Whoa! Nelly podruhé!

Vydáno: 19.02.2004 05:01 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Nelly Furtado svým debutovým albem "Whoa. Nelly!" ukázala, že pop se dá dělat i jinak, přestože jste krásná mladá zpěvačka. Nyní se o totéž snaží novinkovou kolekcí nazvanou "Folklore". Nečekejte žádné lidovky, ale také ani experimenty - Nelly prostě nahrála dvanáct nových krásných písniček.

7/10

Nelly Furtado - Folklore

Celkový čas: 53:06

Skladby: One Trick Pony, Powerless (Say What You Want), Explode, Try, Fresh Off The Boat, Forca, Grass Is Green, Picture Perfect, Saturdays, Build You Up, Island Of Wonder, Childhood Dreams

Vydavatel: Universal

Nelly Furtado pro mě byla díky svému debutovému albu "Whoa. Nelly!" naprostým zjevením. Jakkoli se zcela jasně zařadila do popu, nahrávka přinesla hudebně neskutečně barevné písničky, v nichž si Nelly vypůjčila to nejzajímavější z mnoha různých stylů. Kromě toho do rádií vyslala několik hitů, které jí zajistily i velmi dobré prodeje. Zatímco jiné mladé zpěvačky chrlí na trh jednu novou desku za druhou, Nelly si počkala téměř tři roky, za tu dobu stihla povít dítě, oblíbit si banjo (na nové desce si ho užijete vskutku hodně), aby vytvořila důstojného nástupce. Nepovedlo se to sice na sto procent, ale i tak je "Folklore" velmi příjemné album.

Největší změnou oproti první desce je menší různorodost skladeb - písničky se nesou v poměrně podobném duchu, jenž je sice fajn, ale přesto občas chybí náznak komunikace se soudobými styly. Slečna Furtadová se na novince zasekla v klasickém popu a nějak se jí nechce koukat okolo. Nenajdete zde sice žádné experimenty, ale naštěstí nezapomněla skládat, a tak i nová deska přináší přehršel krásných melodií.

Úvod obstarává Kronos Quartetem doprovozená hitovka "One Trick Pony", v podobném duchu se nese i pilotní singl "Powerless", jenž se poměrně dlouhou dobu po svém vydání konečně začíná zabydlovat v playlistech rádií a hudebních televizí. Pokud pro vás pop znamená hlavně vkusnou zábavu s tanečním rytmem, pak si určitě oblíbíte "Fresh Off The Boat" a hlavně dle mě nejlepší kousek na albu v podobě písničky "Forca" se sborovým refrénem, který vás zcela určitě dostane do kola. Na druhou stranu některé pomalé písničky vnikají pod kůži moc dlouho, takže než zjistíte, že duet "Island Of Wonder" či závěrečná šest a půl minut dlouhá "Childhood Dreams", jsou krásné skladby, možná už bude cédéčko dávno v poličce. Malinké vybočení pak představuje srandička "Saturdays", která zní jako by byla nahrávána někde v komoře jen s kytarou. A asi taky byla.

Druhá deska Nelly Furtado zůstala za tou první sice o několik dlouhých kroků pozadu, ale i tak je to velmi příjemná popová nahrávka. Prodejní žebříčky s ní Nelly asi také nezboří, na to je málo hitová, ale pokud si chcete občas udělat pěknou chvíli ve společnosti něžně plynoucí hudby a zajímavého hlasu, "Folklore" je ta pravá volba.

  • Takto sa má robiť pop! (Zdenka, 20.02.2004 19:20) Reagovat

    Nelly Furtado je naozaj zjavom na popovej scéne,na nič sa nehrá,v jej hudbe cítim úprimnosť asi tak akou nikoho iného.Jej album Folkore považujem za dokonalý a inteligetný popík.
    Inak úplne súhlasím s tým že balady sú spočiatku také všelijaké a bohvieako neočaria.Napríklad "One trick pony" alebo úžasná vecička "Explode" sa mi zapáčila ihneď,no "Try" alebo fakt kráásny song "Island of wonders" som "vynašla" až oveľa neskôr.To možno preto,lebo Nelly som si zapamätala z rýchlych piesní a z divokých experimentov.Posledná pieseň "Chilhood dreams"patrí medzi poklady,na ktoré človek príde naozaj neskoršie.Dnes ma očarúvajú.
    Album Folklore nevychádza z môjho prehrávača,a asi tam aj dlho zostane.

  • Hmm (Coiote, 21.02.2004 18:44) Reagovat

    Nebudu se hádat, která píseň z folklore je nejlepší,to je moc individuální (pro mě momentálně Try..).Ale že by album Folklore zůstalo několik kroků za WN?Na folklore prostě chybí tolik bezstarostných písní...což se plně kompenzuje baladami..No, uvidíme za rok na Grammy (nebo ještě letos na Juno's)...

  • Folklore je lepší (Miguel, 11.03.2004 01:18) Reagovat

    Mne sa Folklore páči viac ako Whoa Nelly. Je v tom viac starej dobrej portugalskej melanchólie. Nádhera.

  • 10/10 (Dawe, 22.12.2004 13:04) Reagovat

    Folklore je uplne bezvadny album, absolutne dokonaly. Furtado ma skvelej hlas a nejlepsi pisne jsou Forca a Explode. Gratuluju Nelly, album hodnotim 10/10.

  • Jedna krátká recenze vhodná i pro čtenářku MS (Fík, 13.07.2005 14:40) Reagovat

    Výborné: pokud by recenzi četla čtenářka MS, nemůže si tak krátkým textem unavit svůj mozeček. Smutné: autor kvality desky (určitě 9/10) neocenil, ani nepochopil: ... možná už bude cédéčko dávno v poličce - to je trapné! (dobrou hudbu ať raději recenzuje Parkan). Malá různorodost a nulové zastoupení soudobých hiphop/rap/r'n'b příměsí asi vadí. Tohle "málo hitové" CD má 7/10, komerčně úspěšné krákorání může být na ms taky za 7/10. Kéž by takových málo hitových CD bylo víc!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera
Nové desky 4/2026 - od Kula Shaker přes Labrintha po Sébastiena Telliera Po minulém hvězdném týdnu jako by se do hudebních novinek vrátil vánoční čas. Budou vám tedy muset stačit psychrockeři Kula Shaker, chameleon Labrinth, indie rockeři Cast, punk-rockoví Buzzcocks, americký rapper Don Toliver nebo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Pavel Klusák - Ženská práce 8/10
Hudba v tisku: Dvojím pohledem: Kniha "Ženská práce" Pavla Klusáka vypráví příběhy žen, bez nichž by rock a pop vypadaly jinak Dnes už se nad tím ani nepozastavíme. Popové divy ohromují velké haly, holky s kytarou bouří v klubech, rapperky přinášejí jedinečný pohled na svět, producentky dotvářejí hudební jazyk jiných. Ještě relativně nedávno to bylo... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy
Nejvíc nej: Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy Belgický hudebník a producent proslul mixováním klasické a elektronické hudby. Léta s ním spolupracuje třeba videoherní společnost Ubisoft, která jeho díla použila do trailerů her jako "Assassin's Creed" nebo "Far Cry". Už 6. února... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Nelly Furtado a Shawn Mendes dominovali druhému dni Szigetu, v kouzelném Magic Mirroru propukla nezapomenutelná queer show plná lesku a energie (10.08.2025 09:36)
- Nové desky 38/2024 - od Katy Perry přes Nightwish po Nelly Furtado (25.09.2024 16:30)
- Audio: Nelly Furtado láká singlem "Love Bites" na taneční parket. Pomáhají jí Tove Lo a SG Lewis (30.05.2024 12:51)
- Video: Timbaland, Nelly Furtado a Justin Timberlake si v "Keep Going Up" zavzpomínali na staré časy (04.09.2023 14:33)
- Nelly Furtado připomíná dvacetileté výročí svého debutu "Whoa, Nelly!" reedicí (25.10.2020 18:11)
- Recenze: Nelly Furtado chce být indie umělcem, na "The Ride" to ale manifestuje jen napůl (12.04.2017 09:00)
- Nové desky 13/2017 (03.04.2017 08:59)
- Video: Nelly Furtado se připravuje na velkou jízdu, dalším singlem je balada "Pipe Dreams" (22.12.2016 15:45)
- Ewa Farna zpívala pro půl milionu lidí. Dělala předskokanku Nelly Furtado (07.08.2013 14:58)
- Naživo: Nelly Furtado ve Vídni nenápadně bojovala o přežití (11.03.2013 16:06)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Madonna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe