Umělci jsou také lidé, také se zajímají o politiku. V posledních zhruba dvou třech letech se stalo populárním vystupovat proti Georgi W. Bushovi. O jeho nešťastné politice dokonce pějí náctiletá děcka z New Yorku. V Česku se angažovaná tvorba moc nenosí. Proč, to naznačil ten nejpovolanější: Michal David.
? (V., 06.08.2007 09:25) Reagovat
Co je myšleno tím "socialistické sobotní radovánky v Lucerně"?
Já si opravdu nevzpomínám, že by M.D. nazpíval nějakou politickou píseň...? (Ani Poupata se myslím počítat nedají.) Byl aspoň někdy v Sokolově? Ony v osmdesátých letech už politické písně moc netáhly, to spíš Céčka. =)
Re: ? (Luboš Kreč, 06.08.2007 11:28) Reagovat
Politické písně se už samozřejmě v 80. letech tolik nenosily, ale M.D. podobně jako řada dalších normalizačních umělců účastí na všelijakých televizních estrádách apod. šel komunistické propagandě na ruku. Není pochyb o tom, že s režimem byl v podstatě za dobře.
Re: ? (V., 06.08.2007 16:06) Reagovat
Mno, asi bychom si měli nejdřív ujasnit, co je to "normalizační umělec". Proces normalizace, jak ho chápu já, začal někdy v roce 1969 a trval relativně krátce. Pak už byla republika dostatečně "znormalizovaná", takže osmdesátým letům, kdy se M.D. prosadil, bych normalizace asi neříkal.
Je pravda, že Michal David byl "oficiální" a "povolený" umělec (plus známá porevoluční aféra s domem), takže se asi dá říct, že šel na ruku třeba vedení socialistického Pragokoncertu, ale jaké komunistické propagandě? Opravdu si nevzpomínám na žádnou politickou píseň, ani na žádný jeho projev, kde by mluvil o podpoře socialistického státního zřízení... Došlo k něčemu takovému? M.D. byl přece zpěvák pro mladé (ehm =), takže Kroky vystupovaly hlavně v TKM a točily se s nimi klipy pro Hitšarádu. Vlastně mi připadá, že se M.D. snažil být (pragmaticky) apolitický už před revolucí, takže svým způsobem má právo o tom mluvit i dnes. Kdyby dnes politicky angažované písně odmítala třeba Marta Kubišová, tak by mi to připadalo mnohem divnější. =)
Mimochodem jaký přívlastek se hodí třeba pro Ivana Mládka nebo Miloslava Šimka? Podle mě spadají do naprosto stejné kategorie jako Michal David, ale přitom jim to po revoluci prošlo nějak snadněji. Čím to je?
Re: ? (Luboš Kreč, 06.08.2007 17:19) Reagovat
Tahle debata nikam nevede. Souhlasím, že Mládek nebo Šimek nebyli o moc lepší, ale to nijak nezlepšuje můj postoj k MD. David, jedno zda v době tuhé normalizace, anebo během volnějších 80. let, komunistům chtě nechtě pomáhal, nechal si od nich schvalovat texty a hudbu, byl opravdovou hvězdou v době, kdy jiné stíhala StB kvůli jejich názorům. Ano, takových jako on bylo víc, byla jich vlastně dlouhá řada, ale to není důvod, abych ho nejmenoval. Ovšem souhlasím, že pragmatik to je - v podstatě dělal komerci už v době, kdy jsme to oficiálně ani neznali:-)
Re: ? (V., 06.08.2007 23:38) Reagovat
Já jsem nechtěl zlepšovat žádný postoj =), jenom mi připadá, že David je vždycky hrozně na ráně a takový démon to snad zase nebyl. Dělal tu svou nekonfliktní komerci a proti režimu samozřejmě nevystupoval, protože to by si po sebou podřezával větev, ale v čem je vlastně ta pomoc režimu? Pod vlivem písničky Nonstop stoupl počet důvěrníků StB nebo tak něco? =) Samozřejmě všichni asi cítíme, že byl s režimem zadobře, ale myslím, že se dá těžko definovat, čím se konkrétně provinil.
Proč jsou vlastně a umělce kladeny jiné nároky, než na sportovce? Co třeba Hlinka, Holík, Panenka, Vízek... Všichni reprezentovali socialistickou republiku, nechali si schvalovat dresy s rudou hvezdou a byli hvězdami v době, kdy StB... atd.
Tweet