shop.musicserver.cz

The Nihilists - Člověk musí shazovat hlavně svoje idoly

Vydáno: 31.10.2006 05:00 v sekci Rozhovory - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Moimir Papalescu & The Nihilists mají venku desku "Lewis Neptune", chystají koncerty a hromadu dalších libůstek. My jsme je vyzpovídali nejen na téma, co všechno se odehrálo za poslední rok a půl. Mluvili s námi všichni tři, jejich odhalení jsou místy hodně překvapivá. Ale posuďte sami.

Moimir Papalescu & The Nihilists (1)
© nihilists.cz
Moimir Papalescu & The Nihilists se však odvážně pustili do boje a obhajují své poměrně nedávno nabyté pozice. Vydali blyštivou placku "Lewis Neptune", která si stihla získat jak zaryté příznivce, tak neméně zanícené odpůrce, navíc z kraje září skupina podnikla výlet do rumunské Bukurešti. Na pódiích ale Nihilisti ve většině případů sbírají jen plusové body, nejinak tomu bylo na křtu Ludvíka v pražském Paláci Akropolis, kde bylo 27. září narváno až po střechu. Pro ty, kteří to nestihli, ale rádi by Moimira a spol. viděli živě, by mohlo být užitečné navštívit nihilistí myspace, kde je k nalezení rozpis aktuálního tour a navíc také ukázky z "Lewis Neptune". A jelikož od našeho posledního rozhovoru utekl víc jak rok a půl, během něhož se stalo mnoho podstatných událostí, které důkladně provětraly život Nihilistů a jejich blízkého okolí, popovídali jsme si znovu.

Začátkem září jste hráli v Rumunsku. Dovezli jste si odtamtud nějaký speciální zážitek, nebo snad suvenýr z cest?

Hank: Koncert se konal na střeše asi dvanáctipatrového divadla a nikde nefungovaly výtahy. Hrůza. Jinak to byl úžasný zážitek.
Moimir: Přivezl jsem z cest portrét Vlada Tepeše - hraběte Drákuly. Dále spoustu užitečných kontaktů a také příslib promotérů na další koncerty během příštího roku. Příjemné bylo také zjištění, že nás místní DJ's a rádia v Bukurešti hrají, a vůbec mi nevadil fakt, že po Rumunsku kolují tisíce kopií našeho prvního alba.

Moimir Papalescu & The Nihilists (4)
© nihilists.cz
Když jste se vrátili, na dveře klepalo vydání "Lewis Neptune". Jak vlastně probíhalo natáčení, případně jak moc se lišil jeho vznik oproti "Analogue Voodoo"?

Sonja: Každý z nás prošel určitou krizí a jako kapela jsme chvílemi neměli daleko k rozpadu. Ale překonali jsme to. Teď, myslím, zvládneme ještě několik dalších alb. Vlastně teprve nabíráme sílu.
Moimir: O dramatické momenty nebyla nouze. Při natáčení jsme užili daleko více okamžiků, kdy jsme si šli pěkně po krku, ale naštěstí i daleko více humorných situací. Celkově byly emoce daleko více vypjaté. Naše ega o sebe narážela, ale našli jsme nakonec vždy společnou řeč. "Lewis Neptune" je zkrátka album, které upevnilo naše přátelství, jakkoliv paradoxně to může znít.

V našem minulém rozhovoru jste na sebe prozradili, že v minulé desce jste našli ono voodoo. Ptám se tedy, jak moc se ve finále uplatnilo a vámi samotnými zamávalo?

Moimir: Bylo to prostě dobré kouzlo. Pomohlo nám proto natočit další dobré album. (smích)

Na loňském Semtexu v Brně, jste říkali, že Lewis bude více o rokenrolu. Jak ses, Hanku, chopil Moimirem možná i nadhozené rukavice?

Hank: O žádnou hozenou rukavici nešlo, prostě jsme se ze začátku domluvili, že to takhle uděláme. A především, všechno je o rock'n'rollu, ne!?

Zaujal mě námět na obalu - má ta disco koule hlubší význam? Podobný námět má na novince Justin Timberlake, jen je drobet drsnější.

Hank: Když jsem viděl jeho obal, mimochodem už po vydání "Lewis Neptune", upřímně jsem se zděsil. Vůbec toho člověka neznám. Jestli by měla mít naše disco koule s někým nějakou spojitost, tak možná s deskami BoneyM. (smích)

"Summer Wine" je cover, který v originále natočil Lee Hazlewood a zpívali to s ním Suzi Jane Hokom a dcera slavného mafiána Nancy Sinatra. Co se vám na té písní tolik líbí, že jste si vybrali zrovna ji?

Hank: Lee Hazlewooda považuju za jednoho z největších skladatelů a interpretů. Miluji jeho temný kýčovitý pop. A udělat zrovna tuhle coververzi se samo nabízelo. I když on má tolik úžasných skladeb, že by to vydalo na celou desku coverů.
Moimir: Byl to nápad Hanka. On přinesl tuhle písničku, když jsme si říkali, že bychom po "The Model" od Kraftwerk měli dát další cover. Hrozně se mi navíc líbilo, jak si se Sonjou oproti originálu prohodili party. Skladba tak dostala další, netušený rozměr.

Moimir Papalescu & The Nihilists (2)
© nihilists.cz
V jiném tracku, v "Eighties Bar", je zmíněno jméno Steve Strange, legendární postavička, a to nejenom díky designu osmdesátých let, ale i díky svému působení ve skupině Visage. Je tenhle song možno brát jako oslavu těch skoro dávných dob?

Hank: Je to oslava i parodie zároveň. Taky se tam objevuje jméno Simon Le Bon. Samozřejmě, že mám rád tvorbu skupin, jako jsou Visage nebo Duran Duran. Na druhou stranu je to trochu výsměch veškeré té adoraci osmdesátých let. Říkám tomu takové requiem za elektroclashovou scénu, která tuhle dobu tak opěvuje. Na druhou stranu parodovat a shazovat by měl člověk právě své idoly a vlivy. Nicméně v osmdesátých letech bylo mnoho jiné, mnohdy inspirativnější hudby.

Jako největší úlet na Lewisovi lze chápat "Devil In My Go-Go Room", kde se na něj vzal celkový nápad?

Hank: Nikde. Šlo o to udělat humoristickou píseň. Ostatní přišlo samo.
Moimir: Ano, díky Hankově odlehčenému textu jsme nakonec skladbu dotáhli do patřičné podoby i v závěrečné části. Při opakovaném poslechu bezprostředně po nahrání jsem myslel, že umřu smíchy.

K "Analogue Voodoo" vznikly dva klipy a vyšel vinyl s remixy na "Summer Deviation". Chystáte opět něco podobného?

Hank: Připravujeme klip k písni "Baby" a pak bude následovat klip k "Honey It's Country". Dál uvidíme.
Moimir: Rád bych, aby nějaké remixy vznikly. Našlo se již pár zájemců. Zrovna dnes se mi ozval Neutrino, máme i pár nabídek ze zahraničí. Je tu ale otázka, jaké zvolit médium.

Moimir Papalescu & The Nihilists (3)
© nihilists.cz
O křtu v Akropoli jsme na musicserveru psali, jak jste si ho ale užili vy sami?

Hank: Mnohem víc si užívám menší akce bez toho tlaku kolem a bez všech těch fanoušků, kteří mi tak trochu berou energii, protože stále něco očekávají. Rád poznávám nová místa a lidi. Nejraději předávám naši hudbu tomu, kdo ji ještě nikdy neslyšel, nebo minimálně neviděl naše koncerty. Je to pro mne mnohem víc vzrušující a smysluplné.
Sonja: Nový repertoár si musí sednout, a proto si my sami užíváme daleko víc koncerty až teď.
Moimir: Akropolis byla první akce, kde jsme hráli skladby z nového alba, a proto jsme byli v první části ještě příliš soustředění na to neudělat chybu. Nakonec to z nás spadlo a vše dopadlo skvěle. Já osobně jsem měl z reakcí publika, které chvílemi zpívalo s námi velkou radost.

Jako předkapelu jste pozvali Mash Gordon, kde jste na tyto srandisty narazili?

Hank: V Drážďanech nám dělali předkapelu. Okamžitě jsme si je zamilovali. Jsou to taková prasátka.

Jaké jsou vaše nejbližší plány na vánočně-povánoční dobu?

Hank: Udělat klip a koncertovat. Nic zvláštního se dít nebude. Mimo The Nihilists chci pak dotáhnout do koncertní podoby svůj nový projekt Nasty Dandies a posléze s ním připravit materiál na desku.
Moimir: Připravuju hudební materiál pro monotematické cédéčko, které vyjde v časopisu Živel. Spolupracuji na něm s členy Magnetik, ale například i s hercem Radovanem Lukavským nebo Borisem K. z kNot Photogenic.

Magnetik teď budou pauzírovat nebo je něco v procesu?

Moimir: Máme už hotové nějaké základy pro druhé album, které vyjde pod názvem "Primitive". Proběhla již také fotosession, snímky má na svědomí Radeq Brousil (mimo jiné člen The Models - pozn.aut.), který to stihl ještě před svým odjezdem do Kanady. Byl bych rád, kdyby album vyšlo v květnu 2007. Prozrazovat více by bylo předčasné.

Nechal jsem se odchytnout na last.fm, když jsem si pustil cédéčko, kde jsem měl coby autora vyplněno Moimir Papalescu & The Nihilists, a v popisce similar to mě totálně odvařila následující sešlost: Holki, Sherlock Holmes (německá kapela), On Air, Issac Assimov a Lety Mimo. Jak se cítíte v této společnosti?

Hank: Neodvažuji se ani pomyslet, jak bych se mohl v takové společnosti cítit. Tedy kdybychom tam skutečně byli.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Akon, Forum Karlín, Praha, 16.5.2024
Naživo: Akonův pražský koncert se ze splněného snu proměnil v noční můru Pomohl objevit Lady Gaga, natočil duet s Michaelem Jacksonem, stojí za hymnou šampionátu ve fotbale. Výčet toho, co se Akonovi během posledních dvaceti let podařilo, je úctyhodný a nebere konce. Jeho úspěchy ale zároveň neznamenají,... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 14:00 v sekci Naživo
Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě
Rozhovory: Moimir Papalescu - V podstatě jsem retro sám o sobě Moimir Papalescu nepřehlédnutelně prostupuje domácí - převážně elektronickou - scénou. Působil či působí ve spoustě projektů, v poslední době se ale nejvíc přetřásá návrat formace Moimir Papalescu & The Nihilists. Bylo to... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Thirty Seconds To Mars, Sportovní hala Fortuna, Praha, 15.5.2024
Naživo: Thirty Seconds To Mars si v Praze napravili reputaci. Přivezli povedenou show Americké bratrské duo Thirty Seconds To Mars se po šesti letech vrátilo do holešovické sportovní haly, aktuálně zaštícené názvem Fortuna, a to v rámci turné nazvaného "Seasons". Jak se návrat povedl a jak znějí nové skladby z... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 10:18 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád 19. týden 2024
Pop už v albovém žebříčku nehraje druhé housle. Taylor Swift dovršuje hattrick a boduje i Dua Lipa Česká rádiová hitparáda konečně hlásí nového vítěze. Mnohaměsíční stálice typu Dua Lipa, Ofenbach nebo Michael Schulte střídá americký zpěvák Teddy Swims se songem "Lose Control". V albech potřetí triumfuje Taylor Swift.... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina
Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina Na velké hvězdy chudší týden nabízí především novinku Kings Of Leon, kterým sekunduje s ípíčkem plných hostů Orville Peck, australské duo Angus & Julia Stone, popový písničkář Alec Benjamin, punk-rockoví Hot Water Music,... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2024 13:36 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Uhrančivý návrat Moimir Papalescu & The Nihilists nepotřebuje na "Mystery Woman In the Acid Pools" nostalgii (25.03.2024 00:00)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Moimir Papalescu & The Nihilists chystají třetí řadovku. Na HitHitu shánějí podporu i prostřednictvím raritních odměn (11.02.2024 16:57)
- Audio: Moimir Papalescu & The Nihilists lákají téměř filmovou skladbou "Call Me Hank" na comebackový koncert (21.05.2023 18:16)
- Audio: Moimir Papalescu & The Nihilists jsou zpět. Comeback stvrzuje singl "Jerry The Lizard" (01.08.2022 13:32)
- Recenze: Magnetik na albu "Les Vacances Mystérieuses" prožívají své dva roky prázdnin (19.03.2021 10:00)
- Recenze: Na debutu "Transatlantic P(h)O(n)EM Session" dua The Canal se potkávají Poe, Crowley a Schönberg (09.01.2021 16:30)
- Magnetik plní slib: za úspěšnou sbírku na Hithitu odměňují fanoušky remixovou kolekcí (07.12.2020 09:39)
- Magnetik chystají páté album. Bude plné příběhů (05.11.2020 09:09)
- Video: Prof. Neutrino a Mily Lombardo se v "A Dream Within A Dream" noří do snů (24.11.2014 16:49)

ALBUM TÝDNE 20/2024

The Valentines
You All Look Beautiful When You Dance

Trojice The Valentines z Hradce Králové se na hudební scéně pohybuje už od roku 2017. Po několika singlech a EP se letos konečně rozhodla svůj rukopis otisknout i do debutového alba, které nazvala "You All Look Beautiful When You Dance". A povedlo se - deska hudebně baví, přitom textově vybízí k zamyšlení.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 18.05.
King Gizzard & The Lizard Wizard (AU) (Forum Karlín, Praha)
Út 21.05.
Reverend Peyton’s Big Damn Band (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.05.
Myles Smith (UK) (Rock Café, Praha)
Út 28.05.
Bruce Springsteen & The E Street Band (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Queen Kabát Adele Sia Imagine Dragons Bono Dua Lipa Taylor Swift Rush Rammstein Mirai Beyoncé AC/DC Liam Gallagher Lady Gaga Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu