shop.musicserver.cz
Green Day - Saviors

Konec tápání. Green Day mají se "Saviors" nejcelistvější album za dvě dekády

Vydáno: 22.01.2024 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: Petr Klapper

Někdy to jde lépe, někdy hůře. Každá kapela si tím prošla, málokdy se podaří udržet si stabilní kvalitu po celou kariéru. Pop-punkové jistoty Green Day čekají už docela dlouho. Komerčně si asi nemají na co stěžovat, ale umělecky, to už je o něco horší. Změní něco aktuální deska "Saviors"?

8/10

Green Day - Saviors

Vydáno: 19.1.2024
Celkový čas: 46 minut

Skladby: The American Dream Is Killing Me, Look Ma, No Brains!, Bobby Sox, One Eyed Bastard, Dilemma, 1981, Goodnight Adeline, Coma City, Corvette Summer, Suzie Chapstick, Strange Days Are Here To Stay, Living In The ’20s, Father To A Son, Saviors, Fancy Sauce

Vydavatel: Reprise Records

Těžko uvěřit, ale už je to dvacet let, co Green Day vydali "American Idiot", svým způsobem dobový statement a obraz Spojených států po 11. září 2001 a svůj na dlouhou dobu poslední umělecký vrchol. Uzavřeli tím svou nejúspěšnější a umělecky nejhodnotnější desetiletku, zahájenou "Dookie" a dlážděnou solidními studiovkami jako "Nimrod" a "Warning".

Od té doby se v tom, mírně řečeno, plácají. "21st Century Breakdown" potopila snaha být ještě větší než předchůdce, albová trilogie "Uno!", "Dos!" a "Trés!" stěží nabídla dost silného materiálu na jednu standardní desku. U "Revolution Radio" to vypadlo, že se skupina vrací do formy, ale pořád to nebylo ono. Více než tři roky stará nahrávka "Father of All Motherfuckers" pak sice přinesla nějaké ty experimenty se zvukem, ale ve výsledku byla ještě bezradnější než ty předchozí.

Do "Saviors", prvního velkého alba roku 2024, se opět vkládaly velké naděje v duchu, že teď už by to konečně mohlo zase vyjít. Očekávání dovedly vzbudit i zveřejněné singly, které ukázaly, že tvůrčí energie v trojici z kalifornského East Bay zase (nejspíše) tepe a že se pánové opět navrátili od ambiciózních projektů spíše k přímočarému písničkovému stylu.

Celá kolekce, která k již zveřejněné čtveřici přidala dalších jedenáct kousků, se výše tušeného drží. Žádné komplikované pop-punkové hymny à la "Jesus of Suburbia", žádné takřka mccartneyovské spojování kratších fragmentů do proměnlivých kompozic, žádný skladby svírající koncept - jakkoliv vše zmíněné kdysi povyšovalo Green Day nad ostatní pop-punkové souputníky.

Tohle je sbírka energických bangerů. Samozřejmě - je tu více starostí než na "Dookie", těžko si totiž představit, že by tehdy kapela byla schopná napsat baladu "Father to a Son". To prostě chce nějakou tu životní zkušenost.

Skoro to vypadá, že Billie Joe Armstrong, Mike Dirnt a Tré Cool okolo sebe potřebují svět pochroumaný a rozhozený. Že jedině tak dokážou vykřesat silný materiál. Před dvaceti lety to byl doznívající šok z 11. září a následné války s terorismem, nyní je to post-, respektive (s jistou mírou pravděpodobnosti) pre-trumpovská Amerika.

Těch chvályhodně vztyčených prostředníčků vůči systému je tu více - jmenovitě třeba "One Eyed Bastard" s nosným riffem, který až příliš připomene "So What" od Pink, či "Coma City" trefující se do policejního násilí. V "American Dream Is Killing Me" se odhaluje odvrácená strana amerického snu, ve "Strange Days Are Here to Stay" se tematizuje úpadek společnosti jako takové.

Paradoxně je tu ale i pravý opak, bezstarostná oslava rockového života "Corvette Summer" i poněkud dutá romance "Bobby Sox", byť i ta má díky refrénu "Do you wanna be my girlfriend?" své naivní kouzlo.

Green Day se tu přehrabují svým katalogem a servírují posluchači jakýsi vzorník své vlastní tvorby. Už tolik nejiskří energií, přesto, když se rozezní punkový riff v "1981", propadáme se společně s nimi hodně hluboko do minulosti.

Stále umějí být patetičtí - v baladách tu zní zvonivé piano i slzopudné smyčce -, ale i rockově ostří a hymnicky velkolepí. A hlavně: nevyschnul jim zdroj na první dobrou chytlavých melodií. Čert vem, že jsou tak-nějak povědomé.

Novinka "Saviors" mnohokrát nepřekvapí, na to jede až příliš na jistotu. Přesto má něco, co dlouhá řada alb před ní nikoliv - celistvost. Slabší momenty se najdou, nicméně je to spíše otázka osobního vkusu než obecného tvrzení. Průšvih tu ale není žádný a desku je radost brát jako celek, nikoliv si pouze vyzobávat ty svoje. A to je něco, co jsme u Green Day neslyšeli už roky. Snad je tohle dílo novým naskočením na vlnu tvůrčí mízy a nějakou dobu to pánům vydrží. Na dalších dvacet let tápání totiž už nejspíše nemají čas.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
Squid Game Live Experience, Concert by Jung Jaeil, Nová Spirála, Praha, 19.4.2025
Naživo: "Hru na oliheň" přivedl skladatel její hudby Jung Jaeil v Nové spirále doslova k životu Pianista, kytarista, ale především hudební skladatel Jung Jaeil má k Praze nesmírně blízký vztah. Už coby malý kluk sledoval doma v Koreji záznamy představení Českého národního symfonického orchestru a žasl nad tou nádherou. Jeho... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 16:00 v sekci Naživo
Panda Bear - Sinister Gift 8/10
Recenze: Panda Bear zůstává na albu "Sinister Grift" věrný sám sobě a sází na uvolněný zvuk Panda Bear na konci února po delší přestávce představil svou novou studiovku "Sinister Grift“. Zatímco umělcovy předchozí sólové počiny "Person Pitch" a "Tomboy" se vyznačovaly hudební komplexností, ten aktuální se pyšní... čtěte zde
Vydáno: 20.04.2025 08:00 v sekci Recenze
Composers Summit Prague 2025, Obecní dům - Smetanova síň, Praha, 17.4.2025
Naživo: Zahajovací večer Composers Summit Prague 2025 se nesmírně povedl Zahajovací koncert čtvrtého ročníku Composers Summit Prague, potřetí konaný v Obecním domě, pokračoval ve svém přirozeném vývoji nastoleném v předchozích letech. Spíše tedy obrušoval hrany, než že by přinášel zásadní... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 14:30 v sekci Naživo
Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl?
Na okraj: Viktor Sheen a Calin už několik let pořád dokola. Má český albový žebříček v této podobě smysl? Každý týden vycházejí tuzemské hitparády sestavované IFPI a já k nim každý týden píšu pro musicserver komentář. Přiznám se ale, že k výsledkům albové sekce často složitě hledám slova. Už roky se v ní totiž jména téměř... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Na okraj
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Green Day doplní poslední desku "Saviors" o pět novinek a dvě akustické verze (13.04.2025 19:43)
- Video: Green Day s Billie Eilish, reunion Nirvany či No Doubt? Koukněte se na FireAid LA Benefit koncert (02.02.2025 14:53)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (30-21) (21.01.2025 12:00)
- Vedlejšák Green Day, kapela Pinhead Gunpowder, vydá po sedmadvaceti letech nové album (07.09.2024 07:57)
- Nové desky 3/2024 - od Green Day přes B-Side Band po Sleater-Kinney (24.01.2024 21:30)
- Video: Green Day se v "One-Eyed Bastard" naštvaně vyrovnávají s temnými momenty v životě (07.01.2024 09:04)
- Video: Green Day v klipu "Dilemma" poodhalují život závislého (11.12.2023 12:21)
- Video: Green Day jako zombíci. V klipu k "The American Dream Is Killing Me" se ocitli uprostřed zombie apokalypsy (25.10.2023 13:00)
- Green Day se toho nebojí. Trička k albu "Nimrod" zdobí čerstvá vězeňská fotka Donalda Trumpa (02.09.2023 12:25)
- Green Day slaví. Průlomová deska "Dookie" vyjde v bohatě vypravené reedici (20.08.2023 15:57)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Lady Gaga Madonna Lucie Vondráčková BJ The Chicago Kid Queen Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd The Weeknd Ed Sheeran Kabát Hugo Toxxx Beyoncé Coldplay Linkin Park Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe