tu nejlepší péči - musicserver.cz">

Výběr Karla Kryla "To nejlepší" dostal na vinylu tu nejlepší péči

26.05.2024 08:00 - Jiří V. Matýsek | foto: Supraphon

Písničkář Karel Kryl se už dávno stal symbolem. A jako ten si ho interpretuje - a mnohdy překrucuje - kdekdo. Nekorunovaného krále protestsongu bylo letos na jaře všude plno, dožil by se osmdesátky. Při této příležitosti vydal Supraphon již klasický výběr "To nejlepší" konečně tak, jak si zaslouží. Na vinylu.
9/10

Karel Kryl - To nejlepší (vinylová reedice 2024)

Skladby: Král a klaun, Veličenstvo kat, Tak vás tu máme (Bratři), Divný kníže, Anděl, Hle, jak se perou, Morituri te salutant, Ukolébavka, Nevidomá dívka, Lásko!, Pochod Gustapa, Tekuté písky, Sametové jaro, Píseň Neznámého vojína, Rakovina, Maškary, Marat ve vaně, Bludný Holanďan, Září, Co řeknou, Habet, Bratříčku, zavírej vrátka, Děkuji, Karavana mraků
Vydáno: 5.4.2024
Celkový čas: 79 minut
Vydavatel: Supraphon
Karel Kryl a vinyl k sobě patří. Pochopitelně, bylo to, dobově vzato, jediné médium, na kterém mohla jeho hudba vyjít. Navíc analogový, vřelý zvuk k akustickým písničkářům tak nějak sedí. Přidává jim kus autenticity, bezprostředního kontaktu s posluchačem. Toho lze u jedniček a nul, ať už na streamovacích službách nebo slisovaných na cédéčku, těžko dosáhnout.

Zpěvákem autorizovaný výběr vyšel už několikrát. První vydání z roku 1993 se celý následující rok drželo v první desítce albového žebříčku, dobře si vedla i remasterovaná verze se změněným obalem z roku 2009. Krylovu tvář s jemným úsměvem najdeme i na titulu letošní edice.

Ta čtyřiadvacet skladeb v novém remasteringu pro vinyl rozprostřela na dvě desky a přidala původní sleevenote Petra Dorůžky, pár Krylových citátů a úryvků z rozhovorů, fotek a hlavně šestici obrazů - jediných, které kdy muzikant z významné kroměřížské knihařské rodiny namaloval v barvě. Tady je nutné dát palec nahoru - nejenže Supraphon poctivě vymetá svoje bohaté archivy, ale také naplno využívá prostor velkých obalů gramodesek. V tomto případě se to skutečně povedlo.

Písničky samotné vybral umělec z desek "Bratříčku, zavírej vrátka", "Rakovina", "Maškary", "Karavana mraků" a "Tekuté písky" a přidal k nim jednu ukázku z EP "Carmina resurrectionis". Chybí máloco (pokud snad přece jen ano, existuje ještě kolekce "To nejlepší 2", již v roce 1998 sestavil Jiří Černý) a nezestárlo prakticky nic. U některých skladeb se sice časem trochu otupily štulce do okupantů a dobově platných symbolů, jiné jsou ale naprosto nadčasové a platí nyní stejně jako tehdy.

Největší perličky se schovávají mimo ty největší hity - tedy mimo táborákového "Anděla", "Bratříčka", "Morituri Te Salutant". Vztahové proměny vystižené v perfektní básnické zkratce ve skladbě "Tekuté písky", bolavě černohumorná "Píseň neznámého vojína", sotva minutová miniaturka "Co řeknou", vznešená a mrazivá "Děkuji" nebo trampskou poetikou nasáklá "Karavana mraků", čert ví proč už od prvního vydání výběru udávaná jako bonus. I po dekádách se jedná o velmi silné momenty, které prokazují autorovu schopnost přesně pojmenovat problematiku a zároveň se neskrývat v neprůhledných metaforách, a přesto nepřijít o básnické kvality.

Karel Kryl nebyl jednoznačnou osobností. Jeho návrat zpět z exilu provázela zahořklost i zklamání. Ale tak už to chodí. Ať si o něm můžeme myslet cokoliv, coby písničkář o svou relevanci, břitkost a poetično nepřišel. Vše zůstává pevně vetkáno do jeho písní. A výběr "To nejlepší", po letech v odpovídajícím vydání, to vše prezentuje hned čtyřiadvacetkrát.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY