shop.musicserver.cz

(Ne)tradiční Nohavica

Vydáno: 09.12.2003 05:00 v sekci Recenze - Ladislav Tajovský | foto: facebook interpreta

Po třech letech od vydání zatím posledního řadového alba přichází Jaromír Nohavica s novinkovou deskou nazvanou "Babylon". Tvorba ostravského barda je natolik nepřehlédnutelná, že vše, pod co se podepíše, nutně vybízí ke zbystření pozornosti. Názor našeho redaktora na poslední Nohavicovo CD si přečtěte zde.

6/10

Jaromír Nohavica - Babylon

Celkový čas: 38:18

Skladby: Krupobití, Mařenka, Ostravo, Babylon, Na dvoře divadla, Sestřičko ze špitálu, Ženy, Masopust, Pochod eskymáků, Milionář, Nic moc, Dlouhá tenká struna, Velká voda, Převez mě, příteli

Vydavatel: Sony Music / Bonton

Jaromír Nohavica má na kontě tolik zlidovělých písní, že je v dobrém slova smyslu klasikem českého písničkářství a bezesporu se řadí i k našim nejvýraznějším básníkům. Každá další deska je okamžitě zasazována do kontextu jeho předchozí tvorby a vzhledem k tomu, že má na kontě skvosty, jako jsou "Darmoděj", "Mikymauzoleum" či těžko překonatelné "Divné století", je Nohavica sám sobě nejpřísnějším kritikem. Soupeřit se stínem výše uvedených alb je téměř nadlidský výkon a zatím poslední řadová deska, tři roky staré "Moje smutné srdce", bylo v tomto pohledu jednoznačným ústupem ze slávy.

Jak tedy vyznívá zbrusu nový "Babylon"? Určitě rozporuplně a patrně za pár let nebude řazeno k tomu nejlepšímu, co Nohavica vydal. Album se však vzpírá jednoznačným soudům, čili postupujme krok za krokem. Celá deska (spoluprodukovaná Vítem Sázavským) až na jednu výjimku (úvodní, téměř rockové "Krupobití") se pokud jde o instrumentaci jednotlivých skladeb blíží komornějšímu pojetí, pro Nohavicu tolik typickému v období do přelomového "Divného století" z roku 1996. Nejde však o návrat k osvědčeným jistotám; zpěvák kříží folkové a šansonové postupy a z mnoha písní jsou cítit obrušující se hrany a jakési smíření se světem takovým, jaký je. Nohavica již nerevoltuje a spíše hledá vysvětlení a způsoby, jak životem proplout. Evidentně se úspěšně vyrovnává sám se sebou, ví, že bouřlivou (a hodně kontroverzní) minulost nezmění. Nelze ji popřít či vymazat, a tak se snaží nechat včerejšek včerejšku. Toto zklidnění je asi největším kladem alba a když už pro nic jiného, kvůli tomu by "Babylon" určitě neměl zapadnout.

Ačkoliv to může vyznít ve srovnání s výše uvedeným jako protimluv, nejsilnější je Nohavica ve svých tradičních tématech ("Ostravo", "Dlouhá tenká struna", "Velká voda"). V těchto písních, oproštěných od zbytečného mudrování a moralizování, se autor pohybuje s elegancí a na první poslech slyšitelnou jistotou. Stejně dobře vyzněly krylovská (a Krylovi dedikovaná) "Mařenka" ("Přes rokle výmoly přes jámy/půjdeme a milost nad námi...") a po letech znovu oprášená "Hrajeme divadlo". Jinak ne dvakrát výraznou "Sestřičko ze špitálu" pozvedá o několik stupňů výš jazzová kytara Nohavicova blízkého přítele Karla Plíhala (je ale trochu zvláštní číst, že "Karel Plíhal nahrával s laskavým svolením EMI Czech Republic"). Překvapivě dobře do koncepce alba zapadá primitivní popěvek "Pochod eskymáků".

Výše uvedené patří k jednoznačným kladům. Na druhou stranu se zde však nacházejí i písně jako "Ženy", titulní "Babylon" či hospodským alibismem zavánějící "Nic moc", které patří k tomu slabšímu, co zatím z Nohavicova pera vzešlo. Trochu mimo stojí "Milionář", píseň, jež bude velmi pravděpodobně nejpopulárnější skladbou celé desky a bezesporu se zařadí k jednomu z hitů právě končícího roku. Recenzent přiznává, že on sám se po jednom poslechu cítil natolik saturován, že se při každém dalším snažil včas přiskočit k přehrávači a inkriminovanému skvostu se vyhnout.

Naštěstí je závěr alba tvořen třemi vrcholnými kousky - již zmíněné "Dlouhá tenká struna" a "Velká voda" jsou doplněny netradiční táborácko-countryovou "Převez mě příteli" se závěrečným "motýli v letu/voda se valí a vlny jdou/a žádní živí nemohou/tam do těch světů". Jako by Nohavica připomenul nejsvětlejší okamžiky své úctyhodné kariéry.

"Babylon" patří k těm albům, která obsahují vedle písní skutečně vynikajících a nadčasových i ty, jimž by slušela větší autorská sebereflexe. Právě z toho důvodu je deskou nevyrovnanou a ne v každém momentě držící úplně pohromadě. Každopádně milovníky Nohavicovy poetiky potěší, i díky netradičně pojatému obalu bude jistě častým dárkem pod vánočním stromečkem. A je to tak dobře.

NÁZORY
 • A texty ? (Honza, 26.02.2004 14:07) Reagovat

  Moc rád bych našel nějaké stránky kde jsou i texty a akord k cd Babylon kdyby to šlo byl bych ráde kdybych je našel na těchto stránkách a když tak prosím napište kde bych je měl hledat díky moc Honza

 • Honza >> (maca, 27.03.2004 23:07) Reagovat

  Zkus www.supermusic.sk/skupina.php?action=piesne&typ=akordy&idskupiny=108

 • naprostý nesúhlas (palo, 17.12.2004 08:46) Reagovat

  niektoré formulácie mi pripadajú fakt pritiahnuté za vlasy a príliš odvážne, ale rozhodne nevystihujú album. Minimálne tvrdenie, že časom zapadne a nepatrí do toho lepšieho "klubu". Uprednostňovať revoltu pred komornosťou, no neviem. Každé obdobie života má svoje texty a NOhavica má dnes predsa 51, preto je album o niečom inom, rovnako aj doba je iná. Samotná titulná skladba Babylon- ktorej sa recenzent moc nevenuje je podľa mňa jedne z najlepších NOhavicových skladieb, a vystihol v nej tep spoločnosti, to čím žijeme. Trend umiestnňovať na nové alumy staré piesne na druhej strane nie je nič nové, trošku mi to vadí, ale doteraz to bolo tak na každej platni. Moje predstava by bola vydať album, ja neviem 1985-1989 osobitne, ale to je len moja predstava:). A popevky sú podobne skoro na každom albume. Mám fakt radosť, že Nohavica dozrieva ako víno a len dúfam, že bude v podobnom duchu medzi nami ešte veľmi dlho. Aj tak je to viac menej zázrak že je -a spieva.

 • Nohavica je fajnovej chlap... (helmousen, 26.08.2005 17:17) Reagovat

  Nikdy jsem ho moc nemusela, ale pak jednoho dne jsem si poslechla jeho bybylon..a musim uznat..ze to je moc super cedo..a nejkrasnejsi je Dlouha tenka struna...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Rap, reggae a hlavně písničky. Jaromír Nohavica okouzlil Festivalpark v Hradci Králové (03.09.2021 21:59)
- Fotogalerie: Jaromír Nohavica hrál v Hradci Králové básnicky, ale i s humorem (03.09.2021 21:24)
- Koncertní Léto v parku ve Festivalparku v Hradci Králové pokračuje až do září, přijede Nohavica i kapela Jelen (31.07.2021 08:31)
- Jaromír Nohavica naděluje: k MDŽ nabídne sedm speciálních online koncertů (03.03.2021 18:27)
- Favoritkou Cen Anděl je se čtyřmi nominacemi Lenka Dusilová (01.03.2021 10:36)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)
- Kryštof a Karel Gott si společně podmanili rádiový éter, Jaromír Nohavica kraloval vánočním prodejům alb (23.12.2020 08:00)
- Video: "Zatímco se koupeš" od Jarka Nohavici neztratila erotické dusno ani ve swingové úpravě B-Side Bandu (11.12.2020 11:12)
- Publicistika: Písně našich srdcí: Jaromír Nohavica (04.12.2020 15:00)
- Mirai ovládli rádia s "I přes to všechno", Jaromír Nohavica má nejprodávanější album (26.11.2020 21:01)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Slash Michal Prokop Ed Sheeran The Beatles Viktor Sheen Queen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White Rammstein The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu