MP3 Jukebox 36/2007

12.09.2007 05:00 - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

Animal Collective - Peacebone (9/10)
mp3 ke stažení
žánr: post-folk

Animal Collective - Peacebone
Od chlápků, kteří si říkají Panda Bear, Avey Tare, Deakin a Geologist těžko můžete čekat normální hudbu. A nemýlíte se. Animal Collective jsou ve světě alternativní hudby jednoznačnou jistotou, jejich nenapodobitelný koktejl naivních melodií a sonických experimentů neidentifikovatelných nástrojů je dostal na absolutní špičku. Jejich nejnovější album "Strawberry Jam", které vyšlo tento týden, propaguje skladba "Peacebone". Na mém oblíbeném webu Song Meanings se rozjela pěkná diskuze o tom, co ta píseň znamená, ale podle očekávání je výsledek nulový. Ostatně doporučení se skrývá už v textu písně samotné - "It's not my words that you should follow, it's your insight." Pokud ovšem poslední slovo není správně "dead fly". A zase nejsme nikde. PS: Určitě si to poslechněte.

Liars - Plaster Casts Of Everything (9/10)
mp3 ke stažení
žánr: rock, post-punk

Liars - Liars
Když kdysi firma Mute (pobočka EMI) podepsala americkou kapelu Liars, možná si mysleli, že mají v rukou další tuctové post-punkové revivalisty se slušnou fanouškovskou základnou. Jenomže asi nenajdete kapelu, která by vydávala na velké firmě a zároveň se chovala k fanouškům jako ke zbytečnému luxusu. Alba Liars jsou neuvěřitelně nepředvídatelná, proměnlivá a ve své podstatě user-unfriendly. Jejich čtvrté vyšlo před dvěma týdny, má místo názvu jméno kapely a protentokrát prý žádný skrytý příběh. První singl se jmenuje "Plaster Casts Of Everything", a když si ho stáhnete, dobrovolně se necháte přejet parním válcem syrového rocku.

Dirty Projectors - No More (8/10)
mp3 ke stažení
žánr: psychadelický folk

Dirty Projectors - Rise Above
Když chodil Dave Longstreth na základní školu, miloval album "Damaged" hardcoreových legend Black Flag. Vzpomněl si na něj znovu letos, ale místo aby si ho znovu pustil, rozhodl se ho se svou kapelou Dirty Projectors nahrát. Po paměti. Vznikl tak ojedinělý experiment s hudební pamětí a zároveň mimořádně zábavný počin, když punkové vypalovačky dostaly podobu rozmáchle aranžovaných baroko-popových kusů. (Na nahrávce se podíleli i členové Grizzly Bear). Album "Rise Above" sice vyšlo teprve tento týden, už na sebe ale přitahuje nálepky jako "album roku" a podobně. Pokud si pamatuji, "No More" bylo v originále podstatně kratší a vzteklejší a neznělo, jako by ho nahráli Beatles v období "Sgt. Peppera". Jo, vzpomínky jsou většinou velmi milosrdné!

Wiley - 50/50 (8/10)
mp3 ke stažení
žánr: grime, hip hop

Wiley - Playtime Is Over
Možná je trochu srandovní, že londýnský rapper Wiley proklamuje, že kdokoliv, kdo s ním bude chtít dělat byznys, se s ním bude muset dělit padesát na padesát. Tatíček grimeové scény nikdy neprodal víc než pár tisíc alb (z jeho předchozí nahrávací firmy ho kvůli špatnému prodeji vyhodili) a v penězích se určitě netopí, ale asi to tak nějak patří ke koloritu scény. Jinak je Wiley jedním z posledních grimeových rapperů první vlny, který nenatáčí r'n'b hity pro žebříčky a drží se starého syrového soundu. "Playtime Is Over" i proto lehce položí na lopatky poslední album Dizzeeho Rascala, o Kanově aktuálním monstrkabaretu "Londown Town" ani nemluvě. Píseň "50/50" se samozřejmě neobejde bez jeho typických beatů, které připomínají zvuk lámání ledu (ostatně svému stylu říká eskimo). Byl to první singl zmíněné desky, teď ale zároveň propaguje výroční kompilaci vydavatelství Big Dada "Well Deep". Hiphopový podlabel Ninja Tune slaví už deset let existence.

Madlib - Masala (7/10)
mp3 ke stažení
žánr: instrumentální hip hop

Madlib - The Beat Conducta Vol. 3 & 4
Opsaný vtip: Jeden novinář se potkal s hiphopovým producentem Madlibem a říká mu: "To poslední album, který jsi udělal, bylo fakt dobrý!". A Madlib na to odpoví: "Jo? A který to bylo?". Ilustruje něco lépe Madlibovo vražedné nahrávací tempo? Podle wikipedie je jeho zatím posledním počinem třetí a čtvrtý díl jeho série Beat Konducta, který se jmenuje "Beat Konducta In India". Přináší na čtyři desítky instrumentálních miniatur postavených na samplech z indické hudby. Nemusím dodávat, že deska je myšlena jako ideální podklad pro rappery. Mimochodem, masala není jen směs koření, ale také populární žánr v jihoindickém filmovém průmyslu, který míchá elementy komedie, dramatu, akce a romantického filmu v jeden.

ANKETA
Která skladba z dnešního Jukeboxu se vám líbí nejvíce?


Podívat se na výsledkyNÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY