shop.musicserver.cz
Judas Priest, Saxon, Uriah Heep, O2 arena, Praha, 29.3.2024

Na Velký pátek heavy metalu svátek. Hvězdná sestava v čele s Judas Priest zdrtila Prahu

Vydáno: 30.03.2024 17:58 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

V O2 areně zakotvily Legendy metalu. Jakkoliv je slovo legenda nadužívané, jsou výjimky. Jednou z jich je i sestava ve složení Judas Priest, Saxon a Uriah Heep. Skupiny přijely, zahrály a téměř vyprodanou halu smetly. A je jen příjemnou pikantérií, že kapela s Jidášem v názvu zahrála v Praze zrovna na Velký pátek.

Live: Judas Priest

support: Uriah Heep, Saxon
místo: O2 arena, Praha
datum: 29. března 2024
setlist Uriah Heep: Save Me Tonight, Grazed by Heaven, Rainbow Demon, Hurricane, Free 'n' Easy, Gypsy, Easy Livin', Lady in Black setlist Saxon: Hell, Fire and Damnation, Motorcycle Man, Sacrifice, There's Something in Roswell, And the Bands Played On, Madame Guillotine, Heavy Metal Thunder, Broken Heroes, Denim and Leather, Wheels of Steel, Princess of the Night setlist Judas Priest: Panic Attack, You've Got Another Thing Comin', Rapid Fire, Breaking the Law, Lightning Strike, Love Bites, Saints in Hell, Crown of Horns, Turbo Lover, Invincible Shield, Victim of Changes, You Don't Have to Be Old to Be Wise, The Green Manalishi (With the Two Prong Crown), (Fleetwood Mac cover) Painkiller / Přídavek: The Hellion, Electric Eye, Hell Bent for Leather, Living After Midnight
Fotogalerie

Judas Priest, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Denim a kůže. Dresscode nadhozený jedním ze zásadních songů vystupujících Saxon byl v pátek v O2 areně a jejím okolí jasně převažující. Pro někoho to byl nezbytný styl - tady si připočtěme ještě prokvetlou hřívu řídnoucích vlasů - pro jiné stylový kostým, kterým přišli vyjádřit sounáležitost s partou. A jakkoliv byl celý večer v zásadě pořádné retro v podání muzikantů, jejichž věkový průměr spolehlivě přesahuje šedesátku, dokázal, že heavy metal je stále živý až až. A je to dobře.

Málokdy se sejde sestava kapel, u kterých je jediným rozlišením, jestli se jedná o headlinera nebo support v tom, jakou která z nich dostane časovou dotaci. Všechny tři formace by totiž to outůčko dokázaly s vysokou pravděpodobností zaplnit docela solidně i samostatně.

Uriah Heep, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Prakticky plná hala tak už s úderem půl sedmé přivítala Uriah Heep. I když jediným původním členem, který pamatuje zásadní první období mezi deskami "...Very 'Eavy ...Very 'Umble" a "Demons and Wizards" a jejich oscilaci mezi hard rockem, progem a heavy metalem, je dnes kytarista Mick Box, kapela zřejmě na relevanci neztrácí. Nicméně je prostě vidět, že ty nejvýraznější kusy jsou ty staré a skladby ze stále ještě čerstvé desky "Chaos & Colour" či jejího předchůdce "Living in the Dream" vedle písní jako "Gipsy" nebo "Easy Livin’" blednou.

Spolu s nimi se psala rocková historie a energii neztratily ani po desítkách let, obzvlášť když je zpěvák Bernie Shaw (s kapelou je od roku 1986) dokáže takhle skvěle táhnout. Škoda jen, že "Lady in Black" zazněla skutečně spíše z povinnosti. Citelně scházel podíl elektrické kytary (Box se držel, mimochodem v Česku vyrobené, akustiky) a hravá basa služebně nejmladšího Davea Rimmera na tom nic moc spravit nedovedla.

Saxon, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Frontman Saxon Biff Byford je zvláštním typem frontmana. Jeden z ustavujících spolků Nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) vede od počátku a vždycky to byl docela kliďas. Po pódiu spíše kráčí, nikam se nežene a přesto kolem sebe šíří specifické charisma, které koncert spolehlivě utáhne. Hlasově je na tom, mimochodem, stále skvěle.

Ve vymezeném čase dokázali Saxon předvést zdařilý průlet diskografií s mírným důrazem na klasickou desku "Denim & Leather" a solidní novinku "Hell, Fire & Damnation" - z každé z nich zazněly tři kousky. Do setlistu se, po volbě fanoušků, poprvé na tomto turné probojovala "Broken Heroes" a rázem z toho byl jeden z vrcholů povedeného setu. Co však rozhodně povedené nebylo, byl zvuk. Zrovna u Saxon si zvukař vybral slabší chvilku a přehulená zvuková masa, alespoň tedy na tribunách, docela zabíjela. Svou roli jistě sehrála i - pro O2 arenu bohužel dost typická - ozvěna, která všechno vrátila třikrát a zvuk dost znepřehledňovala.

Judas Priest, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
U Judas Priest se zvuk povedl o poznání lépe, nicméně zase zaráželo místy uši rvoucí, prapodivné nazvučení kopáku. Tím si ale v zásadě můžeme odbýt jedinou větší výtku, která se ke koncertu Jidášů vztahuje. Ti jsou totiž s čerstvě vydanou novou deskou "Invincible Shield" jako polití živou vodou. U relativně mladých kytarových sekerníků Richieho Faulknera a Andyho Sneapa nebo bubeníka Scotta Travise (jakkoliv je s kapelou už od roku 1989) se není zas čemu divit. Až zázračné je to ale u o generaci staršího Roba Halforda. Už na aktuálním albu se vzepjal ke skvělým výkonům, ale tam přece jen občas zahlodal červík pochybností ohledně zapojení studiových kouzel. Jenže tenhle chlápek, který právem nese označení Metal God, to i naživo dal doslova na pána.

Judas Priest, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Jistě, ty nejnáročnější pasáže nechal odzpívat publikum, případně své kolegy, nepůsobilo to ale nijak jako šidítko a ke koncertu to patřilo. Jeho typický ječák má stále svoji kvalitu, paradoxně nejvíce se Halford protrápil novinkovou "Crown of Horns", která je z desky nejpopovější a nelze se v ní tolik opřít o ryčnou kapelu za zády. Svou energii pral hlavně do zpěvu, přesto ho bylo na rozlehlé stage plno. Co pár písniček měnil kostýmy, hecoval publikum, ale i na něj božsky shlížel.

Kromě zmíněné skladby ze skvělé nahrávky zazněly titulní "Invincible Shield" a neskutečně silný otvírák "Panic Attack". Málokdy si člověk říká, že by nových kusů chtěl naživo slyšet více, ale tohle je holt stále show, která jde fanouškům na ruku a prim hrají zásadní zářezy napříč diskografií. A že u Judas Priest je z čeho vybírat. Přece jen je za těmihle muzikanty padesát let žánr ustavující muziky. A je kouzelné sledovat, jak kapela dokázala v průběhu let adaptovat trendy a nepřijít o svou tvář.

Judas Priest, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Nechyběly ustavující "Breaking the Law" a "Living After Midnight", i po letech nesmírně energická "Painkiller", která umožnila kapele na začátku devadesátek dohnat mladé agresivní bandy, diskárna "Turbo Lover", motorkářská hymna "Hell Bent For The Leather", při níž se Halford v oblacích dýmů vynořil ze zákulisí na stříbrném chopperu nebo kysele kousavá "Love Bites", kterou doprovázely projekce z němého filmu F. W. Murnaua "Upír Nosferatu".

Judas Priest, O2 arena, Praha, 29.3.2024
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Těch zhruba sto minut ve společnosti Judas Priest přineslo show, která stála primárně na muzice. Projekce za skupinou jen občas dokreslovaly atmosféru, přenášely dění na jevišti nebo alespoň na moment vrátily do kapely kytaristu Glenna Tiptona, který se kvůli Parkinsonově nemoci se svými kumpány netahá po světě. Dominantním prvkem stage byl obří trojzubec, jenž se čas od času snášel blíže k zemi. Jinak to bylo jen a pouze o vybroušené hudbě a neskutečné energii. Krásná ukázka faktu, že heavy metal umí být proklatě nadčasový.

Judas Priest jedou na plné obrátky. Svou aktuální show zanedlouho přivezou do Česka znovu, zahrají na festivalu Masters of Rock, kde se mimochodem objeví i jejich bývalý kytarista K.K.Downing. A taky Bruce Dickinson, ale to už je jiný příběh. Každopádně vězte, že Jidášové jsou ve formě a neustále potvrzují, že pět dekád na scéně je jenom číslo. V rámci žánru páteční večer už letos asi nic nepřekoná. Velký pátek, heavy metalu svátek. V každém případě.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Die Antwoord, Forum Karlín, Praha, 11.4.2024
Naživo: Die Antwoord přivezli do Fora Karlín nenápaditou a krátkou show Jihoafričtí Die Antwoord měli po desce "House Of Zef" skončit a přenechat vládu nad rave hudbou mladším. Inu, nestalo se tak, trio ve složení Ninja, Yolandi Visser a DJ God zahájilo další turné "Reanimated", s nímž zavítalo do... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 20:00 v sekci Naživo
Sum 41 - Heaven :x: Hell 7/10
Recenze: Sum 41 se na "Heaven :x: Hell" loučí poctivou porcí sebe samotných Osmá řadovka pop-punkových legend Sum 41 má být dle jejích slov tou poslední. Na dvou discích nabízí formace dvacet nových písní, kterými reflektuje všechny své zvukové odstíny, sesbírané za téměř třicet let fungování. Jak... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně
Nejvíc nej: Dvanáctkrát featuring Slash aneb Tucet hostování kytarového mága všude možně Slash je ten legendární chlapík v typickém cylindru a s neodmyslitelným Gibsonem pověšeným na krku - ale už bez cigára v koutku úst. Nejvíc se proslavil v Guns N' Roses, ale teď se pojďme podívat na několik nahrávek, v nichž rodilý... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Bára Zmeková - Napojila jsem se na příběh starého piana, stal se ze mě poustevník
Rozhovory: Bára Zmeková - Napojila jsem se na příběh starého piana, stal se ze mě poustevník Svou třetí řadovku "Jediný na světě" věnovala Bára Zmeková otci, který před čtyřmi lety zemřel. "Při tvorbě jsem se snažila najít smíření, útěchu, něco univerzálního, co můžu sdílet s lidmi s podobnou zkušeností,"... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2024 16:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 14. týden 2024
Mezi rappery se do české albové top desítky vetřela countryová Beyoncé Dua Lipa opouští vedoucí postavení v našich rádiích, její hit "Houdini" tentokrát skončil až za písní "Overdrive" od Ofenbach a Normy Jean Martine. Albový žebříček dál ovládají rappeři, jejich nadvládu narušila jen pátá... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Legendy metalu ovládly O2 arenu! Judas Priest, Saxon a Uriah Heep v obrazech (30.03.2024 13:32)
- Rapem ovládanou top desítku českého albového žebříčku osvěžili Ariana Grande a Judas Priest (21.03.2024 19:30)
- Video: Co si o nové desce Judas Priest myslí šéfredaktor Sparku? (17.03.2024 11:21)
- Nové desky 10/2024 - od Ariany Grande přes Judas Priest po Norah Jones (13.03.2024 21:10)
- Biografie legendárního kytaristy K.K. Downinga z Judas Priest v češtině konečně vyšla (12.03.2024 12:05)
- Recenze: Judas Priest čelí přibývajícím létům vybroušeným heavymetalovým diamantem "Invincible Shield" (11.03.2024 00:00)
- Video: Judas Priest se v klipu "The Serpent and the King" ocitají uprostřed věčného střetu dobra a zla (04.03.2024 14:03)
- Biografie legendárního kytaristy Judas Priest: Krásné a bláznivé časy s Panterou na tour (12.02.2024 15:31)
- Video: Judas Priest zvou v novince "Crown of Horns" do studia (04.02.2024 15:59)
- Biografie legendárního kytaristy Judas Priest: Jak K.K. Downing nemohl Lemmyho ani cítit (02.02.2024 09:32)

ALBUM TÝDNE 15/2024

Conan Gray
Found Heaven

Americká popová hvězdička Conan Gray přichází se svou už třetí řadovkou "Found Heaven". Pětadvacetiletý zpěvák se drží svých obvyklých témat, jako jsou vztahy a láska, přesto se novinka jeho předchozí tvorbě vymyká. Baví svým osmdesátkovým nádechem a také energičností a dravostí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Themroc The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Queen Adele AC/DC Kabát U2 Beyoncé Sia Bono Rush Liam Gallagher Taylor Swift Imagine Dragons Lady Gaga Linkin Park Marduk
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu