Arcade Fire - The Suburbs

Pohlednice z předměstí

Vydáno: 02.08.2010 01:38 v sekci Recenze - Tomáš Bláha | foto: facebook interpreta

Nahrát veleúspěšný debut je dnes celkem běžné. Udělat vynikající druhou desku je spíše výjimka. Ke dvěma vynikajícím albům ale přidat ještě třetí, u kterého nevíte, jestli ho dát na úplný vrchol, nebo trochu níže, je čistý archaismus. Arcade Fire toto zvládají s přehledem.

9/10

Arcade Fire - The Suburbs

Vydáno: 02.08.2010
Celkový čas: 63:51

Skladby: The Suburbs, Ready To Start, Modern Man, Rococo, Empty Room, City With No Children, Half Light I, Half Light II (No Celebration), Suburban War, Month Of May, Wasted Hours, Deep Blue, We Used To Wait, Sprawl (Flatland), Sprawl II (Mountains Beyond Mountains), The Suburbs (Continued)

Vydavatel: Universal

Neuplynula příliš dlouhá doba od chvíle, kdy jsme si u "Congratulations" od MGMT kladli otázky, zda v dnešní zrychlené době mají koncepční desky stále ještě smysl. Koncepce samotná může fungovat jako omluvenka za nedostatečnou hitovost. Koncepční alba nejsou na jeden poslech, jejich síla se dostaví až po několikátém poslechu. Hnidopichové se pak se zdviženým prstem tážou, jestli se skutečně dostavuje síla alba, nebo jen placebo efekt dokonalosti. Arcade Fire svoji koncepci příběhů z předměstí dovedli do bodu, ve kterém do sebe všechny složky spletence zapadají. Od bookletu po texty jednotlivých songů. Ve svém autě vás vozí po místě, kde vyrůstali a kam se teď, o několik let starší vracejí. Z pozice dospělejších a moudřejších vzpomínají a komentují. "The Suburbs" je stará pohlednice vyhrabaná ze šuplíku osobních věcí, hned vedle krabičky s prvním vytrženým zubem. Pohlednice, na kterou je nazíráno novým úhlem a s lehkým odstupem.

Ruku na srdce - vy jste čekali, že zvukově nahrají další "Funeral"? Třetí deska kanadských Arcade Fire je více amerikanizovaná a kdekdo v souvislosti s ní zmiňuje Bruce Springsteena nebo nejlepší období R.E.M. (co si ale budeme nalhávat, jejich obdivovatel Bowie je zde cítit také). Zvukově se lehounce pokrčili, aby nad vším držela dohled kytara. Snad jen v "Rococo" se vzpomene na debut, kde byly pečlivě připravené smyčcové aranže jednou z dominant. Většina z celkových šestnácti písní postrádá výrazný vrchol nebo bombastický zvrat, spíše tak pomalu plynou a vše podstatné se odehraje uvnitř nich. Oproti pompéznosti "Neon Bible" působí "The Suburbs" přízemněji. Arcade Fire postupně odstraňují slupky pochybnosti, aby se vám dostali až na dřeň. "The Suburbs" je jejich nejpopovější album a skupina samotná jím definitivně zpečetila svůj výšlap mezi ty opravdu velké kapely.

Album začíná i končí skladbou "The Suburbs". Zatímco při příjezdu znějí jako staří kamarádi, co mají spoustu historek z mládí, které vám chtějí říct, při odjezdu jen smutně konstatují, že "If I could have it back, all the time that we waste, I'd only waste it again, If I could have it back, you know I would love to waste it again, waste it again and again and again, well, I've got to ask"

A i když refrén je textově stejný, pocitově je zcela zbaven jakéhokoliv odhodlání a rychlosti v něm řadí jen smutek a částečná zoufalost. Arcade Fire nahráli své nejdelší album a se šestnácti tracky a stopáží lehce přes hodinu jen doplňují konstrukt epičnosti, kterým "The Suburbs" - jako celek - bezpochyby je. Která deska byla naposled vydávána s osmi různými covery? Když se podíváte na oficiální stránky kapely, při najetí kurzoru myši na obrázek coveru vám tam rychle přeběhne sedm zbývajících. Vypadá to jako takové rychlé otočení se v prostředí, ze kterého vám Arcade Fire posílají posmutnělé příběhy. Smíření se smrtí ("Funeral") a definitivností ("Neon Bible").

Kromě již zmíněné titulní písně jsou na albu ještě dvě písně, které jsou zdvojené. "High Light" a "Sprawl". Druhá část rozvíjí první, a přitom diametrálně obrací náladu. Například "Sprawl I" vypráví v duchu pesimistické nenávratnosti o činech, které člověku ovlivní zbytek života. "Sprawl II" naproti těmto poznatkům staví v abba-popovém blíštidle události do optimističtější roviny. Ostatně, užívání stejných názvů songů, jen s jinými dodatky už Arcade Fire předvedli na albu "Funeral". Je zajímavé, že tehdy se zmnožovalo slovo neighborhood, k jehož významu se na své novince vracejí. Tehdy vyprávěli o smutku coby mladíci, nyní se na místo činu vracejí o poznání vyzrálejší (tohle slovo si zde přeberte, jak chcete - vždycky bude fungovat tak, jak je napsané).

I přesto, že mě z počátku zaskočili rychlejší písně - a třeba singlovou "Month Of May" pořád ne a ne úplně vstřebat -, je "The Suburbs" prostě skvělé album, které bude do análů hudebního dědictví vepsáno tučnějším písmem. Jestli je v roce 2004 chodili do šatny U2 plácat po ramenou, teď si s nimi regulérně mohou podat ruce, protože to jsou právě Arcade Fire, kdo se může stát další skutečně velkou kapelou. Na rozdíl od Coldplay tento krok udělali a) dříve a za b) tak, aby neztratili své skalní fanoušky. Jak by řekli kluci z MGMT: Congratulations!

  • af (ludis, 02.08.2010 09:56) Reagovat

    album je velmi příjemné, avšak má své slabá místa (Month of May, City With No Children), což u High Violet od TN říci nemůžu. ale co naplat, jinak to jsou opět bravurní Arcade Fire. hrozně se mi líbí vliv Springsteena, Depešáků a popu osmdesátek. jo, nepřipomíná někomu Rococo Poker Face od Gagy? Jen trochu :)

  • *** (Lateralus, 02.08.2010 10:30) Reagovat

    Paradni deska.

  • asi paradni deska (lukas, 02.08.2010 11:13) Reagovat

    ale me na prvni poslech vubec nebere - porad na jedno brdo, plocha, nikde zadne vzedmuti, nikde zadne zoufani.... neponoril jsem se jeste do slov, ale prvni poslech kazdopadne zklamal.

  • Kapela za 100 bodov (muttand, 02.08.2010 11:22) Reagovat

    U mňa obrovská spokojnosť. Na to, že má album hodinu, ubehne strašne rýchlo, pôsobí pokojne a znepokojujúco zároveň a hlavne strašne smutno, čo beriem ako veľké plus. Regine má perfektný hlas, Win rovnako, škoda, že ubrali škriekania, ale ono by sa tam aj tak asi nehodilo:)
    Je to nové a je to super, čo viac človeku treba?:)

  • nice (tom, 02.08.2010 11:25) Reagovat

    ano první poslech byl i u mě slabší ale je to postupně lepší..prostě těšil jsem se a opět nezklamali,nádherné melodie skvělé songy.. ted taky za 9!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lewis Capaldi - Survive 8/10
Minirecenze: Lewis Capaldi přináší na EP "Survive" comeback bez vaty Hudební i životní cesta Lewise Capaldiho by nedojala snad jen člověka se srdcem z kamene. Nijak zvlášť pohledný mladík s obrovským smyslem pro humor a psychickými i fyzickými problémy si svými písněmi dokázal podmanit spoustu... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Till Lindemann, O2 arena, Praha, 18.12.2025
Naživo: Till Lindemann nahradil v Praze šok mírnou rutinou Till Lindemann se vrátil do Prahy s vizuálně extrémní, ale téměř totožnou show jako minule, možná i proto byla O2 arena jen částečně zaplněná. Zatímco nováčky ohromily explicitní projekce a dekadentní cirkus, zkušenější... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 16:00 v sekci Naživo
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v TV: "Bono: Stories Of Surrender" je úžasně natočený stand-up frontmana U2 (04.06.2025 08:00)
- Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire (14.05.2025 13:00)
- Video: Klip k vybroušené novince "Year of the Snake" od Arcade Fire nabízí moc hezkou podívanou (11.04.2025 13:28)
- Nové desky 48/2024 - od Lucie Bílé přes Ladě po Arcane (04.12.2024 13:00)
- U2 už za pár dní připomenou dvacet let "How To Dismantle An Atomic Bomb" nabušenou reedicí (19.11.2024 19:17)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Video: MGMT v klipu k "People In The Streets" psychedelií rozhodně nešetří (10.07.2024 11:15)
- "Útok na lidskou kreativitu musí skončit," píší Billie Eilish, Pearl Jam i Robert Smith a bouří se proti AI (05.04.2024 10:48)
- Recenze: Deska "Loss of Life" od MGMT je jejich doposud nejintimnější a nejhlubší zpovědí (08.03.2024 18:00)
- Nové desky 8/2024 - od Roda Stewarta přes MGMT po Amaranthe (28.02.2024 22:30)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe