shop.musicserver.cz
Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023

Hrady CZ na Točníku ovládli Kabát, Mirai, Kryštof a velmi teplé počasí

Vydáno: 18.07.2023 18:27 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hrady CZ

Dvoudenní festival Hrady CZ se dočkal dospělosti. Osmnáctý ročník odstartovala tradičně zastávka na Točníku. Letošnímu programu dominuje trojlístek kapel usazených na medailových pozicích v anketě Slavík - Kabát, Kryštof a Mirai. Své slovo však měly o uplynulém víkendu i některé rockovější formace.

Live: Hrady CZ

místo: Točník
datum: 14.-15. července 2023
vystupující: Kabát, Kryštof, Mirai, Tomáš Klus, Anna K., Wanastowi Vjecy, No Name, Skyline, Dymytry a další
Na akci jsme neměli fotografa.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Na populární putovní festival po českých a moravských hradech jsem vyrazila po několika letech. Dříve jsem byla častou účastnicí a objela několik hradních zastávek: nejčastěji Kunětickou Horu, jedenkrát jsem byla na Bouzově, v Hradci nad Moravicí, Veveří a teď si můžu odškrtnout i Točník. O něm se traduje, že tím, že je první, nemá zrovna největší návštěvnost. Lidi byli, ale že by areál překypoval, to se říct nedá.

Tento open-air nabízí plejádu toho nejlepšího z českých luhů a hájů. Vždy mě na něm bavilo, že díky dvěma pódiím postaveným vedle sebe jede bez pauz. Letos to bylo jinak. Organizátoři vyslyšeli prosby fanoušků a mezi jednotlivá vystoupení vložili akademickou čtvrthodinu pro občerstvení. Podle mě asi zbytečně, stejně nebudete na každou kapelu v první řadě, ale proč ne.

Letošní složení bylo zase o chlup jiné. Sobota byla rockovější. Pátek patřil jako vždy maskám (a odměnám od sponzorů, kteří kreativní návštěvníky podpořili) a, dalo by se říci, trendům. Dříve mně přišlo, že se soupiska skoro rok co rok opakovala a pořadatelé se báli sáhnout po někom jiném. I proto jsem si dala od této akce na pár let stopku.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Pravidelnými hosty bývají Anna K. či Tomáš Klus. Letos se pak na hradech ukážou i ne tak mainstreamová jména jako Cocotte Minute, Gaia Mesiah nebo Kurtizány z 25. avenue (všechny tyhle skupiny si zde odbyly premiéru, ač zdejší publikum není přímo ideální cílovka).

To samé platí i pro ty nejmladší - nevděčnou roli zahajovatelů jednotlivých dní měli na svých bedrech čím dál skloňovanější (a vystupující často jako předskokani) Sofian Medjmedj a Pam Rabbit. Bohužel jsem ani jednoho neviděla právě kvůli brzkému nasazení.

Jako druhý bod umně sestaveného programu dramaturgové nasadili písničkáře - Michala Hrůzu a Tomáše Kluse, aby nalákali návštěvníky ke dřívějšímu příchodu a nechali je pak celý den čekat na to nejlepší = headlinery na závěr, což je za mě lišácký tah.

Aktuálně nejposlouchanější žánr rap ale v line-upu neměl moc zastoupení, spíš vůbec. Jediným představitelem byl pouze Majk Spirit, který ke konci svého setu přítomné vyzval, ať nenatáčí na mobily, ale užijí si to jak v devadesátkách - to ale ta generace s mobily v ruce nepamatuje, což si trochu protiřečilo.

Páteční večer patřil třicátníkům - tedy Kryštofům a Anně K.. Jak Havířovští, tak zpěvačka totiž letos shodně slaví třicet let na scéně. Anna K. byla jako vždy bezchybná. Pohotově vtipkovala na svůj účet, že blázen kývla na tak pozdní hodinu (končila o půl jedné), a také komentovala svůj vzhled, který prý po nasvícení v té tmě vypadá spíš strašidelně. Do setlistu zařadila i novinku "Údolí včel".

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Mě pochopitelně zaujala Gaia Mesiah, kterou stále opěvuju. Letos do své diskografie přidala kolekci "Vlnobytí", ze které zahrála i zde. Její nasazení, energie a dravost strčí do kapsy každého. Zpěvačka Marka Rybin vybízela všechny, ať nesedí a jdou pařit, protože na sobotu meteorologové předpovídali čtyřicetistupňová vedra, a tak se budou pařit jinak... Jejich vystoupení má koule, i když ansámbl tvoří z většiny ženy.

Na rozdíl třeba právě od Kryštof, které jsem obdivovala v době jejich vzniku, kdy byli plní bolu (desky "Mikrokosmos" či "Magnetické pole" budiž důkazem) a nebyli tak nepřirozeně rozjuchaní. Naštěstí zazněly i dvě dekády staré hity "Cosmoshop", "Obchodník s deštěm". Vzpomnělo se i na Karla Gotta, který by v ten den oslavil narozeniny. Richard mu poslal píseň "Srdce nehasnou", zahrál ji akusticky.

Sobota pro mě začala Tomášem Klusem, který aktuálně se svou dcerkou natáčí rodinný seriál. Tento písničkář mě nepřestává bavit, hlavně jeho improvizace, kdy jde mezi publikum a sází jeden humorný verš za druhým jako reakci na to, co zrovna vidí. Před "Napojen" řekl svoji tradiční osvětu, že každý jsme jedinečný a máme si sami sebe proto vážit.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Na humor a ověřené songy vsadil i Igor Timko z No Name, jeho taneční kreace byly přirozenější než u havířovské formace. Bubeníkovu paličku věnoval dítěti držícímu prosebný transparent.

Popovou záležitostí ten den byli ještě Mirai, kteří patří k tomu nejhranějšímu v českém éteru. Pro popaře to byl zřejmý vrchol dne. Nechyběly ani efekty na oko, bubenická čísla a plutí po lidech. Došlo i na věnování skladby Davidu Stypkovi, kamarádovi a kolegovi, který s frontmanem napsal hit "I přes to všechno".

Jinak si ten den přišli na své spíše rockeři a milovníci tvrdší muziky. Tomáš Vartecký si díky hraní s kapelami Kurtizány z 25. avenue a Wanastowi Vjecy střihl rovnou dvoják. To samé by mohla zažít i Marka Rybin, kdyby před rokem neodešla ze Skyline. Bývalý bubeník Cocotte Minute Marek Macháček, který hraje s Kurtizánami, se mohl po svém setu zase podívat, jak to zvládá jeho skoro-nástupce Martin Švec.

Mezi příznivce se nebál vyrazit Klus, Jacob ze Skyline, který přinutil dav podřepnout. Totéž platí u "Czeka" i pro Zellera z Cocottů. To byla také jediná skupina, u které se pod pódiem aspoň trochu pogovalo.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Wanastowky, to byla klasika, která nikdy nezklame. Ač Robert Kodym je oproti frontmanům jiných bandů statický, tak jeho hlas je nezaměnitelný.

Podobná slova platí i pro Kabáty, kteří nehrají na každé akci. Těží stále z loňské desky "El Presidento". V jejich hodinu a půl dlouhé audiovizuální show, kterou odstartovala představovačka "Banditi Di Praga", nebyla nouze o léty prověřené pecky, ale i novinky ze zmíněné nahrávky.

Pokud jde o horko, pořadatelé mysleli na fanoušky tak na půl. Už několik let návštěvníky v případě extrémních teplot zkrápí vodou z cisteren od místních hasičů, tolerovali pronesení vody do areálu, ale že by umístili pivní stany, kde by byla možnost schovat se před všudypřítomným žárem, to bohužel ne.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Počasí ale dokázalo potrápit i jinak, ani technika totiž není všemocná. Přehřívaly se mobily, terminály na platbu kartou stávkovaly, síť byla přetížená a při Skyline nastala i nucená krátká pauza, protože se jim zavařily samply a systém. Naštěstí se vše nakonec rozjelo. Přitom sám Jacob burcoval, ať kašleme na teplo, že máme být rádi, že je. Dodal, že kdyby pršelo nebo byla zima, tak by se nám to taky nelíbilo. A měl pravdu.

Co bych chtěla vytknout, bylo dopravní spojení. Organizátoři rozhodně mohli posílit kyvadlovku - svoz na vlaky a autobusy ze širšího okolí včetně Prahy. Jinak to byl příjemně strávený víkend, který bude mít ještě sedmici opakování po dalších hradech.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
Keane - Love Actually 8/10
Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu Příští rok bude pro skupinu Keane ve znamení velkých oslav. Její dnes již téměř ikonický debut "Hopes And Fears" totiž oslaví své druhé kulatiny. Měli bychom se tedy dočkat jeho speciální reedice a k tomu rozsáhlého turné.... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 08:20 v sekci Audio / Video | Audio
0
Skindred, Raging Speedhorn, Defying Decay, Lucerna Music Bar, Praha, 1.12.2023
Naživo: Nejlepší přítel člověka jsou Skindred. V Praze to opět dokázali Máte den blbec? V práci se ukrutně nedaří, doma vás všichni štvou a ještě k tomu máte pocit, že máte obě ruce levé? Pak potřebujete jediný možný lék: živou hudbu. A to nejlíp tu od ostrovanů ze Skindred! Právě ti jsou totiž... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 17:12 v sekci Naživo
0
Radek Diestler - Praha beatová 8/10
Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock Brno, Ostrava, Plzeň i Olomouc prominou, ale to nejpodstatnější z rockového, respektive beatového dění, se v posledních letech odehrávalo v Praze. Tudy kráčely dějiny, tady vznikaly a zanikaly kapely, kluby, projekty, časopisy.... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 08:30 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na slovenském Topfestu 2024 vystoupí Scorpions i Kabát (01.12.2023 18:18)
- Naživo: Mirai odehráli v O2 areně jen lehce nadprůměrný koncert (01.12.2023 13:00)
- Absolutní slavicí je poprvé Ewa Farna. Zvítězili také Marek Ztracený, Kabát a Calin (24.11.2023 23:45)
- Video: Mirai i v listopadu vzpomínají na svoji "summer love" (13.11.2023 14:30)
- Video: Mirai startují novou éru mimořádně slabým "dopisem" (05.11.2023 11:34)
- Video: Kryštof pěje ódy: "Život je krásný" (26.10.2023 10:11)
- Video: Tomáš Klus a Sima Magušinová v pohádkové skladbě "Vesmír má" zpívají velmi mile o naději (09.10.2023 10:58)
- Kryštof chystají "Poslední výstřel" svých kempů (14.09.2023 08:13)
- Hudební festival Hrady CZ zakončí svoji letošní pouť na Bezdězu s kapelami Kabát, Kryštof a Mirai (29.08.2023 16:22)
- Naživo: Povedený koncert skupiny Kryštof s Grajcarem v Telči narušila průtrž mračen (27.08.2023 17:13)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ben Cristovao Kryštof Like She The Beatles Burian Taylor Swift Ewa Farna Lucie Vondráčková Jana Uriel Kratochvílová Sia AC/DC Milly Honsová Lady Gaga Madonna Viktor Sheen Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu