejně dobře jim vyšla i skladba pro stanici "Florenc". Nejen děti by jistě ocenily, kdyby cestou na "Kačerov" zpíval Vilém Čok písničku z oblíbených disneyovek. A abychom byli i trochu serióznější, pestří a zavděčili se skutečně všem cestujícím, na Vltavské nemůžeme pouštět nic jiného než Smetanovu "Vltavu".


Metro po Sedláčkovsku: Háje - Vyšehrad - Anděl

Ale kdyby byl dramaturgem pražského metra pan Sedláček, slyšeli bychom v lepším případě toto: na stanici Háje písničku "Dobrý den, Majore Gagarine" (protože to dříve byla Kosmonautů). Na Vyšehradě by zněla "Abyste to věděla", kterou zpívá Gott a Walda (protože dřív Gottwaldova) a na Andělu by nehrál Krylův "Anděl", ale dozvěděli bychom se, proč "Moskva slzám nevěří" (protože Moskevská). Ale to jen v případě, že by se pan dramaturg alespoň trochu zamyslel. Daleko pravděpodobněji by tam stejně hrály ty Kristíny a jim podobné.


A tak se také přidávám k výzvě Tomáše Tenkráta. Žádám o odvolání pana Sedláčka, který nekompetentně zapleveluje veřejnoprávní rozhlas hudebním odpadem a/nebo dávno prošlým zbožím a vůbec nepracuje s kontextem, v němž jsou písně vysílány. Připojte se i vy. Přece si nenecháme všechno líbit.

NÁZORY
 • No, (KarlP, 12.12.2011 12:31) Reagovat

  mne zaráží spíše skutečnost, že Čro nemá (peníze?, motivaci?,...) na to, aby zaměstnal hudebního dramaturga (dramaturgy!!!) na plný úvazek a musí na to mít externistu, který jednou za čas (jestli vůbec) "nakrmí" selektor.

 • Bezva (Roman, 12.12.2011 13:20) Reagovat

  Rád se připojím k Vaší výzvě! Zrovna dneska jsem v autě poslouchal RŽ s Michalem Prokopem a po zaznění prvních tónů vybraných skladeb p. Sedláčka jsem okamžitě přepínal - hrůza, děs, nekompetentnost, nezájem, pokřivený vkus, pohrdání lidma...

 • promarněná šance (ignorand, 12.12.2011 13:23) Reagovat

  Slezské muzeum, ve kterém se zpívá o opavských trolejbusech, přitom Nohavica má i píseň vyloženě o metru(!) - Stanice Jiřího z Poděbrad... www.youtube.com/watch?v=ZqIJPOz3KS0

  • Re: promarněná šance (Honza Průša (autor), 12.12.2011 13:37) Reagovat

   To já vím, že je o trolejbusech. Nicméně - na stanici Jiřího z Poděbrad jsem si při psaní nevzpomněl (ta mantra ukončete nástup ... se nedala odbourat). Myslel jsem akorát na metro pro krtky.

   • Re: promarněná šance (ignorand, 19.12.2011 11:49) Reagovat

    Hahaha, tak na to jsem si zas nevzpomněl já :) ... a tak si říkám, že by bylo ještě údernější než ten Jiří.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tři sestry a Synové výčepu si v klipu "Kovárna se otvírá" hrají na hospodu (08.12.2023 16:41)
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry (02.11.2023 11:31)
- Recenze: Tři sestry & Synové výčepu se spojili, aby zachytili život a dobu "Františka z Braníka" (28.10.2023 09:00)
- Nové desky 41/2023 - od Troye Sivana přes ††† po Holly Humberstone (18.10.2023 21:00)
- Hudba v tisku: Kniha "Nohavica (a jeho naše malá válka)" ukazuje nečernobílý vztah muzikanta s StB (10.10.2023 17:00)
- Naživo: Nohavica uchvátil Benátskou! v dešti, Střihavka se "Zemí vzdálenou" zklamal (31.07.2023 16:33)
- Trojalbum "Láska bláznivá" přináší spolupráci Karlů Gotta a Svobody v kostce (25.05.2023 16:58)
- Recenze: "Bílé Vánoce" připomínají písně Karla Gotta v té nejčistší kráse (04.12.2022 10:30)
- Fotogalerie: The Toy Dolls rozpumpovali Archu (06.11.2022 10:14)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Taylor Swift Lucie Vondráčková Madonna Barbara Haščáková MC Erik a Barbara Kryštof Ben Cristovao The Beatles Ewa Farna Lady Gaga AC/DC Like She Burian Milly Honsová Sia
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu