shop.musicserver.cz
Pavel Klusák - Suchý a Šlitr: Semafor 1959-1969

Kniha "Suchý a Šlitr: Semafor 1959-1969" je nejlepší existující publikací o legendárním divadle

Vydáno: 13.12.2024 08:50 v sekci Hudba v tisku - Honza Průša | foto: ČT24

S tvorbou Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra se u nás musel setkat každý, jen to možná někdo ani neví. Kniha Pavla Klusáka poutavě popisuje jejich příběh, dává ho do souvislostí, vysvětluje. Podává ucelený pohled na tuto autorskou dvojici i na to, jak byl její talent v komunistickém Československu potlačován.

10/10

Pavel Klusák - Suchý a Šlitr: Semafor 1959-1969

Vydáno: 2024
Počet stran: 456

Vydavatel: Host Brno

Jiří Suchý a Jiří Šlitr byli výjimečnými talenty. Fenoménem, který ovlivnil tuzemskou kulturu na desetiletí dopředu. Pavel Klusák o nich napsal poctivou a čtivou knížku, v níž se mu povedlo zasvěceně a co možná nejobjektivněji vyprávět jejich příběh. A to způsobem, který ocení jak znalci, tak začátečníci, kteří se s legendárním Semaforem teprve seznamují.

Sám se považuji za středně poučeného semaforologa. Od malička jsem vyrůstal a dokola si pouštěl kazety se záznamem představení "Ďábel z Vinohrad" a "Jonáš a dr. Matrace", poslouchal písničky z tohoto divadla a Jiřímu Suchému i Jiřímu Šlitrovi jsem propadl, protože to bylo a je velmi snadné. Přečetl jsem řady rozhovorů i knih obou pánů včetně "Encyklopedie Jiřího Suchého". Tím se nechci vytahovat. Jen uvést do kontextu svůj vhled do jejich díla.

Pavel Klusák velmi poctivě prošel snad veškeré dostupné materiály, které se daly sehnat. Nakoukal videa, naposlouchal záznamy představení i desky. Povídal si s lidmi, kteří byli u toho. Probíral se archiváliemi, mezi něž patří divadelní programy. Díky tomu převyprávěl svými slovy příběh Semaforu tak, jako by byl celou dobu u toho.

Svá zjištění dává do cenných souvislostí, na nejasné otázky se dívá z více stran. Na semaforskou tvorbu pohlíží střízlivě. Pohledem kritika, který umí poznat cenný drahokam i věc, která se tolik nepovedla, a hlavně to vše umí odargumentovat. Souvislostmi, relevantními důvody, dobovými citacemi.

"Jiří Suchý a Jiří Šlitr se zasloužili o stát." Touto větou kniha začíná. A mohla by působit nadneseně, mohla by naznačovat nekritický pohled na oba pány, ale není tomu tak. Hned v dalších odstavcích autor toto tvrzení vysvětluje, doprovází ho argumenty a čtenář ho snadno přijme za své. A pak následuje krátký, ale naplněný příběh dvojice S+Š. Od iniciace do světa hudby a divadla a inteligentního humoru až po doznívající tragédii smrti Jiřího Šlitra. Zkrátka Semafor v letech 1959-1969.

Publikace je protkaná dobovými citacemi, vzpomínkami, úryvky z textů i rozhovorů (Otázka na Šlitra: "Kdybyste byl Suchým, chtěl byste být Šlitrem?" Odpověď: "V tom případě ano, každý si chce polepšit."). Zároveň ji doplňují cenné dobové fotografie, ať už z jeviště nebo natáčení, tak také různých archiválii. Originálů textů či not.

A najdete v ní všechno. Autor se věnuje každé hře či divadelnímu pásu, umělecké činnosti v zahraničí, jsou tu pro mne nečekané postřehy Jiřího Voskovce. Klusák si všímá ale i takových detailů, jako je jiná verze textu té či oné písně v "Encyklopedii Jiřího Suchého" a na dochované nahrávce nebo toho, kam se posouvaly dialogy S+Š v jejich představeních. Jak se vyvíjely, kde zasáhla cenzura.

Za neméně zajímavé považuji rekonstrukce vzniku filmů, na nichž se oba pánové podíleli. Klusák se zabývá rolemi i poetikou jednotlivých režisérů i tím, jak se na to koukali autoři snímků. Porovnává výsledný film (třeba "Kdyby tisíc klarinetů") se stejnojmennou divadelní hrou i scénářem, objevuje důležité rozdíly, ale hlavně hledá odpověď na otázku, proč se to dělalo takhle. A jaký motiv k tomu kterému dílu tvůrci měli. Ať už šlo o ambici napsat operu, nebo o touhu natočit si svůj vlastní film.

Klusák už z podstaty není pouhým pozorovatelem a tím, kdo zaznamenává historii. On má kruciální touhu té historii porozumět a co nejobjektivněji ji zprostředkovat těm méně všímavým.

To všechno se mu daří nesmírně poutavě a čtivě. Jeho dílo vás ihned zatáhne do děje, ale to neznamená, že ho rychle zhltnete. Já si ho nakonec užíval tři týdny, protože jsem musel paralelně sahat po již zmiňované "Encyklopedii", znovu jsem poslouchal všechny semaforské desky, pouštěl si záznamy divadla i filmy. Prostě jsem tomu fenoménu zas na čas naplno propadl. A jsem za to moc rád.

O tom, jak poctivě pracuje Pavel Klusák s fakty a zdroji, jsem tu už psal. Podobně rozebírá i smrt Jiřího Šlitra. Ten smutný prosincový den rekonstruuje tak, jak se asi stal. Zároveň uvádí i některé konspirační teorie okolnosti smrti, které byly v této souvislosti uvedeny, ale opět argumentuje, kde jsou jejich slabá a nepravděpodobná místa. Třeba v důvěryhodnosti jejich autorů. A tady přichází jediná drobnost, která mne na knize mrzí. Totiž to, že se nepokusil dostat teorii o tragické Šlitrově smrti z Jiřího Suchého.

Ten v knize Daniela Razíma "Kubistický portrét Jiřího Suchého aneb jednou, když mně bylo osmdesát" z roku 2011 odpověděl na otázku "Máte na nevyjasněné okolnosti Šlitrovy smrti nějaký názor nebo vysvětlení"? následně: "Názor mám, ale jelikož je nepodložený a věc je tak závažná, nechci ho tu rozvádět." Být Klusákem, pokusil bych se přesvědčit pana Suchého alespoň o vyslovení jeho nepodloženého názoru, a pokud by nechtěl, uvedl bych alespoň tuto citovanou větu.

Kniha "Suchý a Šlitr: Semafor 1959-1969" je tou nejlepší možností, jak si prožít zlatou semaforskou éru a jak té době porozumět, ať už jste ji zažili, nebo ne. Vtáhne vás do toho úžasného příběhu, ať už ho znáte víc než dobře, nebo třeba vůbec. A tak si to přečtěte. Nebudete litovat.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zdeňka Košnarová - Restaurování "Čarodějova učně"? Šlo o záchranu kulturního dědictví
Rozhovory: Zdeňka Košnarová - Restaurování "Čarodějova učně"? Šlo o záchranu kulturního dědictví V sobotu 1. února se do pražského Rudolfina vrátí unikátní představení. Ve Dvořákově síni se uskuteční projekce filmu Karla Zemana "Čarodějův učeň" za doprovodu herců Karla Dobrého a Davida Švehlíka a také orchestru Českého... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2025 10:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11)
Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11) Už je to jisté: svět se zbláznil. Události posledních 12 měsíců to dokazují. A stejně jako předloni i v roce 2024 byla hudba to, co nám pomáhalo se nezbláznit taky. Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo celkem 132... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2025 13:45 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Pohled do českých hitparád - 3. týden 2025
Hozier nebo Shaboozey. Česká rádia jsou opět o rok pozadu V domácím rádiovém žebříčku došlo ve třetí lednový týden k obměně na stupních vítězů. Lady Gaga s Brunem Marsem a Linkin Park však neustoupili žádným žhavým novinkám, ale paradoxně skoro rok starým písním. Na číslo... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 2/2025 - od Robbieho Williamse přes Maca Millera po Davida Graye
Nové desky 2/2025 - od Robbieho Williamse přes Maca Millera po Davida Graye Ani tento týden nás hudební lavina nečeká, přesto vám můžeme nabídnout soundtrack k životopisnému filmu o Robbiem Williamsovi, niterného Davida Graye, desert blues se Songhoy Blues, frontmana Bloc Party Keleho, další posmrtné album... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2025 14:00 v sekci Novinky | Nové desky
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (10-6)
Nejvíc nej: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2024 podle musicserveru (10-6) Už je to jisté: svět se zbláznil. Události posledních 12 měsíců to dokazují. A stejně jako předloni i v roce 2024 byla hudba to, co nám pomáhalo se nezbláznit taky. Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo na 80... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2025 08:15 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Pavel Klusák se po Gottovi pustil do Suchého a Šlitra (08.11.2024 13:36)
- Jiří Suchý míří do Síně slávy za semaforské videoklipy. Ovlivnily nejednu generaci (30.07.2021 14:52)
- Na film o Jiřím Suchém se na Hithitu vybralo již více než půl milionu (29.03.2019 13:33)
- Olga Sommerová připravuje film o Jiřím Suchém. Do kin půjde na podzim (19.02.2019 08:49)
- Jedenáctialbový komplet "Semafor… léta 1989 až 2015" dokončuje ohlédnutí za historií divadla (22.02.2018 17:40)
- Recenze: Jiří Suchý - Kdykoliv, kdekoliv: Poslech pro mírně pokročilé (18.01.2017 13:45)
- Nové desky pro 37. týden (18.09.2016 12:36)
- Naživo: Druhý den Metronome Festivalu ovládli Foals a Ivan Král s Jiřím Suchým (27.06.2016 19:49)
- Nové desky pro 44. týden (26.10.2014 08:23)
- V Česku sesadil šťastný Pharrell Williams Aviciiho (03.03.2014 20:09)

ALBUM TÝDNE 03/2025

Lambda
XIII

Už deset let kreslí českokrumlovská Lambda své jedinečné příběhy beze slov. Vyneslo jí to nejen uznání doma, ale i slušnou odezvu v zahraničí. Na prahu druhé dekády svého působení představila album "XIII". Nahrávka přináší opuštění stonerových kořenů a další budování svébytně postrockového výrazu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
St 19.02.
Saxon (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Lucie Vondráčková Lady Gaga Kabát Madonna Linkin Park Coldplay Mirai Viktor Sheen Vypsaná fiXa Pink Floyd Queen Ed Sheeran Karel Gott Ewa Farna Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe