shop.musicserver.cz
Tomáš Klus, Divadlo Kalich, Praha, 18.12.2023

Tomáš Klus v Divadle Kalich spíše mluvil, než zpíval

Vydáno: 22.12.2023 17:22 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: se svolením Tomáše Kluse

Všichni před Vánocemi koncertují jak diví, ale málokdo své vystoupení pojme koncepčně, tematicky. Výjimkou je Tomáš Klus, který se svou Cílovou skupinou vyjel na adventní turné "Vánoce 365 dní v roce". Dvěma zastávkami poctil po strop zaplněné pražské Divadlo Kalich. Vzdal hold i všem kotlíkářům.

Live: Tomáš Klus

místo: Divadlo Kalich, Praha
datum: 18. prosince 2023
setlist: Až…, Dopis, Jsem, 17 B, A pak, Pocity, Poprvé, Mořeplavci, VeSmíru, Trigorin, Nina, Chybíš mi, Napojen, Vločka, DA.Muklův meč, Panenka, Sibyla, Marie, Ledaco, Zvonova zpověď, Strojvůdce, Do nebe
Fotografie ze zpěvákova archivu jsou pořízené z jiného koncertu.

V popisu události stálo: "Série koncertů Tomáše Kluse a Cílové skupiny se vynasnaží zpříjemnit čas adventní. Kromě písní ryze vánočních, kterých byste u Tomáše napočítali na prstech jedné ruky :-), vám přivezeme verbálně-hudební show plnou zvratů, střetů a komických vhledů na úrovni." A nutno říct, že pánové nelhali, protože až když vyjeli na vánoční turné, uvědomili si, že oblíbený muzikant má ve svém repertoáru pouhé dvě takto laděné skladby.

Tomáš Klus, Divadlo Kalich, Praha, 18.12.2023
© Hana Bukáčková
Pokud máte rádi Vánoce, ale ne až tak, aby vám zněly dokolečka vánoční odrhovačky a koledy, tak přesně pro vás byl tento večer. Sváteční atmosféra na vás dýchla jemně, aniž by to bylo vlezlé, otravné a plné klišé. Bylo to spíš adventní souznění, jež dolaďovala výzdoba pódia plná světýlek a stromků. Ale tradičně nechyběli vycpaní maskoti - tygři -, kteří živočišnost a Tomášovu jistou extravaganci podtrhují.

Ten hned na úvod představil svého parťáka Jirku Kučerovského, se kterým hraje už šestnáct let. Prý je to tak dlouho, že Mrtvé moře bylo tenkrát ještě Nemocné. Jirka, rodák z moravské metropole, to doplnil slovy, že Praha je takové Brno Čech. Tím odstartoval přestřelku rýpavých vtipů, rýmovaček, chytání za slova, zkrátka práce s češtinou, jak to oni sami umějí nejlíp.

Tomáš Klus, Divadlo Kalich, Praha, 18.12.2023
© archiv Tomáše Kluse
Písničkář poskládal setlist v klidnějším módu, většinou se jednalo o starší kusy. Potěšilo mě, že zazněla vloni vydaná vánoční "Zvonova zpověď", málem bych na ni zapomněla. A celkově to bylo jiné než třeba v létě, kde hrál jen vypalovačky.

Úvod hned druhé písničky popletl. Okomentoval to slovy, že radši bude mluvit než zpívat. A tak se vlastně i stalo. Však ho znáte - když se rozpovídá, je k nezastavení. Právě druhá skladba, "Dopis", byla význačná i tím, že v jejím závěru přešel do svého freestyle zpěvu.

Od třetího songu dvojici doplnila Cílová skupina, tedy basák Jan Lstibůrek a bubeník Petr Škoda. A tím výčet potenciálních hostů skončil. I když... hostů... i tito dva pevnou podporu písničkáře tvoří x let. Občas si odběhli a nechali ústřední dvojici samotnou. Závěr "Mořeplavců" přešel na evergreen "Japonečka", který se snad každý učil v hudební výchově ze žlutých zpěvníků "Já, písnička". Tím si přišli na své nejenom všichni kotlíkáři.

Tomáš Klus, Divadlo Kalich, Praha, 18.12.2023
© Hana Bukáčková
Při "Chybíš mi" Tomáš seběhl mezi lidi, i přes úzké divadelní uličky se mezi nimi dral a šprýmoval i rýmoval. :-) Jedna paní měla přichystané jmelí, a tak nezbývalo než se pod ním políbit. Sám o sobě prohlásil, že je úchyl a že se rád tře, otec byl totiž kapr. To všichni vyprskli smíchy.

Tomáš má v sobě opravdu velkou dávku pozornosti, umí pohotově reagovat, být vtipný, aniž by to bylo někomu nepříjemné. Naopak - my to přímo milujeme. Jak se ukázalo, když nás (ne)nápadně vyhazoval před druhým přídavkem právě vymyšlenou písní "Kdybych byl slušný, tak už su doma".

Při "Marii" odhodil triko, to si pak oblékl naruby, na což ho upozornil malý fanoušek, a on to vtipně oglosoval, že má právo vyjádřit svůj názor právě tímto. U "Napojen" vyzdvihl klasicky delším monologem jedinečnost každého z nás, že si máme vážit sebe sama i sebe navzájem a umět táhnout za jeden provaz. Klusovi fanoušci to samozřejmě vědí, spíš by to měli vyslyšet jiní, ale ti nechtějí.

Tomáš Klus, Divadlo Kalich, Praha, 18.12.2023
© Hana Bukáčková
Jak sám název turné "Vánoce 365 dní v roce" napovídá, neměli bychom své vřelé city střádat jen na pár dní v roce, ale měli bychom s nimi nešetřit a dopřávat si jich denně. Stačí dávkovat po kouskách.

Na příští rok Tomáš Klus navíc chystá nové album, kterým se má vrátit ke kořenům. K nim se vlastně vrátil i tímto speciálním večerem - bylo to takové pohlazení na duši, ale i na uši. Něco mezi koncertem a stand-upem. Člověk si provětral bránici, ze srdce se zasmál a ještě si zabroukal hezké texty. A protože vystoupení bylo pouze k sezení, bylo to zkrátka přátelské posezení. :-)

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slash, Myles Kennedy & The Conspirators, Winning Group Arena, Brno, 18.4.2024
Naživo: Slash v Brně: Bez Guns N' Roses, zato s vlastní tvorbou Legendární kytarista Slash se po pěti letech vrátil do Česka a v Brně předvedl strhující show plnou hardrockové energie. I když se fanoušci nedočkali hitů Guns N' Roses, Slash je potěšil syrovostí a vlastním materiálem. Přestože... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 17:47 v sekci Naživo
Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět
Rozhovory: Aneta Langerová - Není na škodu se jednou za čas ohlédnout zpět "Dvacet let za mnou. Mám pocit, že nemusím nikomu nic dokazovat, ani sama sobě. Důležité je vnímat hudební cestu takovou, jaká je, a nepřetvářet ji do něčeho, co není," říká bilancující Aneta Langerová. Výběrové dvojalbum... čtěte zde
Vydáno: 19.04.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Fletcher - In Search of the Antidote 8/10
Recenze: Fletcher na "In Search of the Antidote" hledala, až našla Americká zpěvačka Fletcher svou kariéru sice odstartovala hned v první řadě amerického X Factoru, stalo se to ale už dávno. Tak dávno, že si tuto informaci můžeme odbýt hned v perexu a celý článek věnovat jejímu skvělému... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 16:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 15. týden 2024
Kometa roku 2024 Benson Boone debutuje v top trojce české albové hitparády Letošní rok sice ještě nedošel ani do své třetiny, vypadá to však, že o jeho největším hudebním objevu je rozhodnuto. Americký zpěvák Benson Boone boduje po úspěchu singlu "Beautiful Things" také s albovou prvotinou. Nahrávka... čtěte zde
Vydáno: 18.04.2024 10:00 v sekci Novinky | České hitparády
Dave Matthews Band, O2 universum, Praha, 16.4.2024
Naživo: V hlavní roli hudba. Dave Matthews Band přivezl do pražského O2 universa neokázale strhující koncert Dave Matthews Band v Česku zahrál poprvé až před pěti lety. Na kapelu s více než třiceti lety na hrbu je to docela pozdě. Návrat poté zhatila pandemie. Nakonec se dobrá věc podařila a Prahu letos americká parta nevynechala.... čtěte zde
Vydáno: 17.04.2024 20:21 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tomáš Klus v klipu "Chci si tě vzít" rozdává lásku a něhu (18.02.2024 11:47)
- Video: Tomáš Klus a Sima Magušinová v pohádkové skladbě "Vesmír má" zpívají velmi mile o naději (09.10.2023 10:58)
- Naživo: Hrady CZ na Točníku ovládli Kabát, Mirai, Kryštof a velmi teplé počasí (18.07.2023 18:27)
- Festival Hrady CZ oznamuje kompletní program ve velkém stylu, na dvou pódiích zahrají Kabát, Kryštof, Mirai, Wanastowi Vjecy, No Name či Tomáš Klus (24.05.2023 14:46)
- Video: Tomáš Klus přináší ve vánoční písni "Zvonova zpověď" naději (24.12.2022 09:00)
- Video: Tomáš Klus v klipu "Mariím" vzdává hold všem ženám a matkám (07.12.2022 16:52)
- Veselské pískovny v sobotu rozezpívá Tomáš Klus (24.08.2022 17:15)
- Video: Tomáš Klus jde neplánovaně za "Štěstím" (12.07.2022 08:46)
- Tomáš Klus se stal hlavní hvězdou muzikálu "Branický zázrak" (31.05.2022 18:51)
- Tomáš Klus vyráží s deskou "Cítím" na turné (16.03.2022 18:27)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 15.05.
Willie & The Bandits (UK) (Zasekávák, Praha)
Čt 16.05.
The Matt Schofield Trio (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Čt 16.05.
Danny Brown (US) (Roxy, Praha)
Čt 16.05.
Akon (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele AC/DC Queen U2 Themroc Sia Taylor Swift Bono Rush Mirai Beyoncé Lady Gaga Linkin Park Liam Gallagher Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu