shop.musicserver.cz
Cradle Of Filth, Moonspell, Turisas, Dead Shape Figure, Folimanka, Praha, 17.4.2009

Show podmanivých metalových strašidel

Vydáno: 18.04.2009 21:06 v sekci Naživo - Viktor Palák | foto: facebook interpreta

Cradle Of Filth, jedna z nejvysmívanějších a nejvlivnějších metalových kapel, vedla sestavu evropského turné, jež mělo v Praze jednu z prvních zastávek. Pokud se v oblíbené destinaci skupiny jen rozehřívaly, mají se ve zbylých městech nač těšit. Nokturnální nálady si potřásaly rukama s teatrální dekadencí.

Live: Cradle Of Filth

support: Moonspell, Turisas, Dead Shape Figure
místo: Folimanka, Praha
datum: 17. dubna 2009
Fotogalerie

Dead Shape Figure, Folimanka, Praha, 17.4.2009
© Veronika Hesounová / musicserver.cz
Finští Dead Shape Figure se ze sestavy turné vymykali nejen svým žánrovým zařazením, které se zcela zříká atmosférických prvků, ale i zřetelnou nezkušeností, která byla nejpatrnější při pokusech o navázaní metalového porozumění mezi pódiem a hledištěm. Zpěvák Galzi Kallio se neváhal vrhat mezi diváky, jež se pokoušel hecovat k "nu-metalovému" poskakování i víření v pitu. Co mu to ale bylo platné, když na moderními prvky sporadicky okořeněný thrash metal se prostě v pitu točit nedá. Coby debutanti krotí Dead Shape Figure své riffy obstojně, ovšem taky tak málo invenčně, že si snáz zapamatujete výraz jednotlivých muzikantů než to, co hrají. A přestože si minimálně pro své nasazení zaslouží dílčí uznání, vzhledem k tomu, co mělo následovat, působili jako školáci, kteří touží imitovat své zkušenější spolužáky a vypadají při tom nesmírně neohrabaně.

To jejich krajané Turisas, kteří se v České republice znovu ukáží již za pár měsíců na festivalu Brutal Assault, už mají zkušeností o poznání více a kdyby v ničem jiném, bylo to zřetelné zejména v komunikaci frontmana Mathiase "Warlorda" Nygårda s publikem. Jeho dikce motivátora metalových davů si přítomné publikum získala ještě před tím, než začal pochlebovat zemi, "v níž se vaří nejlepší pivo na světě", aby se i nadále napájel vodou.

Turisas, Folimanka, Praha, 17.4.2009
© Veronika Hesounová / musicserver.cz
Turisas představují špičku folkových, respektive vikingských odnoží metalu mimo jiné díky tomu, že se nespoléhají výhradně na exotičnost svého výzoru a zapojení údajně tradičních nástrojů. Naopak: neschovávají se za domnělou "skanzenovou autentičnost" a operují s přiznanou stylizací skočného "battle metalu", který obnáší i momenty přiznané dovádivosti, jejíž povaha by však mimo metalové kruhy nacházela jen těžko pochopení. A o to více si ji užívali návštěvníci Folimanky, které Nygård dokázal vyhecovat ke spolupráci, k níž diváci zajisté i díky jednotné atmosféře setu ochotně přistupovali. Energické vystoupení, v němž se stejným poměrem hrálo a laškovalo s publikem, by rozhodně "one more" kousek sneslo.

Přídavek nebyl dopřán ani Moonspell a to se vzhledem k jejich přetrvávajícímu hvězdnému statutu mohlo jevit jako překvapivé. Kapela, která navzdory výrazné persóně Fernanda Ribeira v čele, nepřestává být ani po dlouhých letech funkční tvůrčí jednotkou, patří mezi takzvané koncertní jistoty a jedinečnou temnou náladu, kterou opakovaně vyhledává množství příznivců, šířili i tentokrát.

Moonspell, Folimanka, Praha, 17.4.2009
© Veronika Hesounová / musicserver.cz
Po dávném vystoupení s Opeth v San Francisku, kde publikum Moonspell nesnášelo, si Ribeiro podle svých vlastních slov řekl "tohle už nikdy". A své předsevzetí neodehrát špatný koncert, soudě podle těch, které jsem měl možnost vidět, naplnil. Výjimkou nebylo ani vystoupení aktuální. Moonspell představují záruku odevzdaného výkonu, z něhož pak jaksi samozřejmě vyvěrá podmanivá atmosféra kombinující elementy gotického a černého metalu, přičemž aktuální tvorba kapely má blíže k tomu druhému. Jakkoliv je struktura festivalových setů Moonspell povědomá a pro ostřílenějšího koncertního návštěvníka i průhledná, Portugalci si vždy dokáží připravit alespoň jedno překvapení, pro které si každé jejich představení budete pamatovat. V případě pražského zastavení bylo takovým překvapením nejen provedení precizně synchronizované zadní projekce, ale taky předvedení baladické singlovky "Luna", která kontrastovala s tvrdším ražením zbylých skladeb. Ty byly - pomineme-li nepominutelné hity "Alma Mater" a "Opium" - vybírány z už tak tvrdých posledních dvou alb a vezmeme-li v potaz, že z nich Moonspell zvolili to vůbec nejtvrdší ("Finisterra" nebo "At Tragic Heights"), pak nám vychází agresivní show kapely, která se proslavila spíše subtilní evokací démonických sil.

Cradle Of Filth obestírá množství paradoxů, z nichž ten nejvíce aktuální může být vztažen výhradně na české prostředí. Angažmá Martina Škaroupky za bicím kombem britské legendy může být bez nadsázky považováno za největší průlom českého metalového hudebníka ve světě. Onen paradox pak spočívá v tom, jak díky této skutečnosti začali mnozí z programových odpůrců kapely vedené nezaměnitelným křiklounem Danim Filthem brát Cradle Of Filth na milost. "Ale zas tak špatné to není," začali v pivních debatách trousit ti, kteří neměli (snad s výjimkou raných desek) pro britské černokněžníky slova uznání. Ale vždyť ono to "tak špatné" nebylo ani před příchodem "Marthuse", který za bicí sestavou působí opravdu autoritativním dojmem.

Cradle of Filth, Folimanka, Praha, 17.4.2009
© Veronika Hesounová / musicserver.cz
Cradle Of Filth odjakživa počítali s obrazy teatrální dekadence, které měly své místo i v pražském vystoupení. Zamysleli-li bychom se nad všemi metalovými "p", mezi něž patří třeba instrumentální potence, nebylo by proti CoF možné říct křivého slova. Ať už vířili muzeální kousky jako "Dusk And Her Embrace", útočnou "Gilded Cunt" nebo aktuální "Honey And Sulphur", působili Angličané mimořádně sehraně a jejich skladby navzdory občas neusledovatelnému tempu kompaktně. Klátící se smrťák mohl budit úsměv, právě na tomto typu přiznané teatrálnosti je ale tvorba Cradle Of Filth založena. Navzdory krátkodobému selhání osvětlovací techniky předvedli hraví a nekompromisní britští raraši nejlepší ze svých českých vystoupení.

NÁZORY
 • a (a, 19.04.2009 00:16) Reagovat

  tohleto je zase co za klauna? :)

 • koncert (pepino, 20.04.2009 20:27) Reagovat

  jj tak na tohle jsem se dlouho těšil a byl to pěkný nářez :) Kdo tam nebyl jeho chyba :)))

  • Re: koncert (MM-MAGGOT, 16.05.2009 20:46) Reagovat

   naprostej mazec ..... byl jsem a opravdu kdo nebyl a dost prisel a DEAD SHAPE FIGURE to tam pjekne rozjely .... proste pecka akce

 • Mazec! (Frodo, 21.04.2009 18:42) Reagovat

  Na tenhle koncert jsem šel hlavně kvůli přítelkyni...Řikal jsem si, že to neni nic pro mě-několik hodin metalu v kuse...Ale opak se stal pravdou, bylo to opravdu skvělý! Ani první zkritizovaná kapela mi moc nevadila..:-)
  Plno lidí co tohle neposlouchá se asi diví...Možná byste se i na takovej koncert báli jít.. Ano, atmosféra vypadala jak vypadala, ale tím lépe, to mi věřte, a báli byste se snad vynikajících houslí a tahací harmoniky ve směsi s Turisas, nebo svým způsobem legrační a obrovské loutky-kostlivce, která dokázala ohromit, ale i pobavit?
  Opravdu skvělý koncert, na kterém se sešli skvělí představitelé metalu;-) Díky za příležitost a díky přítelkyni za pozvání :)

 • koncert (Karel, 22.04.2009 16:42) Reagovat

  Byl naprosto dokonalej, jak 15.4. tak 17.4. dokonalost!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Caleb Landry Jones - Hey Gary, Hey Dawn 10/10
Recenze: Magnum opus. Caleb Landry Jones natočil bezchybnou desku "Hey Gary, Hey Dawn" Bezmála rok a půl po předešlé řadovce "Gadzooks Vol. 2" se americký zpěvák a herec Caleb Landry Jones vrací s dalším hudebním materiálem. Jeho nové album "Hey Gary, Hey Dawn" se ale od těch předchozích přece jen trochu liší.... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pearl Jam - Dark Matter 8/10
Recenze: Pearl Jam na "Dark Matter" překypují nadšením a mladickou energií S aktuální "Dark Matter" mají Pearl Jam na kontě tucet studiových alb. Novinka kapely ze Seattlu naštěstí nepatří k těm tuctovým. S pomocí mladého producenta se zasloužilí rockeři, kteří už před pár lety vstoupili do... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Fletcher, SaSaZu, Praha, 21.4.2024
Naživo: Fletcher v SaSaZu obstarala zvuk, diváci zase obraz Popová, byť naživo spíše už pop-rocková zpěvačka Fletcher při své první návštěvě Prahy vyprodala klub SaSaZu. Ten nejprve od osmé večer na půl hodinky opanovala alternativně rocková dvojice Arxx z Brightonu, připomínající... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 16:00 v sekci Naživo
Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně
Rozhovory: Igor Orozovič - Když zpíváte text, který je váš, nikdy ho nemůžete zazpívat špatně "Pomíjivost divadla je pro mě někdy bolestná. Oproti tomu kratičká píseň toho může obsáhnout spoustu a zůstane v nás, můžeme si ji zpívat," říká herec a muzikant Igor Orozovič. Svou čerstvě vydanou debutovou desku "Když muž... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 11:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Mark Knopfler - One Deep River 8/10
Recenze: Na "One Deep River" je Mark Knopfler pořád stejně solidní Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2024 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Hlukové lázně Brutal Assault podruhé: metalový babylon zakončený v plamenech (16.08.2023 15:48)
- Fotogalerie: Druhý den na Brutalu v obrazech (15.08.2023 15:55)
- Nové desky 17/2023 - od The National přes Jessie Ware po Dipla (03.05.2023 08:00)
- Fotogalerie: Cradle Of Filth rozpálili vyprodanou brněnskou Flédu (14.10.2022 09:06)
- Jejich existence není marná: Cradle Of Filth v Brně zahrají společně s Alcest (09.10.2022 18:20)
- Naživo: Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král (18.08.2022 12:25)
- Fotogalerie: Třetí den Brutal Assaultu byl ve znamení velkolepého příchodu krále (Kinga) (16.08.2022 16:03)
- Nové jedenáctce kapel pro jubilejní Brutal Assault vévodí Cradle of Filth a Jinjer (21.12.2021 15:54)
- Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro (27.10.2021 08:00)
- Cradle of Filth oslaví třicet let na scéně studiovkou "Existence Is Futile" (02.08.2021 13:41)

ALBUM TÝDNE 17/2024

Mark Knopfler
One Deep River

Po nejdelší pauze mezi sólovými alby - konkrétně po šesti letech - je tu nezaměnitelný zpěvák a kytarista Mark Knopfler se svou desátou deskou "One Deep River". A jak se dalo čekat, všechno je u něj jako vždy na svém místě, nic se nezměnilo. Díkybohu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)
So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Taylor Swift Queen Kabát Adele AC/DC Sia U2 Rush Beyoncé Bono Mirai Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu