shop.musicserver.cz

Tata Bojs live a online - hodně fajn

Vydáno: 29.10.2004 17:30 v sekci Naživo - Ondřej Pravda | foto: facebook interpreta

Pravidelní čtenáři našeho serveru to už věděli dlouho dopředu, jiné mohla přesvědčit reklama na Rádiu 1, každopádně jsme si nemohli nechat ujít živé provedení posledního "Nanoalba" hračiček z Tata Bojs. Zvlášť když si pro Prahu připravili prý speciálně upravené prostory T- Mobile Arény.

Tatabojs - NanoTour Praha
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
O názorech redaktorů musicserveru na poslední počin Tata Bojs "Nanoalbum" jste si mohli přečíst jak v hlavní recenzi, tak v makrorecenzi. Ale určitě jste si udělali svůj vlastní názor na to, jak se kapele povedl projekt koncepčního alba a souvisejícího umění. Ale jak bude koncepční deska vypadat a fungovat v živém provedení? Tata Bojs připravili krátké podzimní turné, přičemž pražská zastávka byla zařazena doprostřed, což mělo mnohé praktické důvody. Jedním z nich byl i ten, že se koncert natáčel pro chystané DVD, které by mělo být pro kapelu důležitým mezníkem.

Ačkoliv prý firma reagovala na nápad kapely udělat koncert v T-Mobile Aréně v první chvíli asi tak, jak bylo uvedeno na plakátech ("zbláznili se"), z mnoha důvodu (i když možná ne ekonomických) to byl dobrý nápad. Ti, co zažili našvihaný koncert na Brumlovce, vědí proč. Po informacích, že kapacita sálu je omezena na čtyři tisíce lidí, jsem si říkal, jestli to nepřehnali. Jenže při pohledu na dav lidí před pódiem a plné sedačky za ním člověk musel ocenit, kam to tihle šikulové dotáhli. Většina návštěvníků pak byla určitě zvědavá, co v tomto prostoru vymyslí bubeník a zpěvák kapely Milan Cais za výtvarné řešení scény.

Tatabojs - NanoTour Praha
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Na příchod hlavní hvězdy bylo ale publikum připravováno také hudebně. Nejprve na půl hodiny nastoupila pořád ještě spíše naděje než zavedené jméno české scény - s Tata Bojs částečně hudebně, ale hlavně lidsky spřízněná kopřivnická Nierika. Bohužel jsem nestíhal dorazit do haly včas, takže nevím, jak se jim dařilo, ale snad dojem nebyl příliš odlišný od mé zkušenosti z léta na Colours Of Ostrava, to znamená příjemný. Před třičtvrtě na devět nastoupil na půlhodinu druhý host - Jiří Schmitzer. Ten byl publiku určitě známější, a to nejen díky své roli profesora docenta Tečky na "Nanoalbu". Hrál svoje, tedy kytarové punk-folk-popové písničky. Ačkoliv samy o sobě jsou zajímavé, hlavně díky textům, do velké haly se jeho na autentičnost a intimitu zaměřené skladby úplně nehodily. I hudebně jde přece jen o jiné kafe než Tatáči, na druhou stranu těžko někomu mohl vadit.

Před půl desátou konečně zahájili Tata Bojs svou show k "Nanoalbu". Vedle pódia se rozsvítily na stopkách stojící dvě červeně osvětlené krabice, jakési místnosti. A díky chybějící stěně diváci mohli "šmírovat", co se děje. Na pódiu byla zavěšena velká promítací stěna a to bylo vše. Trochu málo, říkal jsem si zpočátku. Do krabic zasedl vlevo Hal (Mardoša) a vpravo iTom (Milan Cais) a zatímco iTom zdravil on-line přes počítač (písemně) publikum a kreslil, Hal se pustil svým psorobotím hlasem do vyprávění příběhu. Jednoduché, ale působivé. Po chvíli Mardoša dopovídal, seběhli s Bublinou na pódium, kde se k nim přidal kytarista Vláďa Bár (a v pozadí vypomáhal nečlen klávesista/ovladač samplů) a spustili první skladbu z alba, druhý singl "Elišce". A pak už jeli skladbu po skladbě, tak jak jsou na desce, naštěstí už bez Halových vodítek. Jistěže se dostavila v bílém rouchu i Eliška, aby "Tomášovi" vysvětlila, jak vidí jejich vztah ona. Mardoša samozřejmě skákal (a opět občas mimo tempo), ale měl konkurenci ve stěně na pódiu, na kterou byly promítány animované sekvence se všemi hrdiny příběhu, v renderované nebo ručně kreslené grafice. Klipy byly většinou značně nekonkrétní, i když se točily okolo záchytných bodů textů té které písně. V "Léčiteli" logicky nastoupil profesor docent Tečka, aby svým uhrančivým hlasem naživo přednesl své fašizující poslání. Výborný výkon, i když obdivná reakce a aplaus publika působily v souvislosti s tématem poněkud hrozivě. Přestože následující "Hal se zatoulal" byla hudebně pojata přece jen odlišněji než na desce, až do této skladby to kapele šlapalo.

Tatabojs - NanoTour Praha
© Jiří Stružinský / musicserver.cz
Bohužel to přestalo v jednom z vrcholů desky, skladbě "Virtuální duet". Nevím, zda byly příčinou technické problémy či něco jiného, ale první třetina skladby zněla jako od špatné kopie Tata Bojs, kytara hrála snad v jiné tónině. 90-60-90, alias Linda Hammelová, se dostavila osobně, ale ze začátku byla intonačně nejistá. Postupně se vše trochu zlepšilo, ale stejně se tahle skladba prostě nepovedla, ztratila svou tak chytlavou dynamiku. Provedení s Klárou na Colours Of Ostrava bylo lepší.

Naštěstí to byl jediný špatný moment show. Gradaci druhé půlky příběhu, i díky dvěma tvrdším, kytarovějším, skladbám, nic nebránilo, ani ještě jedna vsuvka s Halovým vystoupením. K písničce "Boj" byl vhodně vybrán obrazový doprovod, počítačová gameska. - "střílečka" přesně vystihla text a obsah skladby. Na rozdíl od desky, kde se závěrečné "Probuzení" trochu ztrácí, bylo živé provedení s Caisem pouze za mikrofonem emotivnější a dalo celému příběhu tu správnou korunku.

Celkový dojem z koncertní verze "Nanoalba" byl hodně, hodně pozitivní. K tomu hodně přispěl i výborný zvuk. Při pohledu na davy lidí, kteří byli zvědaví na nápady Tata Bojs a jejich provedení, jsem se neubránil radosti, čeho Tata Bojs během své kariéry až do tohoto momentu dosáhli. Dokázali, že jsou opravdu velkou českou kapelou, i když na Kabáty bude chodit víc lidí. Přestože publikum nebylo tak odvázané, jak by si kapela a její muzika zasloužila, zklamaný byl myslím málokdo. I když ti policisté na balkóně, odkud jsem koncert sledoval, si moc do rytmu nohou nepoklepávali.

Tatabojs - NanoTour Praha
© Jiří Stružinský / musicserver.cz

Jasně, že hodinový koncert by byl pro návštěvníky málo. Po malé přestávce Tatáči do lidí naprali ještě pár svých starších hitů. Na ně logicky reagovalo publikum vstřícněji, ale stejně to byli lidé, kdo zůstal nejslabším článkem koncertu. Proč celá hala netancovala při "Toreadorské otázce" nebo "Jednotce času", to prostě nepochopím. Pobavila se aspoň při (plánovaném?) vniknutí nějaké slečny na pódium, která se vrhla na Mardošu a ne ne se pustit, až ji musela odnést ochranka. Ale ani lidem nejpřístupnější pecky z desky "Biorytmy", bylo jich hned pět, publikum nechytly tolik, jak bych čekal. Radost mi neudělalo, že nejvíc se pařilo na předpřídavkovou diskotucku "Růžová armáda", nejslabší skladbu kapely. Aspoň, že zahráli "Šťastnější" a geniálním klipem doprovázenou "Attention Aux Hommes!". Překvapili nezařazením "Tanečnice", ze špičkového "Futuretra" nezahráli ani "Ramínka", ani "Maličkou". Když ale jako jediný přídavek, který věnoval Mardoša svým přítomným babičkám, zařadili "Oba dva", docela brutální kytarově elektronickou jízdu, říkal jsem si, jestli neriskují s přízní publika příliš. Jinak dobrá skladba, ale v té situaci příliš dlouhá. Lezení Bubliny (jištěného lanem) po konstrukci bylo sice efektní, ale už by to mohli přenechat jiným. Ale co, takové publikum si nic jiného nezasloužilo. Pořád odehráli dost dobrý koncert, ale jeho druhá část ve mně vzbudila pochyby, jestli Tata Bojs nejsou na ty stadióny příliš jiní. Což není jejich chyba.

Tata Bojs, Jiří Schmitzer, Nierika, T-Mobile Aréna, Praha, 27.10.2004

  • Růžová armáda (Qwerty, 29.10.2004 19:24) Reagovat

    Nepovažuju Růžovou armádu za nejslabší kus od tatabojs. Ten amiga-zvuk a podivný podkres vokodéru za unaveným hlasem, to je prostě magický a navíc - ty lidi pařili, protože ta pecka šlape.

  • ruzova armada atd. (honzaX, 29.10.2004 20:22) Reagovat

    no me vic bavily koncerty zakoncovane oba dva nez armadou (kera neni tak hypnoticka, prilis jednoducha a tak ani dobra, nejhorsi bych ji rozhodne neoznacil-na to ma na biorytmech i nanoalbu prilis velkou konkurenci..)
    tanecnici uz nastesti nehrajou - tim me posledni dobou mile prekvapily. ta pisnicka byla vyslovene nepovedena:(
    no jelikoz je Mardosa basak tak by bylo dost uhozene, kdyby necitil rytmus a "skakal" mimo.. to je dle me kravina. vsak treba na jare v roxy na sunshine (kde byl vedle me myslim), ze rytmus chytal slusne:)

  • no nevim (azzie, 30.10.2004 00:20) Reagovat

    ja to vidim take trochu jinak. nierika asi (nanestesti) nemela svuj den. pan schimtzer me naopak velice prekvapil, ikdyz je "stylove" trosku jinde, byl to podle mne on, kdo nas dokazal rozehrat a naladit na tolik ocekavany vykon tatacu. rozjeli to opravdu skvele, prvni polovina nanoalba nemela chybu zvuk byl vyborny, stejne jako vykony. v druhe pulce bohuzel byly citit nejake chyby. a protoze byla ukojena nase zvedavost na koncertni provedeni nanoalba, pustili do nas pecky, ktere nas bavi. prestoze publikum neskakalo metr do vzduchu, bylo zrejme citit, ze nezklamali a ze se dost zaplnena arena hodne, hodne bavila

  • cože?? (krishna, 30.10.2004 15:49) Reagovat

    myslím že redaktor článku by se měl probrat..označit s jasným ůmyslem složený Virtuální duet jako nejlepší písničku Nanoalba,je podle mě výsměch,to samý s Tanečnicí.Tyhle dvě mi přijdou jako jedny z nejhorších z repertoáru tatáčů,narozdíl od armády která i přes svůj až vlezle nakažlivý disko rytmus prostě šlape celejch těch 7 minut.Taky si myslím že tohle nebyl koncert z těch na který se jdou lidi vyskákat a myslím že atmosféra v hale byla po celou dobu hodně dobrá..A polemizovat jestli Mardoša skáče do rytmu nebo mimo?Sorry,ale to už mi přijde fakt moc..Každopádně si Tatabojs zaslouží obrovsý uznání za skvělou šou..

  • Muj nahled (Pavlis, 31.10.2004 19:57) Reagovat

    Z meho pohledu to byl velice povedeny koncert. Malinka kritika ale neuskodi. Predne Tataci by si na nektere skladby meli vzit bubenika a nechat Bublinu jenom zpivat. Ono jet na plno u bubnu a pritom se snazit o nejaky pevecky vykon je dost tezke. Slo to mozna drive, kdyz meli mene textu. S prichodem Nanoalba je situace trosku jina a nejvic to bylo znat prave na Virtualnim duetu, ktery je postaven hlavne na zpevu. Take mi moc nesedlo vecne poskakovani Mardosi pri Panu Teckovi (nemyslim rytmusove). Ono vesele poskakovat pri pomerne depresivni skladbe...no nevim. Mimochodem neprislo vam, ze Schmitzrovi v Leciteli ke konci trosku vypadl text? Pokud ano, tak se z toho vykecal fantasticky. Co se tyce zakonceni s lezenim po konstrukci, prislo mi to jako samoucelna exhibice. Proste bych se bez toho obesel. Uz ted jsem zvedavy co bude dal. Osobne mi tataci nejvice sedi v podobe tanecni s mensim mnozstvim textu ala Futuretro. Jenze vyvoj pokracuje a bojim se, ze s Neuwerthem v zadech budou smerovat (ci uz smeruji) spis k pop-rockovosti. No, uvidime. V kazdem pripade mate-li je aspon trosku radi urcite na nejaky dalsi z koncertu zajdete. Stoji to za to.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Toad Planet - Bloudím 7/10
Recenze: Na debutu Toad Planet "Bloudím" se to podstatné skrývá v hudbě Pod hlavičkou Toad Planet se potkali dva bráchové z Ostravska, jejich kamarád a další známý z brněnské JAMU. Dlouhá léta společného hraní do šuplíku se nakonec podařilo završit stylově barevným debutem "Bloudím", který vydal... čtěte zde
Vydáno: 03.01.2025 08:00 v sekci Recenze
Marien a Epydemye, Zámecké konírny Telč, 30.12.2024
Naživo: Hurá! I Marien jsou jenom lidi. S Epydemyí přesto předvedli skvělý dvojkoncert Nádherná Telč ožívá folkem nejenom v létě, ale i o zimních svátcích. Během nich se zde konají hudební večery, které nezřídka končí až za ranního kuropění. Výjimkou nebylo ani společné vystoupení Marien s Epydemyí. V... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2025 12:00 v sekci Naživo
Mirek Kemel - Nedokážu zpívat o věcech, které jsem sám neprožil
Rozhovory: Mirek Kemel - Nedokážu zpívat o věcech, které jsem sám neprožil Album "Mordyjé" patří k nejsilnějším písničkářským počinům roku 2024. S jeho autorem Mirkem Kemelem jsme si ale povídali nejen o něm. Samozřejmě došlo i na karikatury a na to, jak se ty dva obory působnosti mohou doplňovat, dále... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip - Soul Retrieval 9/10
Recenze: Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip hledají na "Soul Retrieval" duši. Tu svou ale nikdy neztratili Jaké to je ztratit duši a pokusit se ji zase získat zpět - tedy alespoň v tom rituálním slova smyslu? Tuto otázku si na říjnovém albu kladou domácí mnohotvární neo-psychedelici Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Na své páté... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2025 10:00 v sekci Recenze
50m Znak - Nadechnout se 8/10
Recenze: 50m Znak debutují deskou "Nadechnout se". Naděje tu vítězí nad temnými myšlenkami Punk, který nezapře své hardcoreové kořeny, ale zároveň neseká a nekope kolem sebe, naopak se obrací do nitra? I takový, jakkoliv to nebývá zrovna běžné, se může občas urodit. Touto cestou se vydala formace 50m Znak, v níž se... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2024 09:23 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na okraj: Český slavík jako okno do duše domácí populární hudby (30.11.2024 09:30)
- Puding pani Elvisovej představí novou desku v Praze i v Brně. Nahráli na ni také duet s Milanem Caisem (21.11.2024 17:17)
- Audio: Tata Bojs v songu "Bůh má problém" kritizují náboženství a podporují LGBTQ+. Asi (04.11.2024 08:16)
- Video: Saša Rašilov a Barbora Poláková nazpívali Caisovu "Píseň Malého Pána a Majolenky" (28.09.2024 13:55)
- Tata Bojs pokřtí v únoru ve Foru Karlín čtyřpísňové EP (08.09.2024 11:26)
- Do kin vstupuje dokument "tata_bojs.doc" o pětatřiceti letech souhry kapely z Hanspaulky (05.09.2024 15:41)
- Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes (19.07.2024 18:07)
- Fotogalerie: Poklidný druhý den ostravských Colours rozčísli Britové i Taiwanci (19.07.2024 14:39)
- Tata Bojs odhalí svůj příběh v celovečerním dokumentu "tata_bojs.doc". Do kin se dostane v září (30.05.2024 11:17)
- Naživo: Voltaano a Jiří Schnitzel vytvořili v Malostranské besedě punk-folkové duo (17.02.2024 19:56)

ALBUM TÝDNE 00/2025

Načeva
Jdem temným dnem

Pro Načevu je nezařaditelnost stavem bytí. Už od devadesátých let platí za jednu z nejvýraznějších osobností domácí alternativy a o relevanci nepřichází ani v novém tisíciletí. S letošní deskou "Jdem temným dnem" se podruhé, po albu "Zdivočelí koně", obrátila směrem k textům perzekuovaných básníků.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.01.
G-Eazy (US) (Forum Karlín, Praha)
Pá 31.01.
Lisa Gerrard & Jules Maxwell (US) (Kongresové centrum, Praha)
So 01.02.
Pantera (US) (Ostravar Arena, Ostrava)
Út 04.02.
Royal Republic (SWE) (SaSaZu, Praha)
So 08.02.
Silent Planet (US) (Rock Café, Praha)
Čt 13.02.
Alessandra ( (Roxy, Praha)
Pá 14.02.
Marilyn Manson (US) (Starez Aréna Vodova, Brno)
Pá 21.02.
Ericdoa (US) (Rock Café, Praha)
So 22.02.
Bullet For My Valentine (UK) + Trivium (US) (Forum Karlín, Praha)
Ne 23.02.
Cyndi Lauper (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Ewa Farna Coldplay Lady Gaga Linkin Park Lucie Vondráčková Madonna Kabát Viktor Sheen Karel Gott Queen Beyoncé Mirai Vypsaná fiXa Ed Sheeran Pink Floyd Lucie
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe