shop.musicserver.cz
Šestnáct let s MTV Europe Music Awards

Šestnáct let s MTV Europe Music Awards

Vydáno: 04.11.2010 05:00 v sekci Publicistika - Katka Šebestová | foto: facebook interpreta

Pár posledních hodin odpočítává Evropa do vypuknutí ceremoniálu evropských cen MTV, po kterém zbudou některým oči pro pláč, jiní se budou radovat k zbláznění. Dříve než celá sláva, ve které tentokrát držíme pěsti i Čechům, vypukne, zrekapitulujte si s námi celý dosavadní vývoj cen MTV až do jejich puberty.

EMA'S
© mtv.com
Udílení evropských cen MTV se k nám blíží rychlostí Usaina Bolta na závodní dráze. Sošky svým majitelům připadnou už tuto neděli. Kromě klasických kategorií, ve kterých se rozhoduje, kdo nám to nejlépe zpívá do oušek z dámského a pánského pokolení, bude se rozdávat i cena pro Best European Act. V této kategorii máme konečně po šestnácti letech čekání své želízko v ohni, díky mutaci tohoto televizního gigantu, který u nás odstartoval život loni na podzim. Pěsti budeme držet Charlie Straight, kteří na sedmnáctém ročníku v Madridu budou doufat, že se na ně usměje štěstěna. Podívejme se, co ale bylo před nominací kluků z Třince, před spuštění česko-slovenské MTV, no zkrátka jak těch šestnáct uplynulých ročníků vypadalo, jakými proměnami ceremoniál prošel, ve kterých městech se konal a hlavně kdo uhranul diváky svým vystoupením.

1994 - BERLÍN

1. ročník EMA
© facebook interpreta
První ročník začal symbolicky v Berlíně velkou ránou, která měla připomenout nedávný pád zdi a opětovné spojení západního a východního Berlína. Cenami, kterých se udělovalo celkem deset, celý večer provázel tygr z Walesu Tom Jones. Devět rozdávaných sošek mělo hudební charakter, poslední byla charitativního rázu, nesla název Free Your Mind a dostala ji Amnesty International, čili organizace, která bojuje proti porušování lidských práv. Nejlepší vystoupení předvedl průšvihář George Michael, který si poupravil i Brandenburskou bránu, před kterou se celý MTV tyjátr odehrával, k obrazu svému.


1995 - PAŘÍŽ

2. ročník EMA
© facebook interpreta
Módní návrhář Jean-Paul Gaultier byl tím, koho vybrali Francouzi, aby uváděl druhý ročník evropských emtívíček. Kategorií bylo stále deset, s rozdílem, že rozporuplnou Best Cover nahradila kategorie Best Live Act. Tu vyhráli tehdy Evropou zbožňovaní Take That. Pro sošku si došli i dnes již téměř zapomenuti hoši East 17 za Best Dance. Sympatickou cenu Free Your Mind tentokrát dostali Greenpeace. Ročník 1995 si připomeňme legendární písní "Zombie" od The Cranberries, za kterou si i ten večer odnesli jednu z nejprestižnějších cen.

1996 - LONDÝN

3. ročník EMA
© facebook interpreta
Londýnští organizátoři vypočítavě sáhli po Robbiem Williamsovi coby moderátorovi večera. Ten jen rok předtím odešel z Take That, kteří se následně rozpadli, a svými eskapádami plnil denně bulvární plátky, ze kterých si na začátku přenosu pořádně vystřelil, když se nechal ve svěrací kazajce pronásledovat policií. Poprvé se také stalo, že si jeden interpret odnesl více jak jednu sošku. Povedlo se to Oasis, kteří se svým megahitem "Wonderwall" shrábli cenu pro Best Song a samozřejmě byli vyhlášeni i jako nejlepší kapela. Best Live Act byl nahrazen po jediném roce těžce čitelnou kategorií MTV Select a ostrouhala i cena pro nejlepšího režiséra, kterou nahradila MTV Amour, kterou v prvním roce vyhráli The Fugees s kultovní "Killing Me Softly". Fugees se ten večer představili i na pódiu s dalším svým hitem "Ready Or Not".

1997 - ROTTERDAM

4. ročník EMA
© facebook interpreta
Robbie Williams se v roli moderátora osvědčil, proto organizátoři čtvrtých cen sáhli po dalším hezounovi a členovi boybandu Ronanu Keatingovi, který s Boyzone po rozpadu Take That slízal nejlepší smetánku. Ceny se rozrostly o čtyři nové kategorie. Vcelku logicky byla přidána cena pro nejlepší video, vrátila se kategorie Best Live Act a radovat se z možnosti hlasovat mohli i fanoušci alternativy a rapu. Dvě z nových škatulek vyhráli The Prodigy, kteří byli v té době docela tučným soustem pro všechny mravokárce. Čekalo se, že napochodují v nějakém šíleném oblečení, ale kapela si s klidem došla pro rekordní tři ceny v sakách a kožených bundách, čímž všem pánbíčkářům a ostatním kritikům přirovnávajícím je k ďáblům zavřela papule. Na čtvrtý ročník zavzpomínejme s živě zpívajícími Backstreet Boys.

1998 - MILÁN

5. ročník EMA
© facebook interpreta
Město módy Milán nemohlo vybrat za moderátorský stolek nikoho jiného než nějakou pěknou kost z předních stran, konkrétně Jenny McCarthy. Po jednom roce života byly poslány do kytek kategorie Best Rap a Best Alternative. Chuděra Best Live Act byla opět nahrazena, tentokrát kategorií o nejlepší album. Poprvé se začaly udělovat i ceny regionálních MTV, rozdělených do čtyř skupin: Anglie a Irsko, Severní, Střední a Jižní Evropa. Královnou večera byla Madonna s dvěma cenami pro nejlepší zpěvačku a album "Ray Of Light", ze kterého zazpívala hit "The Power Of Good-Bye".

1999 - DUBLIN

6. ročník EMA
© facebook interpreta
Ženská za moderátorským stolkem diváky moc nepřesvědčila, proto se pořadatelé v Dublinu vrátili k Ronanu Keatingovi. Ten si během večera odskočil od moderátorského piedestalu vyzvednout i cenu pro nejlepší britský počin. Regionální ceny se už vykrystalizovaly do podoby, která je provází až doteď, čili téměř každý stát, ve kterém vysílá mutace MTV, má svého vítěze. Ceny tedy putovaly do rukou britských, skandinávských, německých a italských interpretů. V hlavních kategoriích se výraznější změny neděly, přibyla pouze jedna - Best Hip Hop. Nově zrozený fenomén Britney Spears během večera obdržel do té doby opravdu rekordní čtyři ceny. Její vystoupení také připomene celý poslední ročník devadesátých let, především z důvodu, že je alespoň z části zpíváno živě, to se u mladé Američanky v nové éře její kariéry jen tak nevidí.

2000 - STOCKHOLM

7. ročník EMA
© facebook interpreta
Mrazivý Stockholm si svým moderátorským projevem podmanil Wyclef Jean. Velký aplaus si tehdy vysloužili i majitelé ceny Free Your Mind. Dostala ji organizace Otpor! bojující za svržení Slobodana Miloševiče, což se jim povedlo necelý měsíc před udílením cen. Regionální kategorie se rozrostly o další státy, přibyla Francie, Nizozemsko, Polsko a Španělsko. Po delší době udílení nemělo jednoznačného hrdinu, po dvou soškách si odnesli Eminem a Madonna. Nejlepší vystoupením ročníku 2000 se mohou pyšnit U2.

2001 - FRANKFURT NAD MOHANEM

8. ročník EMA
© facebook interpreta
Evropské ceny MTV se po sedmi letech vrátily do země, kde začaly, do Německa. Poprvé dostal moderátorské žezlo komik a herec Sasha Baron Cohen alias Ali G. EMA’s byly první velkou společenskou akcí pořádanou po teroristických útocích z 11. září, které mnoho interpretů ve svých projevech neopomnělo zmínit. Show měla do té doby vůbec nejlepší sledovanost, kterou překonal až ročník 2007. První rok mezi hlavní kategorie přibyla i cena pro nejlepší web. Regionální ceny se také rozrostly o jednoho kamaráda, toho z Ruska. Tři nablejskané sošky si odtáhli domů bouřliváci Limp Bizkit. Free Your Mind projektem se stala kampaň v boji proti HIV/AIDS. Nejvíce pozitivních puntíků za vystoupení dostala Kylie Minogue, která tehdy svět válcovala s hitem "Can’t Get Out Of My Head".

2002 - BARCELONA

9. ročník EMA
© facebook interpreta
Frajírek Puff Daddy, který si rok předtím, než dostal možnost moderovat MTV European Music Awards, začal říkat P. Diddy, pořadatele pěkně rozčílil ještě předtím, než vůbec vzal mikrák do ruky a samotné ceny zahájil. Považte sami, koupat se ve vaně plné mléka a spát v peřinách povlečených z egyptského hedvábí umějí jen vyvolení. Logicky si ##P. Diddy#X# už nikdy nezamoderoval. Osmé evropské ceny měly rekordní účast diváků, do sportovní arény Palau Sant Jordi se jich vměstnalo patnáct tisíc. Po čtyřech letech se mezi hlavní kategorie vrátila Best Live Act a přibyla cena pro hard rockery. Rodinka regionálních MTV přivítala mezi sebou rumunského bratříčka. Udílení vévodil Eminem s třemi cenami. Hodně se mluvilo o vystoupení Christiny Aguilery, která prostě tehdy neměla odhad na to, co je sexy a co je kýč, z čehož měli rodiče několika dětí pár týdnů ještě krušné sny.

2003 - EDINBURGH

10. ročník EMA
© facebook interpreta
Hlavní skotská metropole si vybrala jako tvář cen právě Christinu Aguileru, která za sebou měla zřejmě nejúspěšnější rok své kariéry a sama si od moderátorského pultíku odskočila převzít jednu z cen. Nejvíce ale rozvířila hladinu klevet díky svému sporu s Kelly Osbourne. Odmítla se objevit na červeném koberci, dámy se pak pojmenovávaly zoologickými výrazy ještě pár dní po udílení. Cenám kraloval Justin Timberlake, jenž uhranul svět se svým debutem "Justified". Regionální ceny se udílely už v jedenácti státech, přibylo Portugalsko. Opět byla odpárána cena pro nejlepší vystoupení a ostrouhali i fanoušci tvrdé hudby. Nejlepší show předvedli tehdy noví Black Eyed Peas, ke kterým se zcela spontánně ve vítězné euforii připojil Justin Timberlake.

2004 - ŘÍM

11. ročník EMA
© facebook interpreta
V Římě toho do mikrofonu nejvíce napovídal Xzibit, jenž ve stejném roce rozjel na MTV svou populární show "Pimp My Ride". Pro několik vystoupení byla postavena speciální stage, ke které se přišlo podívat neuvěřitelných čtyři sta tisíc fanoušků. Změny v kategoriích byly věru kosmetické, odpadla cena pro nejlepší web. Tři sošky na oprašování dostali domů blázni z Outkast, dvě Usher i Muse, kteří uspěli i v regionálních cenách coby Best UK Act. Z ceny za Švédsko se těšili energičtí The Hives, kteří svou show předvedli i v přímém přenosu a mezi americkou a britskou hudební smetánkou působili jako příjemné osvěžení.

2005 - LISABON

12. ročník EMA
© facebook interpreta
V Lisabonu se dostal k moci opět Sasha Baron Cohen, tedy tentokrát coby Borat. A i díky němu je tento ročník považován za nejlepší. V roce 2005 se mohutně rozrostly regionální ceny. Místo Skandinávie za sebe začal bojovat každý stát zvlášť, do toho se přidalo Středomoří a, světe, div se, i Afrika. Cenu Free Your Mind dostal Bob Geldof , který v tom samém roce uspořádal po dvaceti letech charitativní akci Live 8. Dvakrát si pro sošku vystoupali Green Day a Coldplay. Největší poprask na jevišti rozpoutali Gorillaz. Aneb už jste někdy viděli naživo zpívat animované postavičky?

2006 - KODAŇ

13. ročník EMA
© facebook interpreta
Kodaňské ceny nezařadily do svého repertoáru cenu Free Your Mind, která údajně vyčerpala už své možnosti, a tak byla nahrazena cenou Future Sound, která do konceptu hudební televize pasuje přece jenom více. Po římském vzoru i Kodaň postavila vnější jeviště, kde se odehrála některá z vystoupení. Za zlého čertíka byl převlečen Kanye West, který si dělal zálusk na cenu Nejlepší video. Tu si však odnesli k jeho překvapení Justice a pochroumané ego mistra Westa se dalo slyšet, že ceny ztratily na své důvěryhodnosti. Celý ceremoniál pro sebe uloupil Justin Timberlake, který kromě toho, že večerem provázel a odnesl si dvě ceny, dokázal to, že nikdo na jeho show z úvodu přenosu už nebyl schopný navázat.

2007 - MNICHOV

14. ročník EMA
© facebook interpreta
Potřetí v historii udílení se show vrátila do Německa. Pod taktovkou Snoop Dogga ji viděl rekordní počet diváků, konkrétně neuvěřitelných 78 milionů duší. MTV chtěla ceny více zatraktivnit, přejmenovala a pozměnila kategorie tak, aby byly oku mladého diváka co nejlíbivější. Takže už ne Best Song, ale Most Addictive Track, žádné R&B, ale Ultimate Urban atd. Přibyla jedna zajímavá kategorie Artist’s Choice, kde vítěze mezi sebou vybírali samotní nominovaní. Regionální ceny mezi sebou přivítaly čtyři nováčky: pobaltské země, Turecko, Maďarsko a Ukrajinu. Vrátila se i kategorie Free Your Mind, kterou vyhrál v té době sedmnáctiletý švédský student, který vyburcoval více jak deset tisíc mladých Švédů v kampani Stop Street Violence jako odpověď na smrt mladíka, který byl ubit v jedné z pouličních bitek. Nejlepším vystoupením budiž prohlášeno civilní performance Amy Winehouse.

2008 - LIVERPOOL

15. ročník EMA
© facebook interpreta
Břitký humor Katy Perry ozdobil ceny MTV v roce 2008. Zpěvačka dostala možnost předvést své řečnické schopnosti coby třetí žena v historii. Zdárně jí sekundovali chlápci z 30 Seconds To Mars, kteří si zvali na rozhovory známé ksichty, ti si také odnesli dvě ceny stejně jako Britney Spears. Poprvé a naposledy se pořadatelé rozhodli udělit cenu za celoživotní dílo, ta byla předána Paulu McCartneymu. Regionální ceny se opět rozrostly, tentokráte o Řecko a Izrael. Navíc přibyla cena pro nejlepšího evropského umělce, kde si to všichni vybraní kandidáti rozdali o hlavní cenu. Vyhrál Turek Emre Aydm. Nejnápaditější vystoupení měla Pink, která svým neustálým pochodováním pěkně přidělala ochrance vrásky, inu zlobivá holka.

2009 - BERLÍN

16. ročník EMA
© facebook interpreta
Po patnácti letech zpátky na místě činu. Tentokrát ale ještě s větší symbolikou. Berlín a potažmo celá Evropa si připomněly dvacet let od pádu berlínské zdi. Celá show se odehrávala na dvou místech v Kreuzbergu v O2 Areně a o pár kilometrů dál u Braniborské brány, kde U2 uspořádali své vystoupení. K moderátorskému pultíku se opět postavila rozverná Katy Pery a nejvícekrát vytáhla z obálky jméno Beyoncé, která vyhrála všechny hlavní kategorie včetně songu a videa roku. MTV se také po dvou letech vrátilo od experimentálních názvů zpátky k původním kategoriím.

2010 - MADRID

17. ročník EMA
© facebook interpreta
A co přinesou letošní ceny, které budou uděleny již tuto neděli v Madridu? Provázet večerem bude už třetí rok v řadě žena, tentokráte Eva Longoria, náběh na nejvíce cen mají Lady Gaga a Katy Perry, které mají shodně po pěti nominacích. Co nás ale nejvíce bude zajímat, je, jak se bude dařit Charlie Straight. Ve světové konkurenci německého Sida, waleské Mariny And The Diamonds nebo španělského Enriqua Iglesiase to budou mít sakra těžké. Ale radujme se! Konečně má české jméno možnost uspět ve světové soutěži. A možná někdy v budoucích letech bude naše Praha vybrána za pořadatelské město největších evropských hudebních cen.

  • Uf! (Vojta, 04.11.2010 11:00) Reagovat

    Uvítal bych ještě více podrobností, ale chápu, že to by by se mi zmenšil posuvník natolik, že bych na něj myší nebyl ani schopný kliknout. Perfektně zpracovaný článek a s radostí jsem si pustil přiložená videa. Muselo to dát hodně práce, takže klobouk dolů:)

    • Re: Uf! (Námaha, 07.11.2010 00:15) Reagovat

      Vojto, ani nevíš, jak jsem rád, že jseš rád!

  • supr clanek (chocobo, 04.11.2010 11:50) Reagovat

    a najvic se mi libi TS obrazek :D :)))

  • -------------------------------------------------------- (tom, 04.11.2010 20:53) Reagovat

    MTV to ešte existuje? Je pravda že som ho tiež v puberte hltal ale to tam ešte chodili kapely ako pearl jam, nirvana,nin a pod ale netrúfam si tipnúť čo tam chodí dnes

  • , (S., 05.11.2010 20:46) Reagovat

    ta Amy je taková fetka až pěkný to není.
    A co tahle to udělat i s Grammy ?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween
Nové desky 50/2024 - od Snoop Dogga s Dr. Dre přes The Cure po Helloween Poslední vydání našeho přehledu v tomto roce přináší společnou desku Snoop Dogga a Dr. Dre, živáky Helloween, The Cure, Blue Öyster Cult a The National. Novinky nabízejí Subway To Sally, Saint Etienne a hned dvě SOČR - jednu... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2024 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Cathedral In Flames - count to nine 8/10
Recenze: Cathedral In Flames pouštějí na desce "count to nine" do svého temného světa barvy Už pět let uplynulo od chvíle, kdy se začala psát albová historie Cathedral In Flames. Pražská parta tehdy svým debutovým EP vysoko pozvedla prapor ortodoxního gotického rocku. Následující plnohodnotná studiovka "Hang Me High & Bury... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2024 08:00 v sekci Recenze
Martin Kyšperský (Květy) - Kliky na pěstích bych holku oblbnout nezvládl
Rozhovory: Martin Kyšperský (Květy) - Kliky na pěstích bych holku oblbnout nezvládl Před pár týdny vyšla už desátá deska skupiny Květy, která se jmenuje "41 minut". Nejen o ní, ale třeba i o tom, jak funguje vesmír, o mlčení s Filipem Topolem nebo o tom, zda by chtěl zpívat v Lucii, jsme se bavili s jejím srdcem i... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2024 14:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Jiří Krhut & Štěpán Kozub - Přeježděný vztah 7/10
Recenze: Jiří Krhut a Štěpán Kozub se vracejí emocemi nabitou deskou "Přeježděný vztah" V době, kdy hvězda Štěpána Kozuba, především coby komika a herce, vystřelila strmě nahoru, mu ve spolupráci s hudebníkem Jiřím Krhutem vyšlo překvapivě civilní album "Prásknu bičem". Na tesknost a emotivní texty debutu druhá... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2024 08:00 v sekci Recenze
Tomáš Klus - V každodennosti vidím obrovský dar, ale nerezignoval jsem ani na hlubší témata
Rozhovory: Tomáš Klus - V každodennosti vidím obrovský dar, ale nerezignoval jsem ani na hlubší témata Tomáš Klus vydal v listopadu svou osmou řadovku "Tady to máš", kterou se vrací ke svým písničkářským kořenům. Nově se chopil i producentské role. Šel po jednoduchosti, radosti a úctě k životu. Jak proces tvorby probíhal a komu... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2024 13:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Katy Perry se po deseti letech vrátí do Prahy (09.12.2024 10:02)
- Audio: Robbie Williams ve "Forbidden Road" reflektuje svou kariéru a život (25.11.2024 15:42)
- Robbie Williams přijede v září do Prahy (11.11.2024 11:02)
- Beyoncé, Taylor Swift, Billie Eilish i Sabrina Carpenter. Grammy odhalily očekávanou sestavu nominovaných (hlavně) žen (09.11.2024 11:45)
- Zaprášenosti: Madonna s "Bedtime Stories" překlenula období skandálů a pronikla do světa r'n'b (25.10.2024 08:00)
- Naživo: Skvostná i trochu fousatá premiéra Take That (17.10.2024 16:03)
- Fotogalerie: Take That vystoupili poprvé v Česku (17.10.2024 09:47)
- Nejvíc nej: Pětice písní Take That podle zrovna aktuálního počtu jejich členů (a tři bonusy navíc) (10.10.2024 16:00)
- Robbieho Williamse hraje v životopisném filmu opice. Koukněte se na trailer (04.10.2024 18:31)
- Recenze: Katy Perry na novince "143" trčí mezi dvěma světy, které jsou plné tematických rozporů a hudebních zklamání (28.09.2024 08:30)

ALBUM TÝDNE 51/2024

Marilyn Manson
One Assassination Under God

O Marilynu Mansonovi se v posledních letech dalo dočíst spíše ve společenských rubrikách než na stránkách hudebních magazínů. Pravda, stal se - a možná ne neoprávněně - tučným soustem. I na konci roku 2024 soudní pře trvají, vyšla ale také nová deska. Jaká "One Assassination Under God - Chapter 1" je?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 21.12.
Michal Prokop & Framus 5 (CZ (Forum Karlín, Praha)
So 28.12.
Jesus Christ Superstar (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Coldplay Linkin Park Madonna Kabát Viktor Sheen Queen David Koller Lucie Vondráčková Mirai Lucie Beyoncé Billie Eilish Ed Sheeran Katy Perry Vypsaná fiXa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe