shop.musicserver.cz

Richard Müller '03 aneb nehaň dne před večerem

Vydáno: 06.10.2003 05:00 v sekci Naživo - Radek Antl | foto: facebook interpreta

Na Slovensku Richard Müller plnohodnotně vystoupil naposledy v roce 1998, vzpomínky na pražskou Lucernu z roku 2001 dodnes nahánějí mnohým zúčastněným husí kůži. Jeho desky se setkávají s kladným ohlasem na všech frontách, ta nejnovější, natočená ve Státech, vyjde za pár týdnů. Nic nemohlo znamenat přívětivější podmínky pro jeho aktuální '03 tour po vlastech českých i slovenských. Jako jediné dvě tuzemské zastávky byly zvoleny Brno a Praha. Jak probíhal jediný Müllerův koncert na Moravě?

Richard Müller - '03 tour
© facebook interpreta
Promo koncertní show lze pojmout dvěma způsoby. Prvním je určité informační embargo, kdy se interpret i pořadatelé při sděleních omezí pouze na termín, účinkující a použité technické prvky; padají tajemné odpovědi typu "to je překvapení", "přijďte a uvidíte" a tak podobně. Druhou, pro halové monstrprogramy jistě běžnější variantou, je obšírně a detailně informovat o všem, co s vystoupením souvisí, a oslovit tak co možná nejpočetnější posluchačskou obec. V případě Müllerovy šňůry nazvané '03 tour šli promotéři tak daleko, že na webových stránkách zveřejnili i předpokládaný repertoár, který se nakonec odlišil jen v minimu případů, a tak jedinou (víceméně) neznámou měla být funková předkapela David Dragoun Band. Vše ostatní bylo vcelku úspěšně předpokládatelné; československá popová konstanta se obklopila veskrze těmi samými lidmi jako v roce 2001 v Lucerně, nikdo nemusel ani dlouze vysvětlovat, že v kolosálních prostorách hokejové haly nezbude mnoho místa pro méně známé, "raritní" kousky a tím pádem ani pro křehké nálady a decentní, intelektuální müllerovský projev, tolik velebený zejména v souvislosti s poslední "novinkovou" deskou "'01". A přece do večerní dramaturgie zpěvák zaonačil několik neopomenutelných překvapení, a tak to s tou předvídatelností nebylo zase tak žhavé...

David Dragoun Band
© sweb.cz/david.dragoun
Koncert začal na vteřinu přesně - jakmile odbilo 19:30, pohasla světla, zhoustla atmosféra a přední linie pod pódiem začaly hlasitě očekávat první předkapelu. To, co se však vřítilo na scénu, snadno naplnilo úžasem kohokoliv, kdo měl pojem o programu večera, byť jen stručný. Co to je, mohl se ptát vcelku oprávněně, mezitím co na pódiu řádilo šílené kvarteto hrající styl ostře, ostře kytarový, s notnou dávkou nadsázky specifikovatelný zhruba těmito slovy - zpěvačka evokující naprosto pomatenou Björk, jež se rozhodla svými hlasovými dispozicemi zahubit veškeré přítomné a na pomoc si přizvala trojici neurvalých rockerů-punkerů. Nevyzpytatelný zpěv interpretky i divoký instrumentální projev, z něhož po chvíli objektivního poslechu máte možnost vycítit jakousi atraktivní exotičnost, patří nováčkům Banana, kteří mají na svém kontě nedávno vydanou první desku. Tito veselí magoři byli povoláni místo původně plánovaného Bandu Anny K, jenž se z důvodů nemoci zpěvačky nemohl zúčastnit. A vyznávám se upřímně, že zmiňovaní suplující pro mě byli milým překvapením, chcete-li přijatelnější variantou. Druzí avizovaní předskokani, brněnští David Dragoun Band, se naštěstí dostavili a návštěvníci si tak mohli půl hodiny užívat jejich pohodového i průbojného funky "českého stylu", který se tomu původnímu, syrovému funku Jamese Browna zase až tolik nepodobá, ale neurazí. Snad ani jedné straně nebude vadit, přirovnám-li jejich hudební tvář ke skupině Mezi Proudy. DDB se role předkapely zhostili svědomitě, takže domácí osazenstvo vnadili a vnadili, tu vychvalováním dosavadních koncertů Richarda Müllera, tu přidáním sloky jeho šlágru "Po schodoch" do své písně. Dá se říci, že svoji pozici uhájili, a tak může být otec zpěváka DDB, známá persóna českého rocku Roman Dragoun, na syna pyšný.

Iva Bittová
© www.bittova.cz
Ale teď již k samotnému vystoupení hlavní hvězdy večera. Býti jí doprovodnou kapelou měla tu čest sestava Ivana Táslera, bývalého člena IMT Smile a producenta Müllerovy desky "'01". Čtenáře znalého věci nepřekvapí, že na pódiu zaujala své významné místo také neposedná zpěvačka a houslistka Iva Bittová, jeho prakticky stálá tvůrčí výpomoc a kmotra "nula jedničky". Za zmínku stojí určitě i dechová sekce troubící pod taktovkou jazzmana Františka Koppa, jehož jste si mohli všimnout například v J.A.R. (v triu byl přítomen i spoluhráč z "jarů" Radek Kaspar) či vedle Hany Hegerové. Veškerý asistující ansámbl vyjma Ivy Bittové a Ivana Táslera však zůstal na první dvě písně za dvojitou oponou a krátce se hrálo unplugged. Přesně ve 20:40 prořízl tmu kužel světla dopadající na židli a mikrofon, tedy post pro zpěváka. Chvíli nato bylo za burácení všech přítomných místo obsazeno - do černé a bílé oděný Müller stručnými "Ivan a Iva" vyzval na scénu dva hlavní pomocníky I. Táslera a I. Bittovou, s jejichž účastí zahrál "Spočítaj ma" (tmavá opona mizí a odhaluje motiv z plakátu k '03 tour) a "Dočista" (mizí obří "plakát" a odhaluje celý doprovodný orchestr). Následujících osmdesát minut zněly největší hity jako "Baroko", "Nina Ricci", "Nahý II.", "Rieka", "2 líšky", "Ako vánok", "Po schodoch", "V tom istom meste" či "Nočná optika". K desáté večerní přerušilo tok šlágrů originální desetiminutové intermezzo DJe Javase a Ivy Bittové, která za Javasovy mixované výpomoci a stroboskopické smrště demonstrovala svoji vokální sílu. Nepopsatelný akustický zážitek skončil stejně tak nenápadně, jako začal a hlavní slovo měl opět Müller s bandem, který svým fanouškům dále činil dobře na srdci necelou půlhodinu. Poté se rozloučil, nechal se dvakrát vytleskat a s přáteli muzikanty přidal "bonusové" "Srdce jako kníže Rohan", "Prečo sa máme rozísť" a "Koniec sveta".

Richard Müller
© www.muller.sk
Pokud mám vyhodnotit nejzdařilejší interpretaci celých 135ti minut, volím nekonečnou "Tlakovou níž"; přesvědčivý Müllerův projev, okouzlující hlas Bittové a strojově přesný Ivan Tásler Band v mých zádech vyvolali mrazení (což se zase tak často nestává). Velmi oceňuji také dechové angažmá - trubky jakoby dodávaly živým verzím písní na svižnosti, jiskrnosti a lesku. Dělo se tak zejména u starších kousků (zářnými příklady jsou "Štěstí je krásná věc" a "Po schodoch"), v případě těch čerstvějších dechy oddechovaly v zákulisí. Vyzdvihnout si dovolím také Ivana Táslera, jehož zejména pěvecký výkon překvapil jistě nejen mě, naopak kvalita Ivy Bittové nechť zůstane bez komentáře (kdo její působivý projev zná, ví své, kdo ne, těžko si představí). A vůbec, co do muzikantské zručnosti si nelze stěžovat. Richard Müller dokázal úctu ke svým příznivcům - zajistil kvalitně nazvučenou show na úrovni, nedovolil návštěvníkům dlouze čekat (večer proběhl se švýcarskou přesností a, odmyslíme-li si technické neodlučitelnosti, takřka plynule), popřít nelze ani očividnou snahu uspokojit veškeré auditorium, nikoliv však lacinými, podlézavými opičkami - v rozporu s dávnější minulostí zůstal bezpečně v mezích vkusu a večerem provázel s lehkým decentním humorem, třeba když se po úvodní písni zeptal: "Dáme ještě jednu?" A pokud při závěrečném rozloučením své dojetí a emoce pouze předstíral (ke konci dokonce důraznými slovy "nechte ho, ať si fotí" okřikovat vlastní ochranku), potom není pouze kvalitní zpěvák, ale také výborný herec.

Závěrem mi na mysli vytanulo srovnání s rockovou Lucií; není tomu dávno, kdy Koller a spol. objížděli s těmi největšími hity ty největší haly. Měli sice velikou obrazovku a působivější světla, ale narozdíl od Müllera se nedokázali oprostit od pouhého přehrávání nejúspěšnějších písní s prakticky stejnými aranžemi a podobná délka koncertu tak mohla zúčastněné ke konci nudit. Troufám si tvrdit, že v případě československé pop star se tomu v takové míře nestalo a všech výše jmenovaných výtek se více či méně vyvaroval. Pokud se smíříme s faktem, že stadiónový formát vyžaduje repertoár známý nejširšímu spektru posluchačů, můžeme být nadmíru spokojeni. Jen snad mohla být na playlist zařazena nějaká ta chystaná novinka. Suma sumárum, vzpomenu-li si na své poněkud skeptické očekávání co do dramaturgické invence, napadá mě obměna jednoho známého přísloví - nehaň dne před večerem.

Richard Müller, Rondo, Brno, 3.10.2003

NÁZORY
  • Tak je... (Michal Frank, www.frenky.sk, 06.10.2003 09:33) Reagovat

    Tak je... Zaujímavé, že v Prešove mal koncert totožný priebeh, vrátane toho fotografovanie :-)
    Pre porovnanie: www.frenky.sk/clanok.php?clanok_id=244

    Stotožňujem sa s autorom vo všetkom, iba malá poznámočka - Ivan T. je stále členom IMT Smile (ono, táto kapela je vlastne len Ivan, jeho brat Miro + sprievodní muzikanti).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Mikolas Josef - Boys Don't Cry 9/10
Video: Mikolas Josef se vrací. Klip ke světově znějícímu singlu "Boys Don't Cry" láká na dlouho očekávané album Mikolas Josef je zpátky. Na rozdíl od všech velkolepých plánů, o kterých jsme si před lety povídali v obsáhlém rozhovoru, musel (podobně jako mnozí další) místo vydávání nových skladeb a cestování po světě ubrat plyn. Protože... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 13:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 11. týden 2023
Miley Cyrus přidala k prvnímu místu rádiového žebříčku ještě třetí příčku v albech Hned dvakrát se tento týden ocitla Miley Cyrus na stupních vítězů tuzemských hitparád. V rádiích kraluje se singlem "Flowers" již šest týdnů v řadě, v albech nově odstartovala s počinem "Endless Summer Vacation" na bronzové pozici.... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (15-11) (25.01.2023 08:00)
- Video: Richard Müller a Emma Drobná spolu pohřbívají lásku (12.01.2023 12:20)
- Nové desky 41/2022 - od Tove Lo přes Red Hot Chili Peppers po Richarda Müllera (20.10.2022 08:00)
- Recenze: Neodpisujme Richarda Müllera. Nový album "Čierna Labuť Biela Vrana" prekvapí aj poteší (18.10.2022 17:00)
- Naživo: Krajina Folkových prázdnin zavedla návštěvníky na místa, kde je svět v pořádku (03.08.2021 17:37)
- Nové desky 29/2021 - od Anne-Marie přes Jacksona Browna po Johna McLaughlina (28.07.2021 08:00)
- Fotogalerie: Všechny barvy Poličky aneb Colour Meeting 2021 v obrazech (26.07.2021 12:36)
- Naživo: Trojí mrazení v zádech v jednom festivalovém dni? Pro úvod Colour Meeting v Poličce žádný problém (24.07.2021 17:23)
- Rozhovory: Lenka Dusilová - Karty jsou nějak rozdané a člověk se musí probíjet danými podmínkami (18.11.2020 16:00)
- Recenze: "Řeka" Lenky Dusilové je jako nelehká, ale přirozeně plynoucí báseň (11.11.2020 08:00)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Adele Coldplay Kryštof Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Sia Miley Cyrus Viktor Sheen BTS Mirai The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu