Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Objektivní kritika neexistuje. A je to dobře!

Vydáno: 12.12.2007 10:00 v sekci Na okraj - Radek Hendrych | foto: facebook interpreta

Nadpis článku aspiruje na nežádoucí titul "široce rozšířené klišé". Přemýšliví čtenáři si však čas od času uvědomí jeho pravdivost. Jakkoli tenhle výrok sám o sobě relativizuje vlastní smysl hudební publicistiky, je potřeba mu přiřknout pravdivost a držet se ho. Proč?

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Kritika
© radio.cz
Výrok o tom, že objektivní kritika jako taková neexistuje, nebo že přesněji ani existovat nemůže (nemá), je potřeba rozebrat. Určitě je to nutné pro jeho počáteční vágnost: ta je daná tím, že se na pravdivosti takového tvrzení jistě všichni neshodneme (kdyby ano, vznikla by smrtící nuda.) Výstupem rozboru pak budou právě dvě (víceméně, je to filosofie) přínosná stanoviska.

První bude toto: objektivní kritika, jak ji obvykle vnímáme, nejenže nemůže existovat, ona ani není žádoucí! Pokud totiž objektivní kritiku vnímáme jako hodnocení založené na absolutním rozhledu a odstupu, dosaženého jakoby pasivním pozorováním, nemůžeme o ni žádným způsobem stát. Z jednoduchého důvodu: i kdyby hypoteticky takovýto postup byl možný, ústil by nutně pouze v naprosto odosobněný popis. Takováto "kritika" se může jevit příjemně korektní a technická, přesto však trvám na jejím odmítání. Důvody jsou opět nasnadě.

Když před sebe na stůl položím zelenou krychli o určitých rozměrech, a budu ji pouze pozorovat zrakem, mohu se dopídit určitého poznání. Pravděpodobně si všimnu její barvy a rozměrů (překvapivé, uznávám). Na základě tohoto ji můžu popsat bezpochyby: mohu říci, jakou má barvu, jaké je velikosti. To však není hodnocení, kritika. Objektivní kritika nepřipouští žádné "vnitřní", tedy duševní relace mezi objektem a hodnotitelem. Co však musím udělat, abych kriticky posoudil, jak moc je tahle krychle dobrá na to, abych si s ní začal hrát? Musím nechat objekt určitým způsobem působit na své nitro, ducha, aby evokoval posouzení krychle. Zjevnější příklad poskytuje hrnek s čerstvě uvařenou kávou, která vyluzuje líbeznou vůni: posouzení její vůně už ani náhodou nemůže být předmětem objektivní kritiky, protože naprosto neuchopitelná smyslová věc (vůně) okamžitě evokuje duševní proces, a tedy se dostáváme opět k vnitřní relaci mezi hodnotitelem a hodnoceným.

Hudební produkci nelze zaměňovat za zmíněnou krychli ani za bližší příklad hrnku s kávou. Je ještě komplexnější. To, co zprostředkovává sluch jako smysl, který hudbu uchopuje, jsou pouhé prostředky k zasažení ducha hudbou. Nic víc. A toto musí platit za všech okolností, hudba neatakující ducha vůbec nemá právo zvát se hudbou. Proč jsou Joy Division tak skvělí, když některé jejich tracky (třeba naživo zachycená "Love Will Tear Us Apart" na sběratelské edici "Closer") technicky oscilují na hraně poslouchatelnosti? Protože ducha atakují bez milosti a rozpaků. Objektivní kritika ale řekne, že "zvuk je velmi špatný, rytmus relativně uspěchaný, zpěvák má malý rozsah hlasu." Záživné asi jako Chinaski.

Druhým výstupem rozebrání pojmu objektivní kritiky je pak důkaz její vlastní neexistence, nebo přinejmenším krátkozrakosti tohoto způsobu uvažování. Jestliže chci něco posuzovat jako předmět, pak sám jsem působitelem pozorování a hodnocení. Role jsou dány, neexistuje žádná interakce. Pokud by existovala, znamenalo by to nutně, že předmět už není tak docela předmětem pozorování (pasivním a nudným, jako je celá objektivní kritika), nýbrž že je zároveň působitelem nějakého dění. Opravdu to tak nefunguje? Pokud se rozpláčete (na což máte zcela legitimní právo) u songu "Kozmic Blues" od mojí osobní favoritky Janis Joplin, nevěřím tomu, že jste se tak rozhodli na základě zaujatého, téměř vědeckého zkoumání hudební skladby jako objektu. Takhle hudba nefunguje a ani nemá. Bůh nás chraň před bezduchou technickou masturbací: jak hudební, tak kritickou.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • jednoduseji (jarecek, 12.12.2007 10:46) Reagovat

  autor si na tematku zjevne mirne uletel, ale proti gustu zadny disputat :) samozrejme souhlasim, jen to vidim ponekud jednoduseji. z hlediska stylistiky je kritika jako zanr subjektivni (jeho zjednodusenou formou je recenze). toliko zni prosta klasifikace/definice. tecka :)

  jo a dodelejte, prosim, do formu na komentare moznost vlozit webovou stranku. at si tam muzu hazet odkaz na lastkovej profil :) aby ostatni vedeli, s jakym posukem maji tu cest :)

 • re (sajgou, 12.12.2007 11:46) Reagovat

  Souhlasim s tim, ze kritika je subjektivni (a prave to ji cini zajimavou), uz jen proto, ze je zalozena na interpretaci. Na druhou stranu je ale treba uznat, ze existuje i urcita "objektivni" umelecka kvalita - napr. nejaka dila mi mnoho nerikaji, nejsou ma krevni skupina, ale jsou napr. soucasti kanonu ci uznavam, ze svou uroven ci umeleckou narocnost maji, ac me neoslovuji. A kritik by mel byt dostatecne vzdelany a erudovany, aby poznal umeni, byt se mu treba subjektivne nelibi, jinak hrozi, ze sklouzne k "dojmologii". Napr. mne osobne se nikdy nelibila Nirvana, ale uznavam, ze urcitou umeleckou narocnost ma, a nikdy bych ji nedal treba 2/10, jak to tady nekdy v podobnych pripadech je (viz Benjamin Slavik apod.). Na druhou stranu tim kritik vyjadruje svuj - byt radikalni - nazor, coz je jiste taky v poradku, navic je zajimavejsi provokativni recenze za 2/10 nez nudna za 7/10. No proste je to slozity:)

  • Re: re (strame, 12.12.2007 15:53) Reagovat

   souhlas, pekny, ale nebavili jsme se o tom už náhodou ve školce? :-)

 • objektivní vkus? (Daan, 12.12.2007 14:10) Reagovat

  objektivní kritika neexistuje, protože neexistuje objektivně dobrý vkus. vnímání hudby záleží na mnoha aspektech psychiky konkrétního člověka, u každého je toto vnímání jiné, protože vkus každého se utvářel v rozdílných podmínkách. někdo například vyrostl v rodině klasických muzikantů a pro něj všechno kromě vážné hudby je hluk, prostě protože není schopný vnímat jinou hudbu. někdo jiný vyrostl v rodině punkáčů a ten hledá v hudbě nové zvuky, proto poslouchá třeba Merzbowův noise)). dále například zarytý posluchač folkloru je k téhle hudbě přitahován, protože má rád dějiny, někdo poslouchá hip-hop, protože se mu líbí skejťácký hadry a videoklipy, někdo poslouchá emo, protože to poslouchají jeho kámoši, někdo poslouchá neoklassiku, protože vyrůstal na literatuře romantismu, nějaký temný pesimista poslouchá dark ambient, naopak optimista toho není schopnej a poslouchá furt ska jenom protože je veselé. a tak dál. samozřejmě, v těchto příkladech HODNĚ ZVELIČUJI, jsou to jen příklady. na naši psychiku a vnímání hudby působí nespočet vlivů, které si ani neuvědomujeme. každé hodnocení hudby je nutně subjektivní.

 • 2 autor (strame, 12.12.2007 15:51) Reagovat

  ty voe, tak teds objevil ameriku ... ale no co, MS byl ve vsem tak trochu pozadu ;)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Psychedelická žravá hydra Grateful Dead na cestě k opravdové hudbě pro opravdové lidi
Slavná alba: Psychedelická žravá hydra Grateful Dead na cestě k opravdové hudbě pro opravdové lidi Až dosud se náš pravidelný seriál pod hlavičkou Slavná alba vždycky soustředil na jednu desku. Tentokrát učiníme výjimku a pokusíme se, opřeni o cyklus BBC, ve stručnosti zrekapitulovat vývoj kapely Grateful Dead od "Anthem of the... čtěte zde
Vydáno: 23.10.2021 15:52 v sekci Recenze | Slavná alba
0
Kateřina Marie Tichá a Bandjeez, Malostranská beseda, Praha, 21.10.2021
Naživo: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez se postarali o emocemi nabitý večer Na své první album si Kateřina Marie Tichá počkala pár let. Stejně tak ani jeho křest neproběhl ihned, v Malostranské besedě k němu došlo až rok a měsíc po jeho vydání. Publikum však desku "Sami" znalo slovo od slova, a v... čtěte zde
Vydáno: 23.10.2021 09:01 v sekci Naživo
0
Zrní, Divadlo Archa, Praha, 21.10.2021
Naživo: Zrní v Divadle Archa konečně pokřtilo "Nebeský klid" Zrní letos oslavilo dvacet let na scéně a ve čtvrtek také po roce a půl konečně pokřtilo "Nebeský klid". Kmotry se stali ti nejvěrnější - technici. Hostem byla Nina Marinová z Nina Rosy, se skupinou zapěla tři písně. Muzikanti svou... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2021 21:46 v sekci Naživo
0
Abba - Just a Notion (Lyric Video) 6/10
Audio: Abba singlem "Just a Notion" potvrzuje, že "Voyage" bude konzervou starých časů Začíná být jasno: revoluci čekat netřeba, návrat Abby potěší pouze její skalní příznivce. Tu sociologickou studii zřejmě ještě nikdo neudělal, dá se však předpokládat, že pro lidi mladší třiceti let bude "Voyage" nuda,... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2021 14:27 v sekci Audio / Video | Audio
19
Jaroslav Moravec (Duo ťuk) - Jsme sice jen dva, ale otevřené scény se nebojíme
Rozhovory: Jaroslav Moravec (Duo ťuk) - Jsme sice jen dva, ale otevřené scény se nebojíme Folk-popové Duo ťuk svým fanouškům udělalo radost, když po čtrnácti letech vydalo nové studiové album "Ohlédnutí světla". Zájemci na něm najdou nové i starší písně. Frontman Jaroslav Moravec je však sám o sobě velmi... čtěte zde
Vydáno: 22.10.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Death Bells na "New Signs Of Life" ukazují, jak by dnes zněli Joy Division, kdyby vznikli v Austrálii (31.12.2020 12:15)
- Recenze: Karel Veselý a Miloš Hroch se v knize "Všechny kočky jsou šedé" úzkostlivě věnují hudbě úzkosti (26.12.2020 09:00)
- Zaprášenosti: Joy Division - Closer (14.07.2020 08:00)
- Naživo: New Order nechali posluchače zanořit se do historie své i do Joy Division (05.10.2019 15:32)
- O "Klubu 27" vznikl hororový film. V brzké smrti hudebníků má dle něj prsty podsvětí (12.04.2019 11:43)
- Post-rockeři Fotocrime na Sedmičce odhalí nová území (29.11.2017 15:15)
- Joy Division a New Order zazní v Praze v podání Petera Hooka And The Light (19.01.2016 12:22)
- Fanoušci Iana Curtise vybírají pomocí sbírky peníze na koupi jeho bytu (18.02.2015 09:47)
- Pásky s tvorbou Joy Division se našly v odpadkovém koši (15.08.2013 19:51)
- Peter Hook And The Light zahrají Praze na počest Joy Division jejich "Unknown Pleasures" (29.11.2011 18:15)

ALBUM TÝDNE 42/2021

Halsey
If I Can't Have Love, I Want Power

V hudebním businessu není žádnou výjimkou, že debutové album interpreta je nejen tím nejúspěšnějším, ale taky tím nejlepším, které za svou kariéru nahraje. Halsey mezi ně ovšem nepatří. Její dosavadní tři desky byly sice skvělé, čtyřka "If I Can't Have Love, I Want Power" je ale jednoznačně ještě lepší.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Adele Madonna Lady Gaga Ewa Farna Rihanna BTS AC/DC Metallica Ed Sheeran Karel Gott Billie Eilish Dua Lipa Vladimír Mišík Ozzy Osbourne Beyoncé Jelen Mirai The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu