© Music 12/2007
Poslední letošní číslo MUS!Cu nabízí obvyklý žánrově ďábelský mix. Titulní strana upozorňuje na rozhovor s frontmanem skupiny VYPSANÁ FIXA, která ani po letech existence (a poprvé i s velkým sponzorem turné za zády) neztratila nic ze své punkové energie. O cestě k "Fenoménu", o partnerství fiXy a portálu pro začínající kapely Stage.cz i spoustě dalších věcí si s Márdim povídal Dalibor Vik.
A co dalšího lze najít v prosincovém MUS!Cu?
IVA FRÜHLINGOVÁ Návrat k Francouzům (Vladimír Vlasák)
Když se
Iva Frühlingová objevila na domácí scéně s deskou "Litvínov", provázela ji spíš zvědavost. Nestane se mladá žena, která se živila v Paříži jako modelka, spíš sezónní zajímavostí? Následoval ale další titul "Baby Doll", Iva si postavila vlastní kapelu a nyní patří ke stálicím, které sahají také po Andělech. Nejen na nové album "Strip Twist" a návrat k pařížským inspiracím se Ivy ptal Vladimír Vlasák.
ČECHOMOR Člověk šel na koledu a skončil v hospodě (Vladimír Vlasák)
Vánoční alba mají
Karel Gott,
Elvis Presley i
Helena Vondráčková, tématům svátečních písní se nevyhýbají ani jazzmani nebo metalové kapely. Kapela
Čechomor dobře věděla, že s vánoční deskou vstupuje do "nejvyvařenějších" vod populární hudby. O to těžší prý podle Karla Holase a Františka Černého bylo udělat album, které nebude podobné typickým vánočním titulům a zároveň zůstane čechomorské.
LED ZEPPELIN Vzducholoď plná dárků (Saša Neuman)
Dodnes jsou klíčovou legendou tvrdého rocku. Kapelu rozpustili po smrti bubeníka Johna Bonhama v roce 1980. Ve světě prodali víc než 300 milionů hudebních nosičů. Od listopadu je celý jejich katalog přístupný v digitální podobě. Na jejich aktuální koncert 10. 12. 2007 v Londýně se pokusily získat vstupenku miliony fanoušků. Vejde se jich tam ale jen dvacet tisíc. Začíná se mluvit i o reunionu a turné. Dočkáme se?
SPICE GIRLS Kulturní fenomén? (Karel Kubík)
Případ anglické dívčí pětice, která se před nedávnem rozhodla vrátit na scénu ve své nejsilnější sestavě, je jednou z mála výjimek potvrzujících pravidlo, že uměle sestavené kapely jsou k ničemu. Ale taková byla tehdy hudební doba. Vládu nad ostrovní pop music pomalu ztrácel britpop v režii kapel jako
Oasis a
Blur a vítězit začínaly "chlapecké" party typu
New Kids On The Block a
Take That. Bylo jen otázkou času, než vznikne jejich dívčí protipól. A ten se opravdu povedl.
JAY-Z Jak chudý dealer ke štěstí přišel (Saša Neuman)
Jay-Z je ztělesněním snu černé Ameriky o trhanovi, který se stal jednou z nejbohatších a nejvlivnějších ikon amerického, potažmo světového šoubyznysu. Ve světě, kde se úspěch a vliv měří výškou bankovního konta, takřka nemá konkurenci. A občas vydá i nějakou desku. Ta letošní, "American Gangster", je inspirovaná stejnojmenným filmem, který má českou premiéru 3. ledna.
STEREOPHONICS Taková normální kapela (Karel Kubík)
Jedna z nejpopulárnějších kapel na britských ostrovech má už poměrně dlouhou historii, kterou lze ovšem shrnout do několika řádek. S téměř železnou pravidelností dvou let vydávají řadové desky, za celá léta udělali jedinou změnu v sestavě (původního bubeníka Stuarta Cablea nahradil v roce 2003 ohnivý Jihoameričan Javier Weyler), a to je v zásadě všechno. Žádné skandály, drogy, ženy, rvačky ani jiné vylomeniny.
TEREZA KERNDLOVÁ Snažím se být pestřejší (Josef Vlček)
Tereza Kerndlová (ex-
Black Milk) vydává po dvou letech novou sólovou desku. Trochu překvapivě se na ní vedle r'n'b objevují i popovější kousky, něco pro taneční scénu a dokonce i víc kytar. Asi největší novinkou u Terezy ale je, že vystupuje s živou kapelou. A je to prý úplně jiný zážitek.
Další rozhovory a články nového čísla:
WANASTOWI VJECY Naučte se čínsky (Text: Josef Vlček), RADIOHEAD Nastartovali revoluci? (Text: Lukáš Kadeřábek), PETR BENDE Když to do sebe zapadne (Text: Karel Kubík), JITKA ZELENKOVÁ Vánoce bez koled (Text: Josef Vlček)
V pravidelných rubrikách nechybí tradiční měsíční PŘEHLEDY NOVINEK hudebních i filmových, PŘES 60 RECENZÍ na nová CD a DVD, přehled kinopremiér, měsíční albová hitparáda, soutěže o desky a lístky na koncerty a další zajímavosti.