shop.musicserver.cz
Brutal Assault 2022 - den 3, Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022

Třetí den Brutal Assaultu aneb Poklekněte, přichází Král

Vydáno: 18.08.2022 12:25 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Kam až může festival Brutal Assault růst? Kapacitně je na svém stropu, více než oněch dvacet tisíc návštěvníků by pevnost bez ztráty komfortu stejně neunesla. Je tu rozhodně ale prostor na to přivážet opravdu velká jména. Laťku letošní ročník zase o kus posunul ve čtvrtek.

Live: Brutal Assault 2022 - den 3

místo: Pevnost Josefov, Jaroměř
datum: 9.-13. června 2022
vystoupili: Mercyful Fate, Cradle Of Filth, Asphyx, Paradise Lost, Katatonia, Butcher Babies, Pupil Slicer a další
Fotogalerie ze třetího dne

Třetí den festivalu přivezl nebývalou koncentraci výrazných jmen. Tentokrát se spíše hrálo na jistoty, na druhou stranu se na jednom místě setkávala jména, která pomáhala vytesávat podobu různých metalových subžánrů, ne-li podobu stylu jako takového. Nicméně do večera a momentu, kdy jedna legenda vystřídala druhou, ještě pár hodin scházelo a já rovnou po příchodu do areálu mířím na nejvzdálenější bod pevnosti, na svého času stanovou Obscure stage.

Cattle Decapitation - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Tam totiž začínali hrát britské naděje Pupil Slicer. Woman fronted metalcore je docela móda, ne vždy se však z tohoto konceptu podaří vykřesat cokoliv nového či snad zajímavého. Pupil Slicer jsou onou výjimkou, která potvrzuje pravidla. V diskografii mají zatím jen jediné album, vloni vydané "Mirrors", a pár EP, ale i takové množství energie, že se jeden nestačí divit.

Jejich půlhodinový set lámal a mačkal houpavý metalcore, míchal jej s matematickou komplikovaností a drtivou silou v duchu zběsilého powerviolence. A frontwoman Kate Davies, oděná do neonově růžových hadříků, je doslova uragán. Lidí pod pódiem tak akorát, tahle banda ještě poroste.

Až teď ve čtvrtek se dostávám k prvnímu zevrubnějšímu prozkoumání stánků s tričky, vinyly, CD, ale i dalšími nezbytnostmi (od bot přes spodní prádlo až po klobouky). Nově jsem letos objevil maličký tetovací salónek, a co se potravin týče, hned několikrát jsem doplnil energii u stánku s nápojem matcha. Příště rozhodně zas, stejně jako již každoroční sladká tečka v podobě mini donutů s čokoládou. Ale zpátky k hudbě.

Katatonia - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
K hlavnímu pódiu se vracím na výstup Švédů Katatonia. Ti svůj melancholický, spíše darkrockový než vyloženě metalový set, postavili na klíčovém albu "The Great Cold Distance" a doplnili zářezy z dalších nahrávek. Bylo to podařené, kvůli pozdnímu odpoledni ale koncertu trochu scházela atmosféra. V tomto případě byla civilnost projevu kapely mírně na škodu.

Z poněkud jiného soudku byli následující Asphyx. Velké jméno evropského death metalu je jistota a i po pětatřiceti letech na scéně má pořád charakteristickou, téměř vagabundskou energii, která boří zdi. Frontman Martin van Drunen je dobře naladěný chlapík, tahoun i výrazný vokalista, který svým charismatem táhne koncerty kupředu. A dav mu skoro ležel u nohou. Zase jednou bylo pod Sea Shepherd stageí narváno.

Asphyx - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Zčásti jiné publikum se postupně začalo přesouvat pod Jäggermeister stage, kam už podruhé během letošního ročníku nastoupil Nick Holmes. Tentokrát v čele svých domovských Paradise Lost. A ačkoliv měli za sebou backdrop odkazující k aktuální studiovce "Obsidian", set byl průřezem diskografií s mírným důrazem na jejich gothicrockovou tvář. Ani téhle kapele úplně nesvědčil brzký podvečer, temnota pozdějších večerních slotů by atmosférickou melancholii podtrhla lépe.

Silový metalcore v podání As I Lay Dying vnímám jen okrajově, nějak mě nestrhl. Myšlenky navíc míří k největší akvizici letošního ročníku, která se - na Brutal Assault mírně neobvykle - chystala za plachtou zakrývající pódium.

Mercyful Fate. Ten název je všeříkající. Dánská banda, která světu představila frontmana s přezdívkou King Diamond a vnesla do heavy metalu okultní témata a hororový nádech, a položila tak základy, na které navazovala spousta dalších. Obří legenda, která se navíc po více než dvou dekádách vrátila na pódia, a dnes na Brutal Assaultu? Prostě další důkaz velikosti festivalu.

Mercyful Fate - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
A to nemluvíme o samotném výstupu, který alespoň v mých očích, na jubilejním ročníku nic nepřekonalo. Až nefestivalová show odehrávající se na stagei s dominantním schodištěm, vyvýšeným oltářem s pentagramem a zářícím obráceným křížem působila na jinak strohých koncertních jevištích jako z jiného světa. A samotný King Diamond jakbysmet.

Geniálnímu vokalistovi, který je beze švů schopný přeskočit z charakteristicky zabarvené fistule do temného hlasu (a čehokoliv mezitím) a vést tak dialog sám se sebou, věk na energii a nasazení neubral. Jeviště přitom opanoval jen pomocí prostých prostředků. Zpočátku se schovával za rohatou maskou, později proměnil svůj vzhled jakousi korunou, nakláněl se ke kytaristům a na svém držáku na mikrofon vyrobeném z kostí společně s nimi hrál na neviditelnou air guitar, v závěru si jako temný kazatel pomohl holí s křížem a hlavně zpíval jako o život. Inu, Král.

Cradle Of Filth - Brutal Assault 2022, den 3 – Pevnost Josefov, Jaroměř, 9.-13.8.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Mercyful Fate svůj setlist poskládali z legendárních hitů a jedné, dosud studiově nezaznamenané novinky "The Jackal of Salzburg", snad předzvěsti nového alba. A když došlo na přídavek v podobě mocné "Satan’s Fall", byl to vrchol, po kterém by už nemuselo nic následovat. I tohle je Brutal Assault, akce, která umí překvapovat. Zaslechl jsem i názory, že Mercyful Fate jsou legendy, ale headlinery by být neměli. Nemyslím si. Jestli něco bylo vrchol festivalu, tak toto.

Program s nimi ale zdaleka nekončil, hned po dánských hvězdách nastoupil další stylotvorný spolek, Cradle Of Filth. A jakkoliv byl jejich koncert skvělý, hitový a velmi dobře odehraný, působil vedle Mercyful Fate trochu jako chudý příbuzný. Žádná velká show, jen typické kostýmy a makeup. A Dani Filth, muž vybavený nezaměnitelným kvikotem a značnou vokální variabilitou, to vážně neměl po King Diamondovi snadné. Bylo to fajn, ale…

Program festivalu se přehoupl do své druhé poloviny a další legendy se už téměř řadí na startovní čáře. Takhle prostě mají vypadat oslavy čtvrtstoletí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk
Rozhovory: James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk James Harries je britský muzikant, který zapustil kořeny v Česku. Na svém aktuálním albu "Hiraeth" se k tématu hledání domova vrací, podepsaly se do něj i události posledních několika notně temných let. O vzniku desky, ale i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 17:40 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Metallica - 72 Seasons 7/10
Video: Metallica v kubrickovském klipu k velkolepé skladbě "72 Seasons" prolétává světelnými tunely Už čtvrtou ochutnávku z chystané studiovky "72 Seasons" připravila americká formace Metallica. A tentokrát sáhla po notně velkolepém, více než osmiminutovém titulním songu, který bude celou kolekci otvírat. Píseň zastihuje kapelu... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 07:57 v sekci Audio / Video | Video
0
Be4eight - 11×13 8/10
Recenze: Be4eight na albu "11×13" spojuje protiklady do souladného celku Někdy je vám vaše směřování tak nějak osudem dané. Třeba u Jacoba Carla Růžičky. Česko-kanadský multiinstrumentalista trávil dětství mezi vzácnými hudebními nástroji i muzikanty, kteří na ně hráli. Od prvních... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2023 16:00 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 12. týden 2023
České žebříčky nadále stagnují: Miley Cyrus i Calin s Viktorem Sheenem vítězí posedmé za sebou Miley Cyrus s rádiovým hitem "Flowers" a Calin s Viktorem Sheenem zásluhou společného alba "ROADTRIP" se chopili vedení v tuzemských hitparádách v polovině února ve stejný týden a od té doby trůn nikomu nepřepustili. Jejich vítězná... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká
Rozhovory: David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká David Koller vydal koncem února bez většího avíza po osmi letech desku nazvanou prostě "LP XXIII". Jedním textem na ni přispěl i spisovatel a režisér Patrik Hartl. Album je výjimečné tím, že vznikalo po písních a vlastně... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 (26.03.2023 21:55)
- Naživo: Vypjatě emocionální Leprous se v Akropoli schovávali za hradbou mlhy a světel (10.03.2023 08:07)
- Haken a Between Buried And Me přivezou do Prahy všechny barvy moderního prog-metalu (21.02.2023 11:15)
- Recenze: Katatonia dává na "Sky Void Of Stars" přednost přístupnosti na úkor vlastní tváře (13.02.2023 18:00)
- Bullet For My Valentine přivezou do Fora Karlín sílu ostrého metalcoru (07.02.2023 11:12)
- Rolo Tomassi ve středu zahrají Praze (05.02.2023 11:43)
- Naživo: Sólstafir a Katatonia přivezli do Roxy melancholické vichry z chladného severu (30.01.2023 13:04)
- Fotogalerie: Temná rocková show kapel Katatonia a Sólstafir v obrazech (29.01.2023 17:19)
- Nové desky 3/2023 - od Måneskin přes Katatonii po Mirai (25.01.2023 14:30)
- Video: Depresivní skladba "Birds" je posledním lákadlem na novou desku švédské formace Katatonia (12.01.2023 10:06)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Ne 16.04.
Led Zeppelin Symphonic (Výstaviště, Brno)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Kryštof Coldplay Rihanna AC/DC Lucie Vondráčková Ewa Farna Viktor Sheen Sia BTS Depeche Mode The Cure The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu