To nejlepší v bludném kruhu

Vydáno: 06.11.2011 13:00 v sekci Recenze - Petr Bláha | foto: facebook interpreta

Stát se legendou není jednoduché, pokud se do této role sami nepasujete, ale to pak zpravidla budete pro smích. V případě XIII. století k tomu stačilo pouze založit kapelu, protože domácí gothic scéna dodnes nevrhla na svět smysluplnou konkurenci. Výběrová deska ale ukazuje, že matadorům nechybí kvalita.

7/10

XIII. století - Rituál

Vydáno: 25.3.2011
Celkový čas: 141:09

Skladby: CD1: Fénix, Nosferatu Is Dead, Vampires, Vendetta, Justina, Nevěsta temnot, Katakomby, Berlin & Vienna, Růže a kříž, Měsíc lovce, Upír s houslemi, Rezident Evil, Prokletí domu slunečnic, Butterfly On A Wheel / CD2: Gotika (intro), Kabarette Voltaire, Fatherland, London After Midnight, Poslední letadlo do Buenos Aires, Absinth, Elizabeth, Smutné časy, Třinácté znamení, Bela Lugosi's Dead (I Am Dracula), Mystery Ana, Jolene, Iglau

Vydavatel: Parlophone

Jistá zamrzlost v dobách dávno minulých je pro XIII. století celkem příznačnou záležitostí, ale divíte se tomu u někoho, kdo je posedlý gotikou, světem magie, upírů a temnoty? Asi ne, ale na druhou stranu je to nesporná škoda, protože větší promo by jistě pomohlo. Takhle vyšel příjemný digipack ve vší tichosti a dvacet let kapely se nikterak neoslavovalo. Je to škoda, velká škoda, ale takhle už to chodí a nemá cenu se nikterak vzpouzet, protože tahle jihlavská partička už jiná nebude.

Samotná nahrávka je na dvou CD, které jsou zabalené do poměrně vkusného digipacku, kterému lze asi vytknout jen to, že uvnitř nenajdeme pořádný booklet, ale jen reklamu na novou knihu Petra Štěpána, vyobrazení obalu předchozích desek a seznam songů. To je dost málo a výsledný dojem to přece jen dost sráží. Přidanou hodnotu tak tvoří primárně tři novinky, z nichž autorský "Fénix" je standardní peckou, která se asi uchytí v koncertním setu, ale z jiného pohledu je trochu předvídatelná. Nové jsou pak ještě dva covery, z nichž "Butterfly On A Wheel" od The Mission vysloveně trpí nekvalitním zpěvem Petra Štěpána v angličtině, ta mu zkrátka nesedí. Naopak velmi překvapila klávesistka Jana v "Jolene" od Dolly Parton.

Jinak jsou oba disky našlapány opravdu tím nejlepším, navíc remasterovaným, což potěší zejména u starších kousků, které nabraly na dynamice. K výběru songů bych vytkl asi jen absenci olympicovského "Karnevalu", ale zarazí spíše jiná věc. Hlavně druhý disk u velké řady songů nese v závorkách u názvů přídavky jako kupříkladu "Crash version", "Alchemy edit" apod., ale ani při poměrně důkladné komparaci se mi zkrátka nepodařilo objevit nějaké podstatnější rozdíly mezi jednotlivými nahrávkami z řadovek a z tohoto výběru. Pokud tedy samozřejmě vynechám nutný remastering. Skutečná podstata pompézních podtitulů mi tak uniká a řekl bych, že zdaleka nebudu sám.

Co nám tedy komplet ve výsledku nabízí? Vkusně zrekapitulovanou tvorbu pilíře naší gothic scény? To bezesporu. Na druhou stranu velice zamrzí absence pořádného bookletu, navíc ani nové songy nejsou kdovíjak převratné, když vezmeme v úvahu, že jeden z nich je nepovedený cover. Ale to ve výsledku není takový problém, protože zbytek je opravdu našlapán jen tím nejlepším. Jenže co si budeme nalhávat? Fanoušci doma řadovky dozajista mají a nová krev se k deskám těžko dostane, pokud nefunguje propagace. Je to začarovaný kruh, ale ten už asi k XIII. století patří.

  • Ne-e (Johnny Násilník, 06.11.2011 13:22) Reagovat

    tohle album jsem tedy neslyšel, ale všechno ostatní co jsem slyšel mě teda vážně nenadchlo. kdyby se upíry, temnotou a magií posedlí bejvalí HNF rozhodli hrát psychobilly, bylo by to lepší

    • Re: Ne-e (Johnny Násilník, 06.11.2011 13:24) Reagovat

      po ránu melu kraviny, chtěl jsem říct většinu věcí co jsou na tomhle albu jsem neslyšel

  • Sestupná kvalita XIII.století (krysarr, 06.11.2011 19:19) Reagovat

    Staré věci od XIII.století byly docela dobré hity, byť samozřejmě v rámci možností. Nicméně od alba Karneval (2001) začla nekonečná nesmyslná recyklace starých věcí, přesně jak je uvedeno v tomto článku (s pompézními názvy \"Erotic version\" \"Blood edit\" apod.). Nechápu proč vydávají nové desky, když nemají co nového nabídnout. I řadové album Dogma je hluboko pod průměrem ve srovnání se staršími kousky.

  • Docela dobrý výběr (Martin, 07.11.2011 10:10) Reagovat

    Koukám,že tady mají některé recenze docela slušné zpoždění od doby vydání... ;)
    Osobně si nemyslím,že by nebylo žádné promo ke 20 letům kapely a k desce,proběhl dokonce výroční koncert tuším v KD Kbely a na jaře bylo zprávami o vydání 2-CD docela vytapetováno na netu. Pravda je,že XIII. v posledních letech nějakou koncertní aktivitou moc nehýří a tudíž je akcí dost pomálu (myslím si,že třeba nějaké menší tour by si podobné výročí asi zasloužilo).
    Co se týká obalů CD,to je bohužel u XIII. podle mě dlouhodobý problém,katastrofa to byla už u digipacku Nocturno live,kde to bylo podobně žalostný,možná ještě horší.
    Jinak si myslím,že 2-CD je docela reprezentativní výběr asi opravdu největších hitů kapely za 20 let,podle mě i slušně poskládaný a co mě docela štvě,je ten "povinný" mastering u starších věcí. U některých to ještě ujde,ale kde mi to dost vadí,je u skladeb z desky Nosferatu,které nejen,že nejsou dynamičtější,ale přímo jim uškodilo odebrání tvrdých kytarových a bicích spodků a jejich jakési zašumění do středního neprůbojného zvuku,který asi sice poněkud více sedne k pozdějšímu zvuku kapely na deskách a tím i k ostatním skladbám,ale Nosferatu byla tvrdá,až metalověji laděná deska a takovýhle mastering těmhle skladbám dost sebral "koule".
    Cover Butterfly On A Wheel považuju naopak za jeden z vrcholů desky - né pro anglickou výslovnost (která je na poměry P.Štěpána ostatně tady docela ucházející), ale kvůli zpěvu Petra,který mi tady přijde jako jeden z nejlepších v kariéře.Jolene mě naopak dost zklamala a živě to bylo předtím ještě horší.
    Ohledně různých označení verzí na hlavně druhém CD - jedná se podle poslechu spíš o různě pokrácené a kompozičně sestříhané skladby (viz třeba Upír s houslemi,která má zkrácené některé mezihry,úvod,refrény,atd),což bych tady asi viděl jako lepší pro dynamiku skladeb v současné době a většina těchto úprav se už nějakou dobu hraje i koncertně. U některých písní je třeba nepatrně zkreslený zpěv,atd,ale všechno hodně decentně,takže běžný posluchač si toho moc všimnout nemusí (recenzent by ovšem měl... ). Ovšem tím neříkám,že bych se nez toho neobešel... Jinak nová věc Fénix je sice dobrá,ale v rámci XIII. nic nového pod sluncem,opravdu klasika,ne špatná,ale pedvídatelná to je fakt.
    Pro mě dobrý :) ,slušný reprezentativní best of 20 years + zajímavé bonusy...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera Po minulém hvězdném týdnu jako by se do hudebních novinek vrátil vánoční čas. Budou vám tedy muset stačit psychrockeři Kula Shaker, chameleon Labrinth, indie rockeři Cast, punk-rockoví Buzzcocks, americký rapper Don Toliver nebo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Na "Noci vlků" se XIII. století mění v tetelivé stíny své vlastní minulosti (19.10.2024 08:00)
- Video: XIII. století vyměnilo v písni "Můj bratře můj" temnou romantiku za vzpomínky (05.10.2024 18:13)
- Nové desky 39/2024 - od Lady Gaga přes Imodium po XIII. století (02.10.2024 12:00)
- Recenze: XIII. století na albu "Amulet" zakládali český gothic rock, skladby jsou silné i po třech dekádách (12.02.2023 13:00)
- Basinfirefest ožívá pod křídly Brutal Assaultu (26.05.2022 14:38)
- Nové desky 44/2020 - od Kylie Minogue přes Shirley Bassey po Monkey Business (10.11.2020 08:00)
- Recenze: Dunění z temných jeskyní pokračuje i na druhém manifestu české gotické scény (26.07.2020 09:00)
- Recenze: Minialbu "Children Of The Blackest Hole" od Cathedral In Flames schází vlastní tvář (20.03.2020 09:00)
- Nové desky 23/2019 - od Zrní přes Duffa McKagana po Pipes And Pints (04.06.2019 21:09)
- XIII. století zrodilo monstrum. Album "Frankenstein" vyjde už za pár měsíců (12.03.2019 11:37)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Lady Gaga Hraczki Beyoncé Madonna Ewa Farna The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
Nastavení personalizace
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe