shop.musicserver.cz
Makrorecenze "Hvězd" Jakuba Königa

Makrorecenze "Hvězd" Jakuba Königa

Vydáno: 20.10.2023 08:30 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: Tomáš Vodňanský

Obří broskev, Kittchen, Zvíře jménem Podzim. Všechny tyto kapely měly ve svém středu osobu Jakuba Königa. Ten se nyní rozhodl vystoupit poprvé sám za sebe a za producentské asistence Petra Ostrouchova a Aid Kida nahrál sólovou desku "Hvězdy". Jak se líbila čtveřici redaktorů v naší makrorecenzi?

Jakub König - Hvězdy
© Animal Music
Autor hlavní recenze, Honza Průša, je na vše, čeho se kdy Jakub König hudebně dotkl, opravdový odborník. A nepokrytě i zarytý fanoušek. Svou chválu, které dal absolutní hodnocení, ukončil slovy:"A tak si ho pusťte. Protože můžete být u něčeho velkého. Něčeho, jako byly v roce 1994 'Černý kočky, mokrý žáby' od Lucie nebo v roce 2000 'Illustratosphere' Dana Bárty. Fakt." Až tak velkým nadšením čtveřice jeho kolegů ve svých příspěvcích nehýří a i z číselných hodnocení je poznat, že tentokrát opravdu záleží i na konkrétních posluchačích. Rozptyl od devítky přes osmičku a sedmičku po čtyřku dává ve výsledku průměrných 70 %. Ale u "Hvězd" mnohem více než u jiných desek nezáleží jen na výsledném hodnocení, ale i na samotných slovech jednotlivých redaktorů. Tady je máte.


Honza Balušek - "Hvězdy" jsou asi nejvíce možnou popovou tváří Jakuba Königa (9/10)
Vztah k interpretovi: První a třetí deska Obří broskve mě moc nebavily, dvojku miluju. Zvíře bylo moc fajn, ale na poslech Kittchena jsem ušima ani hlavou nikdy neměl.

V Jakubovi Königovi se podle mě vždy bily různé polohy. Je introvert, ale chce vystupovat na pódiu. Je alternativec, ale vlastně má rád i obyčejné písničky. Rozhodně mu nevadí melodie, ale občas jsou mu na překážku jeho vokální limity a spíše deklamativní způsob projevu. Už u Zvířete jménem Podzim tvrdil, že z jeho pohledu jde vlastně o přístupnější skladby, u sólové novinky se snahou zaujmout i jiné než alternativní publikum vůbec netají. Vzhledem k úspěchu videoklipu k singlu "Hvězdy" se mu to možná i částečně podaří, nahrávka je ale i tak daleko od toho, co běžný český posluchač chce a dokáže poslouchat.

Já jsem (ultra)popař, ale dejte mi zajímavý text, přímočarý beat, nějaký hook, a máte mě na lopatě i se složitější než sloka-refrén hudbou. Přesně to se povedlo Jakobovi na jeho sólovce. Zatímco bych se klidně obešel bez "Lamohlava", který mi svou temnotou na nahrávce nesedí, úplně jsem propadl skladbám "Dál", "Kašmír" a samozřejmě "Tatínkům". U té se Königovi povedlo natočit snad nejlepší rodičovský song, jaký jsem kdy slyšel. Ani mi nevadí těch osm minut délky, i když je mi jasné, že pro někoho to může být až neuposlouchatelné.

Výhrady k desce můžu mít maximálně tak ryze osobní, ale moc oceňuju, jak i přes pouhých osm položek (a vlastně jen sedm písní) je každá z nich osobitou záležitostí s vlastním příběhem. Kombinace přístupů obou producentů dává desce barevnost, i když cítíte, že uvnitř je stále temná. Ale jen trochu. Jako celek jsou "Hvězdy" krásným dobrodružstvím i pro popaře, kteří se rozhodnou jednou za čas dát šanci jinak mnohdy neposlouchatelné domácí alternativě.


Dan Hájek - "Hvězdy" jsou ostře civilní proměnou Jakuba Königa (8/10)
Vztah k interpretovi: Vše okolo něj u mě začalo již v dobách Obří broskve, kdy se multifunkčnost Kubova talentu začala vytvářet a postupně odhalovala nové možnosti.

Ona vývojová cesta od zmíněných počátků vždy poukazovala na nějaký ucelený koncept a jednotné hudební výrazivo v jeho vlastních tvůrčích přístupech. Kittchen se pro něj stal důležitou mezistanicí a posunul jej k nejvýraznějšímu milníku v podobě Zvířete jménem Podzim. Vedle toho se plně rozjela výtvarná stránka věci, psaná pak nezůstala nijak pozadu (členitý román "Vřeteno"). "Hvězdy" však Jakuba Königa zastihují na nové startovací čáře, na níž je čistě za sebe, civilně otevřený a nijak se nemaskující.

Po ruce k tomu měl ostřílené parťáky, Petra Ostrouchova a Aid Kida, oba mu v mnoha ohledech pomohli dát všemu nějakou pevnou strukturu, vyjít z jeho přerodů v osobním i hudebním životě a najít nové výrazivo. Vedle toho se snažili zachovat členitost jednotlivých skladeb, v nichž můžete zaslechnout jeho dřívější tváře, na které nyní nahlíží s nemalým časovým odstupem. Protíná se tu elektronika s akustikou - po dunivém "Mejdanu" srazí do kolen nádherně obrazotvorná věc "Tatínci". V těchto chvílích König nechává nahlédnout do svého nitra a ukazuje, v jak nemalé míře k mnoha věcem nyní přistupuje zcela jinak. "Dál" nebo titulní "Hvězdy" jsou asi nejpřístupnější tracky v jeho dosavadní diskografii.

"Hvězdy" jsou nepřeslechnutelným albem, na němž hlavní aktér staví na civilních tématech a v nemalé míře ponechává prostor pro posluchačovu představivost. Malou skvrnkou nejistoty je ale zjištění, že vedle důmyslné "Řeky" Lenky Dusilové (taktéž v Ostrouchově režiji) tato deska nevykročí z jejího stínu.


Jiří V. Matýsek - Jakub König je díky Petrovi Ostrouchovovi na "Hvězdách" konečně doopravdy svůj (7/10)
Vztah k interpretovi: S tvorbou Jakuba Königa se ve většině případů míjím. Přesto jej uznávám jako nepřehlédnutelnou osobnost alternativní scény, ale ani Kittchen ani Zvíře jménem Podzim ve mně nevyvolává záchvaty nadšení.

O "Hvězdách" Jakuba Königa se už s předstihem mluvilo jako o adeptovi na album roku nebo hudební události podzimu. Tyhle nálepky mě vždycky přinutí zbystřit a ověřit si, co se za těmito označeními skrývá. Jestli se deska multitalentovaného umělce objeví ve výročních žebříčcích, je asi bezpředmětná otázka, otazníky ale visí nad její pozicí. A pokud bude vysoko v osobních výběrech, je to samozřejmě úplně v pořádku. U mě to ale s vysokou pravděpodobností nebude.

Albu v každém případě prospělo, že se jeho produkce ujal Petr Ostrouchov v tandemu se zvukovým kouzelníkem Aid Kidem. Na co hlavně prvně jmenovaný sáhne, to se povede a prvnímu Königovu počinu, který vydal pod svým vlastním jménem, vtiskl řád a svou typickou hudebnost, kterou chytře elektronikou čeří právě druhý jmenovaný. Je to další ukázka vzájemného přizpůsobení, které Ostrouchovovi tak dobře zafungovalo u Mišíka, Dusilové, Kemela nebo Dunaje. Tady moderní Königovo písničkářství zahalil do zvukového kabátku, který jeho muziku zpřístupnil, uhladil, ale zároveň ji nepřipravil o výraz. Jde třeba o Jakubův zpěv-nezpěv, který je někdy příjemně civilní, ale jindy prostě ruší, nebo jeho místy poněkud specifická poetika v textech a verše. Například u "jsem high jako Rakoncaj" se nemůžu rozhodnout, jestli je to geniální, nebo mi to rve uši.

Po několikerém poslechu jsou "Hvězdy" asi tím nejlepším, co Jakub König natočil. Je tady skutečně za sebe, neskrývá se za maskou nebo za početným ansámblem a do textů odráží své vlastní prožitky ("Nádech", uvěřitelní "Tatínci", temný "Lamohlav") i v zásadě výtvarné vidění světa. Ne, album roku to pro mě rozhodně nebude, přesto je to velmi příjemná a zvukově bohatá nahrávka, kterou je radost prozkoumávat - ať už jsou to básnické zákruty nebo mnohovrstevnatá produkce, která pluje někde mezi kytarovým písničkářstvím a elektronickou abstrakcí. A to je vždycky plus.


Jan Trávníček - Prosím, už ne (4/10)
Vztah k interpretovi: Období Obří broskve jsem propásl, ale od debutu Kittchena jsem slyšel všechno, co dosud vydal.

Kdykoliv dojde řeč na to, jak fungují více či méně povedené snahy o hudební publicistiku, snažím se druhé straně vysvětlit svůj pohled na věc. Například že mám za to, že by se muzikanti s pisálky neměli kamarádit, že by se s maximálním hodnocením mělo šetřit nebo že by čtenáři měli vždy dávat pozor na jméno autora a vybrat si z nich ty, kteří píší a vnímají hudbu podobně jako oni sami. A naopak. Sám se tím snažím řídit, a proto třeba vím, že když kolega Honza Průša něco vychválí do nebes, já si k té desce cestu pravděpodobně nenajdu. Není v tom žádná zášť, prostě jen v hudbě hledáme každý něco jiného.

Výjimky nacházím třeba u tvorby obou členů už rozpadlých Kieslowski, Nylon Jail nebo několika zahraničních jmen, výše řečené ale dvojnásob platí u všech projektů Jakuba Königa. A i jeho nejnovější počin na mě už zase působí jako album, které chce být opět o fous blíž mainstreamu než jeho předchůdce, ale pořád se za to trochu stydí, a tak tu proměnu nedotáhne. To ale platilo už v dobách, kdy vystupoval ještě jako Kittchen. A i tentokrát mám přes upřímnou snahu problém najít na "Hvězdách" pozitiva.

Trvají sice jen necelých 38 minut, ale je to tak rozvleklá deska a hudební motivy na ní jsou tak repetitivní a outra tak zbytečná, že máte pocit, jako by byla dvakrát delší. König na ní navíc nezpívá, a tak nejen že svým hlasem nepředává žádné emoce, ale jeho povídání do hudby, kdy slova láme v půli a vyslovuje je velmi pomalu, dělají z nahrávky nekonečné čekání na to, až alespoň řekne něco zajímavého. A on to řekne. Dvakrát. Sympatická je část, kdy mluví o vytahování střepu v písni "Dál", povedla se mu i slovní hříčka se slovem "nejistý" a vůbec celý text v jinak až příliš dlouhé skladbě "Tatínci". Ale to je taky všechno, a proto se na domácí alternativní scéně rád vrátím třeba k Bratrům Orffům, Čárám života, post-hudbě, slovenským Modrým horám nebo prozkoumávání Kvlt Crew.

Jestli se v osobním životě autora osmidílné sbírky pohnuly věci správným směrem, tak mu to jedině přeju, ale coby argument pro vyšší hodnocení jeho díla to neobstojí. A tudíž bohužel i tentokrát platí, že poslouchat jeho "Hvězdy" pro mě bylo utrpením. Ne takovým, jako když jsem své uši nechal zbičovat tvorbou Evy Burešové, a proto nejdu číselně tak nízko, ale přesto to bylo náročné. A jsem proto rád, že absolutní rýmy typu "Kluci jsou fájn / holky jsou fájn", nesmysly o "koníčcích noci" nebo podivnou mezihru "Na konci světla" už po dopsání těchto řádků znovu neuslyším.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Still Corners - Dream Talk 9/10
Recenze: Still Corners zvou zdařilou deskou "Dream Talk" do zasněné krajiny Nad hudební scénou sice letos svá křídla rozpíná country, ale naštěstí tu jsou i kapely, které trendům nepodléhají. Still Corners sázejí na to, co umí - a tentokrát také na své sny. Na nové desce "Dream Talk" totiž... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2024 15:30 v sekci Recenze
girl in red - I'm Doing It Again Baby! 9/10
Recenze: girl in red je zpátky! Na desce "I'm Doing It Again Baby!" překypuje sebevědomím girl in red, norská alternativní popařka s červenou čepičkou, se na druhé studiovce "I'm Doing It Again Baby!" znovu hlásí o slovo. A je to jenom dobře. Upřímné, otevřené a autentické umělkyni se totiž se svou nakažlivou a... čtěte zde
Vydáno: 16.04.2024 08:00 v sekci Recenze
Iveta Bartošová - Málo mě znáš 7/10
Hudba v TV: Třídílný dokument "Málo mě znáš" citlivě provází kariérou Ivety Bartošové V návaznosti na úspěch seriálu "Iveta" uvedla streamovací platforma Voyo dokument "Málo mě znáš". Jeho tři díly režíroval Tomáš Klein, který dává na zpěvaččin příběh nahlédnout z mnoha různých úhlů pohledu. Také tento... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2024 15:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
The Libertines - All Quiet On The Eastern Esplanade 8/10
Recenze: The Libertines se na "All Quiet On The Eastern Esplanade" vracejí do minulosti a demonstrují svou sounáležitost Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern... čtěte zde
Vydáno: 15.04.2024 00:00 v sekci Recenze
Mirai - TOMODACHI 5/10
Recenze: Album "TOMODACHI" zachycuje Mirai v období tvůrčí krize Také na své čtvrté studiovce pokračují Mirai v tradici japonských názvů, na hitový standard předešlých počinů ale novinka "TOMODACHI" nenavazuje. Muzikanti říkají, že si na této desce hrají, spíše se ale zdá, že zkrátka... čtěte zde
Vydáno: 14.04.2024 16:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tali sebrala starý chlapy a natočila s nimi song "Starý chlapi" (03.04.2024 16:38)
- Bratři Orffové vyrážejí v dubnu na turné a nasazují "Píseň pro Stefanii Sauer" na stream (13.03.2024 09:33)
- První pololetí u labelu Animal Music nabídne Janáčka, jazz i nevydané nahrávky skladatele Zdeňka Lišky (06.02.2024 11:39)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6) (29.01.2024 19:00)
- Naživo: Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole (30.11.2023 20:34)
- Fotogalerie: Jakub König v Praze pokřtil svou skvělou desku "Hvězdy" (30.11.2023 10:13)
- Rozhovory: Marie Puttnerová - V nahrávacím studiu se děla krása (12.11.2023 09:00)
- Video: Lenka Dusilová se v krásném singlu "Maria" vrací k hravému písničkářství (04.11.2023 09:00)
- Nové desky 41/2023 - od Troye Sivana přes ††† po Holly Humberstone (18.10.2023 21:00)
- Vinyly obou desek Bratrů Orffů vyjdou již příští pátek, v plánu jsou i koncerty (12.10.2023 19:51)

ALBUM TÝDNE 16/2024

The Libertines
All Quiet On The Eastern Esplanade

Je tomu už dlouhých devět let, co The Libertines fanouškům naservírovali povedenou desku "Anthems For Doomed Youth". Nyní se anglická formace vrací, aby se vytáhla se svým dlouho očekávaným čtvrtým albem "All Quiet On The Eastern Esplanade". Obstála také tentokrát?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Čt 18.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Pá 19.04.
Queenie (O2 universum, Praha)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)
Ne 12.05.
Ari Abdul (US) (Rock Café, Praha)
St 15.05.
30 Seconds To Mars (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Themroc The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Kabát Adele Queen U2 AC/DC Sia Rush Bono Beyoncé Taylor Swift Linkin Park Lady Gaga Liam Gallagher Mirai Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu