shop.musicserver.cz
Jakub König, Marie Puttnerová, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023

Jakub König pokřtil "Hvězdy" v posvátným přítmí Akropole

Vydáno: 30.11.2023 20:34 v sekci Naživo - Honza Průša | foto: Honza Průša, musicserver.cz

Letošní rok byl bohatý na fantastická domácí alba. A kdybych měl vybrat dvě podle mne úplně nejlepší, bez váhání budu jmenovat "Laila Tov" Marie Puttnerové a "Hvězdy" Jakuba Königa. A co může být víc než koncert, na kterém zaznějí obě tyto desky? Jakub König ve středu křtil tu svou v Akropoli. U toho nešlo nebýt.

Live: Jakub König, Marie Puttnerová

místo: Palác Akropolis, Praha
datum: 29. listopadu 2023

Jakub König, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023
© Honza Průša, musicserver.cz
Marie Puttnerová začala večer pro ještě ne úplně zaplněný sál. Lidé se trousili pomalu, ale posvátnou, intimní atmosféru jejího vystoupení to nenabouralo. Odehraje asi půlhodinový set písní z famózní studiovky "Laila Tov". Znějí ještě komorněji, než jak je známe z alba, které je nyní konečně dostupné i na streamech. Zpěvačka často popisuje okolnosti jejich vzniku a je poznat, jak moc je na ně hrdá. A taky že má na co. Ať už na text songu "Martine" od Vlasty Třešňáka nebo na zhudebněné básně Jana Zahradníčka, na nichž se podílel právě i Jakub König. A nejen na ty.

Na Marušce mne fascinuje to soustředění, s nímž hudbu dělá. Na pódiu si je jistá, působí vyrovnaně, je poznat, jak má vše pod kontrolou a hlídá souznění s Petrem Uvirou. Zároveň se se svou muzikálností nechá unášet dál, ale nikdy se neztratí. Když se později přidá k Jakubovi, baví mne jejich kontrast, který jsem měl rád i ve Zvířeti.

Když dvojice Puttnerová-Uvira dohrála, v sále se setmělo. Všichni měli oči upřené na pódium. Krátce před tím, než to člověku začne připadat dlouhé, zazní odněkud zvuk akustické kytary. Lidé se otáčejí a hledají, odkud se to line. Ke strunám se přidává i zpěv a to už všichni zaregistrovali Jakuba Königa, který zpívá titulní kus ze své sólovky.

Stojí mezi lidmi v hledišti. Prochází mezi námi, hraje na takovou tu malou třístrunnou kytarku, která se jmenuje G.mini a které vyrábí Jan Fic z Red Bird Instruments. Jde o jednoduchou kytaru, na kterou se prý zvládne naučit každý včetně dětí (dost možná, že tahle patří Jakubově Marušce). A tady teď slyšíme, že to není jen dětská hračka, ale skvěle zapadne i do plné Akropole. Tahle G.mini je navíc Jakubem, který je kromě zpívání a psaní také výtvarníkem, pomalovaná, stejně jako jeho elektrická kytara ze stejné dílny, kterou vezme do ruky později (tu kytaru, ne dílnu).

Intimní úvod připraví posluchače na to, že má cenu být vnímavý po celou dobu. Ten vztah a pouto, které se jindy navazují třeba půlku večera, je díky tomuto úvodu najednou rychlejší a přirozenější. Jsme vtaženi dovnitř. Prakticky hned. Už ty "Hvězdy" zpívají první nejodvážnější spolu se zpěvákem.

Marie Puttnerová, Palác Akropolis, 29.11.2023
© Honza Průša, musicserver.cz
Psal jsem tu o soustředění a kontrole, pod kterou má své vystoupení Marie. Jakub, aspoň mám ten pocit, si ty emoce a kouzelné momenty rád přivodí a nebojí se jimi strhnout a unášet až do velkých, tajemných hloubek a dálek, v nichž se někdy možná trochu ztratí, ale zároveň objevuje nové světy a pohledy.

Jsou to jakési šamanské a rituální okamžiky, jaké vytvářeli třeba Doors. Hrají se medley, v nichž se song od Kittchena nebo Obří broskve transformuje do některé ze skladeb z aktuální kolekce a naopak. A jo, ti co mají rádi rádiové tříminutovky a šablonu sloka-refrén-sloka, se můžou ztratit. My, kteří jsme vyrůstali právě třeba na těch Doors a hltali každou nově objevenou koncertní verzi jejich písní, jež dokázali natáhnout třeba na 20 minut a pořád to dávalo smysl, si to užíváme.

A funguje to díky kapele, která sice neměla příliš času na odladění toho, jak budou skladby naživo fungovat (je to teprve jejich druhý veřejný výstup), ale je nádherně sehraná a zná se, protože spolu prakticky všichni její členové účinkovali ve Zvířeti. Tentokrát mám pocit, že je Jakubovi hlavním opěrným bodem (po Aid Kidovi ve Zvířeti a Tomášovi Neuwerthovi v Kittchenovi), takovým jakoby Caveovým Mickem a Blixou a Warrenem, Ondra Mataj. Na kytaru dostal docela naloženo, co vše tu hraje a stejně to celé udrží výborně pohromadě.

Tím ale nechci nijak upozadit ostatní. Zvířecí obrmajerovská rytmika je skvělá, Tereze to navíc s basou moc sluší. Celej koncert je z ní cítit ta radost z výjimečnosti hraní s Jakubem. Synťáky obsluhuje Štěpán Růžčka, vyrovnanej kliďas, aspoň tak na mne vždy působí. Jedinou novou osobou je tu Nivva, zpěvačka, která se na desce objevuje ve dvou písních a je moc milé, že je i na křtu. Viděl jsem ji naživo poprvé a ta pozitivní energie, úsměv a pohoda, které z ní vyzařují, jsou téměř nakažlivé.

Jakub König, Palác Akropolis Praha, 29.11.2023
© Honza Průša, musicserver.cz
A co jiného může do publika předat takhle naladěná skupina? Je to ohromná pozitivní energie, radost, hloubka. Je to veliký a těžko se to popisuje. Umocněte si to ještě neobvykle vymyšlenými projekcemi na soustavě kruhových pláten. Výborný nápad a perfektní realizace od Lindy Arbanové, která už s Jakubem promítá taky od nepaměti a bez níž si člověk takhle slavnostní akci neumí představit. Prostě je krásný se na jedinej večer takhle společně dotknout zázraku.

Kapela odehraje celou tu nádhernou, vyrovnanou sbírku, z níž i tak vypíchnu "Nádech", můj nejmilejší song od prvního poslechu, zároveň mám moc rád tu mezisloku, která na studiovce není, ale koncertní verzi posouvá ještě někam výš a hlouběji zároveň. Dobře vyzní taky "Lamohlav", po němž Jakub trochu překvapeně zjišťuje, jak moc při něm kytaru rozladil.

Zaznějí i skladby ze všech Jakubových projektů, takže tu máme chvíli připomínku Obří broskve, díky za to. Taky Kittchena, od něhož, kromě "Fotra" a "Až se znovu narodím", nesmí chybět píseň předznamenávající, to, že Jakub natočí album "Za sebe". A Zvíře nám připomene tu důležitou pravdu, že "Nejsme sami".

A jo, opravdu tu nejsme sami, v sále je kromě mnoha dalších lidí Petr Ostrouchov, který nahrávku produkoval a tady ji křtí. Ne alkoholem, ale proudem společného brumenda všech návštěvníků. Velmi silnej moment, na který budou určitě všichni, včetně muzikantů, dlouho vzpomínat.

Těsně před odchodem z domu jsem událost na svém facebooku jakoby vtipně avizoval větama: "Kdo dneska nejde na koncert Jakuba Königa do Akropole, tak tam nejde. Ale je to jen jeho chyba, a až bude později litovat, tak s tím už nic nenadělá." Až mne teď překvapuje, jak se mi to povedlo trefit.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Liam Gallagher, John Squire - Liam Gallagher John Squire 8/10
Recenze: Liam Gallagher a John Squire úspěšně ignorují fakt, že je 21. století Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2024 00:00 v sekci Recenze
Dayal Patterson - Black Metal: Do propasti (kniha) 8/10
Hudba v tisku: Dayal Patterson se noří "Do propasti" temných zákoutí black metalu a dál prohlubuje záběr své encyklopedie Má se metal podrobovat serióznímu zkoumání? Rozvíjející obory jako Metal Studies na Masarykově univerzitě jasně ukazují, že ano. A obohacující pohled mohou nabídnout i práce ne přímo akademické, ale přesto fundované. Jako třeba... čtěte zde
Vydáno: 03.03.2024 09:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
LP, O2 universum, Praha, 1.3.2024
Naživo: LP si zaplněné O2 universum naprosto podmanila V České republice LP koncertuje velmi často. Dalo by se až říct, že je u nás jako doma. A ono tomu tak skutečně je, jak během svého silného pražského vystoupení přiznala. Metropoli představila svoji loňskou desku "Love Lines" a na... čtěte zde
Vydáno: 02.03.2024 12:15 v sekci Naživo
Innersphere - In the Shadow of the Sun 8/10
Recenze: "In the Shadow of the Sun" od Innersphere nabízí mystickou atmosféru i promyšlenost Pozice plzeňských melodických deathmetalistů Innersphere na scéně je už spolehlivě vycementovaná. Být žánrovou jistotou ale s sebou nese i riziko větších očekávání. Albu "In the Shadow of the Sun" vydláždila cestu trojice... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 19:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád 8. týden 2024
Ofenbach se s oživeným hitem Kim Wilde protančili do čela rádiového žebříčku Po pěti kolech v čele musela Dua Lipa přepustit vedení v tuzemském éteru francouzským DJům Ofenbach. Jejich vítězný singl "Overdrive" čerpá z déle než čtyři desítky let starého hitu Kim Wilde. Na nejvyšší příčku v albovém... čtěte zde
Vydáno: 01.03.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- První pololetí u labelu Animal Music nabídne Janáčka, jazz i nevydané nahrávky skladatele Zdeňka Lišky (06.02.2024 11:39)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (10-6) (29.01.2024 19:00)
- Sólová prvotina Marie Puttnerové "Laila tov" je konečně k poslechu i na streamingových platformách (02.12.2023 15:03)
- Fotogalerie: Jakub König v Praze pokřtil svou skvělou desku "Hvězdy" (30.11.2023 10:13)
- Rozhovory: Marie Puttnerová - V nahrávacím studiu se děla krása (12.11.2023 09:00)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Hvězd" Jakuba Königa (20.10.2023 08:30)
- Rozhovory: Katarzia - Vždy budem skúšať niečo inak a niečo iné ako to, čo bolo posledné (09.10.2023 19:00)
- Nové desky 38/2023 - od Kylie Minogue přes The National po Paula Rodgerse (28.09.2023 14:30)
- Fotogalerie: Jakub König poprvé představil svou novou desku "Hvězdy". A my byli u toho (28.09.2023 10:00)
- Recenze: Albem roku 2023 se stávají "Hvězdy" Jakuba Königa (25.09.2023 00:00)

ALBUM TÝDNE 10/2024

Liam Gallagher, John Squire
Liam Gallagher John Squire

Spojení zpěváka Oasis a kytaristy The Stone Roses dává po poslechu prvního společného alba "Liam Gallagher John Squire" dokonalý smysl. Kolekce skladeb pod hlavičkou těchto dvou muzikantů je zážitkem pro milovníky britských kytarovek od šedesátých let minulého století až po zlatou éru britpopu.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 06.03.
Zara Larsson (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.03.
DJ Shadow (US) (Roxy, Praha)
Ne 10.03.
Madison Beer (US) (SaSaZu, Praha)
Po 11.03.
Idles (UK) (SaSaZu, Praha)
St 13.03.
Avatar (SWE) (SaSaZu, Praha)
Pá 15.03.
Sophie Ellis-Bextor (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Út 19.03.
Katapult (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Pá 22.03.
Ewa Farna (CZ) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)
Ne 24.03.
Mother Mother (CAN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Karel Gott Vérité Dua Lipa Taylor Swift Lucie Vondráčková Depeche Mode Madonna Viktor Sheen Blackosh Ed Sheeran Queen LP BTS Lady Gaga AC/DC Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu