shop.musicserver.cz
Katarzia, Malostranská beseda, Praha, 23.1.2024

Katarzia v Praze rozdávala lásku a pochopení

Vydáno: 25.01.2024 07:59 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Shotby.us

"Čauko, čauko!" hlásala na úvod svého koncertu slovenská rodačka Katarzia, která už od roku 2015 žije v Praze. Jednoduchý stage design zahrnoval zejména žlutá, oranžová a bílá světla, která občas prostoupil dým. Ten byl tím jediným, co zpěvačku zahalovalo. Příchozím se totiž nad očekávání odhalila.

Live:Katarzia

místo: Malostranská beseda, Praha
datum: 23. ledna 2024
Titulní fotografie je pouze ilustrační, na aktuálním koncertě jsme neměli fotografa. Pokud pro nás chcete fotit, ozvěte se na veznik@musicserver.cz.

Dneska to vezmu trochu osobněji. Pokud podobně jako já čtete od prvního čísla magazín Full Moon, je naprosto nemožné, že byste Katarzii neznali. S naším sesterským časopisem je provázaná už od svého debutu a veškeré texty na její adresu se vždy nesly ve velmi pozitivním duchu.

Bylo třeba je brát s rezervou, písničkářka z Nitry měla totiž ve Full Moonu odjakživa trochu privilegovanou pozici - ostatně jednu dobu do něj i sama přispívala formou tu lepších, tu horších sloupků, v nichž se věnovala převážně svému oblíbenému tématu - feminismu a (ne)rovnosti pohlaví obecně. Je tedy nabíledni, že se do ni v časopise těžko bude někdo z autorů strefovat, byť by její album bylo v danou chvíli sebehorší.

Spolupráce (prozatím) vyvrcholila velkým titulním rozhovorem z čísla 151 a obsáhlým textem k nové desce "Štastné dieťa". Jinými slovy - hype kolem její osoby by sice nevznikl bez jejího vlastního přičinění a bez toho, že její hudba skutečně někoho zajímá, ale buďme fér - málokdo dostane v jednom periodiku tolik prostoru, a tudíž se asi nedá příliš rozporovat, že ji tento mag podobně jako třeba Amelii Sibu a řadu dalších takzvaně "udělal".

A i to byl jeden z důvodů, proč jsem se k její dosavadní tvorbě stavěl poměrně rezervovaně. Všechna její alba jsem ve své době poslouchal, ale bylo to spíš proto, abych zůstal v obraze, než že bych na nich nacházel něco blízkého mému srdci. Ono to totiž není tak jednoduché, když jste posluchač - muž.

Katarzia se totiž podobně jako třeba Taylor Swift nikdy neostýchala to tomuto pokolení pořádně osolit. Její texty byly pro pánské ucho pichlavé, plné ostnů a výčitek, ne vždy úplně dobrovolně oči otevírající a místy dokonce až bolestné, či dokonce ponižující. To už je holt riziko hry - je velmi tenká hranice mezi bojem za rovnoprávnost a shazováním druhého pohlaví, ostatně aktuální filmový megahit "Barbie" by mohl vyprávět.

Na druhou stranu to, co mužům nebylo vždy úplně po chuti, si naopak našlo cestu do uší řady vysokoškolských studentek z převážně humanitárních oborů, které se rády pochlubí jedna druhé, jaké že tričko zrovna ulovily v nedalekém sekáči. Což není chabý pokus o vtip, ale reálný popis většinového publika, které na Katarínu Kubošiovou přišlo do Malostranské besedy, toho večera zaplněné po okraj. A nutno říct, že to bylo možná naposledy, co čtyřiatřicetiletá písničkářka v tak skromném prostoru hrála.

Teď totiž přichází ten twist - aktuální album "Šťastné dieťa" je pro ni přelomové a je moc dobře, že hrála převážně z něj. Ty starší, autotunem prolezlé věci stejně tolik nefungují a ani se k ní nehodí.

V prvé řadě se nyní proměnil její přístup k tvorbě - vůbec poprvé máte pocit, že pro ni nejsou klíčové jen texty, ale že tentokrát věnovala enormní pozornost i samotné hudební stránce. Po folkovém a elektronickém období se zde autorka nadechla k popu, jenž místy sklouzává až k r’n’b, a vykročila vstříc mainstreamověji zaměřenému posluchačstvu. A udělala dobře. Neskutečně dobře.

Když jsem "Šťastné dieťa" poslouchal poprvé, na mysl mi vytanul klenot slovenské tvorby, v Česku však stále prakticky neznámá skupina Fallgrapp. A to je velká poklona.

Jelikož se zpěvačka přiklonila zpět k akustickým nástrojům, a výsledek je tak o poznání vřelejší než to předešlé dílo, mnohem lépe na něm vynikne i její libozvučná slovenština. I to je potřeba přičíst mu k dobru.

Katarzia také příjemně obrousila hrany. Její texty už nejsou tak radikální, byť tnout do živého umí stále a o banalitách nezpívá. Pokud byste ale chtěli její momentální rozpoložení na novince shrnout do jediného slova, pak to bude výraz, který si s jejím jménem donedávna nešlo moc spojovat. Něha.

Je znát, jak moc je dcera herečky Evy Pavlíkové nyní plná vroucích citů a pozitivnějšího pohledu na svět. A jistě i sama spatřuje, že se v jejím publiku po vydání nové studiovky začalo objevovat daleko víc mužů než kdy dříve.

Neznamená to však, že by popřela samu sebe. Pořád za své ideály bojuje, ostatně na místě komentovala politickou situaci na Slovensku, která jí logicky nemůže být lhostejná.

To album je ale natolik silné, že ho nejen já, ale i další kolegové a kolegyně z redakce považujeme za její dosud nejlepší. Pro mě osobně je to dokonce vůbec nejlepší česko-slovenská nahrávka uplynulého roku. Až tak je skvělá.

Už teď je jasné, že zpětně na něj budeme koukat jako na zlomovou desku v její kariéře. Podobně jako "Krajina rovina" Jany Kirschner, "Umami" Ewy Farne nebo "Baromantika" Lenky Dusilové je i "Šťastné dieťa" počinem, u jehož poslechu máte pocit, že se na něm autorka konečně našla. A ačkoliv to je obrovské klišé, tak ano - dospěla.

Velkou radostí je následně vidět, že to není jen pocit. Projevuje se to i na koncertě. Ta míra sebereflexe, jakou Katarzia předvedla v Malostranské besedě, je ohromující, ba až učebnicová.

Třeba když přiznává, že se neztotožňuje se svými staršími texty a že zmiňovaný lůzr nebyl její tehdejší přítel, ale spíše ona sama. Když popisuje ženské přátelství v písni "Neveříš si" a uznává, že z její strany nebylo moudré pomlouvat úspěšnější kolegyni, a stydí se za to, že to dělala. Jak skromně komentuje písničku "Pohár mlieka", kterou prý kolegové z kapely označili jako nudnou, a přitom je tento song, věnovaný před dvěma týdny zemřelé babičce, jasným a dojemným vrcholem večera. Nebo jak na konci koncertu všem přeje plno lásky a porozumění.

Na tom všem je krásně vidět, jak autentická Katarzia je a že její nová deska naprosto dokonale reflektuje změnu myšlení, která se jí odehrála uvnitř. V hlavě i v srdci. Její promluvy k návštěvníkům tak nebyly jen výplní času, nýbrž podtrhnutím výše zmíněného. Když mluvila o tom, že píseň "Smutok" vyjadřuje pocit, který byl dříve konstantní a dnes už ho tolik necítí, bylo znát, že to myslí upřímně.

Neodpustím si ještě jedno klišé, které mi k jejímu vystoupení sedí - je na ní znát, že konečně vylezla z ulity a stala se motýlem. Snad z toho bude těžit co možná nejdéle.

"Děkujeme, že jste přišli. Bylo to krásné," loučila se. Tatáž slova bychom jí mohli odpovědět nazpátek.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství
Rozhovory: Ondřej Klímek (Behind the Door, Vltava) - U Behind the Door je klíčovým prvkem kamarádství Saxofonista a flétnista má výrazný podíl na tom, jak zní v posledním desetiletí kultovní Vltava, ale vídat ho na pódiu můžeme coby sidemana mnoha větších či menších muzikantů. Už dvacet let má ale také žánrově fluidní... čtěte zde
Vydáno: 25.02.2024 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Zara Larsson - Venus 6/10
Minirecenze: "Venus" Zary Larsson je jen dalším kouskem do její průměrné sbírky Někdy se zdá, že zásobárna severských popových interpretek nemůže nikdy vyschnout. Jenže taky není všechno zlato, co se třpytí. Taková Zara Larsson má sice na svém triku několik docela velkých hitů, na ploše celých desek se jí... čtěte zde
Vydáno: 24.02.2024 09:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Depeche Mode, O2 arena, Praha, 22.2.2024
Naživo: Depeche Mode v Praze skvěle zahráli, svou show ale neoslnili Depeche Mode na prvním ze dvou letošních českých halových koncertů precizně odehráli průřez svou bohatou diskografií, zklamali ale odfláknutou vizuální show. Snad i proto byla atmosféra v hale o trošku chladnější, než by se dalo... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 14:13 v sekci Naživo
Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině
Top 10: Pět nejlepších balad od Jennifer Lopez zpívaných ve španělštině Jennifer Lopez vždy seděla na dvou židlích - zpívala i hrála. Ani v oblasti hudby, kde je známá dynamickými vystoupeními a spojováním žánrů, nezůstala pouze u angličtiny. Nyní se zaměříme na zpěvaččiny nejlepší skladby ve... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
Tokhi - My Mother Told Me
Video: Premiéra: Tokhi po bubenické řeži přichází s vlastní úpravou hitu ze seriálu "Vikingové" V závěru loňského roku vydal Tokhi, bubenický mág a guru projektu Groove Army, předělávku "Valhala čeká nás". Místo tradičních paliček se chopil mikrofonu a kultovní hit přetextoval a přearanžoval. Nyní na tento počin navazuje... čtěte zde
Vydáno: 22.02.2024 18:18 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: "Jsme nerozdělitelní." Jana Kirschner nás v klipu "Delia nás" zahrnuje pozitivitou (09.02.2024 11:18)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (15-11) (25.01.2024 21:00)
- Video: Hip hop a lidovka v jednom: "Struny" Jany Kirschner ukazují její všestrannost (18.01.2024 08:39)
- Top 10: "ČESKÝ SLAVÍK NIKOHO NEZAJÍMÁ!" 10 nejčtenějších článků roku 2023 (01.01.2024 19:45)
- Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo (04.12.2023 00:00)
- Český slavík odtajnil součty hlasů. Ewu Farnou a Lucii Bílou dělily jen stovky bodů (28.11.2023 19:00)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)
- Video: Katarzia říká "Dosť" nefungujícím vztahům (06.11.2023 12:12)
- Video: Lenka Dusilová se v krásném singlu "Maria" vrací k hravému písničkářství (04.11.2023 09:00)
- Štěrkovna Open Music oslaví 20. narozeniny i s Ewou Farnou a kapelou Tři sestry (02.11.2023 11:31)

ALBUM TÝDNE 08/2024

Brittany Howard
What Now

Brittany Howard má za sebou kariéru kytaristky a frontwoman blues-rockové skupiny Alabama Shakes. Na svém sólovém debutu "Jaime" z roku 2019 pracovala se širším hudebním plátnem zahrnujícím prvky soulu, elektroniky, jazzu a popu. A po této hluboce osobní desce se vrací s její následovnicí "What Now".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 29.02.
Shawn James (US) (Forum Karlín, Praha)
St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Dua Lipa Kanye West Karel Gott Viktor Sheen Depeche Mode Taylor Swift Madonna Lucie Vondráčková Ty Dolla $ign BTS Ed Sheeran Lady Gaga Billie Eilish AC/DC Queen Michal Prokop
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu