shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 3, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král

Vydáno: 18.08.2022 12:25 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Kam až může festival Brutal Assault růst? Kapacitně je na svém stropu, více než oněch dvacet tisíc návštěvníků by pevnost bez ztráty komfortu stejně neunesla. Je tu rozhodně ale prostor na to přivážet opravdu velká jména. Laťku letošní ročník zase o kus posunul ve čtvrtek.

Live: Brutal Assault 2022 - den 3

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Mercyful Fate, Cradle Of Filth, Asphyx, Paradise Lost, Katatonia, Butcher Babies, Pupil Slicer a další
Fotogalerie ze třetího dne

Třetí den festivalu přivezl nebývalou koncentraci výrazných jmen. Tentokrát se spíše hrálo na jistoty, na druhou stranu se na jednom místě setkávala jména, která pomáhala vytesávat podobu různých metalových subžánrů, ne-li podobu stylu jako takového. Nicméně do večera a momentu, kdy jedna legenda vystřídala druhou, ještě pár hodin scházelo a já rovnou po příchodu do areálu mířím na nejvzdálenější bod pevnosti, na svého času stanovou Obscure stage.

Cattle Decapitation - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Tam totiž začínali hrát britské naděje Pupil Slicer. Woman fronted metalcore je docela móda, ne vždy se však z tohoto konceptu podaří vykřesat cokoliv nového či snad zajímavého. Pupil Slicer jsou onou výjimkou, která potvrzuje pravidla. V diskografii mají zatím jen jediné album, vloni vydané "Mirrors", a pár EP, ale i takové množství energie, že se jeden nestačí divit.

Jejich půlhodinový set lámal a mačkal houpavý metalcore, míchal jej s matematickou komplikovaností a drtivou silou v duchu zběsilého powerviolence. A frontwoman Kate Davies, oděná do neonově růžových hadříků, je doslova uragán. Lidí pod pódiem tak akorát, tahle banda ještě poroste.

Až teď ve čtvrtek se dostávám k prvnímu zevrubnějšímu prozkoumání stánků s tričky, vinyly, CD, ale i dalšími nezbytnostmi (od bot přes spodní prádlo až po klobouky). Nově jsem letos objevil maličký tetovací salónek, a co se potravin týče, hned několikrát jsem doplnil energii u stánku s nápojem matcha. Příště rozhodně zas, stejně jako již každoroční sladká tečka v podobě mini donutů s čokoládou. Ale zpátky k hudbě.

Katatonia - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
K hlavnímu pódiu se vracím na výstup Švédů Katatonia. Ti svůj melancholický, spíše darkrockový než vyloženě metalový set, postavili na klíčovém albu "The Great Cold Distance" a doplnili zářezy z dalších nahrávek. Bylo to podařené, kvůli pozdnímu odpoledni ale koncertu trochu scházela atmosféra. V tomto případě byla civilnost projevu kapely mírně na škodu.

Z poněkud jiného soudku byli následující Asphyx. Velké jméno evropského death metalu je jistota a i po pětatřiceti letech na scéně má pořád charakteristickou, téměř vagabundskou energii, která boří zdi. Frontman Martin van Drunen je dobře naladěný chlapík, tahoun i výrazný vokalista, který svým charismatem táhne koncerty kupředu. A dav mu skoro ležel u nohou. Zase jednou bylo pod Sea Shepherd stageí narváno.

Asphyx - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Zčásti jiné publikum se postupně začalo přesouvat pod Jäggermeister stage, kam už podruhé během letošního ročníku nastoupil Nick Holmes. Tentokrát v čele svých domovských Paradise Lost. A ačkoliv měli za sebou backdrop odkazující k aktuální studiovce "Obsidian", set byl průřezem diskografií s mírným důrazem na jejich gothicrockovou tvář. Ani téhle kapele úplně nesvědčil brzký podvečer, temnota pozdějších večerních slotů by atmosférickou melancholii podtrhla lépe.

Silový metalcore v podání As I Lay Dying vnímám jen okrajově, nějak mě nestrhl. Myšlenky navíc míří k největší akvizici letošního ročníku, která se - na Brutal Assault mírně neobvykle - chystala za plachtou zakrývající pódium.

Mercyful Fate. Ten název je všeříkající. Dánská banda, která světu představila frontmana s přezdívkou King Diamond a vnesla do heavy metalu okultní témata a hororový nádech, a položila tak základy, na které navazovala spousta dalších. Obří legenda, která se navíc po více než dvou dekádách vrátila na pódia, a dnes na Brutal Assaultu? Prostě další důkaz velikosti festivalu.

Mercyful Fate - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A to nemluvíme o samotném výstupu, který alespoň v mých očích, na jubilejním ročníku nic nepřekonalo. Až nefestivalová show odehrávající se na stagei s dominantním schodištěm, vyvýšeným oltářem s pentagramem a zářícím obráceným křížem působila na jinak strohých koncertních jevištích jako z jiného světa. A samotný King Diamond jakbysmet.

Geniálnímu vokalistovi, který je beze švů schopný přeskočit z charakteristicky zabarvené fistule do temného hlasu (a čehokoliv mezitím) a vést tak dialog sám se sebou, věk na energii a nasazení neubral. Jeviště přitom opanoval jen pomocí prostých prostředků. Zpočátku se schovával za rohatou maskou, později proměnil svůj vzhled jakousi korunou, nakláněl se ke kytaristům a na svém držáku na mikrofon vyrobeném z kostí společně s nimi hrál na neviditelnou air guitar, v závěru si jako temný kazatel pomohl holí s křížem a hlavně zpíval jako o život. Inu, Král.

Cradle Of Filth - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Mercyful Fate svůj setlist poskládali z legendárních hitů a jedné, dosud studiově nezaznamenané novinky "The Jackal of Salzburg", snad předzvěsti nového alba. A když došlo na přídavek v podobě mocné "Satan’s Fall", byl to vrchol, po kterém by už nemuselo nic následovat. I tohle je Brutal Assault, akce, která umí překvapovat. Zaslechl jsem i názory, že Mercyful Fate jsou legendy, ale headlinery by být neměli. Nemyslím si. Jestli něco bylo vrchol festivalu, tak toto.

Program s nimi ale zdaleka nekončil, hned po dánských hvězdách nastoupil další stylotvorný spolek, Cradle Of Filth. A jakkoliv byl jejich koncert skvělý, hitový a velmi dobře odehraný, působil vedle Mercyful Fate trochu jako chudý příbuzný. Žádná velká show, jen typické kostýmy a makeup. A Dani Filth, muž vybavený nezaměnitelným kvikotem a značnou vokální variabilitou, to vážně neměl po King Diamondovi snadné. Bylo to fajn, ale…

Program festivalu se přehoupl do své druhé poloviny a další legendy se už téměř řadí na startovní čáře. Takhle prostě mají vypadat oslavy čtvrtstoletí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let
Zemřel Daniel Vali z Maxim Turbulenc. Bylo mu pouhých 53 let Velmi smutnou zprávu dnes musela na sociálních sítích sdělit kapela Maxim Turbulenc. V pouhých třiapadesáti letech totiž v noci zemřel Daniel Vali, zpěvák a asi nejznámější tvář tohoto seskupení. Podle informací CNN Prima News... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 17:00 v sekci Novinky
Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2)
Rozhovory: Marcell & fiedlerski - Táta mě inspiroval, nastavoval hranice (1/2) Když fiedlerskému zemřel otec, vydal se s Marcellem do Alp a tam společně pracovali na desce, která je jiná. Těžká. Bolavá. Obtížně šlo přistoupit i k rozhovoru - jak se chcete s cizím člověkem bavit o něčem tak osobním? Jak se... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2024 10:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Die Antwoord, Forum Karlín, Praha, 11.4.2024
Naživo: Die Antwoord přivezli do Fora Karlín nenápaditou a krátkou show Jihoafričtí Die Antwoord měli po desce "House Of Zef" skončit a přenechat vládu nad rave hudbou mladším. Inu, nestalo se tak, trio ve složení Ninja, Yolandi Visser a DJ God zahájilo další turné "Reanimated", s nímž zavítalo do... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 20:00 v sekci Naživo
Sum 41 - Heaven :x: Hell 7/10
Recenze: Sum 41 se na "Heaven :x: Hell" loučí poctivou porcí sebe samotných Osmá řadovka pop-punkových legend Sum 41 má být dle jejích slov tou poslední. Na dvou discích nabízí formace dvacet nových písní, kterými reflektuje všechny své zvukové odstíny, sesbírané za téměř třicet let fungování. Jak... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně
Nejvíc nej: Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně Slash je ten legendární chlapík v typickém cylindru a s neodmyslitelným Gibsonem pověšeným na krku - ale už bez cigára v koutku úst. Nejvíc se proslavil v Guns N' Roses, ale teď se pojďme podívat na několik nahrávek, v nichž rodilý... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Nájezdu Vikingů z Enslaved na pražské Futurum trochu scházela dravost (19.03.2024 21:50)
- Festival Brutal Assault přinese unikátní poctu Bedřichu Smetanovi (05.03.2024 19:24)
- Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie (03.03.2024 09:00)
- Video: Alcest se v singlu "L'Envol" nechávají unášet na křídlech bájných ptáků (27.02.2024 16:03)
- Mistři drtivé komplikovanosti Meshuggah zahrají ve Foru Karlín (23.02.2024 10:07)
- Audio: Death-doomoví klasici My Dying Bride lákají vodou nasáklým klipem "Thornwyck Hymn" na novou studiovku (15.02.2024 14:58)
- Na Brutal Assault míří na Grammy nominovaní Baroness i hvězdy osmdesátkového thrashe (09.02.2024 09:32)
- Blackmetalová encyklopedie Dayala Pattersona se uzavírá čtvrtou částí "Do propasti" (24.01.2024 11:13)
- Video: Domácí deathmetalisté Innesphere představují skladbu "The Trident Is Burning", video natočili na festivalu Brutal Assault (14.12.2023 12:37)
- Brutal Assault ohlašuje blackové vlny v čele se Satyricon a Abbath (23.11.2023 14:32)

ALBUM TÝDNE 15/2024

Conan Gray
Found Heaven

Americká popová hvězdička Conan Gray přichází se svou už třetí řadovkou "Found Heaven". Pětadvacetiletý zpěvák se drží svých obvyklých témat, jako jsou vztahy a láska, přesto se novinka jeho předchozí tvorbě vymyká. Baví svým osmdesátkovým nádechem a také energičností a dravostí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Themroc The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Queen AC/DC Adele U2 Kabát Sia Beyoncé Bono Rush Taylor Swift Liam Gallagher Imagine Dragons Lady Gaga Linkin Park Skyline
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu