Festival Basinfire ve Spáleném Poříčí pomalu povstává z popela. Pod novou dramaturgií se mění v odlehčenou verzi Brutal Assaultu s mainstreamovějším zásahem a ambice mu rozhodně nescházejí. Po loňském, řekněme zahřívacím ročníku letos pořadatelé vytáhli z rukávu těžké trumfy Ghost a Villeho Vala. Jaký byl první den?
Live: Basinfirefest, 1. den
místo: Přírodní areál, Spálené Poříčí
datum: 22. červen 2023
vystoupili: Ghost, Clawfinger, Decapitated, Spirit World, Jungle Rot, Catastrofy a další
Fotogalerie
Dříve lokální akce, v jejímž line-upu po dlouhé roky převažovaly domácí kapely, se přerodila ve festival se soupiskou, v níž jasně dominují zahraniční jména. A jakkoliv jsou to všechno v zásadně tvrdší nebo alespoň temnější žánry, stylová rozkročenost Basinfirefestu je docela solidní. A je to zároveň jeho výhra i největší problém.
Navíc letos zůstala jen jedna stage, takže pokud neholdujete určité skupině, nemáte se kam schovat. Pár stánků s jídlem, autodrom nebo distra s CD a vinyly vás zabaví při prvním okruhu a stejně vám do procházky hraje něco, co vás nebaví nebo vyloženě štve. A pak jsou tu ty prodlevy - minimálně dvacet minut mezi sety se vůbec nic neděje.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Už čtvrtek, první den, měl v programu hlavní hvězdu, švédský maskovaný fenomén
Ghost. Lákali ale i
Clawfinger,
Decapitated nebo slovenští
Catastrofy. Co by se tak mohlo pokazit? Na tohle prostě musí přijít spousta lidí. Štěstěna ale tentokrát při organizátorech nestála na sto procent.
Hlavním tématem zpráv bylo toho dne varování meteorologů před masivními bouřkami. Mluvilo se o tornádu i pěticentimetrových kroupách. A Spálené Poříčí bylo přesně v odhadované trase běsnících živlů. V brzkém odpoledni, kdy pódium opanovali domácí death/blackaři Mellephyr, ovšem vládl areálu jiný extrém. Vedro. A před pálícím sluncem se nebylo kam schovat. Není divu, že se prostorově docela štědré prostranství zaplňovalo jen velmi pozvolna.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
S horkem srdnatě zabojovali slovenští zbojníci
Catastrofy. Jejich thrash, který si místy vtipně pohrává s lidovými motivy a zároveň neztrácí pankáčskou rozjívenost, bavil a první desítky odvážlivců dokázal přimět k aktivitě.
A mimochodem - to, že všechno směřuje ke Ghost, bylo patrné nejen při pohledu do publika, v němž postupně přibývali patřičně vystajlovaní fandové, ale i na scéně samotné. Všichni vystupující totiž hráli před obří dekorací katedrály. A obzvláště vtipné to bylo právě u Catastrofy nebo u rap-metalových Clawfinger.
Po radostných Slovácích atmosféru poněkud zahustili
Jungle Rot. Publikum sice pod pódiem u jejich dřevního death metalu poněkud prořídlo, koncert to byl ovšem solidní. Tihle Američané jsou na jednu stranu žánroví veteráni, kteří stále poctivě drhnou svůj thrahshem napumpovaný old school a vlastně se nijak nevyvíjí, na druhou stranu to ale šlapalo velmi pěkně.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Překvapením prvního dne pro mě byli SpiritWorld. Kovbojové z Las Vegas Basinfirefest doslova rozsekali svým hardcore thrashem a byla to pěkná divočina. Frontman Stu Folsom v rudém obleku, v nemž by spolehlivě zazářil v kterémkoliv kasinu, spoluhráči ve stetsonech a death western, který energií doslova kypěl. A dav, tentokrát o něco plnější, navíc pomalu se rozrůstající - přece jenom byl čtvrtek -, měl velmi rychle na lopatě. Parádní koncert a velký objev.
Decapitated vynechávám. Tedy, neúčastním se jich aktivně, louka, na níž se Basinfire koná, moc možností k
úniku nepřináší. Hrubí polští deathaři jsou tu poměrně častými hosty a jejich hutný styl, který na death metal nahlíží moderně, technicky, ale zároveň stojí i na chytlavých groovech, prostě skvěle funguje. A to i když ho posloucháte jen zdálky coby kulisu při hledání toho správného zdroje energie pro večerní nápor.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Pod pódium se vracím na
Clawfinger. Švédští pionýři rap metalu si přítomné omotali kolem prstu. Zapařili všichni - zasloužilí pamětníci se staršími festivalovými tričky z dob, kdy line-up lákal na
Kabát nebo
Arakain, i metalová omladina v kostýmech, připravená na Ghost.
Set nabídl průřez hity i relativně čerstvý loňský singl "Enviromental Patients" a energii, kterou notně rozproudili už SpiritWorld, dokázali Clawfinger zahustit ještě více.
Nedošlo sice na legendární ekvilibristiku vokalisty Zaka Tella (před lety na Brutal Assaultu lezl po pódiové konstrukci), přesto byli tihle šedivějící pánové důkazem toho, že lze tento typ muziky hrát, aniž byste se stali parodií sebe sama. Finále se sborově zpívaným samplem ve "Do What I Say" patřilo k nejsilnějším momentům prvního dne. I navzdory zkrácení koncertu kvůli technickým potížím s kytarou.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
S přibývajícím časem se začala stahovat mračna. Hodinové čekání na Ghost člověk chtě nechtě vyplňoval pozorováním oblohy, hlídáním meteoradaru i pročítám zpráv z Německa o škodách, které blížící se bouře způsobila. Ve Spáleném Poříčí ale jen trochu foukalo a přímo nad areálem zela v mracích díra. O něco děsivější byl ale pohled do davu. Od
Clawfinger nijak nezhoustl a množství diváků (něco mezi dvěma a třemi tisíci) také nevzbuzovalo naději. A bohužel se nic nezměnilo, ani když se rozeznělo intro "Imperium".
Ghost přivezli na Basin maximum toho, co tamní stage dovolovala. Působivá dekorace v podobě katedrály, schodiště, světelný park, ohně i divadelní prvky. Pokud byla scénografie v něčem menší, na působivost celé show to vliv nemělo. Divadelní prvky, ať už je to kapela Bezejmenných ghúlů schovaných za maskami, oživováví Papa Nihil a jeho saxofonové sólo v instrumentálce "Miasma", jsou ale nakonec jen třešničkou. Hudba, jakkoliv u ortodoxních metalistů přijímaná spíše s despektem, je sama o sobě dostatečně nosná.
Naživo se navíc může spolehnout na charisma a hvězdné fluidum Tobiase Forge pod maskou čtvrté inkarnace Papa Emerita. To je hlavní tahoun, který opanuje celé pódium, a zároveň je plus minus schopný ony náročně klenuté melodie v "Spillways" či "Mary On The Cross" zvládnout s grácií - škoda jen, že mu to trochu kazila jedna z backvokalistek, tam to intonačně místy skřípalo.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Slibně rozjetou show ale přervaly rozmary počasí právě před jejím vrcholem. Vystoupení se do kvapného finále odebralo s "Mary On The Cross", tedy zhruba po dvou třetinách. A to už předtím z programu zmizel duel obou kytaristů, setlist přišel o zásadní skladby "Square Hammer", "Kiss the Go-Goat" nebo "Dance Macabre".
Oznámení přímo z úst frontmana bylo možné chvilku brát jako nejapný žertík, zprávu pak česky potvrdil i Tomáš Fiala z pořádající agentury Obscure. Varování byla neúprosná, areál se musel urychleně vyklidit. Zpětně to zkrácení mrzí o to více, že se vlastně nic nestalo. Ale chce si někdo
lajznout létající stany na slovenské Pohodě pár let nazpět?
Na samostatnou galerii z koncertu Ghost se podívejte
zde.
I tak to byl skvělý koncert, který bohužel poznamenala tristní návštěvnost. Těžko říct proč, ten den byli lákadlem nejen Ghost. Vliv měly určitě i děsivé předpovědi počasí i teprve postupné obnovování značky festivalu pod novou produkcí. Začátek dobrý, blížící se pátek nabídl největší lákadla v čele s Dark Tranqullity, pár příjemných překvapení a jedno nepříjemné. A taky zimu.
Den první pohledem Ondřeje Hricka
Oznámený line-up západočeského Basinfirefestu budil velká očekávání i otazníky, zda se sympatická žánrová pestrost setká s dostatečným pochopením. Vše dopadlo tak napůl. Hned první den totiž naznačil, že přes účast největšího headlinera celého ročníku - švédské Ghost - nebude návštěvnost úplně valná.
Skromný areál zaplavily ve čtvrtek především mladší lidé s tričky Papa Emerita, kteří trochu vyplašeně sledovali sety polských deathmetalistů Decapitated nebo ještě předtím jejich amerických žánrových souputníků Jungle Rot.
Ještě před nimi ale pobavilo zbojnické komando Catastrofy z Bratislavy, které do thrash metalu přidává notnou měrou i humor a nadsázku. Ačkoliv se tihle muzikanti neberou zas tak vážně, jejich rukopis má poctivý základ a publikum to, i přes prvotní šok z růžových kytar a vlasů zpěváka Borise Bauera, nakonec docenilo.
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Osobitý přístup k vizuální stránce měli Spiritworld, kteří do Poříčí dorazili až z Las Vegas. Přivezli s sebou lesklé varietní kovbojské kostýmy i corem nasáklý thrash metal říznutý westernovými aranžemi.
První velkou kapelou tak byli až crossoveroví veteráni Clawfinger. I oni svému ráznému rap metalu dodávají určitý nadhled. Zpěvák Zakk Tell byl v neustálém kontaktu s diváky a svým humorem zachránil i prodlevy během technických problémů s kytarou Bårda Torstensena, kvůli nimž se jejich set o dobrých deset minut zkrátil. Největší hity ale stihli a pecky jako "Biggest & the Best" nebo "Do What I Say" znali i mladí
ghosti pod pódiem nebo naopak starší metaláci s výšivkami Slayer či Sodom.
Jednu píseň si zpěvák odzpíval pod pódiem s fanoušky, a jak je u něj zvykem, nejdřív si stačil celou sešlost oběhnout. Pod stageí skončil i kytarista André Skaug, když se do poměrně řídkého lesu rukou rozhodl skočit. Dopadl dle očekávání tvrdě, ale s úsměvem vstal a hrál dál, načež ho Tell s velkým pobavením nazval
"fat bastard".
Areál s příchodem Ghost zvážněl a dle reakcí z příchozích mnozí z nich čekali právě a pouze na ně. Skupina přivezla výpravné kulisy, které evokovaly interiér katedrály. Bohužel byly instalovány už na začátku dne, a nejenže tak návštěvníci přišli o určitý moment překvapení, ale i o vlajky nebo loga týž den hrajících kapel, které se musely spokojit s absencí všech svých případných artefaktů.
Vystoupení hlavních hvězd ale stálo za to i přes nečekaně brzké ukončení, které nejprve s omluvou a odkazem na blížící se ničivou bouři oznámil Tobias Forge a poté i organizátoři. Pokud Papa Emeritus nelhal, brzy nás on i jeho anonymní ghúlové navštíví znovu. Ostatně spousta hitů nezazněla a je třeba to napravit.