shop.musicserver.cz
Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023

Hrady CZ na Točníku ovládli Kabát, Mirai, Kryštof a velmi teplé počasí

Vydáno: 18.07.2023 18:27 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hrady CZ

Dvoudenní festival Hrady CZ se dočkal dospělosti. Osmnáctý ročník odstartovala tradičně zastávka na Točníku. Letošnímu programu dominuje trojlístek kapel usazených na medailových pozicích v anketě Slavík - Kabát, Kryštof a Mirai. Své slovo však měly o uplynulém víkendu i některé rockovější formace.

Live: Hrady CZ

místo: Točník
datum: 14.-15. července 2023
vystupující: Kabát, Kryštof, Mirai, Tomáš Klus, Anna K., Wanastowi Vjecy, No Name, Skyline, Dymytry a další
Na akci jsme neměli fotografa.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Na populární putovní festival po českých a moravských hradech jsem vyrazila po několika letech. Dříve jsem byla častou účastnicí a objela několik hradních zastávek: nejčastěji Kunětickou Horu, jedenkrát jsem byla na Bouzově, v Hradci nad Moravicí, Veveří a teď si můžu odškrtnout i Točník. O něm se traduje, že tím, že je první, nemá zrovna největší návštěvnost. Lidi byli, ale že by areál překypoval, to se říct nedá.

Tento open-air nabízí plejádu toho nejlepšího z českých luhů a hájů. Vždy mě na něm bavilo, že díky dvěma pódiím postaveným vedle sebe jede bez pauz. Letos to bylo jinak. Organizátoři vyslyšeli prosby fanoušků a mezi jednotlivá vystoupení vložili akademickou čtvrthodinu pro občerstvení. Podle mě asi zbytečně, stejně nebudete na každou kapelu v první řadě, ale proč ne.

Letošní složení bylo zase o chlup jiné. Sobota byla rockovější. Pátek patřil jako vždy maskám (a odměnám od sponzorů, kteří kreativní návštěvníky podpořili) a, dalo by se říci, trendům. Dříve mně přišlo, že se soupiska skoro rok co rok opakovala a pořadatelé se báli sáhnout po někom jiném. I proto jsem si dala od této akce na pár let stopku.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Pravidelnými hosty bývají Anna K. či Tomáš Klus. Letos se pak na hradech ukážou i ne tak mainstreamová jména jako Cocotte Minute, Gaia Mesiah nebo Kurtizány z 25. avenue (všechny tyhle skupiny si zde odbyly premiéru, ač zdejší publikum není přímo ideální cílovka).

To samé platí i pro ty nejmladší - nevděčnou roli zahajovatelů jednotlivých dní měli na svých bedrech čím dál skloňovanější (a vystupující často jako předskokani) Sofian Medjmedj a Pam Rabbit. Bohužel jsem ani jednoho neviděla právě kvůli brzkému nasazení.

Jako druhý bod umně sestaveného programu dramaturgové nasadili písničkáře - Michala Hrůzu a Tomáše Kluse, aby nalákali návštěvníky ke dřívějšímu příchodu a nechali je pak celý den čekat na to nejlepší = headlinery na závěr, což je za mě lišácký tah.

Aktuálně nejposlouchanější žánr rap ale v line-upu neměl moc zastoupení, spíš vůbec. Jediným představitelem byl pouze Majk Spirit, který ke konci svého setu přítomné vyzval, ať nenatáčí na mobily, ale užijí si to jak v devadesátkách - to ale ta generace s mobily v ruce nepamatuje, což si trochu protiřečilo.

Páteční večer patřil třicátníkům - tedy Kryštofům a Anně K.. Jak Havířovští, tak zpěvačka totiž letos shodně slaví třicet let na scéně. Anna K. byla jako vždy bezchybná. Pohotově vtipkovala na svůj účet, že blázen kývla na tak pozdní hodinu (končila o půl jedné), a také komentovala svůj vzhled, který prý po nasvícení v té tmě vypadá spíš strašidelně. Do setlistu zařadila i novinku "Údolí včel".

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Mě pochopitelně zaujala Gaia Mesiah, kterou stále opěvuju. Letos do své diskografie přidala kolekci "Vlnobytí", ze které zahrála i zde. Její nasazení, energie a dravost strčí do kapsy každého. Zpěvačka Marka Rybin vybízela všechny, ať nesedí a jdou pařit, protože na sobotu meteorologové předpovídali čtyřicetistupňová vedra, a tak se budou pařit jinak... Jejich vystoupení má koule, i když ansámbl tvoří z většiny ženy.

Na rozdíl třeba právě od Kryštof, které jsem obdivovala v době jejich vzniku, kdy byli plní bolu (desky "Mikrokosmos" či "Magnetické pole" budiž důkazem) a nebyli tak nepřirozeně rozjuchaní. Naštěstí zazněly i dvě dekády staré hity "Cosmoshop", "Obchodník s deštěm". Vzpomnělo se i na Karla Gotta, který by v ten den oslavil narozeniny. Richard mu poslal píseň "Srdce nehasnou", zahrál ji akusticky.

Sobota pro mě začala Tomášem Klusem, který aktuálně se svou dcerkou natáčí rodinný seriál. Tento písničkář mě nepřestává bavit, hlavně jeho improvizace, kdy jde mezi publikum a sází jeden humorný verš za druhým jako reakci na to, co zrovna vidí. Před "Napojen" řekl svoji tradiční osvětu, že každý jsme jedinečný a máme si sami sebe proto vážit.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Na humor a ověřené songy vsadil i Igor Timko z No Name, jeho taneční kreace byly přirozenější než u havířovské formace. Bubeníkovu paličku věnoval dítěti držícímu prosebný transparent.

Popovou záležitostí ten den byli ještě Mirai, kteří patří k tomu nejhranějšímu v českém éteru. Pro popaře to byl zřejmý vrchol dne. Nechyběly ani efekty na oko, bubenická čísla a plutí po lidech. Došlo i na věnování skladby Davidu Stypkovi, kamarádovi a kolegovi, který s frontmanem napsal hit "I přes to všechno".

Jinak si ten den přišli na své spíše rockeři a milovníci tvrdší muziky. Tomáš Vartecký si díky hraní s kapelami Kurtizány z 25. avenue a Wanastowi Vjecy střihl rovnou dvoják. To samé by mohla zažít i Marka Rybin, kdyby před rokem neodešla ze Skyline. Bývalý bubeník Cocotte Minute Marek Macháček, který hraje s Kurtizánami, se mohl po svém setu zase podívat, jak to zvládá jeho skoro-nástupce Martin Švec.

Mezi příznivce se nebál vyrazit Klus, Jacob ze Skyline, který přinutil dav podřepnout. Totéž platí u "Czeka" i pro Zellera z Cocottů. To byla také jediná skupina, u které se pod pódiem aspoň trochu pogovalo.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Wanastowky, to byla klasika, která nikdy nezklame. Ač Robert Kodym je oproti frontmanům jiných bandů statický, tak jeho hlas je nezaměnitelný.

Podobná slova platí i pro Kabáty, kteří nehrají na každé akci. Těží stále z loňské desky "El Presidento". V jejich hodinu a půl dlouhé audiovizuální show, kterou odstartovala představovačka "Banditi Di Praga", nebyla nouze o léty prověřené pecky, ale i novinky ze zmíněné nahrávky.

Pokud jde o horko, pořadatelé mysleli na fanoušky tak na půl. Už několik let návštěvníky v případě extrémních teplot zkrápí vodou z cisteren od místních hasičů, tolerovali pronesení vody do areálu, ale že by umístili pivní stany, kde by byla možnost schovat se před všudypřítomným žárem, to bohužel ne.

Hrady CZ, Točník, 14.-15.7.2023
© Hrady CZ
Počasí ale dokázalo potrápit i jinak, ani technika totiž není všemocná. Přehřívaly se mobily, terminály na platbu kartou stávkovaly, síť byla přetížená a při Skyline nastala i nucená krátká pauza, protože se jim zavařily samply a systém. Naštěstí se vše nakonec rozjelo. Přitom sám Jacob burcoval, ať kašleme na teplo, že máme být rádi, že je. Dodal, že kdyby pršelo nebo byla zima, tak by se nám to taky nelíbilo. A měl pravdu.

Co bych chtěla vytknout, bylo dopravní spojení. Organizátoři rozhodně mohli posílit kyvadlovku - svoz na vlaky a autobusy ze širšího okolí včetně Prahy. Jinak to byl příjemně strávený víkend, který bude mít ještě sedmici opakování po dalších hradech.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně
Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně Pražský festival Metronome je pravidelnou přehlídkou neotřelých jmen: nabízí pečlivý výběr domácích interpretů i řadu mezinárodních hvězd. Letos pro vás máme opět několik tipů, které byste v programu neměli opomenout.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 08:00 v sekci Publicistika
Rock for People - Den čtvrtý, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Závěr Rock for People patřil Pendulum, Bombay Bicycle Club, The Darkness a dalším. Přinášíme i Top 10 toho nej z festivalu Tak je to za námi. Hradecká hudební přehlídka ve svém devětadvacátém ročníku udělala skoro všechno správně, znovu jí obrovsky přálo štěstí a ještě nedávno naprosto nemyslitelných více jak 40 tisíc fanoušků se domů... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 13:08 v sekci Naživo
Aurora - What Happened to the Heart? 9/10
Recenze: Bojovnice ve stříbrné zbroji Aurora se ptá: "What Happened to the Heart?" Kvalitou se novinka vyrovná zpěvaččinu debutu Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to... čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 00:00 v sekci Recenze
Yungblud, Rock for People, Park 360, Hradec Králové, 15.6.2024
Naživo: Nezastavitelný Yungblud na Rock for People dokázal, že i nejmladší generace má své velké rockové hvězdy Poslední den, poslední headliner. Další ročník festivalu Rock for People je u konce a v jeho závěru dostala prostor možná překvapivá hvězda - šestadvacetiletý Yungblud, který se do Česka vrátil po dvou letech. Jak se s touto úlohou... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 11:28 v sekci Naživo
DIIV - Frog In Boiling Water 9/10
Recenze: DIIV se na velice povedeném a temném albu "Frog In Boiling Water" ptají, zda jste taky žába ve vroucí vodě Americká čtveřice DIIV se po pěti letech tvůrčího mlčení vrátila, aby posluchačům naservírovala svůj dosud nejtemnější počin. Ponurá deska "Frog In Boiling Water", plná metafor a shoegazeového zvuku, v mnohém následuje... čtěte zde
Vydáno: 16.06.2024 09:46 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na Hradech CZ naposledy zažijete koncert Lucie v původní sestavě. Festival odtajnil i celý program (15.05.2024 12:32)
- Rozhovory: Mirai - Chceme být trendsetteři a reflektovat dobu (03.05.2024 08:00)
- Nové desky 15/2024 - od Marka Knopflera přes Mirai po girl in red (17.04.2024 09:30)
- Video: Mirai v songu a klipu "Easy" vzpomínají na dětství i začátky kapely (15.04.2024 11:51)
- Recenze: Album "TOMODACHI" zachycuje Mirai v období tvůrčí krize (14.04.2024 16:30)
- Dua Lipa a Benson Boone stále vládnou singlovým žebříčkům, The Rolling Stones jsou hranější než Mirai (29.03.2024 08:30)
- Mirai si k desátým narozeninám nadělí čtvrtou desku "TOMODACHI" (26.03.2024 10:14)
- Video: Pokáčovi ve filmovém songu "Život je pes" pomáhají Lucie Bílá, Richard Krajčo a spousta dalších (20.03.2024 09:26)
- Mirai na léto chystají vlastní putovní festival. Objedou s ním celou republiku (19.03.2024 07:31)
- Video: Mirai a Majk Spirit v novince "čas rány zahojí" nemají daleko k hudebnímu odpadu (17.03.2024 10:00)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 20.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon mp3.com Sia Avril Lavigne Rush Bono Taylor Swift Beyoncé Kabát Mirai Queen The Offspring Lucie Vondráčková Lady Gaga Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe